BeneluxSpoor.net forum

Algemeen => Ditjes en datjes => Topic gestart door: Hans Reints op 29 August 2007, 14:57:04

Titel: Spotters
Bericht door: Hans Reints op 29 August 2007, 14:57:04
Hobbyist of terrorist?
Oorspronkelijk gepubliceerd op Time.com op 24 mei en geschreven door Amanada Ripley.
Vertaald voor Sobat Kras door Gert Velthuizen

Philadelphia - Iedere lunchpauze verlaat it-er John Almeida zijn werkplek bij een verzekeringsmaatschappij buiten Philadelphia om treinen te volgen. Hij zet vier video camera’s op driepoten naast de sporen op en wacht, luisterend naar zijn scanner.  “Ik kom hier elke dag omdat geschiedenis elke dag weer gemaakt wordt,” vertelt hij. Almeida, vader van drie kinderen, is een railfan- een hobbyist die treinen kijkt, volgt met de vastberadenheid van een laborant. In de afgelopen 15 jaar heeft hij honderden uren op band en tien duizenden foto’s gemaakt. Denk er van wat je wilt, railfans doen geen vlieg kwaad.

Des te vervelender is het als Almeida voor een terrorist wordt aangezien en dat gebeurt ongeveer een ker per maand sinds 11 september 2001, soms vaker. Sinds “9/11” zo vertelt hij, is hij gevolgd dor een helikopter van Amtrak (de nationale personenvervoerde in de VS-red), ondervraagd door politie en spoorwerkers en omschreven bij de 9/11 kliklijn als een “verdachte man uit het Midden-Oosten.” Dat terwijl Almeida van Iers katholieke afkomst is.

Veel hobby’s slaan eigenlijk nergens op als je er eens nauwgezet naar kijkt (er schijnen zelfs mensen te zijn die lepels verzamelen…).Maar dan “railfanning,” zelfs onder elkaar is het lastig uitleggen wat er zo fascinerend is. “In de VS zijn ongeveer 175.000 railfans,” zegt Kevin Keefe van het maandblad Trains, “er zijn clubs, websites en excursies/vakanties. Ze gaan net als zo vele andere hobbyisten  volledig op in hun overzichten.”
“Deze mensen zijn gewoon aangetrokken tot treinen,” zegt John Bromley van Union Pacific (de grootste spoorwegmaatschappij in de States-red) die na enig doorvragen toch toe moet geven zelf ook een railfan te zijn.

Maar de postindustriële era is niet aardig voor railfans: eerst verdwenen de majestueuze stoomlocomotieven en daarna begonnen rechters grote schadevergoedingen toe te kennen aan mensen die gewond geraakt waren op spoorwegterreinen. Dat maakte de spoorwegmaatschappijen huiverig, zo niet vijandig, tegenover ongewilde voetgangers op hun terreinen.
En sinds kort is daar dan terrorisme. De spoorwegen verhoogden de beveiliging sinds “9/11” en sinds de bomaanslag in Madrid van maart dit jaar ook de reizigers zijn meer bezorgd.
“Iedereen die gezien wordt bij het maken van foto’s wordt ondervraagd,” verhaalt Richard Maloney, woordvoerder van SEPTA, de organisatie voor openbaar vervoer in en rond Philadelphia.
“De ruimte en de vrijheid die we genoten hebben om overal naar toe en bij te komen is weg.” Treinen liefhebbers uit de grote steden verhalen van politiewagens en andere agenten die nadrukkelijk in hun buurt zijn.
Een student aan Haverford College van Zuid Aziatische afkomst werd in 2003 door de SEPTA politie gearresteerd nadat hij een station had gefotografeerd. Het bleek om huiswerk te gaan voor een les stedelijke geschiedenis….

De meeste railfans weten zich aan te passen. Sommige verruilen het zakenpak voor een vrije-tijds uitrusting al dan niet voorzien van Boris T shirt voor een minder dreigende uitstraling. Anderen nemen een boek mee (Diesel Spotters Guide) of hun kinderen om te laten zien dat ze onschuldig zijn. John Almeida maakt meer oogcontact en biedt dan zijn lidmaatschapskaartje aan van railfan club. Hij schat er zo’n 500 weggegeven te hebben sinds “9/11”.  Maar meestal is de zaak snel opgelost: “Ik probeer nog wel eens te slijmen, maar de agent is degene met het geweer…”

