BeneluxSpoor.net forum

Algemeen => Ditjes en datjes => Topic gestart door: 1200blauw op 23 July 2015, 22:59:30

Titel: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: 1200blauw op 23 July 2015, 22:59:30
Daar ben ik dus wel benieuwd naar: welke keuzes maken we bij de aanleg van onze modelbaan?

Mijn stelling is: perfect bestaat niet (in H0). Dat moet ik natuurlijk onderbouwen en dat doe ik met een paar voorbeelden.
Bovenleiding kun je bijvoorbeeld niet zo dun maken dat het precies op schaal is, simpelweg omdat het dan niet stevig genoeg meer is en gaat doorhangen. Een ander punt is de koppelingen. Die NEM-schacht is heel praktisch natuurlijk, maar erg conform het grote voorbeeld is 'ie natuurlijk niet. Echt aansluitende vouwbalgen kom ik ook niet vaak tegen op een modelbaan, dus daarin wordt ook vaak voor een compromis gekozen.
Dan kom ik op het punt van geluid. Veel mensen kiezen tegenwoordig voor een sound-decoder. Alleen... als alleen de treinen geluid maken is dat natuurlijk nòg vreemd. Ook andere geluiden, zoals die in een stad of dorp voorkomen zouden dan moeten worden gehoord. Dat geldt ook voor verlichting: hebben we naast alle gebouwen ook alle straten voorzien van verlichting?
Dan beweging. Rijdt op je baan alleen de trein, of heb je ook alle verkeer natuurgetrouw geregeld? Verkeerslichten, stoppende en weer rijdende auto's etc. Bewegende Preisertjes zijn ook moeilijk realiseerbaar.
Zo zijn er wel meer voorbeelden te verzinnen.

Ik zal zelf beginnen. Ik ben nog niet zo heel lang aan het bouwen met deze baan en heel veel tijd om eraan te werken heb ik ook niet. Alleen al uit dat oogpunt maak ik bewust keuzes door dingen weg te laten. Mijn uitgangspunt is niet de perfectie, maar gewoon een acceptabele omgeving voor mijn rijdend materieel. Dat materieel rijd ik op Märklin-rails en een (klein) deel ervan is zelfs nog oude generatie "tin plate". Ik behoud wat ik al had en koop nieuw wel 1:87 en op schaal. Het is dus pukkeltjesrails, compromis dus (ik had al Märklin, functioneert prima), maar dan wel K-rails en met flauwe bochten (flexrails), want zelfs R5 vind ik met lange 1:87 rijtuigen geen gezicht. De krappere standaardbochten ga ik dus allemaal uit het zicht wegwerken. Treinen gaan rijden in een vaste samenstelling, waardoor ik de loc kan ontdoen van de voorste NEM-schacht, slangenwerk kan aanbrengen etc, en het laatste rijtuig voorzien van korte balg en ook ontdoen van de NEM-schacht.
Mijn stedelijk gebied ligt op de achtergrond. Verlichting zal ontbreken, evenals straatverlichting (misschien verander ik van gedachten als ik acceptabele NL-lantaarns Tp.IV vind - hoeft niet functioneel te zijn). Bovenleiding ga ik gebruiken van Sommerfelt, al zijn de portalen niet helemaal correct. De draden worden zwart of donkergrijs, zodat ze ranker lijken. Geluiden ga ik niet gebruiken. Sommig (vooral ouder) Märklin-materieel maakt trouwens al herrie van zichzelf genoeg  ;)
Bewegend verkeer voorzie ik niet. Dat is ook lastig, omdat ik het schaduwstation ga afdekken met tegels waarop een weg met rijdend verkeer wat lastig te realiseren is.

Dat zijn de belangrijkste overwegingen wel. Ik ben benieuwd naar de keuzes van anderen.

Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: nighttrain1 op 23 July 2015, 23:30:03
Oef, als ik dit zo lees is het bij mij een zooitje!
Ik heb veel tijdperk 4 & 5. Maar een ICE-3 en de TGV hobbelen ook rond.
De schalen zijn van 1:100, 1:93, 1:87, maar ook een Hornby van 1:80 staat soms op de baan.
Veel materieel is voorzien van kortkoppelingen maar een enkeling heeft nog de onverkorte Lima beugel koppeling.
Veel rijtuigen hebben binnenverlichting en minder hebben ook poppetjes erbij in.
De loks zijn bijna allemaal digitaal maar vele hebben geen uuitschakelbare sluitseinen.
M'n treinstammen zijn weer wel van lengte als hét voorbeeld.
95% van m'n rail uit het zicht is flexrail wat vast zit met punaises.
Rij wel naar Nederlands voorbeeld.
Hoe en wat met de scenery weet ik nog niet, op dat niveau ben ik nog niet aangekomen, ga eerst nog een laag met een extra schaduwstation bovenop de bestaande bouwen, echter zonder bovenleiding en seinen.
Dit om diverse redenen: de prijs, functionaliteit en kwetsbaarheid en omdat je ze toch niet ziet, op dit deel van de baan waar ik nu nog aan het bouwen ben.
Heb ook Faller carsysteem. Maar dit zit nog in de doos.
Wordt vervolgd,
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Martin Welberg op 24 July 2015, 01:19:49
Perfectie in schaal bestaat misschien niet, de perfecte suggestie wel...
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: 1200blauw op 24 July 2015, 10:16:49

Welke keuzes maak je daarin en waarom?
Ik ben wel geïnteresseerd in je reactie. Veel van de grassen die je gebruikt lijken op de foto's meer dan een cm lang. Dat is in werkelijkheid omgerekend dus bijna 90cm... Toch ziet het er best goed uit. Vertel eens!
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Simplex op 24 July 2015, 10:30:33
Je gaat teveel uit van een gazon, gras steekt vaker tot je knie.
Het gaat om wat je uitbeeld. Kleine scene zo hier en daar waarvan
de kijker een 'aha moment' krijgt. Dat is werken met detail.

Het heeft geen zin uit te zoeken hoe en wat. Gewoon kijken en
je leermoment opslaan in die grijze hersenbrij daar bovenin.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Ronaldk op 24 July 2015, 10:43:40
Inderdaad Steef het gaat om het beeld wat het compleet c.q. perfect maakt. Dan gaat het meer op gevoel dan exacte wetenschap.  Meer het totaal beeld en dat bedoelt Martin.

