BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: Joran op 07 October 2014, 22:32:04

Titel: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 07 October 2014, 22:32:04
Omdat ik geen ruimte heb om een echte baan te maken wil ik een spoordijk gaan bouwen op een Ikea boekenplank (190x26 cm). Eerst wilde ik meer dan twee sporen gaan maken, maar denk dat je dan door de hoeveelheid treinen de treinen niet ziet :).

Het plan is dus om een dubbelsporige spoordijk te maken. Uiteraard zo mooi mogelijk (mooi ballasten, gras, bovenleidingsportalen, slootjes, zandpad naast de rails, kabelgootjes, relaiskasten etc.). Een groot inspiratiebron hiervoor qua landschap is http://www.floodland.nl/aim/info_polders_piepschuim_1.htm. Misschien wat hoog gegrepen, maar je moet een doel hebben, nietwaar? Ik heb al heel lang niets met modelspoor gedaan en toen bestond het vooral uit rails neerleggen en rijden, en niet uit het bouwen en aankleden van het geheel. Daarom is dit ook wel een mooie oefening voor als ik wel een keer de ruimte heb  :)

Het geheel moet dus op de boekenplank passen en ik wil het ook zo groot mogelijk maken. Ik dacht aan een houten bak van bijna de grote van de boekenplank. Daarin van piepschuim het landschap maken. Slootjes uitsnijden en de spoordijk bouwen. De spoordijk hoeft niet heel hoog te zijn, een centimeter of 4 is al genoeg (geen idee wat formaat de platen uit de bouwmarkt hebben). Ik begreep dat de dijken in het echt een verhouden van 1:1,5 hebben (33 graden). En dan nu de eerste vragen:

- Hoe breed moet de bovenkant zijn? Er moeten twee sporen met balastbast, bovenleidingsportalen en zandpad op kunnen.

- Welke hard op hard afstand is het beste? Moet je dan uitgaan van het merk rails wat je gebruikt? Ik denk Rocoline te gaan gebruiken.

- Is het wijs om de rails te verhogen (met die isolatie strips, zoals in de encyclopedie?) i.v.m. het balast, zodat het wat hoger ligt dan het zandpad ernaast?

- Hoe diep moet het piepschuim i.v.m. de slootjes voor de ondergrond zijn?

Al met al een hoop vragen en hopelijk ook antwoorden. Gaan de weg de bouw zal ik nog een hoop te vragen hebben. Maar dat komt dan wel. First things first :)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Eric B op 07 October 2014, 22:39:46
Joran,

Voor mijn fotodijk(je), ben ik uitgegaan van de maten zoals die in de NEM122 staan.
Voor jouw dubbelspoor versie zou je dan ook de NEM112 erbij moeten pakken.

De NEM normen vindt je in de encyclopedie.

Suc6!
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 07 October 2014, 22:44:30
Is het niet zo dat verschillende merken rails door de wissels tussen twee sporen verschillende hart-op-hart afstanden hebben?

In NEM 112 staat alleen iets over de minimale spoorafstand (46 mm bij H0).
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Reinier Z. op 07 October 2014, 22:53:45
Ja, maar die hart-op-hart afstanden zijn vaak nogal aan de ruime kant. Als je een spoordijk maakt zonder wissels, hoef je je niets aan te trekken van wat de fabrikant heeft bedacht en kun je een maat kiezen die meer bij de werkelijkheid komt.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 07 October 2014, 22:56:07
Dat is een waarheid als een koe! Maar bij een modelbaan ben je dus wel afhankelijk van de afstand die de leverancier heeft bedacht?

Wat zou een realistische afstand zijn?
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Reinier Z. op 07 October 2014, 23:09:22
Of je bij een modelbaan afhankelijk bent van de maten die de fabrikant heeft bedacht, hangt er vanaf hoe ver je wilt gaan. Het makkelijkste is inderdaad om die maten aan te houden. Maar als dat je niet bevalt, en je ziet er niet tegenop om in een wissel te gaan zagen, kun je ook best krappere afstanden realiseren.

Wat realistisch is, hangt ook af van wat je wilt uitbeelden. In Nederland werd vroeger (tot de jaren 30 of zo?) gewerkt met een afstand h-o-h van 3,60 meter. Dat is zo'n 41 mm in model. Toen stapte men over naar 4 meter, wat in model 46 mm is. Hoe het tegenwoordig is weet ik zo 1-2-3 niet. Ik dacht 4,50 meter, wat neerkomt op 52 mm.

In de NEM norm wordt aangegeven dat het minimaal 46 mm moet zijn, en het is verstandig om dat aan te houden, dan weet je zeker dat al het materieel elkaar kan passeren.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 07 October 2014, 23:25:57
Duidelijk!

Sinds wanneer is het verhoogd naar 4,50 meter? De treinen die ik erop ga neerzetten zijn jaren 80 treinen (1100 met ICR en 1600 met DDM). Zou wel leuk zijn om het een beetje in die tijdgeest te houden :)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Reinier Z. op 08 October 2014, 12:10:51
Zoals aangegeven: Ik weet niet zeker wat nu de actuele maat is, en ook niet vanaf wanneer dat is. Misschien kan iemand anders hier ff aanvullen?

Overigens: Als er nu een andere maat wordt gehanteerd, betekent dat niet dat de 'oude' maat van 4 m niet meer voorkomt natuurlijk. Je kunt simpelweg een echte spoorlijn uitkiezen die je qua sfeer wilt namaken, en daar op een overweg even meten wat de spoorafstand is. (Niet met een metalen rolmaat  ;D)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 08 October 2014, 15:53:38
Okay, nu voel ik me heel dom. Wat gebeurt er met een metalen rolmaat?  ::)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 08 October 2014, 16:04:02
Overigens vandaag multiplex gehaald op maat laten zagen voor de onderkant en achterwand. Ook meteen polystyreen meegenomen. Ik twijfel nog of ik de bodem voor de rails van multiplex maak of van polystyreen. Ook rails gekocht, maar kom er bij thuiskomst achter dat het om flexrails gaat  :-\ Wordt nog een tour om dat recht te leggen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Frans Peeters op 08 October 2014, 16:47:08
...dat het om flexrails gaat  :-\ Wordt nog een tour om dat recht te leggen.