Railfans worden en werden niet overal bijzonder goed begrepen. Spoorwegmedewerkers noemen hen trolley jollies of “schuimbekkers”. De ergste soort is de FLM: Fan die Leeft met zijn Moeder.. Almeida kent de bij- en scheldnamen. Maar de geschiedenis van de treinen, niet te vergeten de pure spanning van zo’n massief ding klikkend over het spoor, is sterker dan dwingende ogen. Eerder deze lente heeft Almeida, 42, vijf volle uren in de kou staan wachten op de trein van het circus “Ringling Bros” in de hoop die te kunnen filmen. Tevergeefs. Tijdens het wachten verteld hij vol overgave over de vervagende logo’s en wagennummers van reeds lang verdwenen spoorwegmaatschappijen die op de voorbij trekkende treinen te zien zijn. “Treinen hebben dit land gemaakt en veel mensen vergeten dat,” vertelt hij terwijl regendruppels zijn bril bedekken. Almeida doet zijn best de humor van deze tijd van extra voorzichtigheid. Volgens Bob Weiler, een railfanvriend: “John heeft vier camera’s en geen enkele terrorist doet zo iets.” “Tenzij ik geniaal zou zijn,” grapt Almeida.

Een luchthoorn in de verte doet de mannen hun rijstwafels vergeten en ze renen naar hun camera’s. Er valt een stilte als er een vuilnistrein voorbij trekt richting NewYork City. Almeida glimlacht en komt met de beste verdediging tot dan toe: “Ik zou iets anders kunnen gaan doen, maar eh, ik doe dus dit.”

Tot zover het verhaal van John Almeida. Ondertussen komen er andere berichten binnen:  De New Jersey Transit (verantwoordelijk voor het openbaar vervoer in die staat) heeft een verbod afgekondigd op het maken van foto’s van haar gebouwen en rollend materieel.
Daartegen is een aantal organisaties in de bres gesprongen om te protesteren. Het belangrijkste argument is typisch Amerikaans: het is een grondwettelijk recht om foto’s te maken van alles wat in het openbaar te zien is.

In hoeverre zijn deze problemen ook in Nederland actueel? Hoeveel railfans hebben we eigenlijk in ons kleine landje? Railfans dan in de betekenis zoals deze Amerikaan, foto’s en video’s maken van alles wat voorbij raast.

Ben wat dat betreft benieuwd?
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Chris2412 op 29 August 2007, 15:08:57
Ik ben zelf ook spotter. Favoriete plekken:

Kijfhoek, Lage Zwaluwe, Venlo station

Diverse fotoalbums vol met foto'van de afgelopen 15 jaar.
Tevens modelspoorfanaat. Meer dan 125 verschllende NS modellen.

groetjes Chris ;D
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Tedo op 29 August 2007, 15:17:18
Spoorfans die langs de baan staan met hun moeder en/of vader achterin de auto heb ik hier in Nederland ook wel eens gezien, net als dwazen die bij wijze van spreken een gebroken been of een sprong in de sloot over hebben voor het maken van dat éne plaatje.  :P
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Tjeerd op 29 August 2007, 15:28:34
Spot ook wel es, voornamelijk in Duitsland echter en alleen met camera.

Afgelopen vakantie in Oostenrijk op het station Bruck an der Mur was ik net aangekomen en de driepoot aan het opzetten, komt er een "Security" man naar me toe lopen met de vraag of ik een "Genehmigung" heb. Nee, dus. De man legt uit dat om foto's en/of videobeelden van ÖBB treinen te maken dit dus nodig is. Dus vraag ik waar ik daar aan kan komen. Nou, naar een kantoortje, de man liep een deel mee, om de weg te wijzen en legde uit dat omdat de ÖBB de laatste tijd "slecht" in de pers naar voren kwam er (strenger) werd gecontroleerd of foto's maken. Kantoren waren dicht dus weer terug naar die man. Toen belde hij en kon ik met een "hierbij mondelinge toestemming" EINDELIJK foto's maken. Het hele geintje duurde een half uur. Zelf vond ik het zwaar overdreven. Als hij uiteindelijk zelf de conclusie kan/mag trekken dat ik niet de pers maar een hobby-ist ben, dan had hij dat wat mij betreft ook wel METEEN mogen doen...