Groeten Ronald
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Ronald Halma op 24 July 2015, 11:29:58
Precies, het totaalbeeld moet kloppen. Of die grasvezel nou 1 of 1,5 mm is zal mij boeien ;) Gewoon doen en niet overal teveel over nadenken. Anders komt je (een) baan nooit af.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Marc tramt op 24 July 2015, 11:35:14
Ik ben wel geïnteresseerd in je reactie. Veel van de grassen die je gebruikt lijken op de foto's meer dan een cm lang. Dat is in werkelijkheid omgerekend dus bijna 90cm... Toch ziet het er best goed uit. Vertel eens!
Martin bouwt in schaal 0, dus dat scheelt al de helft.
Verder wat mijn voorgangers zeggen, het totaalplaatje moet kloppen. Vaak is dat een kwestie van 'trial and error'. Dus iets uitproberen maar als het resultaat niet helemaal goed uitpakt gewoon weer slopen die boel.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Ronald Halma op 24 July 2015, 11:40:39
Waarbij opgemerkt dat 0 lastiger is. Je ziet meer detail omdat de schaal groter is als bv H0. En dan moet je automatisch meer (zichtbaar) detail toevoegen.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: HOllandsBouwwerk op 24 July 2015, 11:43:48
Het gaat juist om het suggereren, zodat het herkenbaar wordt als de werkelijkheid.
Ik ga even, in het volgende voorbeeld, uit van schaal H0. Een baan, diorama e.d wordt gemiddeld bekeken, zeg maar vanaf 50 cm -100cm.
Dat wil zeggen dat je in werkelijkheid er 43 tot 87 meter vanaf staat. Een rietendak bijvoorbeeld en zeker een oud rietendak, zie je dan als een vlak, je zult de rietstengels niet echt apart zien, dus op schaal 1:87 zul je het moeten suggeren. Vaak maak je dan gebruik van heel ander materiaal om dit effect te krijgen
Het is vooral kijken naar de werkelijkheid. Het is ook wat Steef schrijft, want ga maar eens in deze tijd van het jaar in een ongemaaide berm staan en je zult je verbazen, hoe hoog de beplanting is.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Tjalling op 24 July 2015, 11:47:02
Wat ook een punt van aandacht is: Zeker bij gebouwen en begroeiing is het vaak nodig een beetje te "overdrijven", om zo wel een overtuigend totaalbeeld te maken. Voegen die exact op schaal zijn vwb breedte en diepte overtuigen vaak niet, omdat die niet genoeg opvallen.

De suggestie die de maker probeert te geven moet overtuigen, dat is bepalend.

Groet,
Tjalling
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: henk op 24 July 2015, 11:58:35
Modelbouw is suggestie. Zoiets als lage railstaven en slankere wissels maken het wel gemakkelijker de realiteit te suggereren. Standaardbogen leg ik nooit in het zicht. R6 vind ik niet overtuigender ogen dan R2.

En wat we als realistisch beschouwen is volgens mij ook modegevoelig. Zeker bij groen. De beste basis voor een gazon in model vind ik nog steeds de verguisde grasmat. Met de nadruk op basis. En de moderne grasvezels zijn geschikt voor een natuurlandschap in H0, maar voor weide eigenlijk al te grof. Mij overtuigt het niet en die koeien verdwalen er zowat in. Dan maar geen weide. Zit nu te experimenteren met een overtuigende suggestie van beton.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: iarnrod op 24 July 2015, 11:59:08
Een eerste keus is.
Is de baan enkel voor thuisgebruik?
Blijf dan vooral jezelf (er zijn anderen genoeg), en ga voor de zaken waar je zelf achter staat.
Of ga je ervoor om eventueel op tentoonstellingen uitgenodigd te kunnen worden?
Ga dan voor het persoonlijk contact, en probeer es met deelnemers op die tentoonstellingen van gedachten te wisselen.
+ zoals Steef al es zegt: 'steel ook es wat met je ogen' & en 'shake je eigen cocktail'. En blijf proberen tot het naar je zin is.

Gr,
Jan
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: HuubvG op 24 July 2015, 12:10:47
Voorgaande spreker Alweer een paar berichten terug, Tjalling: helemaal waar, een Anton Pieck effect geven aan de details. Steentjes- en dakplaten doen vaak heel saai, doods aan, omdat ze te vlak zijn.

Nog wat: een kleine baan, een klein diorama, vraagt om meer detaillering zodat de toeschouwer niet snel uitgekeken raakt. Hier gaat het zelfs om de details.

Voor grote banen en diorama's zou minder detaillering volstaan, omdat dan de algehele indruk geldt.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Martin Welberg op 24 July 2015, 12:55:16
Vertel eens!

Eh wat   ??? Hoe je dingen er natuurlijk uit laat zien  ???
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Martin Welberg op 24 July 2015, 12:59:08
Martin bouwt in schaal 0, dus dat scheelt al de helft.
Verder wat mijn voorgangers zeggen, het totaalplaatje moet kloppen. Vaak is dat een kwestie van 'trial and error'. Dus iets uitproberen maar als het resultaat niet helemaal goed uitpakt gewoon weer slopen die boel.

De helft van wat  ??? Schaal 0, 4 keer het oppervlak 8 keer het volume, minimaal 2 keer zoveel detail als het geen 4 is...

Heb al redelijk vaak de kleurperceptie uitgelegd. Zal het langzaam nog een keer doen. Neem bv een figuur en schilder hem in de kleuren die je ziet, bv het jurkje wat je partner aan heeft, schilder dezelfde figuur nu nog eens en toon de kleur wat af, maak het iets fletser in kleur en plaats dan eens beide figuren in een scene. Kijk voor jezelf eens wat beter oogt..
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Rick op 24 July 2015, 13:02:14
De helft van wat  ???
Van de lengte van het gras zoals in de eerdere quote staat.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Marc tramt op 24 July 2015, 13:08:33
Juist. Mijn opmerking gaat puur over afmetingen. In de quote die ik aanhaal staats iets over 10mm vezels dat die 90cm in het echt zijn. Bij schaal 0 scheelt dat dus de helft in lengte. Zit verder geen diep filosofische gedachte of verborgen boodschap in.   
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Martin Welberg op 24 July 2015, 17:25:41
Van de lengte van het gras zoals in de eerdere quote staat.

Kniehoog  ;) :P
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Martin Welberg op 24 July 2015, 17:42:31
Gebruik hoofdzakelijk vezels tot 6,5mm, vergeet niet dat je monitor een stukkie natuur van nog geen 5x5cm weergeeft..
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: 1200blauw op 24 July 2015, 18:14:35
Nu gaat het draadje richting de tips en truuks. Daar wilde ik juist nìet naartoe. Hoe het "perfect" zou moeten kunnen we in diverse draadjes al lezen. Kennelijk leidt gewoon alles 1:87 verkleinen niet tot het gewenste resultaat. Dat is op zich interessant, maar het is in dit draadje een zijspoor.

Iedereen maakt keuzes bij de bouw van zijn baan, soms zijn dat shortcuts door bijvoorbeeld gebrek aan tijd, maar ook keuzes omdat het gewoon praktischer is. De keuze voor en NEM-schacht is bijvoorbeeld praktisch, maar niet realistisch. Praat maar eens met de zoals ik ze gemakshalve maar even noem "Philotrain-puristen". Die hebben een koppeling met een echt haakje en zelfs remkranen en wat dies meer zij. Philotrain pretendeert bijv. ook zeer natuurgetrouw te zijn (wat je daarvan vindt is off-topic), maar het rijdt minder soepel en is voor bijv. rangeerwerk bepaald ongeschikt. Daar hebben velen dus een praktische concessie gedaan.

Ik lees hierboven vooral reacties op de reactie van Martin. Daar gaat het me niet om, maar wel om: welke keuzes heb JIJ gemaakt bij de bouw van je baan, of welke overwegingen houd je in je achterhoofd bij de planning ervan?