Alu latje of hoekje ertegen leggen en alles ligt mooi recht
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 08 October 2014, 17:36:33
Ohja, dat kan natuurlijkook. Maar ik heb ze omgeruild voor rechte ;D
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Eric B op 08 October 2014, 17:38:31
Zonder bijbetaling? ;)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 08 October 2014, 17:46:03
Hahaha de rechte zijn een eurootje duurder. Dus er moest wat bij, maar gezien de totale lengte valt dat mee.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Reinier Z. op 08 October 2014, 22:58:55
Okay, nu voel ik me heel dom. Wat gebeurt er met een metalen rolmaat?  ::)

Kans dat je het seinstelsel beïnvloedt als je 'm over de sporen heen legt. Of de overweg gaat dicht  ;)

Maar ik zou 't allemaal niet te ingewikkeld maken. Persoonlijk zou ik de sporen 5 cm hart op hart leggen. Is een maat die er goed uitziet en ook op modulebanen vaak als standaard werd/wordt gebruikt. Maar je mag 't zelf doen zoals je 't mooi vindt hè, 't is jouw baan.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 11 October 2014, 15:38:42
@ReinierZ.: Hahaha zou bijna uit nieuwsgierigheid dat doen :)

Vandaag eindelijk tijd om wat te zagen, lijmen en schroeven. Zie hier stap 1:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_copy.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_copy.jpg)

De schroefgaatjes ga ik nog even dicht plamuren voor ik begin met schilderen. Morgen verder met het piepschuim.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Eric B op 11 October 2014, 15:48:53
Het begin is er  :)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Klaas Zondervan op 11 October 2014, 21:39:46
Als het ook bedoeld is als fotodijk, dan kun je er aan denken om beide kanten verschillend aan te kleden.
B.v. de ene kant een grastalud en de andere kant een keermuur met bogen. Dan worden je foto's niet allemaal hetzelfde.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 13 October 2014, 11:40:42
@Klaas Zondervan: De dijk is met name bedoeld om de treinen op 'tentoon te stellen'. Ik wil het vooral heel hollands houden. Dijkje, lang gras, wat struiken, Nederlandse bovenleiding, misschien nog kabelgootjes en twee seinen.

Gisteren druk met plamuren bezig geweest, straks nog even verder ermee. Bij Rail Kees een bedding snijder besteld. Als het plamuren klaar is. Kunnen de onderkant en zijkanten in de grondverf. Omdat de kopse kanten van het multiplex wat 'rabbig' zijn (zoals we in West-Friesland noemen), ga ik die ook maar even plamuren, zodat het geheel mooi strak wordt.

- Wat voor schroeven en ringetjes (maten) gebruiken jullie om rails vast te zetten? De kleinste maat bij de bouwmarkt (van de schroef zelf, niet de kop) is 2,5 mm. Ik ben bang de bielsen te beschadigen bij het indraaien.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Bert van Gelder op 13 October 2014, 11:51:16
Gewoon lijmen. In het echt zie je ook geen schroeven of spijkers..;)

Gr, Bert
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: ruudns op 13 October 2014, 11:56:06
Bison houtlijm D2 (geen D3, die is watervast en krijg je dus niet meer los)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 13 October 2014, 12:00:31
@Bert van Gelder: Het is tijdelijk tot ik ga ballasten, na het ballasten gaan de schroeven eruit (zie: http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/Bedding_en_ballast).

@ruudns: Mijn bouwmarkt heeft de houtlijm van Pattex, de bekende gele fles. Die heb ik gekocht.

Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Ferry As op 13 October 2014, 12:04:52
Gebruik een carrosserie ringetje, M3 of M4 en zodanig dat die over 2 bielzen valt. De schroef komt dan natuurlijk tussen de bielzen in.

Na het ballasten het gaatje opvullen en klaar.

De schroef niet te hard aandraaien, als je die blauwe plaat gebruikt dan druk je de bielzen op dat punt in het schuim en dan krijg je een hobbelbaan.  8)

Succes,

Ferry

Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: ruudns op 13 October 2014, 13:28:53
Als je al de blauwe plaat gebruikt, eerst een strook aan de onderzijde dun insmeren mbv een oud bankpasje. Dan de strook op zijn plek leggen. De dag erna weer een dunne laag lijm aanbrengen op de blauwe strook en dan leg ik de rails op hun plaats. Ik verzwaar ze tijdelijk of zet er wat mini lijm klemmen (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,56636.msg3221464009.html#msg3221464009) op. Flexrails leg ik eerst zonder lijm, zet ze dan in de flexrailspanners (http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/Bestand:Flexrailspanners-01.jpg), neem ze weg en breng dan de lijm aan waarna ik ze terug leg. De flexrailspanners haal ik pas los als de lijm droog is. Er komt geen schroef aan te pas ;)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 13 October 2014, 20:42:46
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_1850.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_1850.jpg)

Vandaag de boel geplamuurd en geschuurd. Wat mij betreft kan die in de grondverf. Ik wil eerst de zijkanten en onderkant schilderen alvorens ik verder ga met het kurk, de rail en vervolgens het polystyreen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Rick1994 op 13 October 2014, 21:03:42
Hallo Joran,

Mooi werk! zie hier mijn spoordijk:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/20141013_204550_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/20141013_204550_3.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/20141013_204633_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/20141013_204633_1.jpg)

De bruine streep aan de rechter zijde moet een dienst pad voorstellen.

Ben je abonnee van Railhobby? daar heeft ook is een heel bouwverslag ingestaan.
Wat is de lengte van jou spoordijk?

Groeten,

Rick
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 13 October 2014, 21:18:45
Ben geen lid van Railhobby. Maar overweeg het wel. Dan kan je online in het archief kijken geloof ik. Weet je welke jaargang/nummer het stond?

Jij schiet lekker op. Toffe portalen! Gekocht, of zelfbouw? Ik weet nog niet wat ik daarmee ga doen, ze moeten wel komen, maar hoe en wat heb ik nog niet besloten.

Mijn dijk is 190x26. De dijk zelf is 14cm breed en 4cm hoog. Dan kan er een loc op met 5 (1:87) rijtuigen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Rick1994 op 13 October 2014, 21:58:35
Hallo Joran,

Met het online archief klopt. dat gaat terug tot 1993. Ik zal het even voor je opzoeken ik kon het zo gouw even niet vinden, maar het is zeker de moeite waard om ook abonnee te worden. De portalen heb ik gekocht. dit zijn bouwpakketjes van Sommerfelt (artikelnummer 570 'Bovenleidingsportaal voor dubbel spoor) Dit portaal is ook een beetje naar Nederlands voorbeeld. Mijn dijk is 60x35 de dijk zelf 15,5 breed en 9cm hoog (misschien wat hoog) . Het is bij mij een soort oefenen project en als het er mooi uit komt te zien ook gelijk een mooi object voor op de kast.