Verder deze zomer uren op stations in Oostenrijk (en Zwitserland) gespot, waarbij andere security mensen gewoon langsliepen...

groeten, Tjeerd
Titel: Re: Spotters
Bericht door: DHG500 op 29 August 2007, 15:49:27
Afgezien van een incidentele foto als ik toevallig een camera bij me heb ben ik geen spotter. Maar ik ben wel nieuwsgierig. Volgens mij zijn er 2 soorten spotters, zij die met de camera's in de aanslag mooie plaatjes willen maken en zij die met een dienstregeling en een notitieblok in de hand kennelijk(?) proberen alle reguliere treinen te spotten. Of gaat het ze juist om de uitzondering, de extra ingelegde treinen die niet in de dienstregeling voorkomen.
Kan iemand mij de aard van dat type 'spotwerk' s.v.p. toelichten?
Titel: Re: Spotters
Bericht door: neudalhausenstadbahn op 29 August 2007, 16:05:07
Ik spot zelf ook wekelijks meestal Arnhem spoor 6/7 west zijde en met enige regelmaat tegen woordig ook in duitsland samen met tjeerd en evt. meer vrienden.

Zelf maak ik veel foto's en kijk ik graag naar de hele treinen loop. In nederland word ook nog wel eens moeilijk gedaan tegen spotters, vooral door mensen die er net werken en zich willen bewijzen naar de collega's toe( al een aantal keren mee gemaakt waaronder eens in S'Hertogenbosch waar toen 10 hobbyisten de autoslaaptreinen aan het spotten waren).

Nummer noteren doe ik alleen bij de internationale nachttreinen( nu nog eentje binnekort 3). Het doel is inzicht te krijgen in de materieel omloop en te kijken wat normaal is en wat niet. Dat zelfde geld ook voor de spotters die de binnenlandse treinen schrijven. Veel treindiensten zitten aan elkaar geknoopt, en doordat veel mensen de stel of stam nummers noteren en aan elkaar door geven kan je zien welke treinen waar aan elkaar gekoppeld zitten.

Zo kunnen treinstellen die uit het noorden komen in de randstad keren op treinen naar Twente en anders om.

Een anders is dat het materieel regel centrum van NSR een tijd terug al dagen een loc kwijt was. Deze was door de spots op somda binnen enkele uren weer terecht.

Als je problemen hebt op stations met personeel en je bent van mening dat je niks verkeerd doet, haal er dan gerust de spoorweg politie bij die weten namelijk beter wat wel en niet mag als veel stations personeel.

Groetjes Michiel
Titel: Re: Spotters
Bericht door: wibi op 29 August 2007, 16:05:56
ook ik ben al vaker benaderd door politie en andere semi-belangrijke mannetjes. vorige week nog in praag-holosovice.
na mijn paspoort -nieuw- bekeken te hebben was alles o.k.
weer wat anders dan hier.
ik ga er niet echt speciaal op uit, maar ik neem wel altijd een camera mee als ik op pad ben. en of het nu in duitsland, denemarken of usa is, geluk moet je wel hebben.
allen mijn broer kan dat wel waarderen, mijn vriendin moet steeds vragen of dat nog lang duurt. meestal wel ja.
twee weken nog en dan naar góppingen, stom he, dat een mens rare dingen over heeft voor een zolderhobby. gr wim
Titel: Re: Spotters
Bericht door: treinfan op 29 August 2007, 16:33:56
Ik spot ook :-)
ik heb een schrift met pen in mijn hand om de nummertjes op te schrijven.
Ik neem ook altijd een fotocamera mee om, het zegt het al, foto's te maken van elke locomotief die ik zie (yep, dat is het leukste materieel, vind ik).
Een dienstregeling meenemen doe ik niet, van alles wat langs station hilversum komt ken ik toch de tijden wel.
Ik zit er aan te denken om een 1500-omlopen vel mee te nemen om te weten of er 3xICM-III, 2xICMm, ICB, 3xPlan V of wat dan ook langskomt ;) :P
Titel: Re: Spotters
Bericht door: RichardK op 29 August 2007, 16:53:34
Ik spot regelmatig overal en nergens, in Nederland word je alleen raar aangekeken, in Innsbruck werd mij gevraagd of ik 'Für Privatgebrauch' plaatjes stond te maken (met statief, overigens), en op verscheidene grote Duitse station (München, Dresden e.d.) werd het me ook gevraagd, ik ben nog nooit voor terrorist aangezien.
Langs de baan, ben ik nog nooit aangesproken, behalve door een paar mensen die vroegen wat er langs komt.

(overigens, die Yanken hebben nogal last van Tunnelvisie, getuige dit stukje:
omschreven bij de 9/11 kliklijn als een “verdachte man uit het Midden-Oosten.”)