Concrete vragen helpen misschien:
Hoe ga je om met bovenleiding?
Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
Kortgekoppeld of juist niet?
Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
Hoe ga je om met geluid / sound?
Hoe wordt je baan verlicht?
Welke rails gebruik je en waarom?
Antislipbandjes of niet?
Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
Modellen vervuild of juist niet?
...


Nog een mooie die ik in mijn openingspost even vergeten was. Ik wilde flexrails in een boog leggen (radius ca. 3m) met ca. 1mm verkanting erin. Alleen het in een vloeiende boog leggen bleek al lastig genoeg, dus die verkanting zet ik denk ik maar uit mijn hoofd. Dat is te hoog gegrepen of gaat teveel tijd kosten.

Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: knar46 op 24 July 2015, 19:11:36
Je kunt niet alles hebben in het leven en daarom moet je keuzes maken. Dat verschilt voor ieder van ons en het is leven en laten leven.
Ik hanteer twee principes om mijn baan:
de elocs aan de draad ook al is die niet perfect;
als een loc een groen of oranje sein is gepasseerd, dan het sein meteen op rood.
Voor de rest alles wat ik zelf leuk vind (en anderen blijken de baan ook leuk te vinden maar voorop staat eigen plezier), veel verlichting (ook stoplichten, lopende verlichting etc), locs en treinstellen uit alle (Nederlandse) tijdperken, geluid ook al is het van Duitse oorsprong.
Binnenkort gaan ook auto's en bussen (Faller ams) rijden maar deze is gedateerd en daarom gaan ze rijden bij groen (verkeers)licht met een niet natuurlijke snelheid maar het is niet anders.
Kijk niet teveel naar anderen maar beoefen deze hobby op een wijze die je zelf plezier verschaft.
Knar46 
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: VFR op 24 July 2015, 20:00:10
Kijk niet teveel naar anderen maar beoefen deze hobby op een wijze die je zelf plezier verschaft.
Knar46

Kijk, dat lijkt me ook het belangrijkste uitgangspunt. Goed gesproken knar(uit 19)46.  (y)
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: marcombv op 24 July 2015, 20:46:00
Om het wat simpeler te maken heb ik de vragen even gekopieerd en genummerd.
Als iedereen dit nu eens doet en duidelijke antwoorden geeft?

1 Hoe ga je om met bovenleiding?
 Geen bovenleiding omdat ik alleen met stoomtractie rijdt.

2 Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
 Probeer altijd rijtuigen van exact 1:87 te gebruiken.

3 Kortgekoppeld of juist niet?
  Nu nog diverse koppelingen door elkaar.

4 Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
 Bij de meeste stoom/tenderlocs de voorste koppeling verwijderd.

5 Hoe ga je om met geluid / sound?
 Nog niet, baan is (nu nog) analoog

6 Hoe wordt je baan verlicht?
 acht halogeenspots vanuit het plafond.

7 Welke rails gebruik je en waarom?
 Flieschmann modelspoor, omdat ik deze rails erg mooi vind.

8 Antislipbandjes of niet?
 Als het nodig is worden deze wel gebruikt.

9 Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
 Bij een aantal Roco rijtuigen wel. Bij Fleischman heb ik nog geen attributen gevonden.  ???

10 Modellen vervuild of juist niet?
 Is wel het plan maar nu nog even niet.

Ben druk aan het  bouwen en nog steeds materiaal aan het verzamelen.
Het finetunen (zoals vervuilen en geluid) komt in een later stadium.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Martin Welberg op 24 July 2015, 20:53:31
De helft van de vragen zijn al niet te beantwoorden aangezien ze NVT zijn..

Vraag me wel af wat je nu wilt weten en wat voor een belang het heeft. Iedere bouwer moet IMO lekker doen waar hij zin in heeft. Daarin zal de een eerder tevreden zijn als de ander..
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: JaJo op 24 July 2015, 20:56:39
Dusch..... Gewoon beginnen met bouwen en alle fouten maken die we allemaal maken. Bij je 5e baan begint het misschien ergens op te lijken en zijn al je vragen beantwoord.

Groet Jaap
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: AndréDev op 24 July 2015, 20:57:02
2 Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom? de juiste schaal.
3 Kortgekoppeld of juist niet?             jazeker want dat ziet er beter uit.
4 Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet? niet.
5 Hoe ga je om met geluid / sound? niet want het is niet natuurlijk na te bootsen.
6 Hoe wordt je baan verlicht?          met lampjes en schaal getrouw gedempt.
7 Welke rails gebruik je en waarom? Profirail want dat is lekker makkelijk,ben geen railbouwer  8)
8 Antislipbandjes of niet?                  Jazeker,het blijft fijn als je trein ook wegkomt van zijn plek met een zware sleep.  :P
9 Meegeleverde attributen aangebracht of niet?  Ja want dat knapt je model op en staat dus beter.
10 Modellen vervuild of juist niet? Ja,want ook dat verhoogd de realiteitsweergave.

Per slot wil je dat je naar je baan kijkt als een schilderij....het hoeft niet perfect maar wel een gevoel van herkenning geven.

André
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Marc tramt op 24 July 2015, 21:17:58
@1200blauw; (heb je ook nog een naam trouwens ???) als je de vraag zó breed stelt dan gaat het antwoord ook alle kanten op. In principe is alles op je modelbaan een keuze omdat er altijd een alternatief is; andere fabrikant, zelf maken, ander tijdperk, ander land enz...... 
Kortom, waarom bouwt iemand zijn modelbaan, of een onderdeel, zoals hij hem bouwt? Wellicht kun je die vraag beter stellen in de diverse bouwdraadjes die je boeien. Dan schat ik de kans op een bruikbaar antwoord hoger in.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Simplex op 24 July 2015, 21:26:04
Kijk niet teveel maar anderen maar beoefen deze hobby
op een wijze die je zelf plezier verschaft.

Kijk vooral goed naar hoe andere bouwen en LEER daarvan..

Dusch..... Gewoon beginnen met bouwen en alle fouten maken die we allemaal maken. Bij je 5e baan begint het misschien ergens op te lijken en zijn al je vragen beantwoord.

Jaap geeft je het meest complete antwoord. En op al je vragen staan
hier in legio draadjes verschillende antwoorden. Lijstjes heb je niets aan.
Leren doe je door te kijken, kopieren en fouten te maken.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Alewijn op 24 July 2015, 22:27:16
Graag zou ik willen ingaan op de gestelde vraag. Ik vind het wel leuk om dit uit te wisselen.

Je hebt gelijk: perfect bestaat niet. Het is altijd je eigen uitbeelding. Maar de ene uitbeelding maakt wel meer indruk dan de andere. En ik moet zeggen: nu ik de laatste week eens wat foto's aan het maken ben van mijn baan, valt me pas op hoeveel er nog onaf is.

Maar goed, ik maak ook mijn keuzes.

1 Hoe ga je om met bovenleiding?
 Bewust geen bovenleiding. Niet geëlektrificeerde sporen vind ik mooier, ook in het echt. Bovendien vind ik het veel te veel gedoe en wil ik graag goed bij de rails kunnen. Daarom dus geen elektrische tractie.