Groeten,

Rick
http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,60733.0.html
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 19 October 2014, 00:10:10
Vandaar weer verder gegaan met de spoordijk. Donderdag en vrijdag een laagje zwart op de zij- en onderkant(en) gedaan, maar dit pakte niet lekker  :(.

Alles er maar afgesopt met terpentine. En met een spuitbus (die ik van een andere hobby heb :)) de boel zwart gemaakt. Dekt lekker in 1x. Kurk bedding geplakt en alvast wat blokken piepschuim gesneden. Nog niet vast geplakt.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_5_20.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_5_20.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_3_53.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_3_53.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 21 October 2014, 22:06:30
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_3_55.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_3_55.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_1_83.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_1_83.jpg)

Weer lekker bezig geweest met dit projectje. Gisteren de bovenkant van de dijk in de bruine latex gezet. De Praxis heeft van het eigen merk 'Mengkleur' om muurverf zelf te kunnen mengen in een aantal kleuren waaronder oxydbruin, welke ook 'puur' kan worden gebruikt. Eigenlijk is het niets meer dan een flesje latex van 250 ml. Perfecte hoeveelheid voor mijn dijkje. En slechts 4 euro. Ga ik ook zeker gebruiken om de zijkanten vast voor te kleuren met groen.

Vandaag opeens besloten toch een mogelijkheid te maken om spanning op de rails te kunnen zetten. Daarom twee pluggen gemonteerd in de zijkant en alvast de draadjes gesoldeerd aan de rails. Ging eigenlijk behoorlijk eenvoudig. Morgen bij mijn ouders op zoek naar een oude Fleischmann Trafo om te testen of de bedrading werkt. Ik ben benieuwd!
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Eric B op 21 October 2014, 22:15:48
Lekker bezig Joran  (y)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: steven346 op 21 October 2014, 22:20:22
Ziet er mooi uit...ik blijf je volgen
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 21 October 2014, 22:21:06
Dank je Eric! Insgelijks!  :)

Grappig om te zien dat we allebei een andere aanpak hebben. Er zijn natuurlijk meerdere wegen naar Rome  (y)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 26 October 2014, 21:20:24
Vandaag het spoor verder gelegd. Zometeen eerst eens ballast bestellen. Morgen verder met het piepschuim.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_5_21.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_5_21.jpg)


(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_6_7.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_6_7.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 28 October 2014, 08:56:11
Gisteren begonnen met het piepschuim. Gaat redelijk. Voorkant bijna klaar. Vanavond verder. Daarna met gips een beetje strak maken. ik twijfel nog of ik de zijkanten bruin of groen ga schilderen. Ik zie verschillende opties langskomen  ::)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_110.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_110.jpg)

Ballast heb ik inmiddels besteld bij Koemo.de. Ik ben gegaan voor een 1:1 mix van R15 en DD (Dunkel, alte Steine + mittlere Rostpatina). Ik moet nog achter zand aan voor het pad. is het raadzaam om eerst de bovenleidingsportalen en eventuele seinen te plaatsen? Hoe bevestig ik die het beste?
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 28 October 2014, 20:52:57
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_111.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_111.jpg)

Vandaag het piepschuim werk afgemaakt. Morgen de rechterkant op de foto nog even bijsnijden met een stanleymes. En daarna afwerken met een laagje gips.

Het begin nu tenminste een beetje op een dijk te lijken. (y) Eerder meer op een brug. ;)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Eric B op 28 October 2014, 20:59:44
Gaat de goede kant op Joran  (y)
Suc6 met bijsnijden, bij mij gaat er altijd wat af  ;) ;D
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 28 October 2014, 21:14:30
Haha dank je :)

Heb de linkerkant (voorkant) al gedaan. Dat ging best goed. Zin om met het gips aan de slag te gaan morgen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: jowi op 28 October 2014, 21:24:39
Gebruik een lang metalen profiel of lineaal oid om je rails strak recht tegenaan te leggen...
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 28 October 2014, 21:47:07
Ligt het niet helemaal recht dan?

Heb de schroeven wel iets losser gedraaid, omdat ze het spoor iets teveel naar onder trokken. Waardoor het spoor wat golvend werd.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: jowi op 28 October 2014, 22:02:23
Op de bovenste foto ligt het in ieder geval niet recht... dat moet veel beter kunnen :)
Heb je iets van tracksetta's? Of een ander profiel wat precies tussen je spoorstaven past en zo de boel kaarsrecht trekt, of er langs.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 28 October 2014, 22:18:19
Nee die heb ik niet. Ik heb zelf wel het idee dat het op foto's erger lijkt dan het in werkelijkheid is.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: jowi op 28 October 2014, 23:18:49
Maar als het dus een FOTO dijk wordt ;D
Zelf weten hoor...
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 29 October 2014, 01:18:13
Citaat
ik twijfel nog of ik de zijkanten bruin of groen ga schilderen.

Doe maar groen da's het zand ook  ;) ;D
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 29 October 2014, 08:33:39
@jowi: Ik zal straks even een profieltje of metalen liniaal halen bij de bouwmarkt. Vanmiddag eens kijken of ik het wat rechter kan krijgen. De dijk is vooral een zijaanzicht. Het zal niet direct opvallen. Maar het moet wel goed natuurlijk :)

@Milocomarty: Dank voor het sarcasme  :) Een aard tint zou logisch zijn, omdat aarde dat immers ook is. De groene kleur heb ik van Huib Maaskant. Zijn redenatie is dat je na het begrassen dan de witte ondergrond niet ziet. Dat is bij een aard tint natuurlijk ook zo.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 02 November 2014, 23:37:53
De rails inmiddels wat strakker gelegd mbv een aluminium liniaal. Het piepschuim gegipst en geschilderd. En weer een mooie beginnersfout gemaakt. Het vocht uit de latex werd direct in het gips gezogen. Dit zorgde ervoor dat latex nauwelijks hechtte op het gips. Het kwam er meer als een soort film op te liggen. Kennelijk had ik voorstrijk of iets dergelijks moeten gebruiken. Is er iets anders wat ik kan gebruiken I.p.v. voorstrijk? Watergedragen grondverf ofzo?