Titel: Re: Spotters
Bericht door: rail4marcel op 29 August 2007, 17:00:32
Ik spot ook laatst een nieuwe eos 400d aangeschaft. ik spot vooral in Eindhoven, Rotterdam enz. Ik ben nog nooit aangesproken door een politie agend ofzo jullie wel.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: stig op 29 August 2007, 17:20:32
Ik spot vanaf het postperron, alleen mijn chef kan daar wat van zeggen, want over het algemeen is dat alleen in werktijd  ;D

Alleen nu die doorkomst staat van somda niet meer werkt, weet ik de tijden niet meer van de goederentreinen (die gele darmen vind ik niet interessant) dus mis ik er nogal wat...
Titel: Re: Spotters
Bericht door: rail4marcel op 29 August 2007, 19:04:15
Vanaf welk postperron (dus welke plaats)?
Titel: Re: Spotters
Bericht door: jarag op 29 August 2007, 19:36:26
 >:(Ik weet het maar het gebeurt nog steeds spotters die met gevaar voor eigen leven onder gesloten overwegbomen door duiken (wat moet zo'n machinist wel schrikken dan zeg) om maar zo'n lullig plaatje te schieten, eigenlijk zou hier dan politie moeten staan.

Het gebeurde laatst in het Harde en ik hoop dat wie de schoen past............

trouwens er zijn ook heel wat spotters die het wel goed doen vind ik.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Streamliner op 29 August 2007, 19:48:13
jarag, was dat misschien toen auto's 10 minuten lang voor een overweg moesten wachten? Weet je wat dat was? Een vrouw stond voor het perron en later toen weer op het uiterste puntje van het perron. Toen zijn de machinist en conducteur van de stoptrein gaan vragen wat dit betekende. Uiteindelijk liep ze weg van het station en de machinist toeterde nog even bij vertrek als dank voor het wachten. Ik vind het zo stom dat men nu denkt dat het weer aan NS ligt. Het lag aan die vrouw. Ik zag haar trouwens nog lopen toen ik ook weer fietste omdat ik ook voor de overweg moest wachten. Die zag eruit alsof ze nogal in de war was.
Ik spot namelijk ook in 't Harde. Ik woon er vlak bij. Ik heb al flink wat foto's en videobeelden, alleen heb ik nog een analoge videocamera.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: stig op 29 August 2007, 21:13:45
Vanaf welk postperron (dus welke plaats)?

Het is niet bij een station.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: RichardK op 29 August 2007, 23:31:49
Alleen nu die doorkomst staat van somda niet meer werkt, weet ik de tijden niet meer van de goederentreinen (die gele darmen vind ik niet interessant) dus mis ik er nogal wat...

Gelukkig is er Rolandrail ;-).
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Matthijs van Heijningen op 30 August 2007, 00:21:43
Het is niet bij een station.

Bij TNT in Rotterdam wat aan het spoor ligt vlak bij SSN, zie ik als ik er langs kom als ik in de trein zit heel af en toe iemand daar ook naar de langskomen treinen kijken ipv te werken  :P ;D

mvg,

Matthijs
Titel: Re: Spotters
Bericht door: stig op 30 August 2007, 00:38:39
You got me... ;D

Gelukkig is er Rolandrail ;-).

Dat ga ik eens op mijn werk bestuderen... ;D
Titel: Re: Spotters
Bericht door: MRP_Peter op 30 August 2007, 03:27:57
ik heb hier in Maleisie ook het een en ander gespot op het oude station van Kuala Lumpur, alleen het station al vanwege de architectuur is al een interessant object om foto's van te maken.
Verder zijn er verschillende spoorbreedtes te zien hier.
Alles wat van (zonder reclame te maken voor) KTMB(Maleisische spoorwegmaatschappij) is heeft een spoorbreedte van 1 meter,al het overige heeft een spoorbreedte zoals in Nederland het geval is 1 meter en 47,5 cm.
Het is overigens niet zo dat dit door elkaar heen verweven is,de betreffende verschillende spoorbreedtes blijven altijd wel gescheiden van elkaar.
Doordat men hier over het algemeen op de grote afstandslijnen met 1 meter breed werkt wordt hier wat langzamer gereden(meer instabiliteit) dan wanneer er sprake is van de voor ons ' normale ' spoorbreedte.
Qua gebruikt materieel komt hier veel voor zoals wat er in Groot Brittannie en de US te zien is,maar ook nieuw materieel afkomstig en gebouwd door Bombardier is hier te zien,het laatste heeft de voor ons ' normale ' spoorbreedte.
Verder rijdt hier alles behalve wat van KTMB is op automaat,dus zonder machinist op de bok.
Aan de ene kant misschien wat eng als je bedenkt dat Maleisie een land is met de meeste onweer,wat ook wel eens resulteert in blikseninslag op het automatisch geregelde spoorwegnet,aan de andere kant is alles hier tegen beveiligd,dus da's dan weer een gerust stelling.
Bij voldoende tijd zal ik hier eens wat foto's posten van de spoorwegen van Maleisie,is misschien wel interessant om te zien.
Over het algemeen qua spotten van treinen hier doen ze niet al te moeilijk als je uitlegt waarom je je ergens begeeft,met dien verstande natuurlijk dat je geen gevaar voor jezelf of anderen oplevert,ikzelf ervaar de spoorwegmensen hier als hulpvaardig,ook wanneer ik spot.

