BeneluxSpoor.net forum
Overige spoorzaken => Grootspoor => Topic gestart door: Eelco Storm op 17 October 2015, 22:13:14
-
Het is een gok, maar here goes: In 1913 ging het personeel van een Staatsspoor loc, vermoedelijk te depot Maastricht, met hun machine op de foto:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/SS_742___750.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/SS_742___750.jpg)
Schitterende opname uiteraard, maar er is iets dat me dwars zit: Het nummer van de loc is niet te zien. Het nummer op de bufferbalk bevindt zich achter de man die er achteloos tegenaan leunt. Het nummer op de nummerplaat is niet te zien omdat de zon er (volgens mij) vol op staat.
Bij een andere foto is het mij gelukt om het moeilijk leesbare nummer te achterhalen door in een fotobewerkingsprogramma een beetje te spelen met licht/donker/schaduwen, maar hier lukt mij dat niet. Op het origineel zijn heel vaag enkele lijnen op de nummerplaat te zien, maar meer ook niet. Ook de fabrieksplaat blijft onleesbaar.
Daarom de vraag of er hier iemand is die op basis van een scan in hoge resolutie van deze foto een poging wil wagen het nummer te achterhalen voor me. En mocht iemand kunnen bevestigen dat dit Maastricht is, of een ander depot, dan hoor ik dat ook graag!
Eelco
-
Zijn er niet meer foto's van deze situatie? Lijkt me makkelijker. Jaja, niet in jouw collectie natuurlijk, maar wellicht iemand anders?
-
De kans dat er andere foto's zijn van deze setting is minimaal, ik durf zelfs te zeggen vrijwel nihil, maar ik laat me graag van het tegendeel overtuigen ;D
-
Heb je hier wat aan?
(http://retours.eu/nl/18-jubilea-spoorwegen-nederland/image/jubileum-Staatsspoorwegen-1913.jpg)
(edit: hoogstwaarschijnlijk een andere loc, the search continues)
-
Zo hebben ze lokaal overal hun feestjes gehad natuurlijk. Leuk detail die "50" op de bufferstempels.
-
Da's inderdaad een hele andere, broertje ;) Ter gelegenheid van 50 jaar SS zijn heel wat foto's gemaakt. Deze heb ik ook:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/50_jaar_SS_Fijenoord_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/50_jaar_SS_Fijenoord_1.jpg)
Groepsfoto te Fijenoord
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/50_jaar_Staatsspoor.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/50_jaar_Staatsspoor.jpg)
Groepsfoto op een onbekende locatie
Eelco
-
Ja, ik zie inderdaad op meerdere plekken versierde locomotieven en stations, dat maakt het zoeken een stuk lastiger.
De bestandsnaam van je foto kan een hint zijn, maar then again, die kan jij ook hebben toegevoegd ;)
Ik weet het niet meer hoor, succes ermee!
-
Ja, bestandsnaam heb ik meegegeven. Nadat ik de foto kocht ben ik gaan uitzoeken welke loc dit geweest kan zijn. De serie was vrij groot maar door een paar dingen konden de mogelijkheden beperkt worden tot "een loc uit de deelserie 742 - 750 van de Staatsspoorwegen". In de woorden van auteur Paul Henken (auteur van een boek over deze serie):
"Het gaat inderdaad om een Werkspoor-machine (duidelijk aan de fabrieksplaat op de wielkap te zien), maar we kunnen veilig de nummers 731 t/m 741 uitsluiten: die werden door de bouwer afgeleverd met een schoorsteen die net iets langer was en een rand had die iets smaller en hoekiger was vormgegeven. We hebben dus van doen met een loc die tussen 742 en 750 is genummerd."
Maar dan nog zijn dat negen mogelijke nummers. En nu wil ik dat nummer natuurlijk weten ook ;)
-
Wel heeft de directeur-generaal van de SS een rit gemaakt met een versierde locomotief in Utrecht, misschien kan je daar verder op borduren?
http://zoeken.krantenbankzeeland.nl/issue/vco/1913-09-27/edition/0/page/2?query=Dezelve%20Zoo&sort=relevance
-
Ik zou "raadplaatje-uitdaging" erbij zetten in de titel. Dat lokt degenen die aan de stand van de waterkraan en de stapeling van de briketten kunnen herkennen in welk depot deze opname is gemaakt.
Aan de hand van het depot kun je misschien weer beter op de 9 machines filteren. En dan wordt het herkennen van het nummer misschien ook makkelijker, omdat het, bijvoorbeeld, òf een 4 òf een 3 moet zijn.
