BeneluxSpoor.net forum

Overige spoorzaken => Grootspoor => Topic gestart door: Eelco Storm op 17 October 2015, 22:13:14

Titel: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 17 October 2015, 22:13:14
Het is een gok, maar here goes: In 1913 ging het personeel van een Staatsspoor loc, vermoedelijk te depot Maastricht, met hun machine op de foto:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/SS_742___750.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/SS_742___750.jpg)

Schitterende opname uiteraard, maar er is iets dat me dwars zit: Het nummer van de loc is niet te zien. Het nummer op de bufferbalk bevindt zich achter de man die er achteloos tegenaan leunt. Het nummer op de nummerplaat is niet te zien omdat de zon er (volgens mij) vol op staat.

Bij een andere foto is het mij gelukt om het moeilijk leesbare nummer te achterhalen door in een fotobewerkingsprogramma een beetje te spelen met licht/donker/schaduwen, maar hier lukt mij dat niet. Op het origineel zijn heel vaag enkele lijnen op de nummerplaat te zien, maar meer ook niet. Ook de fabrieksplaat blijft onleesbaar.

Daarom de vraag of er hier iemand is die op basis van een scan in hoge resolutie van deze foto een poging wil wagen het nummer te achterhalen voor me. En mocht iemand kunnen bevestigen dat dit Maastricht is, of een ander depot, dan hoor ik dat ook graag!

Eelco
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Edsko Hekman op 17 October 2015, 22:18:48
Zijn er niet meer foto's van deze situatie? Lijkt me makkelijker. Jaja, niet in jouw collectie natuurlijk, maar wellicht iemand anders?
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 17 October 2015, 22:20:34
De kans dat er andere foto's zijn van deze setting is minimaal, ik durf zelfs te zeggen vrijwel nihil, maar ik laat me graag van het tegendeel overtuigen  ;D
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Arvidus op 17 October 2015, 22:45:17
Heb je hier wat aan?

(http://retours.eu/nl/18-jubilea-spoorwegen-nederland/image/jubileum-Staatsspoorwegen-1913.jpg)

(edit: hoogstwaarschijnlijk een andere loc, the search continues)
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: ingenium op 17 October 2015, 22:46:50
Zo hebben ze lokaal overal hun feestjes gehad natuurlijk. Leuk detail die "50" op de bufferstempels.
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 17 October 2015, 22:51:09
Da's inderdaad een hele andere, broertje  ;) Ter gelegenheid van 50 jaar SS zijn heel wat foto's gemaakt. Deze heb ik ook:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/50_jaar_SS_Fijenoord_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/50_jaar_SS_Fijenoord_1.jpg)
Groepsfoto te Fijenoord

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/50_jaar_Staatsspoor.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/50_jaar_Staatsspoor.jpg)
Groepsfoto op een onbekende locatie

Eelco
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Arvidus op 17 October 2015, 22:58:17
Ja, ik zie inderdaad op meerdere plekken versierde locomotieven en stations, dat maakt het zoeken een stuk lastiger.

De bestandsnaam van je foto kan een hint zijn, maar then again, die kan jij ook hebben toegevoegd  ;)

Ik weet het niet meer hoor, succes ermee!
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 17 October 2015, 23:03:01
Ja, bestandsnaam heb ik meegegeven. Nadat ik de foto kocht ben ik gaan uitzoeken welke loc dit geweest kan zijn. De serie was vrij groot maar door een paar dingen konden de mogelijkheden beperkt worden tot "een loc uit de deelserie 742 - 750 van de Staatsspoorwegen". In de woorden van auteur Paul Henken (auteur van een boek over deze serie):

"Het gaat inderdaad om een Werkspoor-machine (duidelijk aan de fabrieksplaat op de wielkap te zien), maar we kunnen veilig de nummers 731 t/m 741 uitsluiten: die werden door de bouwer afgeleverd met een schoorsteen die net iets langer was en een rand had die iets smaller en hoekiger was vormgegeven. We hebben dus van doen met een loc die tussen 742 en 750 is genummerd."