met vriendelijke groet,

Peter.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Robbert op 30 August 2007, 19:13:50
Hier spreekt weer een spotter,

"Mijn" plek in moordrecht is nu eigen weg dankzij de Boer... Maar goed, 3 spoorwegovergangen verderop kan je wel mooi platen dus daar maar eens gaan kijken.

Na verloop van tijd kwam er een groep jongeren aangefiets, met een man 6/7 ongeveer 14-15 jaar oud. Ze stopte net na de overgang en pakte wat vers geplukte tomaten uit hun zakken en legde deze op de rails en gingen wachten tot er een trein aankwam, duurde hooguit 1 minuut. Toen de trein aankwam besloot 1 gek het sein in te klimmen. En dat ziet er ongeveer zo uit:

(http://i92.photobucket.com/albums/l22/Spoorwegen/22Augustus0333.jpg)

Ik heb daarna geen politie gezien of wat.

Af en toe uit leggen dat je spotter bent is niet raar, als je dit ziet. En heb er alle begrip voor.

Groetjes,

Robbert
Titel: Re: Spotters
Bericht door: stig op 30 August 2007, 20:01:49
Mooie actionshot Robbert!
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Huup op 30 August 2007, 21:22:34
Mooie plaat..... Jaja.....
Die gasten nog een draai om de oren gegeven? Minstens?
Titel: Re: Spotters
Bericht door: rail4marcel op 30 August 2007, 22:07:43
Ach ja als iedereen zich gewoon netjes aan de regels zou houden zou alles een stuk makkelijker gaan.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Streamliner op 09 October 2007, 18:25:26
Misschien leuk om te laten zien wat je zo allemaal spot. Ik begin zelf.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/diverse_001.jpg)
De 1251 en 6705 voor de Leeuwarden-shuttle tijdens een tussenstop in 't Harde. Van de machinist mocht ik in de loc kijken wat ik uiteraard heb gedaan :)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Treinen_003.jpg)
Loc 1252 koestert zich in het winterzonnetje ook weer in 't Harde tijdens een tussenstop en weer voor de Leeuwarden-shuttle richting Rotterdam.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Treinen_008.jpg)
De 5811 voor de Leeuwarden-shuttle maar dan degene die 1 keer per week richting Amsterdam Houtrakpolder rijdt. Let niet op de tijd aangegeven op de foto deze is fout.
Dit is het zo ongeveer ;D Ik heb nog veel meer maar dit is een kleine impressie.
Mvgr Jan Wiebrand
Titel: Re: Spotters
Bericht door: wimke op 11 October 2007, 21:40:41
ik weet niet of er mensen tussen zitten die spotten bij museumlijnen en grote evenemeten  zoja zou ik die mensen de volgende oproep mee willen geven

Oproep aan de mede-spoorfotografen
 
Ik was vandaag (26 juni 2005) gaan fotograferen bij de SHM. Die had het weekeind van het nieuw en reed een intensieve dienst met al het moois wat ze hadden tussen Hoorn en Zwaag.

Op zich een prachtige dag, en ik heb te Zwaag enkele prachtige plaatjes geschoten, welke ik helaas wegens tijdgebrek (Of om exact te zijn het vele werk aan de Nederlandse Museum Materieel Database) voorlopig niet zal plaatsen. Het zij zo...

Echter in Zwaag waren ook enkele andere collega fotografen bezig al het moois op de plaat vast te leggen....