2  Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
Bij het Nederlands materieel uit de jaren 50 dat ik heb, speelt dat niet zo. Zo goed als alle materieel is (ongeveer) op schaal. Eén uitzondering: om nostalgische redenen laat ik nog wel eens een stel Märklin rijtuigen plan E rijden. Die zijn als ik ze met die van Artitec vergelijk, toch wel heel wat te kort.

3 Kortgekoppeld of juist niet?
Het belangrijkste vind ik dat alles onderling te koppelen is. Ik gebruik wel de (semi-)kortkoppelingen van Roco en Märklin, maar veel van het materieel heeft beugelkoppelingen en dat laat ik, als ze geen NEM-schacht hebben, ook zo.

4 Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
Nee, ik vind het veel te leuk om treinsamenstellingen te wijzigen. En eigenlijk ben ik zo gewend aan de modelkoppelingen dat ik een modeltrein zonder koppeling maar kaal vind.

5 Hoe ga je om met geluid / sound?
Bij een ander vind ik het wel leuk - voor een keer en dan niet te lang achter elkaar. Maar het zou me zelf, denk ik, al gauw vervelen. Zelf rij ik graag met meerdere treinen tegelijk. Dan waardeer ik het alleen maar dat ze niet zoveel geluid maken.


6 Hoe wordt je baan verlicht?
Bij voorkeur met daglicht. Helemaal mooi als  de zon op de baan schijnt. Verder halogeenverlichting.Modelverlichting heb ik niet.

7 Welke rails gebruik je en waarom?
 Rocoline (code 83) en messing rails van Fleischmann en Roco (code 100). Ballastbed maak ik zelf van verschillende kleuren zand.

8 Antislipbandjes of niet?
 Ja graag. De twee locs die ze niet hebben slippen nog wel eens door op de toch wel steile hellingen.

9 Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
Bij de meeste modellen nog niet, uit gemakzucht.

10  Modellen vervuild of juist niet?
Nog niet alle, maar het is zeker mijn bedoeling om al m'n materieel enigszins te vervuilen.

Tenslotte: net als anderen vind ik dat het om de totaalindruk gaat. Kleurgebruik is daarbij voor mij een heel belangrijke factor. Dan bedoel ik vooral de kleur van het landschap, de straten enz. Maar ook wel de kleur van de treinen. Daarbij mag er van mij wel een beetje variatie zijn in bijv turquois, berlijns blauw, rijtuiggroen enz.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Ferry As op 24 July 2015, 22:30:14
Hm, moeilijk op te antwoorden aangezien iedereen een andere beleving heeft...

Wat Jaap al aangaf, beginnen, slopen en weer opnieuw beginnen. Daar leer je van, inzichten en wensen zullen zich na verloop wijzigen....

En vooral veel kijken naar bouwtopics van anderen, zeker diegene die veel ervaring hebben zoals Martin, Jaap, Ruud, en nog vele anderen, die zullen je helpen een beeld te vormen van wat voor jou een vorm van perfectie nabootst ( voor zover perfectie bestaat ....  8)  )

Voor mij is schaal 1 een keuze geweest om meer met details te kunnen doen....
Dus, echte haak koppelingen, fatsoenlijk geluid, vele details op materieel, slipbandjes ??? Wa's da ? , alles op schaal ( 1:32 ) , vervuilen ? uiteraard ! Maar dan wel goed door iemand die dat heel goed kan, ook dat is voor mij een belangrijk detail.

Jammer dat Dhr. Hartog geen enkele zinnige bijdrage levert aan dit topic en enkel meelift... Krijg daar wat jeuk van....

Overigens lijkt deze vraag verdacht veel op een eerder topic van de TS....  ::)

http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,60683.msg3221492392.html#msg3221492392
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Sneeuwtrein op 24 July 2015, 23:06:37
Persoonlijk vind ik het belangrijkste dat de modellen niet ingekort zijn.
Ik koop echt geen nieuwe treinen meer die ingekort zijn. 2e hands is een ander verhaal.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Ronaldk op 25 July 2015, 08:09:18
@sneeuwtrein: waarom koop je tweedehands wel ingekorte treinen? Tweedehands zijn toch ook wagons en rijtuigen te krijgen?

Groeten Ronald
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Jos B. op 25 July 2015, 10:02:13
Ook voor het gemak de vragen gekopieerd.

1 Hoe ga je om met bovenleiding?
 Ik rij diesel, stoom en electrisch, maar plaats alleen de portalen zonder draad.
  (Beetje gemakszucht qua onderhoud en calamiteiten)

2 Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
 Hoofdzakelijk 1:87, en in dien niet anders mogelijk knijp ik een oogje dicht bij 1:93,5.

3 Kortgekoppeld of juist niet?
  Indien mogelijk wel, maar bij het meeste nieuw uitgebrachte materieel zit dat al standaard er op, maar bij het oudere spul soms niet.
  En als de mogelijkheid aanwezig is wordt er een Symobatje onder gebouwd.

4 Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
 Alleen bij vaste combinaties, bij de meeste loks wil ik graag voor en achter kunnen koppelen.

5 Hoe ga je om met geluid / sound?
  De baan is digitaal, het meeste materieel is Soundloos.
  En ik wil ook niet teveel sound, want anders word je knettergek.

6 Hoe wordt je baan verlicht?
   Gewoon een paar TL balkjes aan het plafond.

7 Welke rails gebruik je en waarom?
   Fleischmann Profi, maar overweeg andere rails te nemen, want 2 van mijn stoomloks willen wel eens moelijk gaan doen in wisselstraten.

8 Antislipbandjes of niet?
   Liever niet, maar als het niet anders kan zitten ze er onder.

9 Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
   Bij alle materieel zijn losse attributen aangebracht.
   Alleen bij loks en rijtuigen die functioneel moeten kunnen koppelen aan beide zijden worden alleen maar de verkorte luchtslangen en dergelijke gebruikt.

10 Modellen vervuild of juist niet?
    Voorlopig niet.

En verder ligt er alleen een grote 2 sporige ovaal met opstelsporen.
Want de focus ligt voorlopig alleen maar op het bij elkaar verzamelen van het gewenste materieel.


Jos.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Hans Reints op 25 July 2015, 10:15:29
Ik kan mij in het bovenstaande helemaal vinden op punt 10 en het naschrift na!!!!!
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Jos B. op 25 July 2015, 10:25:10
En Sobat, licht punt 10 en het slotwoord eens toe met jou bevindingen?