Maar dan nog zijn dat negen mogelijke nummers. En nu wil ik dat nummer natuurlijk weten ook  ;)
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Arvidus op 17 October 2015, 23:03:39
Wel heeft de directeur-generaal van de SS een rit gemaakt met een versierde locomotief in Utrecht, misschien kan je daar verder op borduren?

http://zoeken.krantenbankzeeland.nl/issue/vco/1913-09-27/edition/0/page/2?query=Dezelve%20Zoo&sort=relevance
Titel: Re: Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Reinout van Rees op 18 October 2015, 12:13:11
Ik zou "raadplaatje-uitdaging" erbij zetten in de titel. Dat lokt degenen die aan de stand van de waterkraan en de stapeling van de briketten kunnen herkennen in welk depot deze opname is gemaakt.

Aan de hand van het depot kun je misschien weer beter op de 9 machines filteren. En dan wordt het herkennen van het nummer misschien ook makkelijker, omdat het, bijvoorbeeld, òf een 4 òf een 3 moet zijn.


Reinout
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 13:44:26
Aanpassing gedaan  (y)

Ik heb inderdaad geprobeerd via een paar kenners uit te vinden of het mogelijk is te achterhalen welke machines in 1913 in Maastricht gestationeerd waren. Maar er zijn nauwelijks stationeringsoverzichten van de SS uit die periode bewaard gebleven. Paul Henken, toch een van de experts, kon me daar niet mee helpen.

Eelco
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 14:47:34
Turend naar het origineel zou het laatste cijfer een 5 of 9 kunnen zijn, dus wellicht de SS 745 of 749...
Titel: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Tomasso op 18 October 2015, 19:25:13
Kan je mij de foto eens sturen? Wil mee turen ;D En waar zie je dat laatste nummer? Bedoel je dat restje achter de arm van die vent?
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 19:31:09
Nee, ik meende dat te ontwaren op het origineel. Maar een superspeurneus is er redelijk van overtuigd dat het de SS 742 is. Ik wacht nog even op uitsluitsel  (y)
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Servé op 18 October 2015, 20:34:38
Laat ik het maar even in de groep gooien. Dit was het stappenplan:
- Het negatief uitknippen en oprekken.
- Daarna donkerblauw gedempt en lichtblauw (cyaan) lichtelijk omhoog geschroefd
- Als laatste het blauwkanaal verschoven waardoor het iets meer richting zwartwit gaat

Dit is wat ik heb uitgekregen:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_32_25.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_32_25.png)

Als je dan goed naar de foto kijkt, krijg ik dit uit:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_31_57.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_31_57.png)

Vervolgens heb ik dit met een andere foto van Eelco vergeleken waar het nummer "712" op staat (weet niet of ik die hier kan/mag plaatsen) en de 7 en de 2 kwamen goed overeen met het onbekende nummer. Ik denk daarom dat het nummer 742 is. De 4 is wat onduidelijk, maar het cijfer waar het om gaat, de 2, vind ik persoonlijk wel duidelijk. Zijn er mensen die hier iets anders in zien?

 
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Willem1951 op 18 October 2015, 21:37:33
Hallo,
Heb het gezocht in de verschillen in helderheid.
Hierbij een printscreen afbeelding, waarbij ik het perspectief van de locplaat
iets heb veranderd.
Persoonlijk durf ik niet te zeggen wat het nummer is.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/742_0004_perspectief_veranderd.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/742_0004_perspectief_veranderd.jpg)

Met vriendelijke groeten.
Wim van der Ent
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: ingenium op 18 October 2015, 21:43:20
In het eerste plaatje zie ik niks, in het tweede heel duidelijk 742.
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 21:44:58
 ;D

In het reliefplaatje is de 7 duidelijk herkenbaar, met een beetje goede wil haal ik er ook een twee uit als laatste cijfer...
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Servé op 18 October 2015, 21:47:06
Ik had de foto's van Willem ook gekregen, en daaruit haalde ik ook weer 742:

(http://i.imgur.com/chITo25.png) (http://i.imgur.com/chITo25.png)

Het blijft natuurlijk een gok, maar ik kan er niet zo 123 een ander cijfer uit halen...
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 21:52:05
Even zien of ik een plaatje van vinden van een 4 in Staatsspoor lettertype.
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Servé op 18 October 2015, 22:05:04
Die 4 maakt niet uit, als je het laatste cijfer weet, weet je het loknummer ook  :)
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 22:13:20
Is ook weer waar  ;D Ik ben aardig overtuigd van een twee.
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Arvidus op 18 October 2015, 22:20:48
Maar dan kan het ook nog 732 zijn, of 752  ;D
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 22:25:10
Nope, want deze loc kan er alleen eentje uit de deelserie 742-750 zijn. Zie het eerdere citaat van Paul Henken:

"Het gaat inderdaad om een Werkspoor-machine (duidelijk aan de fabrieksplaat op de wielkap te zien), maar we kunnen veilig de nummers 731 t/m 741 uitsluiten: die werden door de bouwer afgeleverd met een schoorsteen die net iets langer was en een rand had die iets smaller en hoekiger was vormgegeven. We hebben dus van doen met een loc die tussen 742 en 750 is genummerd."
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: ingenium op 18 October 2015, 22:37:16
Bij gebrek aan een 742. Ik vind de ingetekende cijfers een beetje te laag zitten.

(http://belderok.net/coppermine/albums/userpics/10001/PA183387.JPG)
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Servé op 18 October 2015, 22:41:33
Kun je diezelfde foto eens maken vanuit Preiser-niveau?
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 22:42:47
Ik vind het eigenlijk wel aardig overeenkomen... Ik kan een boogje boven de vermoedelijke 742 onderscheiden waar vermoedelijk Staatsspoorwegen staat. Links van de zeven meen ik ook de schroefkop herkennen van de schroef waarmee de plaat vastzat aan het machinistenhuis...
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: ingenium op 18 October 2015, 22:56:38
(http://belderok.net/coppermine/albums/userpics/10001/PA183388.JPG)

(http://belderok.net/coppermine/albums/userpics/10001/PA183389.JPG)
Titel: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Tomasso op 18 October 2015, 23:07:58
Op die artitec zie je mooi de verschillen in lijn tussen een 5 en een 2. Ook vanuit preisser perspectief zie je dat het nummer vrij laag op de nummerplaten zit, wat betekent dat de nummerplaten in model ook goed zijn nagemaakt ;D Maar zal inderdaad de 742 zijn, het laatste cijfer is zeker geen vijf, tsja dan blijft er weinig over... (Alhoewel het soms ook een 7 lijkt op het eind)
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Arvidus op 18 October 2015, 23:21:59
We hebben dus van doen met een loc die tussen 742 en 750 is genummerd."

Kijk, en als ik de volgende wikipedia-link erbij pak, dan spreken ze over serie 743-750:

731-742   3737-3748   1911   Werkspoor   NS 3737 bewaard door Het Spoorwegmuseum.
743-750   3749-3756   1912   Werkspoor

https://nl.wikipedia.org/wiki/NS_3700

Nu weet ik dat wikipedia niet altijd 100% betrouwbaar is, maar dan ga ik toch even achter mijn oren krabben..
Titel: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Tomasso op 18 October 2015, 23:28:30
Ik heb ook nog even gezocht naar die vlag met die 2 banen naast de schoorsteen, behalve dat ik nu weet dat de Nederlandse driekleur de oudste is ter wereld, heeft het me niks opgeleverd...