Op een bepaald moment stonden er twee treinen langs het perron en een van de fotografen wou een lok op de plaat vastleggen. Echter, omdat de trein in kwestie nog niet binnen vijf minuten vertrok stonden er een een aantal mensen nog te kijken (en te bewonderen) naar de mooi gerestaureerde Bello. Waaronder een paar oudere mensen die op die manier hun herrinneringen aan hun verleden opnieuw beleefden, en dat is natuurlijk een mooi gegeven voor een museumbedrijf als de SHM.

Dit zinde de fotograaf in kwestie niet, en hij probeerde met vrij luid verbaal iedereen weg te krijgen om een foto te nemen van de lok...Hij heeft bijna drie minuten staan schreeuwen, volledig genegeerd door het publiek.

Ik vind deze gebeurtenis persoonlijk een gruwelijk genante vertoning en een beschaming voor het vak van spoorweg fotograaf. Als de man even had gewacht tot iedereen was ingestapt had hij zonder verdere omhaal de foto kunnen nemen, zij het niet dat hij de schaduwzijde van de loc had gefotografeerd, dus dat was sowieso geen mooie foto geworden....

Ik heb voor deze onsympathieke man dan ook een boodschap: Rot alsjeblieft op bij de spoorwegmusea en ga in je achtertuin staan fotograferen en schreeuwen. De spoorwegmusea moeten het niet hebben van die paar spoowegfotografen die per auto achter de treintjes aanscheuren, maar van de mensen die gezellig een dagje uit willen en daarvoor ook netjes een kaartje kopen.

Ken je plaats als fotograaf en heb geduld. Wacht even tot iedereen voorbij is gelopen en neem dan je foto. Zo blijft het voor iedereen een leuk dagje uit. Toch?

deze oproep is niet van mij zelf maar van een van de oprichters van het nlmd en zelf fotospotter
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Chris op 11 October 2007, 21:53:58
Een machinist zou gewoon een knopje in de cabine moeten hebben wat 15.000 volt kan sturen naar het sein......

Maar ja, dat geeft weer spetters op het sein.

Zonde.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Bastiaan op 11 October 2007, 22:23:07
Laatst had ik in Hengelo Oost nog te maken met zo'n sneu figuur dat alle fatsoensnormen aan zijn laars lapt voor een plaatje.

Een rijtje fotografen had zich opgesteld op het einde van het perron, nog binnen het toegestane gebied, om enkele minuten later de 451 te fotograferen. Vervolgens komt er een man aan die doodleuk het rijtje spotters voorbij loopt en een eindje verderop in de spoorbedding gaat staan, pontificaal voor mijn lens en die van vier andere fotografen.

We roepen de man geheel terecht terug naar het perron, en meneer is nog verbaasd waarom wij zo moeilijk doen. "Ik ben NS'er, ik heb spoorbevoegdheid." Dat we dat maar wisten...
Ik probeerde hem vervolgens uit te leggen dat ik ook spoorbevoegdheid heb, maar dat het ongepast is om voor andermans lens te gaan staan. "Dat moet jij weten. Ik ga staan waar ik wil staan en jullie hebben dat niets over te zeggen," krijgen we van meneertje de NS'er te horen. De discussie raakte aardig verhit en eindigde uiteindelijk met "we zullen nog wel eens zien of u straks daar gaat staan."

Op het moment dat de 451 langs kwam liep de man echter de andere kant op en we hebben hem vervolgens niet meer gezien. Kennelijk was allemaal maar bluf, of misschien durfte hij de confrontatie uiteindelijk toch niet aan te gaan. Volgens mij had hij niet eens spoorbevoegdheid ::)

Je bent bij wijze van spreke nog in staat om zo iemand zonder pardon de struiken in de duwen, als hij het daadwerkelijk waagt om voor je lens te gaan staan. Gewoon een plaatje maken met de man herkenbaar in beeld en deze vervolgens op internet verspreiden kan het natuurlijk ook leuk doen... 8)
 
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Bob R. op 11 October 2007, 22:35:47
Ik vind spotters wel bijzonder, ze staan soms uren te wachten op wat niet altijd langskomt, daar heb ik (en mijn spoorliefhebbende vrouw) geen geduld voor.
Mijn vrouw heeft 1 keer gespot om de Blokkendoos te fotograveren bij het passeren van Hoofddorp, stond de volgende dag in de Spits  ;D