Jos.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Hans Reints op 25 July 2015, 10:32:06
10 Modellen vervuild of juist niet?
    Voorlopig niet.
Al mijn modellen van de oudste tot de nieuwste (ovaleramer Artitec) zijn vervuild en van gebruikssporen voorzien

En verder ligt er alleen een grote 2 sporige ovaal met opstelsporen.
Want de focus ligt voorlopig alleen maar op het bij elkaar verzamelen van het gewenste materieel.
Ik bouw modules waarop het materieel gefotograveerd en bewonderd kan worden. Zie het draadje Depot!!! en anderen
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Jos B. op 25 July 2015, 10:47:07
Dat gaat ook nog komen, maar voorlopig blijft het bij materieel bij elkaar verzamelen.
Ben nu 33, dus tegen die tijd dat ik gepensioneerd en een ouwe knar ben zal er wel een prachtige baan komen.  ;D ;D ;D ;D


Jos.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: hubertus op 25 July 2015, 11:12:16
Ik hecht waarde aan (naar modelbaanbegrippen) slanke wissels, vloeiende bogen, rijtuigen op lengte, een geloofwaardig werkend seinstelsel, bovenleidingsmasten op een geloofwaardige manier opgesteld en vooral een rustig rijgedrag.
Gerotzooi met groen spul en andere scenery is niet iets waar ik voldoening uit haal en doe ik dus niet of nauwelijks. Maar dat wordt gelukkig ruimschoots gecompenseerd door een rijke verbeeldingskracht. Dus met wat tactisch neergezette gebouwen (of zelfs blokken hout) kan ik ook op een baan die het stadium van de kaal-hout-baan nauwelijks is ontstegen, voor mezelf de perfecte atmosfeer creëren.
En aangezien de baan uitsluitend voor mijn eigen plezier is, is meer ook niet nodig. Mooie banen bekijk ik wel op een tentoonstelling.

Huub
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: ex44 op 25 July 2015, 12:21:04
Citaat
Ik hecht waarde aan (naar modelbaanbegrippen) slanke wissels, vloeiende bogen, rijtuigen op lengte, een geloofwaardig werkend seinstelsel, bovenleidingsmasten op een geloofwaardige manier opgesteld en vooral een rustig rijgedrag.

Dat kan ik volledig onderschrijven. Waarbij ik dan wil toevoegen dat ik liever iets weglaat dan een compromis aanga.

Citaat
Gerotzooi met groen spul en andere scenery is niet iets waar ik voldoening uit haal

Ach, ik vind dat dan wel weer aardig om te doen.
Zo zie je maar dat ieder op zijn -en haar- manier voldoening put uit deze hobby.

Suum quique.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: VFR op 25 July 2015, 12:55:22
Nu er ook mensen zijn die de vragen letterlijk beantwoorden (wat volgens mij de bedoeling is) wil ik graag bijdragen. Ook ik vind zo'n echte uitwisseling interessant.

De opmerkingen als goed kijken naar de werkelijkheid en leren van voorbeelden van anderen zijn zeker waar. En ook proberen een "soort illusie" van de werkelijkheid maken is van waarde.
Echter, daarmee waren de vragen van 1200blauw nog steeds niet beantwoord. Nu we die hobbel hebben genomen, zie ik dat nu toch echt de antwoorden binnen komen. Hierbij mijn bijdrage;   

1 Hoe ga je om met bovenleiding?
Ik rij alleen met stoom en diesel. Heb wel eens over elektrische tractie nagedacht. Ook ik vind het te veel gedoe die bovenleiding (en kost het geld) en wil ik graag goed bij de rails kunnen. Daarom dus geen elektrische tractie.

2  Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
Ik rij smalspoor (Bemo, Roco, Liliput) en ik ga er vanuit dat alles redelijk op schaal is. Gaat mij ook meer om de verhouding van het materiaal (wat trouwens bij smalspoor erg divers kan zijn) dan dat het exact op schaal moet zijn.

3 Kortgekoppeld of juist niet?
Het belangrijkste vind ik dat alles onderling te koppelen is en dus zal alles een gewone beugelkoppeling moeten krijgen. Vind ik al mooi zat, kortkoppelingen hoeven voor mij niet. Ik hou van rangeren en wat extra ruimte tussen de rijtuigen en wagonnen is wel handig bij het handmatig afkoppelen.

4 Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
Nee, ook ik vind het veel te leuk om treinsamenstellingen te wijzigen.

5 Hoe ga je om met geluid / sound?
Voegt voor mij niets toe en kost geld. Als ik rij staat er meestal muziek (hard) op 'by the way'.

6 Hoe wordt je baan verlicht?
Daglicht en verder gewoon tl-lampen er boven. Modelverlichting vind ik teveel gedoe, dus geen lampjes in huizen en lichtmasten. 

7 Welke rails gebruik je en waarom?
Gewoon het smalspoor wat geleverd wordt door Roco en Bemo. Roco is makkelijker te solderen, dus vooral Roco. Bemo heeft slankere wissels, wat ook mooi is.

8 Antislipbandjes of niet?
Als het nodig is, ja graag zelfs. Maar ik heb het stijgingspercentage van de toekomstige klimspiraal wel acceptabel berekend volgens mij, dus het hoeft waarschijnlijk niet.

9 Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
Nog nergens gedaan, maar ga het zeker nog doen.

10  Modellen vervuild of juist niet?
Nog niets, maar ben het zeker van plan. Ik heb gezien bij anderen dat je met poeders en een kwastje ver genoeg komt. Mocht ik ooit de staatsloterij winnen dan laat ik al mijn materiaal met de luchtkwast vervuilen. Vind het namelijk wel erg mooi.   


Mag ik aanvullende vragen stellen?
11 Ik kies nooit voor afbuigend wisselspoor in het hoofdspoor. Afbuigend wisselspoor leiden dus altijd naar zijsporen. Wat doen jullie?

12 Ik probeer de radius van een boog zo groot mogelijk te houden, daardoor sneuvelen er wel eens ideeën (te weinig ruimte over, door de grote radius). Hoe staan jullie hierin?


Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Mark D. op 25 July 2015, 14:10:30
Hoe ga je om met bovenleiding?
nvt

Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
1:87  omdat het kan

Kortgekoppeld of juist niet?
nvt

Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
zijn op schaal en zitten er in het echt ook achteraan

Hoe ga je om met geluid / sound?
leuk, hoe meer hoe beter

Hoe wordt je baan verlicht?
tl voor bij de bouw en led voor de rij sfeer

Welke rails gebruik je en waarom?
.75 .83 en .40 omdat rail ook bij de modelbouw hoort.
de straal hou ik boven de 600mm

Antislipbandjes of niet?
geen

Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
ja, bij zo een kato model zit echt niks op uit de doos ,maar sinds ik een bril heb, monteer ik ook de ruitenwissers..

Modellen vervuild of juist niet?
ja, veel inmiddels wel
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Bert van Gelder op 25 July 2015, 14:49:36
Mocht iemand een paar berichten kwijt zijn, dat klopt. Een aantal off-topic berichten met wat persoonlijke aanvallen en reacties daar op heb ik verwijderd.

Gr, Bert
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Rick op 25 July 2015, 16:54:26
Kniehoog  ;) :P
Klinkt als een goede hoogte. :)

1 Hoe ga je om met bovenleiding?
Dat staat op de paradebaan en is erg vervelend als de rails schoon gemaakt moet worden of als een stroofafnemer erachter blijft hangen omdat de draad niet meer goed hangt. Maar het is leuk om echt met de stroomafnemers op te rijden, voor zover dat vroeger goed ging.

2  Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
1:160, dat schijnt de schaal te zijn of zo...