Besloten alles eraf te slopen en opnieuw te beginnen  :o
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Klaas Zondervan op 02 November 2014, 23:45:56
En weer een mooie beginnersfout gemaakt. Het vocht uit de latex werd direct in het gips gezogen.
Ik denk dat het juist andersom is. Het gips was nog te vochtig, waardoor het vocht uit de latex er niet in kon dringen. Hoe lang heb je gewacht tusen het aanbrengen van het gips en het schilderen?
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 03 November 2014, 07:47:02
Een dag gewacht. De eerste latexlaag was ook heel snel droog.  Ik moest op sommige plekken ook nog wat extra gips toevoegen, dit werd meteen droog omdat al het vocht er uit werd getrokken.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Railroadtycoon op 03 November 2014, 11:10:00
Hallo Joran,

Bij het schilderen met latexverven op gips is een veel gemaakte fout dat er direct dekkend geschilderd wordt. Voorstrijk kan een oplossing zijn, echter als je met verdunde verf begint en dit herhaalt met steeds minder verdunde verf kun je ook (en beter) de kleur aanbrengen. Kost meer tijd maar het resultaat is wel veel beter.  Het is niet moeilijk. Beetje geduld is hier erg hulpzaam  (y)

Kijk maar eens op Joetoep voor filmpjes van oa Woodland Scenics. Deze zijn erg leerzaam.
Hoe breng ik verf aan (https://www.youtube.com/watch?v=3SfP4RpcDYw)

Succes,
Allie
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 03 November 2014, 12:15:43
@RailroadTycoon: thanks ga ik uitproberen. En hoe doe ik dat als ik gips over gips wil doen (als het bij de eerste ronde niet helemaal lekker is gegaan)?
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 03 November 2014, 12:19:56
Droogtijden de grootste vijand van een modelbouwer....de basislaag droogt altijd wat langzaam op zowel gips als roofmate / styrodur...daarna is latex lekker werken omdat het snel droogt..maar neem je tijd Joran..
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Railroadtycoon op 03 November 2014, 14:54:48
Gips over gips?  Maak de onderste laag ook goed vochtig (niet kleddernat) en je zult zien dat het dan lukt. Gips over bijvoorbeeld styrodur of hout kan ook. Eerst wat houtlijm aanbrengen en voordat dit droog is beginnen met gips aan te brengen. De houtlijm zorgt bij droging dan dat gips en ondergrond behoorlijk stevig verbonden zijn.

Succes
Allie
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 03 November 2014, 15:03:13
Helder! Dank allen. Ik kan weer verder.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 12 November 2014, 21:29:10
Alles eraf gehaald vorige week (piepschuim, gips, lijm). Opnieuw begonnen met piepschuim. Veel netter gesneden dan de eerste keer (ik had de slag te pakken :)). Na het gipsen (gipsen goed nat maken als er nog wat gerepareerd moest worden) voorstrijk erop en schilderen maar. Stukken beter!

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/dijk.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/dijk.jpg)

Eigenlijk wilde ik zoals als Roofmate/XPS gebruiken, maar dat had de Praxis niet. Volgende keer gaan we daar eens naar zoeken.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Ronaldk op 12 November 2014, 22:08:48
Strak!  (y) Een kleine tip: Eerst maar wat begrassen aan de zijkanten van het spoor en dan de ballast aanbrengen :)

Groet Ronald.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 12 November 2014, 22:19:55
Bedoelje aan de zijkanten of in het midden? En over de gehele lengte of her een der een plukje zodat het door de ballast heenkomt?
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Ronaldk op 13 November 2014, 19:07:38
Aan de zijkanten en over de gehele lengte als je overal gras wil aanbrengen.   ;D

Groet Ronald.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Gastheerg op 13 November 2014, 19:12:06
Volgens mij kan je met een thema spoordijk de rest van je leven zoet zijn. Zo zie je maar: in de beperking zit de kracht ;)

Als hobbyfotograaf vind ik zo'n dijk wel smullen! Minder=Meer!
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Rick1994 op 13 November 2014, 19:12:27
Wat Ronald denk ik bedoeld is dat het gras er eerst was en toen het ballast. ;D
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Ronaldk op 13 November 2014, 19:18:13
@rick:  ;D
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 13 November 2014, 19:59:24
Waarvoor effect geeft dat tegenover eerst ballasten en dan gras? Ik zie namelijk vaak dat er eerst geballast wordt.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Ronaldk op 13 November 2014, 20:03:41
Ik zeg: Probeer een stukje... Ik kreeg de tip ook tussen de regels door van een gevorderde bouwer... :) Ik doe het nu standaard.

Groet Ronald.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 13 November 2014, 22:25:53
Wat Ronald denk ik bedoeld is dat het gras er eerst was en toen het ballast. ;D

In model vaak wel...gras groeit tussen de ballast  :) ;)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 26 November 2014, 09:47:14
Het was een tijdje stil, omdat ik bezig was met wat proefballasten, gras en bovenleidingsportalen. De portalen zijn bijna klaar. En staan nu voor het eerst op de dijk. Ze moeten nog geschilderd worden en van details worden voorzien. Maar ik kon het niet laten om te kijken hoe het eruit zou zien op de dijk:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_1_86.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_1_86.jpg)

Voor een eerste keer prutsen met styreen ben ik redelijk trots  ;D

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_2_65.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_2_65.jpg)

Ook wat zitten klooien met gras en de Noch Grasmaster:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_3_57.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_3_57.jpg)

Ondergrond bruin geschilderd, eerst een laag 2,5mm Noch Somermerweisen-Gras erop, vervolgens een laag 6mm Noch Wildgras, gemengd met een beetje 5mm Noch Feldgras, ockerbraun. Wat vinden jullie?
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 26 November 2014, 15:24:11
Lekker groen...toon het een beetje af met wat moorboden en beige...dat zomergras van Noch ziet er niet uit..
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 26 November 2014, 15:32:02
Dat Sommerweisen van Noch zie je alleen nog helemaal links in beeld. Zit zeg maar onder het wild gras. Ik vind het zelf ook wat te fel groen allemaal. Ben er nog niet uit hoe ik dat beige moet aanbrengen. Nu had ik een klein deel van het ockerbraun (http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/NOCH/27-0-004010-1538-0-0-0-0-0-0-0-gatt-nl-h-0/produkt.html) door het wildgras heen gedaan. Liever had ik misschien her en der wat plukjes gezien. Maar wist niet goed hoe ik de Grasmaster dan aansluit. Per plukje een spijkertje erbij?