Sommige spotters kunnen niet tegen hun verlies:
In Duitsland kregen we door problemen met de stoomlok een electrische lokomotief in voorspan. Enkele Duitse spotters baalde hier zo van dat ze het nodig vonden hun middenvinger te laten zien aan de machinist >:(
(http://i105.photobucket.com/albums/m219/amibo/geinig.jpg)

Spotten is leuk maar hou rekening met anderen en zorg voor je veiligheid.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: wimke op 11 October 2007, 22:39:13
van daar ook de oproep leve en late leve zal ik maar zege
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Bob R. op 11 October 2007, 23:09:25
(http://i105.photobucket.com/albums/m219/amibo/blokkendoos-1.jpg)
De door mijn vrouw gespotte Blokkendoos
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Anoniem op 12 October 2007, 03:52:51
Tja, spotten...doe ik regelmatig, maar zelden in eigen land. Meestal wel op vakantie her en der. Security verschilt nogal: in Spanje heb je bijvoorbeeld altijd toestemming nodig op een station (en dan nog zijn bepaalde stations, met name die die de AVE ontvangen, ingericht als luchthavens met als gevolg dat je het perron niet eens op kúnt), in Frankrijk in tegenstelling tot wat de SUGE - Surveillance Générale - je soms wil doen geloven in beginsel níét, maar alleen dan wanneer het plan Vigipirate anders voorschrijft. Langs de lijn moet je overal oppassen dat je op de openbare weg blijft, de terreinen van de spoorwegmaatschappijen zijn altijd off limits. In Italië maalt niemand om een spotter, in Noord-Zweden woont überhaupt niemand en in Zwitserland wijst de beveiliging je waar je betere platen kunt schieten ;D. Zo heeft ieder land wel zijn eigenaardigheden.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Menno op 25 October 2007, 00:56:42
Ik ben niet zo'n nummertjes gek, maar soms schrijf ik, om de tijd te verdrijven, wat nummertjes van reguliere treinen op. Vaak vergeet ik die in te voeren op Somda, en daarnaast heeft het toch niet zo vaak zin, want die samenstellingen wijzigingen toch binnen de kortste keren.

@ Wimke: dat verhaal van die man die stond te bléren om iedereen weg te krijgen bij de lok 'bello' van de SHM, klinkt mij bekend in de oren.
Ik heb een keer op Hoorn staan wachten op de DE-1, die een uitstapje maakte naar Medemblik.
Dat ding was een uur te laat ofzo, maar dat maakte mij niet veel uit. Een minuut of 45 later kwam er echter een man met zijn vrouw aanlopen, en een digitaal cameraatje in de hand.
Nu snap ik best dat er meerdere mensen een foto wilden maken van dat ding, maar meneer begon meteen hinderlijk op te scheppen over zijn woning aan de museumlijn, en dat daar elke keer zo'n verrotte kl*testoomlocomotief langskwam, en dat zijn huis der elke keer zo vuil van werd, en weet ik veel waar die man wel niet allemaal op aan het zeiken was.
Daarna kregen de 'railfans' in hart en nieren het te verduren: "zo'n irritant clubje  'raileikels' dat nog gaat betalen om in zo'n trein te zitten ook, voor zo'n *** excursie.

Ik had geen zin om een discussie aan te gaan, maar toen de DE-1 zijn passagiers afgezet had, en, na een spervuur van flitslicht van een minuut of 10, echt te vertrekken naar Utrecht, kon meneer het niet laten richting de groep te schreeuwen 'of ze nog niet genoeg foto's hadden' (eerlijk gezegd, er werd 10 minuten lang door een man of 15, steeds maar foto's gemaakt, ik vond dat ook wat overdreven, maar ik ga mensen daar niet voor naroepen)

Zijn vrouw verontschuldigde zich achteraf nog, en had al die tijd op hem staan wachten.