3 Kortgekoppeld of juist niet?
Alleen bij reizigerstreinen die daarop voorbereid zijn en dan nog niet eens alles, voor de rest de gewone koppeling. Het materieel dat best wat dichter op elkaar mag staan heeft juist geen kortkoppeling.

4 Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
Laten zitten, er wordt wel eens gewisseld en pielen met de koppelingen is saai.

5 Hoe ga je om met geluid / sound?
Leuk, al is 1 TEE met geluid genoeg, al komt er misschien nog een stoomloc met geluid.

6 Hoe wordt je baan verlicht?
De zon, anders een lamp die in de kamer hangt.

7 Welke rails gebruik je en waarom?
Roco, Ibertren en Minitrix want dat was aanwezig. Op de fotodijk Peco om te kijken hoe dat eruit ziet en op het nieuwe diorama komt Fleischmann, want aanwezig :)

8 Antislipbandjes of niet?
Ja, die zitten er normaal op.

9 Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
Niet gedaan, ben ik ook eigenlijk niet tegen gekomen.

10  Modellen vervuild of juist niet?
Alleen wat goederenwagons, in wisselende mate van succes. Een set Fleischmann kolenwagens was uit de fabriek al vervuild en die zijn best mooi.   

11 Ik kies nooit voor afbuigend wisselspoor in het hoofdspoor. Afbuigend wisselspoor leiden dus altijd naar zijsporen. Wat doen jullie?
Idem, hoofdbaan gaat rechtdoor.

12 Ik probeer de radius van een boog zo groot mogelijk te houden, daardoor sneuvelen er wel eens ideeën (te weinig ruimte over, door de grote radius). Hoe staan jullie hierin?
Beetje krap als het uitkomt op de rangeerbaan, de paradebaan is R4/5 of iets dergelijks.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: NS264 op 25 July 2015, 23:33:48
1. Hoe ga je om met bovenleiding?
   -Ik rijd alleen diesel.

2.  Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
    -Ik bezit veel Liliputwagons. Die vindt ik erg mooi gedetaillerd. Of ze exact op schaal zijn weet ik niet, daar ga ik wel van uit.
     Als je concessies doet op de verhoudingen wat is er dan nog precies op schaal?
     En dan bedoel ik ook de beschikbare gebouwen en aankleding van alles.

3. Kortgekoppeld of juist niet?
    -Wat ik mooi vindt is dat de Liliput modellen vaak verende buffers hebben. Een upgrade zou dan kort gekoppeld rijden kunnen zijn.
    -Dat is ook prettiger voor de rijlengte die beschikbaar is, misschien kun je dan nog net een wagon extra plaatsen. :D

4. Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
    -Zover ben ik nog niet. Ik heb een draaischijf in mijn plan, kan alle kanten uit en dan heb je aan 1 kant geen koppeling.

5. Hoe ga je om met geluid / sound?
    -Hoeft niet perse maar een NS diesel in tijdperk IV met geluid, moah ;).

6.  Hoe wordt je baan verlicht?
     -Moet nog veel leren in de modelbouw waaronder elektro, maar van mijn jeugdbaan af heb ik altijd verlichte huisjes en lantaarns gehad, dus ja dat
     gaat weer terugkomen met eenvoudige techniek.
     Speciale aantrekkingskracht vormen de verlichte vrachtauto's en automodellen en eventuele lichteffecten, maar het moet geen kermis worden.
     Wat verlichting boven de baan betreft: ik wil ooit wel wisselende LED verlichting boven de baan. Maar dan zal ik eerst complete modules moeten                   
      bouwen. ;D         

7.  Welke rails gebruik je en waarom?
     - Heb nu Flscm Profi maar met het ballasten van een stukje oude Flsmrails ben ik er anders over gaan denken.
        Zou nog niet weten welke andere railssoort dat moet worden.

8. Antislipbandjes of niet?
    -Lijkt me wel prettig als de modellen goede grip hebben, helling of niet. Maar ik heb begrepen dat er ook zo iets als Snot is?

9. Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
    -Bij de Roco modellen zitten onderdelen, ja dat klopt, maar die ga ik pas plaatsen als het project ooit af komt.

10.  Modellen vervuild of juist niet?
       -Wil ik ook doen, liefst ook met poeders, later misschien met luchtkwast.
         Vindt het wel iets wat de sfeer van je bouwwerk verhoogd.

Citaat
Mag ik aanvullende vragen stellen?
11. Ik kies nooit voor afbuigend wisselspoor in het hoofdspoor. Afbuigend wisselspoor leiden dus altijd naar zijsporen. Wat doen jullie?
      - Voor mij is het anders. Op een stamlijn kun je je iets meer permitteren.

Citaat
12 Ik probeer de radius van een boog zo groot mogelijk te houden, daardoor sneuvelen er wel eens ideeën (te weinig ruimte over, door de grote radius).       
   
]Hoe staan jullie hierin?
     
       -Flauwe bogen. Als je de ruimte niet hebt kun je krappe bogen op allerlei creatieve manieren wegwerken.
        Als dat niet past in het plan, zit er niks anders op dan je plan aanpassen tot het wel klopt.

De essentie van de vraagsteller is dat wat ik ook bouw niet meer op speelgoed moet lijken.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Ivo vS op 26 July 2015, 12:49:57
1 Hoe ga je om met bovenleiding?
  Geen bovenleiding omdat ik alleen met stoom en diesel rijd.

2 Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
  Ik probeer zo veel mogelijk 1:87 te gebruiken. Dat maakt dat de verhoudingen het best uit komen.

3 Kortgekoppeld of juist niet?
  Nu nog diverse koppelingen door elkaar.
  De rijtuigen rijden invaste stammen, deze zijn onderling kort gekoppeld. De uiteinden van elke stam zijn voorzien van een   
  beugelkoppeling. Enkele (rangeer)loks zijn alleen (te) voorzien van beugelkoppelingen tenzij ik deze wat op leeftijd geraakte
  exemplaren grondig ga verbouwen.

4 Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
 Bij de meeste stoomlocs met sleeptender de voorste koppeling verwijderd. Bij de tenderloks niet, deze worden in het
 kopstation niet gekeerd maar maken alleen kop.
 Diesels zijn alleen treinstellen en een enkele rangeerlok. Deze rangeerlok heeft aan beide zijden een koppeling.

5 Hoe ga je om met geluid / sound?
 Nog niet, baan is analoog maar wie weet bouw ik er ergens wel een geluidsmodule in.

6 Hoe wordt je baan verlicht?
 Nog met negen halogeenspots vanuit het plafond. Er staat een fries in de planning met TL verlichting.

7 Welke rails gebruik je en waarom?
 Fleischmann modelspoor, omdat ik deze rails al jaren lang gespaard heb en op jonge leeftijd een behoorlijke partij (incl.
 wissels) kreeg.

8 Antislipbandjes of niet?
 Als deze er standaard onder zitten dan gebruik ik ze. De baan (hellingen ed) is echter uitgetest met een oude Liliput Br 75 (massa 425 gram)
 zonder ASB en een lange sleep rijtuigen.