Ik zal eens achter wat turf aan gaan.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 26 November 2014, 16:15:26
Vezels mixen, plukjes is meer de lijmtechniek, heeft niets met spijkers te maken..
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 26 November 2014, 17:43:57
Ik begrijp je niet zo goed denk ik. Wat ik met plukjes bedoel is niet wat jij maakt op een aluminium plaat, maar wat ik bedoel is dat ik bij sommige zie (ook op jouw grasmatten). Dat er stukken zijn waar het beige overheerst ipv het groen. Is dat "lukraak" wat lange groene en beige/bruine vezels in de hopper doen en aanbrengen of (wat ik dacht) wordt dat apart gedaan?

Het hele gras gebeuren blijft nog steeds mysterieus voor me. In elk topic wat ik erover lees wordt wel gesproken over vezellengtes, maar niet over welke kleur van welk fabrikant ;D Over ballasten, rails schilderen/wheateren, staat dat vaak wel vermeld. Maar misschien heb ik de juiste topics nog niet gevonden :)

Ps: Als iemand me een beetje op weg wil helpen met hoe ik een mooie basis "grasmat" voor een Nederlandse spoordijk, polder kan maken (liefst beetje stap voor stap uitleg) dan zou dat heel fijn zijn.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 10 December 2014, 09:55:39
Alle bovenleidingsmasten geschilderd in khaki van Humbrol. De dwarsliggers moet ik nog doen met chrome silver. Dit om het zink van pas vervangen dwarsligger na te bootsen. Heb wel de eerste isolators geplaatst. Van het weekend de rest doen. Daarna kan ik hopelijk beginnen met het ballasten van de spoordijk. In de Rail Hobby van november (van Sinterklaas gekregen  (y)) stond een mooie foto van een 1200 met een sleeprijtuigen in het oosten van het land. Daar was goed te zien dat de halve Y steeds om en om staat. Ik twijfel nog of ik de trekstangen ook ga maken. Weet niet of dat goed blijft zitten met een drupje lijm.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_115.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_115.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 10 December 2014, 09:59:01
Mooi gras wordt laag voor laag opgebouwd eerst 2 lagen 2mm dan 2 lagen 4,5 en uiteindelijk wat 6. Kleuren moet je zelf mixen aangezien de meeste fabrikanten de meest onnatuurlijke kleurtjes hebben...is net als met de rest..proberen is het niet goed hop eraf en opnieuw beginnen...

Bauen wie Brandl, en het laatste boek van Gordon Gravett zijn voor dit een aanrader..
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 10 December 2014, 10:09:04
Thanks! Dat boek van Gorden Gravett (mijn engels is beter dan mijn Duits :)) klinkt goed.

Misschien ook een idee voor jou, een boek schrijven? :)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 10 December 2014, 12:36:07
Werk ik aan, ben bij de index  ;) ;D
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Railroadtycoon op 10 December 2014, 13:46:12
Mocht je nog een commercieel adviseur nodig zijn ....  :P

Als je al bij de index bent  :-X
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 10 December 2014, 15:07:55
 ;D

Strakkies wel een vertaler  ;)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Railroadtycoon op 10 December 2014, 16:05:47
普通话  ;D  of toch Deutsch  ???


Maar alle gekheid op een ......  Maak je de sokkels nog ovaal Joran? verder goed bezig!

Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 10 December 2014, 16:15:42
De houtjes op de dijk zijn afgerond (niet ovaal). Overigens zullen die grotendeels onder het ballast verdwijnen. Vandaag de rest van de isolatoren geplaatst. Morgen voor een paar dagen naar Keulen (per ICE  (y)). Daarna de bovenkant staal/zinkleurig schilderen. Daarna moeten ze nog wat verouderd worden. Maar dat komt pas na plaatsen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 17 December 2014, 16:45:03
Door twee weekendjes weg en tussendoor nog Sinterklaas weinig tijd gehad. Maar eindelijk zijn de bovenleidingsportalen klaar. Vooral het schilderen was enorm veel werk. Eerst met Humbrol 72 gedaan. Vooral tussen het zigzag gebeuren een enorme klus (geen airbrush  :o), maar dit glom teveel (ik had de olie door de verf geroerd i.p.v. een klodder van de bodem verdunnen met terpentine). Dus opnieuw gedaan. Zelfde met de dwarsligger. Eerst met een metallic achting verf gedaan om zink te krijgen. Maar dit was niet mooi. De dwarsligger ook khaki geschilderd en de Y steunen licht grijs.

Opeens ben ik blij dat ik nog geen ruimte voor een baan heb  ;D

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2111.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_2111.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: zuylen op 17 December 2014, 17:59:17
Lijken wel een beetje op het origineel. Zijn dat Marklin voetjes? Niet slecht! Ik moet ook maar es wat gaan freubelen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: cor_b op 17 December 2014, 18:31:04
Alleen die voetjes nog ovaal maken,dat is best wel gouw te doen

Cor
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 17 December 2014, 18:35:46
@cor_b: Heb jij dat ook gedaan? De voetjes van de paaltjes, of de houtenblokjes waar ze in komen te staan? Ovaal met de rij richting of juist haaks op het spoor?

@zuylen: Het zijn inderdaad Marklin paaltjes.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 17 December 2014, 18:39:24
@cor_b: Zat net ff door jouw topic te bladeren en zie inderdaad dat jij de hoeken van de voet van de paaltjes hebt bewerkt. Ga ik ook doen. Heb de khaki kleur ook van jouw. Vind hem erg goed treffen!  (y)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: cor_b op 17 December 2014, 18:40:47
Ik heb de betonnen voetjes wel ovaal gemaakt en daarna op houten klosjes gelijmd  voor de hoogte.

Cor
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Ronald Halma op 17 December 2014, 18:48:21
Eerst met Humbrol 72 gedaan. Vooral tussen het zigzag gebeuren een enorme klus (geen airbrush  :o), maar dit glom teveel (ik had de olie door de verf geroerd i.p.v. een klodder van de bodem verdunnen met terpentine).