Reinout
-
Aanpassing gedaan (y)
Ik heb inderdaad geprobeerd via een paar kenners uit te vinden of het mogelijk is te achterhalen welke machines in 1913 in Maastricht gestationeerd waren. Maar er zijn nauwelijks stationeringsoverzichten van de SS uit die periode bewaard gebleven. Paul Henken, toch een van de experts, kon me daar niet mee helpen.
Eelco
-
Turend naar het origineel zou het laatste cijfer een 5 of 9 kunnen zijn, dus wellicht de SS 745 of 749...
-
Kan je mij de foto eens sturen? Wil mee turen ;D En waar zie je dat laatste nummer? Bedoel je dat restje achter de arm van die vent?
-
Nee, ik meende dat te ontwaren op het origineel. Maar een superspeurneus is er redelijk van overtuigd dat het de SS 742 is. Ik wacht nog even op uitsluitsel (y)
-
Laat ik het maar even in de groep gooien. Dit was het stappenplan:
- Het negatief uitknippen en oprekken.
- Daarna donkerblauw gedempt en lichtblauw (cyaan) lichtelijk omhoog geschroefd
- Als laatste het blauwkanaal verschoven waardoor het iets meer richting zwartwit gaat
Dit is wat ik heb uitgekregen:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_32_25.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_32_25.png)
Als je dan goed naar de foto kijkt, krijg ik dit uit:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_31_57.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_31_57.png)
Vervolgens heb ik dit met een andere foto van Eelco vergeleken waar het nummer "712" op staat (weet niet of ik die hier kan/mag plaatsen) en de 7 en de 2 kwamen goed overeen met het onbekende nummer. Ik denk daarom dat het nummer 742 is. De 4 is wat onduidelijk, maar het cijfer waar het om gaat, de 2, vind ik persoonlijk wel duidelijk. Zijn er mensen die hier iets anders in zien?
-
Hallo,
Heb het gezocht in de verschillen in helderheid.
Hierbij een printscreen afbeelding, waarbij ik het perspectief van de locplaat
iets heb veranderd.
Persoonlijk durf ik niet te zeggen wat het nummer is.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/742_0004_perspectief_veranderd.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/742_0004_perspectief_veranderd.jpg)
Met vriendelijke groeten.
Wim van der Ent
-
In het eerste plaatje zie ik niks, in het tweede heel duidelijk 742.
-
;D
In het reliefplaatje is de 7 duidelijk herkenbaar, met een beetje goede wil haal ik er ook een twee uit als laatste cijfer...
-
Ik had de foto's van Willem ook gekregen, en daaruit haalde ik ook weer 742:
(http://i.imgur.com/chITo25.png) (http://i.imgur.com/chITo25.png)
Het blijft natuurlijk een gok, maar ik kan er niet zo 123 een ander cijfer uit halen...
-
Even zien of ik een plaatje van vinden van een 4 in Staatsspoor lettertype.
-
Die 4 maakt niet uit, als je het laatste cijfer weet, weet je het loknummer ook :)
-
Is ook weer waar ;D Ik ben aardig overtuigd van een twee.
-
Maar dan kan het ook nog 732 zijn, of 752 ;D
-
Nope, want deze loc kan er alleen eentje uit de deelserie 742-750 zijn. Zie het eerdere citaat van Paul Henken:
"Het gaat inderdaad om een Werkspoor-machine (duidelijk aan de fabrieksplaat op de wielkap te zien), maar we kunnen veilig de nummers 731 t/m 741 uitsluiten: die werden door de bouwer afgeleverd met een schoorsteen die net iets langer was en een rand had die iets smaller en hoekiger was vormgegeven. We hebben dus van doen met een loc die tussen 742 en 750 is genummerd."
-
Bij gebrek aan een 742. Ik vind de ingetekende cijfers een beetje te laag zitten.
(http://belderok.net/coppermine/albums/userpics/10001/PA183387.JPG)
-
Kun je diezelfde foto eens maken vanuit Preiser-niveau?
-
Ik vind het eigenlijk wel aardig overeenkomen... Ik kan een boogje boven de vermoedelijke 742 onderscheiden waar vermoedelijk Staatsspoorwegen staat. Links van de zeven meen ik ook de schroefkop herkennen van de schroef waarmee de plaat vastzat aan het machinistenhuis...
-
(http://belderok.net/coppermine/albums/userpics/10001/PA183388.JPG)
(http://belderok.net/coppermine/albums/userpics/10001/PA183389.JPG)
-
Op die artitec zie je mooi de verschillen in lijn tussen een 5 en een 2. Ook vanuit preisser perspectief zie je dat het nummer vrij laag op de nummerplaten zit, wat betekent dat de nummerplaten in model ook goed zijn nagemaakt ;D Maar zal inderdaad de 742 zijn, het laatste cijfer is zeker geen vijf, tsja dan blijft er weinig over... (Alhoewel het soms ook een 7 lijkt op het eind)
-
We hebben dus van doen met een loc die tussen 742 en 750 is genummerd."