9 Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
 Alle rijdend materieel is tweede hands op een enkel stuk na. Daar waar er al attributen op zitten laat ik deze lekker zitten. Bij 
 een enkel exemplaar zitten de attributen nog in het zakje in de doos, dat komt dan later wel. Bij veel ontbreekt er ook het
 eea. Dit pruts ik er zelf bij of probeer op een beurs aan deze onderdelen te komen.

10 Modellen vervuild of juist niet?
 Is wel het plan maar nu nog even niet. Een enkeling is al vervuild maar na wat lesjes vervuilen op de diverse beurzen merk ik
 toch dat er dan eerst geïnvesteerd moet worden in het juiste gereedschap, o.a. zo'n luchtkwast.
 In eerste instantie ben ik druk aan het bouwen. Eerst maar eens de baan af krijgen. Daarnaast komt er nog steeds materiaal
 bij.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Rondje_HO op 26 July 2015, 13:42:14
Hoe ga je om met bovenleiding? Dat is juist een compromis. Ik wil wel bovenleiding want ik heb veel e-locs, maar een realistische bovenleiding gaat niet echt in verband met de korte bogen (Fleischmann R1) dus dat is Märklin bovenleiding geworden. Deze kun je meebuigen met het spoor en ziet er niet eens heel slecht uit.
 
Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom? Maakt mij niet zoveel uit. Vroeger had ik veel 1:100 in verband met de baanafmetingen maar nu ik een paar LS-rijtuigen heb moet ik zeggen dat 1:87 ook wel erg mooi is  :)

Kortgekoppeld of juist niet? Indien mogelijk wel maar vaak tussen de loc en de eerste wagon niet, omdat hij anders uit de bocht loopt.

Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet? Ja, vind ik wel mooier staan.

Hoe ga je om met geluid / sound?  Ik heb nu drie sound-locs en moet zeggen dat het toch wel ontzettend mooi is. Je went dus inderdaad wel aan de prijs  ;D

Hoe wordt je baan verlicht? Gewoon een spotje op het plafond

Welke rails gebruik je en waarom? Fleischmann profi, ik ben erg slecht in ballast leggen

Antislipbandjes of niet? Ja hoor.

Meegeleverde attributen aangebracht of niet? Ja, dat maakt het toch wel af.

Modellen vervuild of juist niet? Nee, bij mij niet. Ik vind het wel mooi maar dan alleen als je ook de rest van de baan/huizen/etc. ook vervuild hebt.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: bernhard67 op 26 July 2015, 13:43:47
Hoi modelbouwers,

Ik kan als tip mee geven rij niet met te lange treinen op een te kleine baan. Daar bedoel ik mee dat als je een nevenlijn uitbeeld zonder bovenleiding je geen ICE of TGV op zo baan laat rond rijden. Dit is in mij ogen een NO GO.  Hou het dan liever bij een D1 of D2  of een 2400 /2200 Ga je nog verder terug in de tijd met als thema Duitse Bundesbahn hou het dan bij V100 0f BR 24 /BR 64/BR78 / BR65 of V160/ of kies voor Railbus VT 624 Talent VT08 VT 12  Geen V200 zo lang je maar een Nevenlijn als thema heb.  Een BR 50 of BR 41 /BR 03/BR 23 kan nog wel mits je achter de BR 03 minimaal 4 silverlingen of mitteleinstieg of umbau wagons achter kan hangen

Kort gekoppelde wagons is altijd mooie om te zien geld voor spoor 1 als spoor HO  (y)  O

Laatste punt wat ik nog wil zeggen is dat als je iets wil na bouwen aan de hand van een voorbeeld zo wel in HO als spoor 0 erg moeilijk is zo lang je geen geschikte hobby ruimte heb.  Dit lukt alleen als je een hele grote ruimte heb zo als  de schiefe Ebene modelspoorbaan van Josef Brandl in Deutsche Dampf loc museum. Of de modelspoor baan in Bad Driberg met als thema BW ottbergen. Ooit ben ik eens bij een modelspoor club in Krefeld geweest in een schuilkelder bunker uit WO II die club had namelijk in Ho een gedeelte van de moezel na gebouwd met het hang viaduct van Puntrich dat was een erg mooi gezicht maar kost ook gelijk veel ruimte. In kleine ruimtes zal je altijd concessies moeten doen met je thema

Met spoorse groeten,

Bernard
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Rondje_HO op 26 July 2015, 14:10:57
Och, dat is maar net wat je mooi vindt  :) Ik rij wel eens met echte treinlengtes en als de trein dan de bocht door is komt de loc in het midden zijn eigen achterste wagon al weer tegen  ;D  Soms rij ik "realistisch" dus met een kort buurttreintje maar soms wil ik ook wel eens een internationale trein zien rijden. Dat is het mooie van onze hobby, je kunt kiezen voor zo realistisch mogelijk naar 1-op-1 voorbeeld, of gewoon alles wat je maar mooi vind  (y)
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Klaas Zondervan op 26 July 2015, 14:28:32
Wat bovenleiding betreft: omdat ik geen zin heb die te bouwen concentreer ik me de laatste tijd op dieselmaterieel. Met stoom heb ik niet zo veel. Mijn enige stoomloc is de USATC van Rivarossi. Die heb ik gekocht omdat ik die als donateur van de SGB voordelig kreeg aangeboden. Met een paar Blokkendoosrijtuigen kan ik zo de museumtrein nabootsen.

Ik heb met mijn baan 1 keer op een beurs gestan. Omdat er toen snel wat aankleding moest komen heb ik wat gebouwtjes gemaakt. Daarbij heb ik b.v. de regenpijpen weggelaten. Dat kostte te veel tijd, en er is toch niemand die het opvalt.

Materieel vervuilen doe ik als ik er zin in heb. Verder worden ze vanzelf wel vuil door het stof wat er ronddwarrelt.

Landschapsaankleding is niet mijn sterkste punt. Maar ik vind dat wat gras, struiken en bomen nodig zijn om een geloofwaardige omgeving te maken.

Antislipbandjes: waar ik de kans krijg vervang ik die door wielstellen zonder bandjes. Ik haat ASB's.

Rijtuigen horen naar mijn mening niet verkort te zijn. Uitzondering is een partij LIMA plan E's, die dateren nog uit mijn tienertijd. Pure nostalgie dus.

Verlichting: op zolder heb ik een paar TL armaturen voor de algemene verlichting. Op de plek waar ik werk hang ik een verplaatsbare TL bak op.
Op een tentoonstelling heb ik een frieslijst met doorlopende TL buizen. Ik vind dat een baan op een tentoonstelling goed verlicht moet zijn, zodat de bezoekers alles goed kunnen zien.