Die klodder-methode is prima voor een resin Artitec huisje, voor dit spul kun je gewoon verdund verven. De verf uit de potjes is goed opgeroerd meestal nog te dik. Ongeveer 10% verdunnen met geschikte verdunner (per verf meestal verschillend) , goed roeren en dan met de kwast schilderen. De iets dunnere verf loopt dan gemakkelijker in de moeilijk te bereiken plekjes.

In jou geval beter de potjes voor de huisjes apart houden vanwege de pigment die je graag dik onderin wilt houden, voor al het andere de verf wat dunner maken, ook voor plastic kits. Dat werkt veel gemakkelijke en als je geen luchtspuit hebt is het zelfs een must ;)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 18 February 2015, 11:31:57
@cor_b: Heb besloten de voeten toch af te ronden. En opnieuw te schilderen. Blij met het resultaat. De paaltjes (draadeind laten zitten) passen zo goed in de houtjes op de dijk, dat lijmen niet nodig is  :)

@Ronald Halma: De potjes voor de klodder methode zijn gemerkt  (y) Ik heb nog wat dingen geschilderd door gewoon de olie inde potjes te roeren met de verf. Echter had ik wat problemen met steenvorming. Wat lijkt te komen doordat de olie niet goed geroerd is door de verf.

Hier even een update. Het ballasten is bijna klaar. Nog een klein stukje. In eerste instantie had ik het zandpad gelijk gelegd met de ballast en dan in 1x lijmen. Echter kreeg ik dit niet mooi strak. Aandrukken van het zandpad (Asoa Kalensteinsplit) met een pallet mes leverde afdrukken in het pad op. Ik heb nu wat geëxperimenteerd met eerst lijmen en vervolgens strooien (door een panty) en dat lijkt een beter resultaat op te leveren. Ga ik nog even verder mee experimenteren. Zandpad doe ik pas als de ballast en rails naar m'n zin zijn qua weathering.

Daarna maar eens met groene spul starten. Over 1,5 cursus bij Martin. Dus tot dan de tijd om dit af te maken :)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_121.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/foto_121.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: cor_b op 18 February 2015, 21:09:24
De mast ziet er goed uit
Toch een ding,die Y steun vind ik wel een beetje grof
Ik heb die Y steunen van 1m/m koperdraad gemaakt en de uithangers van 0.4m/m koperdraad en de isolatoren van Sommerfeld Nspoor.

Cor
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 18 February 2015, 21:48:37
Heb je wel een puntje.  Maar ik wilde de profielen voor de dwarsliggers aan beide zijde van de staanders hebben, voor wat stevigheid.  En dit profiel voor de Y steun paste precies tussen de dwars liggers in.

Kan altijd nog aanpassen. Eerst de rest van de dijk maar. Kan ik nog nadenken over de steunen. Zoiets: http://nieuwsfoto.ovinnederland.nl/upload/bovenleiding2.jpg zou wel kunnen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 15 August 2015, 12:33:34
En alles er weer afgehaald  :P Alles geschuurd en eigenlijk op nieuw begonnen.

Zij- en onderkanten in de antraciet kleurig afgelakt en de bovenzijde geheel volgens "Bauen wie Welberg" in RAL 8022 geschilderd. Ballastlijm van Koemo.de gekocht, waar mijn ballast ook vandaag komt. Misschien vandaag nog met het turf in de weer.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_5255_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_5255_3.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 19 August 2015, 09:39:01
Begin gemaakt met fijnere Y steun. Ziet er wel echt wat beter uit.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/portalen.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/portalen.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Jeroen Water op 19 August 2015, 10:43:11
Die fijnere Y steun is inderdaad wel een stuk fraaier, Joran!

Je kunt er ook nog voor kiezen om ze van messingdraad te maken, dan worden ze nog fijner en meteen wat sterker voor het bevestigen van de uithanger.

Ik zag trouwens op een foto veel eerder in dit draadje een proefopstelling van je bovenleidingsportalen staan:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/fotodijk.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/fotodijk.jpg)

Misschien heeft iemand het al genoemd, maar beter twee keer dan geen een keer: Let bij het definitief plaatsen van je portalen er goed op dat je ze om en om plaatst, zodat de Y steeds andersom komt te zitten. Ook de uithangers zitten dan steeds gespiegeld. Ik heb het even rood gemaakt voor de duidelijkheid:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/fotodijk_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/fotodijk_1.jpg)

Tenslotte vraag ik me af vanaf wanneer de Y steunen toegepast werden. Vroeger zag je namelijk veel vaker de V vorm. Dat komt op mij beter over als je themajaar 1981 is:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/fotodijk_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/fotodijk_2.jpg)

Een voorbeeld uit het echie. Dat de uithangers hier allemaal aan dezelfde kant hangen, komt omdat het spoor hier in een boog loopt. Overigens zie je deze V-vorm heden ten dage ook nog veelvuldig.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/1982_02_04_2_Deventer_1617.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/1982_02_04_2_Deventer_1617.jpg)

In ieder geval een mooie oplossing om zelf goed Nederlands ogende portalen te maken met die stevige Marklin masten!  (y) (y)

Jeroen
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Klaas Zondervan op 19 August 2015, 10:54:48
De Y-vorm is ingevoerd uit veiligheidsoverwegingen. Bij de V-vorm zit één van de poten te dicht bij het andere spoor, waardoor daar niet aan gesleuteld kan worden zonder dat andere spoor uit te schakelen. De schuine poot van de Y-steun zit dan ook altijd aan dezelfde kant als de zijwaartse.
Een merkwaardige uitzondering waren de vlinderportalen op de oude lijn, die hadden ook Y-steunen, maar daar zaten ze net andersom.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Jeroen Water op 19 August 2015, 11:02:32
Dat is een duidelijk verhaal Klaas, dank je wel! Is ook bekend vanaf wanneer die Y steunen ingevoerd werden? Als de vlinderportalen op de Oude Lijn ze al hadden, zal het wel eerder zijn dan 1981 en zou Joran ze dus kunnen handhaven.

Jeroen
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Klaas Zondervan op 19 August 2015, 11:22:09
Ik heb geen idee wanner de Y-steunen zijn ingevoerd. Dat de vlinderportalen ze al hadden zal een andere reden gehad hebben. Het ging in ieder geval toen niet over veiligheid, wellicht had het een esthetische reden.