Edit: en nu ik even beter kijk zijn het ook gewoon 3 banen, beetje raar gefotosjopt...
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 23:32:35
Wat daar staat klopt ook wel hoor, in 1911 en 1912 zijn door Werkspoor de locs SS 731-750 afgeleverd. Dat zijn de eerste door Werkspoor gebouwde 700'den. Alleen Werkspoor was qua locomotiefbouw bepaald niet zo hoogstaand als Beyer Peacock die de eerste 700'den leverde *). Er zaten nogal wat afwijkingen tussen de Werkspoor en Beyer locomotieven. Blijkbaar onder andere in de vorm van de schoorsteen en schoorsteenkrans, waar Werkspoor getuige het citaat van Paul Henken, een tikje moeite mee had. De eerste tien locs (731-741) heeft Werkspoor dus een beetje mee gerotzooid, vanaf 742 kregen ze het klusje beter onder de knie.

Aangezien de loc op de foto een goede schoorsteen en schoorsteenkrans heeft zonder schoonheidsfoutjes kan het er dus niet eentje zijn uit de eerste levering van Werkspoor. Vandaar dat dit alleen een loc uit de serie 742-750 kan zijn. Iets duidelijker?  :)

Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Eelco Storm op 18 October 2015, 23:33:09
Ik heb ook nog even gezocht naar die vlag met die 2 banen naast de schoorsteen, behalve dat ik nu weet dat de Nederlandse driekleur de oudste is ter wereld, heeft het me niks opgeleverd...

Edit: en nu ik even beter kijk zijn het ook gewoon 3 banen, beetje raar gefotosjopt...

Later ingetekend door de fotograaf, gebeurde vaker...  :)
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Tomasso op 18 October 2015, 23:33:39
I know ;D
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Arvidus op 18 October 2015, 23:38:19
Nou ja, als jij het zegt  ;D

Ik vind het nogal suggestief allemaal. Welke cijfers zie ik? Geen, ik zie spikkeltjes  :P

Maar goed, jij (jullie) zijn de kenners!
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: dh3201 op 19 October 2015, 08:29:35
De eerste tien locs (731-741) ...
Dat zijn elf locs tussen de haakjes... ;)
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: ingenium op 19 October 2015, 09:28:52
Ik zou op basis van de spikkeltjes eerder 747 zien dan 742. De staart van de 2 komt naar mijn smaak wel heel dicht bij de rand.
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Tomasso op 20 October 2015, 09:11:10
Precies, dat vond ik dus ook...

Verstuurd vanaf mijn GT-I9295 met Tapatalk

Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Servé op 20 October 2015, 09:33:53
Dit is waarop ik het nummer 742 heb gebaseerd:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_32_25_1.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_32_25_1.png)

Meer kan ik er ook niet van maken, ik ben al blij dat ik überhaupt iets uit dat plaatje heb kunnen halen.
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: roadster36 op 20 October 2015, 09:43:33
die bovenste streep van de 7 staat ook te schuin
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Servé op 20 October 2015, 09:45:24
Denk eraan dat het een schuin plaatje is dat rechtgetrokken is. Dan kunnen de verhouden wel eens niet meer kloppen.
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Tomasso op 20 October 2015, 22:20:09
Precies. Wat ik heb gedaan, deze erbij gepakt:

(http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/20/c63aa3fc4f44d66b7ac67ae5d3f7e03b.jpg)

En dan verkleind. Hoe meer je zo'n ding oprekt des te meer blur krijg je. Hoe kleiner het ding wordt, des te meer samenhang krijgt het geheel. Ik durf dan ook met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te zaten dat het niet de 742 is, maar dat het meer neigt naar de 747.
Titel: Re: Raadplaatje-uitdaging / Fotobewerkings-wizard gezocht
Bericht door: Gert Arkema op 21 October 2015, 09:11:45
Je moet de bovenkant van de 7 toch als maatgevend nemen voor de bovenkant van alle cijfers? En de onderkant parallel daaraan ( OK ietsje schuin). Dan zie ik die onderkant van die 2 volledig onder die lijn uit zakken, dus dan kan het dat niet zijn. Het rare is wel dat er een dat ik in de blauwe plaatjes een diagonaal zie die tegengesteld is aan wat ik verwacht.