Rails: heb al van alles gebruikt. Tegenwoordig standaardiseer ik op Peco code 75 flexrail. Van diezelfde railstaven bouw ik mijn eigen wissels en daarbij let ik wel op de details. Dus geen grove schuifbiels om de tongen te bewegen, maar 0,5 mm staaldraad om de stangen te imiteren. En uiteraard een metalen puntstuk dat wordt omgepoold.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Hans Reints op 26 July 2015, 16:09:16
10 Modellen vervuild of juist niet?
    Voorlopig niet.
Al mijn modellen van de oudste tot de nieuwste (ovaleramer Artitec) zijn vervuild en van gebruikssporen voorzien


Om bovenstaande enige kracht bij te zetten drie plaatjes van bewerkte rijtuigen.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2748_3_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2748_3_1.jpg)
Plan N van Elotrain

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_3102_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_3102_3.jpg)
Stalen D van Artitec

en
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_6620_3_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_6620_3_2.jpg)
van die zelfde Artitec een C6400
Je ziet het, niet bang zijn!!!


Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Michel van den Hof op 26 July 2015, 16:10:10
(Y)

Michel
(via mobiel)

Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Mike 1961 op 26 July 2015, 17:59:43
Ik bouw voor een tentoonstellingsbaan en maak daarbij ook keuze voor wat betreft detaillering en functionaliteit.
Mijn onderwerp is een beweegbare brug inclusief de bovenleiding. (Zie mijn draadje bij de IG bruggen.)
De klinknagels in de brug laat ik wel terugkomen maar alleen de patronen maak ik na. De hoeveelheid en juiste maat van de klinknagels laat ik voor wat het is. Het zijn er toch al veel en de eerste die ze wil komen tellen en vergelijken is welkom.  ;D
De bovenleiding op en nabij de brug werk ik zoveel mogelijk uit. Juist omdat het een essentieel onderdeel van de brug is.
Daarbuiten hou ik het voorlopig alleen op portalen. Bij mijn huidige baan heb ik dat ook gedaan. (Een enkeling mist de rijdraden dus die heeft dan pech gehad. ;) )

Welke schaallengte hebben je rijtuigen en waarom?
Als het kan de juiste. Ik rij soms ook met verkorte schaal omdat er niets anders is. Ik meng juiste en verkorte schaal niet in één stam.

Kortgekoppeld of juist niet?
Liefst wel.

Koppelingen voor en achter aan een trein verwijderd of niet?
Ja. Op de loc komt imitatiekoppeling.

Hoe ga je om met geluid / sound?
Als ik sound in een loc heb is het aan. Maar zodanig dat het slechts op 1 a 2 meter is te horen. (Tijdens tentoonstelling).
In werkelijkheid hoor je een trein km's verder ook niet zo nadrukkelijk.
Ik erger me soms aan het overdreven geluid van de locs die aan de andere kant van de hal zijn te horen.

Hoe wordt je baan verlicht?
Ik ga wel verlichting aanbrengen in huizen en lantaarns. Mits ik ook de dag/nacht regeling voor elkaar ga krijgen. Zover ben ik nog lang niet.
Er komt ook verlichting boven de baan met het liefst dag/nacht simulatie. (= uitdaging om dat echt mooi te krijgen).

Welke rails gebruik je en waarom?
Ben ik nog niet uit. Niet te mooi omdat een modulebaan ook bedrijfszeker moet zijn.

Antislipbandjes of niet?
Zeker ivm de trekkracht van een loc.

Meegeleverde attributen aangebracht of niet?
Zoveel mogelijk wel. Ook hier is er de keuze om dat deels niet te doen als dat de rijeigenschappen ten goede komt. Wel alles goed vastzetten anders is het na een tentoonstelling onderdelen zoeken.

Modellen vervuild of juist niet?
Is wel mooi maar zover ben ik nog niet.

Wat al eerder is gezegd, het gaat om de beleving.
Ik ken modelbouwers die veel minder detail aanbrengen en er toch een heel realistische sfeer weten te creëren. En dat is mooier dan veel detail zonder sfeer.
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Tomasso op 26 July 2015, 20:55:51
Voor mij kan het niet gedetailleerd genoeg, echter, er zijn een paar grenzen. Zo gebruik ik geen schroefkoppelingen vanwege de functionaliteit, het moet gewoon allemaal eenvoudig uitwisselbaar zijn. Kortkoppelingen natuurlijk wel, want de koppelingen zelf vallen eigenlijk amper op, maar te grote afstanden tussen rijtuigen vind ik ergerlijk.

Ook moet iets kloppen. Tot nu toe klopt alles wat ik ooit heb aangeschaft gewoon niet. Vaak zijn er compromissen gedaan bij bijvoorbeeld modellen van locomotieven, maar bij kits van zowel Philotrain als DJH/Modelloco is het huilen met de pet op. Vaak zijn de passingen niet goed, maar ook zijn de uitvoeringen gewoon niet goed. Ik zal dan net zo lang doorgaan totdat ik A tot op de bodem heb uitgezocht hoe het model moet worden en B tot dat het model zo gemaakt is zodat het klopt met de werkelijkheid. Daarnaast moet het ding natuurlijk wel goed rijden, dus daar wordt als eerste de focus op gelegd. Al mijn modellen rijden als een zonnetje. Helaas brengt dat meteen met zich mee dat er nog niks af is, op een Blauwe Brabander na, maar goed, ik bouw ook bijzonder langzaam.

Qua baan zal het hoogstwaarschijnlijk hetzelfde worden, het moet goed, of anders gewoon niet. D.w.z. mooie rails in een mooi voor het oog kloppend landschap en daarin ontzettend veel details. Qua scenery ga ik ook niet meer voor Faller of Vollmer, dat kan gewoon niet. Artitec, Tilly, Markenburg, dat soort dingen (natuurlijk ook omdat ik nederland als thema heb).

Bij de club waar ik zit hebben ze dat hetzelfde. Helaas zijn ze ooit begonnen met verkeerde rails, gewoon omdat ze die nog hadden, maar de scenery is van een ontzettend hoog niveau en de bovenleiding, dat is gewoon pure kunst. Ik durf met een gerust hart te zeggen dat er geen club in nederland is, waar de bovenleiding zo waanzinnig mooi en natuurgetrouw is weergegeven. Ook daar streven ze naar het hoogst haalbare en dat trekt mij enorm in die club.

Hetzelfde doen ze bij Mitropa, het moet kloppen en vol zitten met details. Tsja, het kost je veel werk, maar dan heb je ook iets waanzinnig moois staan. Als je dan op een beurs staat en je hoort al die reacties en je ziet al die mensen turen, dan weet je dat ze het goed gedaan hebben.

Hoe dan ook, details maken iets spannend, maken iets de moeite waard om nog eens een 2e keer naar te kijken, maken een landschap boeiend en een trein een kunststukje. Dus ja, zo gedetailleerd als mogelijk graag...
Titel: Re: Details, welke keuzes maken we?
Bericht door: Railroadtycoon op 27 July 2015, 10:49:26
Welke keuzes maak je daarin en waarom?
Ik ben wel geïnteresseerd in je reactie. Veel van de grassen die je gebruikt lijken op de foto's meer dan een cm lang. Dat is in werkelijkheid omgerekend dus bijna 90cm... Toch ziet het er best goed uit. Vertel eens!

Gewoon kijken en eventueel veel foto's maken.
Voorbeeld; mijn hond (Berner Sennen, niet een van de kleinste soorten  :P )
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/WP_20140912_18_22_38_Pro.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/WP_20140912_18_22_38_Pro.jpg)
Allie