Voor plaatjes: klik (http://energievoorziening.funnymedia.nl/draagconstructies/draagconstructies.htm)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Overlast op 19 August 2015, 12:28:22
Volgens mij zijn de Y-steunen pas in de jaren '90 ingevoerd. Op de Flevolijn die in de jaren '80 is aangelegd werden nog V-steunen gebruikt:http://www.hetutrechtsarchief.nl/collectie/beeldmateriaal/fotografische_documenten/1980-1990/168618

Nog een tip, Joran: plamuur het bovenste deel van de masten dicht, daar zit namelijk niet die zigzagverbinding. Ziet er verder goed uit!

Maarten
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 19 August 2015, 12:43:19
@Jeroen: Top dat je meedenkt! Met de Marklin paaltjes kan je inderdaad mooie lijkende portalen maken. Wel zijn ze vrij dik. In het echt (http://www.stefanverkerk.nl/nieuws/10236/tot_dinsdagmiddag_geen_treinen_tussen_zwolle_en_amersfoort/ (http://www.stefanverkerk.nl/nieuws/10236/tot_dinsdagmiddag_geen_treinen_tussen_zwolle_en_amersfoort/)) zie je dat de dwarsbalk als het ware over de twee staanders heen glijdt. Als ik dat met deze portalen had gedaan was de dwarsligger heel dik geworden. Ik heb daardoor een loopje met de werkelijkheid genomen duur aan beide een u profiel te plaatsen. Overigens staan dat soort portalen er ook tussen. Doordat het niet 1 dwarsbalk is lijkt het me lastig om dat met messingdraad netjes te maken. In het echt lijkt het er als het ware er omheen gevonden.

Dat de Y om en om staat op rechte stukken was me later na het nemen van deze foto ook opgevallen (met dank aan een foto in de Railhobby :)). Of het conform mijn tijdperk is weet ik niet precies. Maar in principe komt op deze spoordijk/fotodijk de 1858 te staan met 5x DDM. Hoewel in het kader van stof vergaren de trein er misschien niet constant op blijft staan. Verder is de dijk ook een oefening voor als ik aan mijn baan kan beginnen (hopelijk dit najaar nog). Ik denk dat ik dan gewoon portalen van Sommerfeldt ga gebruiken.

@Maarten: Hummm... nu wilde ik de portalen sowieso een extra laagje verf geven. Dat kan dus wel :)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Eric B op 19 August 2015, 12:54:34
Je gaat evengoed lekker zo Joran leren doe je ten slotte door vallen en vooral weer opstaan ;)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 19 August 2015, 13:11:46
@Eric B: Klopt! Wat ik hierboven al zei, dit is echt een leerproject voor een baan die ik later wil gaan maken. Vanavond wil ik echt gaan beginnen met de eerste turf laag. Eerst maar eens uittekenen tot waar het ballastbed komt. Ik ben ook met teveel projecten te gelijk bezig, waardoor dit projectje ook niet echt op schiet  :P Dus komende tijd even alle aandacht naar de spoor-/fotodijk.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Jeroen Water op 19 August 2015, 13:32:59
Ik denk dat ik dan gewoon portalen van Sommerfeldt ga gebruiken.

Doe dat vooral niet Joran!!! Omdat Sommerfeldt zijn Nederlandse masten (logischerwijs) geschikt heeft gemaakt voor hun eigen (Duitse) bovenleidingsdraden, waarbij de hangdraad en de rijdraad veel dichter op elkaar hangt dan in Nederland, is de V bij de Sommerfeldt masten veel te klein uitgevoerd. Dat doet echt afbreuk aan een goed Nederlands beeld. Jouw portalen winnen met vlag en wimpel van de Sommerfeldt masten!

Jeroen
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Eric B op 19 August 2015, 13:44:38
Ik "stuitte" op een mooi plaatje voor je Joran...

(http://img.rtvoost.nl/T3/226614.jpg)

"V" en "Y" door elkaar heen gebruikt, waarbij je goed kan zien dat de "Y"'n om en om zitten.
De gebroken draden laten we maar even voor wat ze zijn ;)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Overlast op 19 August 2015, 14:15:13
Bij die draadbreuk (in Ermelo) ben ik ook wezen kijken en heb nog wat foto's gemaakt.

Zoals Jeroen als zegt, zou ik zou zeker geen Sommerfeldtmasten gaan gebruiken, die zien er veel minder realistisch uit als de exemplaren die je nu hebt gemaakt!

Een tijd terug heb ik met behulp van oude Jouefmastjes een betonnen portaal gemaakt. Die zijn wat mij betreft nog beter bruikbaar dan de Marklinmasten. Qua lengte zijn ze goed, alleen hebben ze een diagonale verbinding te weinig, maar dat valt niet op. https://images.beneluxspoor.net/bnls/Jouef.jpg

Maarten
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 19 August 2015, 23:30:13
Tweede Y steun gemaakt. Van de andere twee de grove steun weggehaald.  De vier portalen geschuurd. En naar aanleiding van de opmerking van @Overlast de bovenkant dicht geplamuurd. Morgen verder schuren en twee nieuwe Y steunen maken.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_3011.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_3011.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Michel van den Hof op 20 August 2015, 07:06:17
Valt me overigens op dat de Y's op de betonnen vakwerkmasten zitten en de V's op de stalen masten. Die laaste zijn toch nieuwer? Dus Y's werden eerst gebruikt en later werden V's gebruikt?
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Jeroen Water op 20 August 2015, 07:42:33
@Joran: Dat ziet er goed uit man, nu dat bovenste stukje mast dichtgemaakt is! Persoonlijk zou ik nu alleen nog de eerste opening onder de ligger dichtplamuren, zodat je duidelijk ziet dat de ligger aan een massief gedeelte van de mast is bevestigd (kijk maar op de grootbedrijffoto's).

@Michel: Waar een V of een Y op zit heef niets met het masttype te maken. Zoals Klaas eerder in dit draadje al schreef is de keuze om van de V over te stappen naar de Y gemaakt uit veiligheidsoverwegingen. Betonnen masten hadden vroeger ook V's:

 (https://images.beneluxspoor.net/bnls/1982_02_04_2_Deventer_1617_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/1982_02_04_2_Deventer_1617_1.jpg)

Jeroen
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Michel van den Hof op 20 August 2015, 07:45:38
OK, duidelijk.