Kijk, en als ik de volgende wikipedia-link erbij pak, dan spreken ze over serie 743-750:
731-742 3737-3748 1911 Werkspoor NS 3737 bewaard door Het Spoorwegmuseum.
743-750 3749-3756 1912 Werkspoor
https://nl.wikipedia.org/wiki/NS_3700
Nu weet ik dat wikipedia niet altijd 100% betrouwbaar is, maar dan ga ik toch even achter mijn oren krabben..
-
Ik heb ook nog even gezocht naar die vlag met die 2 banen naast de schoorsteen, behalve dat ik nu weet dat de Nederlandse driekleur de oudste is ter wereld, heeft het me niks opgeleverd...
Edit: en nu ik even beter kijk zijn het ook gewoon 3 banen, beetje raar gefotosjopt...
-
Wat daar staat klopt ook wel hoor, in 1911 en 1912 zijn door Werkspoor de locs SS 731-750 afgeleverd. Dat zijn de eerste door Werkspoor gebouwde 700'den. Alleen Werkspoor was qua locomotiefbouw bepaald niet zo hoogstaand als Beyer Peacock die de eerste 700'den leverde *). Er zaten nogal wat afwijkingen tussen de Werkspoor en Beyer locomotieven. Blijkbaar onder andere in de vorm van de schoorsteen en schoorsteenkrans, waar Werkspoor getuige het citaat van Paul Henken, een tikje moeite mee had. De eerste tien locs (731-741) heeft Werkspoor dus een beetje mee gerotzooid, vanaf 742 kregen ze het klusje beter onder de knie.
Aangezien de loc op de foto een goede schoorsteen en schoorsteenkrans heeft zonder schoonheidsfoutjes kan het er dus niet eentje zijn uit de eerste levering van Werkspoor. Vandaar dat dit alleen een loc uit de serie 742-750 kan zijn. Iets duidelijker? :)
-
Ik heb ook nog even gezocht naar die vlag met die 2 banen naast de schoorsteen, behalve dat ik nu weet dat de Nederlandse driekleur de oudste is ter wereld, heeft het me niks opgeleverd...
Edit: en nu ik even beter kijk zijn het ook gewoon 3 banen, beetje raar gefotosjopt...
Later ingetekend door de fotograaf, gebeurde vaker... :)
-
I know ;D
-
Nou ja, als jij het zegt ;D
Ik vind het nogal suggestief allemaal. Welke cijfers zie ik? Geen, ik zie spikkeltjes :P
Maar goed, jij (jullie) zijn de kenners!
-
De eerste tien locs (731-741) ...
Dat zijn elf locs tussen de haakjes... ;)
-
Ik zou op basis van de spikkeltjes eerder 747 zien dan 742. De staart van de 2 komt naar mijn smaak wel heel dicht bij de rand.
-
Precies, dat vond ik dus ook...
Verstuurd vanaf mijn GT-I9295 met Tapatalk
-
Dit is waarop ik het nummer 742 heb gebaseerd:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_32_25_1.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2015_10_18_16_32_25_1.png)
Meer kan ik er ook niet van maken, ik ben al blij dat ik überhaupt iets uit dat plaatje heb kunnen halen.
-
die bovenste streep van de 7 staat ook te schuin
-
Denk eraan dat het een schuin plaatje is dat rechtgetrokken is. Dan kunnen de verhouden wel eens niet meer kloppen.
-
Precies. Wat ik heb gedaan, deze erbij gepakt:
(http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/20/c63aa3fc4f44d66b7ac67ae5d3f7e03b.jpg)
En dan verkleind. Hoe meer je zo'n ding oprekt des te meer blur krijg je. Hoe kleiner het ding wordt, des te meer samenhang krijgt het geheel. Ik durf dan ook met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te zaten dat het niet de 742 is, maar dat het meer neigt naar de 747.
-
Je moet de bovenkant van de 7 toch als maatgevend nemen voor de bovenkant van alle cijfers? En de onderkant parallel daaraan ( OK ietsje schuin). Dan zie ik die onderkant van die 2 volledig onder die lijn uit zakken, dus dan kan het dat niet zijn. Het rare is wel dat er een dat ik in de blauwe plaatjes een diagonaal zie die tegengesteld is aan wat ik verwacht.