Mvg, Michel
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 20 August 2015, 07:50:21
@Jeroen Water: Thanks! Ik weet niet of ik dat wel mooi krijg. Het zig zag patroon ligt bij de Marklin palen namelijk niet aan de oppervlakte, maar iets dieper. Een strakke scheiding wordt dan wel lastig te maken ben ik bang  ::) Ik ga er even over denken hoe ik dat netjes kan krijgen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Jeroen Water op 20 August 2015, 08:15:13
Hoi Joran,

Misschien is een tijdelijk klempas stripje styreen in de opening van het zig-zag verband een idee? Geen idee of je dat makkelijk weer weg kunt trekken als het plamuur hard is, maar het is wellicht het overwegen waard.  (y)

Jeroen 
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Eric B op 20 August 2015, 08:45:19
Dan zou ik geen styreen nemen, daarvan weet je vrijwel zeker dat het plamuur er aan gaat hechten....
Polypropyleen (PP) het spul waar veel verpakkingen en plasticzakken van gemaakt worden, staat er om bekend dat de meeste lijmen en plamuren er niet of nauwelijks op hechten, maar mogelijk kan de binnenkant van een frisdrank-, vla- of melkpak ook wel werken.
Kwestie van experimenteren :)

Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Jeroen Water op 20 August 2015, 08:58:16
Goeie tip Eric!  (y)

Jeroen
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Overlast op 20 August 2015, 12:17:37
Voor zover ik mij kan herinneren heb ik bij de Jouefmastjes ook een klemvast stukje styreen gebruikt. Voordeel is dat die mastjes van styreen zijn, dus makkelijk te verlijmen. Ik zal eens kijken of ik het door mij gebouwde portaal kan vinden en zal er een foto van plaatsen als daar behoefte aan is.

Maarten
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 20 August 2015, 12:58:03
@Overlast: Tuurlijk is daar behoefte aan  (y)

@Eric B: Ik ga vanmiddag eens kijken wat de opties zijn!
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 20 August 2015, 22:56:42
Vanavond de Y steunen afgemaakt en de bovenkanten een tweede laagje plamuur gegeven. Morgen weer opschuren. Ik heb zotten denken over het dichte stuk onder de dwarsbalk. Ik heb styreen U profiel die er precies in past. Ik zie het alleen helemaal niet zitten om dat dicht te plamuren. Door de dwarsligger en de geringe ruimte in het zigzag deel van de paal lijkt het me heel moeilijk om de plamuur strak te krijgen en naderhand te kunnen schuren. Eigenlijk onmogelijk. Misschien zijn mijn vijlen niet fijn genoeg.  Dat kan ook.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Deetrein op 20 August 2015, 23:00:26
Joran, als je hele fijne vijltjes wilt hebben, moet je bij b.v. de Kruidvat eens kijken bij nagelvijltjes.
mvg, Erich
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 20 August 2015, 23:07:17
Met fijn bedoelde ik niet de grofheid, maar hoe klein ze zijn. Het wordt priegel werk :-p
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 23 August 2015, 14:07:23
Gisteren ronde voetjes gemaakt waar de portalen op komen te staan. Moeten alleen nog even geschilderd worden. Wat een werk. Rondjes teken op een vuren lat. En vervolgens met een fijn zaakje, drempel,vijl en schuurpapier vormen tot een rondje. Ik ben blij dat ik er maar vier hebben moeten doen :)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_3055.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image_3055.jpg)
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: cor_b op 23 August 2015, 14:15:17
Deze masten mogen gezien worden
De Y steunen zou ik wel een zink kleur geven.

Cor
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 24 August 2015, 08:05:07
@Cor: De oude Y steunen had ik een lichte grijze kleur gegeven zoals hier in het echt te zien op een foto van Jeroen Water: https://www.flickr.com/photos/61190890@N06/18805682495/in/photostream/ (https://www.flickr.com/photos/61190890@N06/18805682495/in/photostream/)

Ik kan wel een meer zink-achtige kleur proberen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Overlast op 24 August 2015, 19:14:53
Je had ook plakjes kunnen zagen van een ronde stok. Scheelt een hoop werk :P.

Maarten
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 24 August 2015, 19:31:01
Heb ik geprobeerd, maar kreeg dat niet mooi recht gezaagd. Misschien heb ik de juiste tools niet.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 26 August 2015, 18:55:05
De kurkenstrips van Koemo.de aangebracht. Deze zijn al mooi schuin afgesneden. Waardoor de zijkant van het ballastbed mooi schuin is. Bij mijn vorige poging lukte dat niet goed wat resulteerde in een soort ballastkoeienvlaai  :P

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_5330_6.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_5330_6.jpg)





Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 30 August 2015, 20:27:45
Mijlpaal!

Vandaag de betonnen voetjes voor de bovenleiding geplaatst. En de eerste laag turf aangebracht. Morgen is de lijm (voorstrijk/houtlijm) hopelijk droog. Dan kan de stofzuiger erover heen. Daarna nog een laag turf en dan hoop ik morgenavond de eerste laag  grasvezels te gaan schieten. Zou heel tof zijn! Zo begint e.e.a. vorm te krijgen!

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_5380.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_5380.jpg)

Nu alleen nog kijken hoe ik het lijmmengsel kan bewaren  :P
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 31 August 2015, 18:43:54
Het wordt al een lekker camouflage dijkje zo. Misschien geen rails erop, maar wat tanks en ander gespuis :)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_5389_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_5389_2.jpg)

Vanavond nog een beetje bijwerken hier en daar. Komt nog iets teveel ondergrond door naar m'n zin. Vooral langs het ballastbed. Aan de voorzijde komt sowieso nog schouwpad, maar die wil ik pas maken na het begrassen.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Joran op 05 September 2015, 14:48:51
Afgelopen dagen de dijk voorzien van laagjes 2 mm en 4,5 mm gras. Half jaar geleden de cursus bij Martin gevolgd en voor een eerste keer solo niet gek, al zeg ik het zelf (Martin en Geoffrey, nogmaals bedankt  (y)). Ben voor mijn gevoel alleen iets te enthousiast geweest met de eerste laag 2 mm vezels. Dat had ook iets minder gekund.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/grasjes.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/grasjes.jpg)

Volgende stap is de rails neer leggen. Als mijn bestelling pipetten binnen is. Wil ik nog her en der wat 6 mm plukjes maken. Misschien ook tussen de bielzen en tussen beide sporen in. Misschien dat ik losse pollen ga proberen te maken en deze als geheel tussen de sporen/bielzen plakken. Vervolgens eroverheen ballasten.
Titel: Re: Spoordijk/Fotodijk
Bericht door: Martin Welberg op 05 September 2015, 15:44:59
 (y)