Om nu terug te komen op het fotograferen: ik heb nog nooit moeilijkheden gehad eigenlijk: behalve dan vreemde gezichten van mensen als je helemaal doorloopt tot het einde van het perron bijvoorbeeld (dat doe ik dan wel met de camera om mijn nek, zodat ze kunnen zien waar ik mee bezig ben)
Het meest geinige vind ik de soms wat angstige blikken van mensen als ik de nummers van de treinstellen in de gaten houd, en die dan daarna op een briefje schrijf. Verder heb ik eigenlijk alleen maar behulpzaam NS personeel gehad, die zelfs niet te beroerd waren om een speciale trein voor me op te zoeken, als ik mijn doorkomst-staat vergeten was.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: wibi op 25 October 2007, 09:27:39
Echte problemen tot nu toe nooit gehad, wel eens lastige vragen en vreemde blikken. Wel ver lopen af en toe. Soms pech als in Ermelo, wacht ik iets leuks, komt er nix bijzonders langs. Alleen geel. Enfin, ik loop het station af, komt ACTS langs met span 1200 en 6700. Jammer dan.
Mooiste plek ooit, Catania op Sicilie, goeie cappucini ook daar.
Nog een goede plek, Kóln Hbf. Komt echt van alles langs. Wordt tijd dat mijn baas mij weer eens naar USA stuurt, laatste pic.s in St. Louis zijn mooi geworden. Voorlopig is eerst mijn eigen Venray aan de beurt, de witte Veolia wadloper is nog aan de beurt, want nog niet met camera gespot, gr Wim.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Noppie. op 25 October 2007, 10:00:42
Ik spot nu zo`n 25 jaar. Meestal rond Leeuwarden, maar ook in den lande is het goed vertoeven. Ik heb ook al regelmatig vreemde blikken gehad, van wat moet die vent nu zo hard lopen , die trein gaat toch niet vertrekken.
Een peppie verhaal is dat ik jaren geleden de trein met 3 bagagewagens naar Keulen fotografeerde bij Wolfheze. In de druilige regen stond ik daar peppie op tijd en kwam de politie vragen of ik uit het nabij gelegen tehuis kwam voor geestelijk niet helemaal in orde zijnde mensen.  ??? Naaaja, met deze hobby onder de arm.... Nee dus. ;D Ik vond het al zo vreemd dat de passerende treinen langzaam reden(overgens wel goed voor de scherpte want het was *** weer)
Op Deventer ben ik al eens door de spoorweg politie aangehouden omdat ik een NS medewerker op de plaat had gezet. Althans dat dacht deze van een ander land afkomstige medewerker. Ik werd door deze man gegrepen en naar het buske van de politie gebracht. Na uitleg op een rustige >:( doch begrijpelijke manier werd het spul gesust en kon ik weer om plan Eetjes te platen.
Wat ik wel altijd bij me heb is een geel veiligheidvest wat ook nog wel eens wil helpen. Bij de opening van de nieuwe halte Heerenveen ijstadion stond ik hondekoppen te platen, toen een persdame van de NS zei dat ik wel met de andere persfotografen mee moet lopen, anders werd het zo onoverzichtelijk voor haar om overzicht te houden. En tsja :-X wat doe je dan. ::) Platen met die hap.

Greetz,
Noppie.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Bastiaan op 25 October 2007, 22:05:27
maar meneer begon meteen hinderlijk op te scheppen over zijn woning aan de museumlijn, en dat daar elke keer zo'n verrotte kl*testoomlocomotief langskwam, en dat zijn huis der elke keer zo vuil van werd, en weet ik veel waar die man wel niet allemaal op aan het zeiken was.
Pff. Anders gaat die vent toch ergens anders wonen of zo :-X
Titel: Re: Spotters
Bericht door: stig op 25 October 2007, 22:15:47
Ik ben eens op de Zwijndrechtse brug benaderd omdat iemand dacht dat ik wilde springen (naar beneden he, niet voor de trein ofzo). Bleek zijn beste vriend ineens uit het leven te zijn gestapt. Ja, da's hard...
Titel: Re: Spotters
Bericht door: EWS 58038 op 26 October 2007, 16:17:38
Treinspotter... NEE
Spoorweghobbyist... JA.
Ik ben spoorwegfotograaf en geen treinspotter die continue van iedere wagen alles op papier kalkt. Ik maak mijn foto... en noteer alleen de stel of locnummers voor de foto. Verder doe ik er helemaal niks mee.

En tussen treinspotter en spoorweghobbyist zit een enorm verschil kan ik U vertellen.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Menno 1846 op 26 October 2007, 16:49:49
Mag graag even wat fotograferen.
Heb geen fluitje en een spiegel ei mee wat sommige mensen wel denken dat je die als trein-
'ofiel volgens hun bij je zou moeten hebben (net of iedereen zich als opa Flodder kleed en zo langs t spoor loopt).
Ze zien je af en toe wat raar aan maar daar moet je je niet veel van aan trekken vind ik. Ik bedoel wie weet wat voor (gekke)hobby zouden ze zelf hebben?!

Verder ik haal zelf geen riskante stunts uit.
Dan maar geen foto want blijf liever in leven dan geplet en geplakt op een trein.
(geeft ook zo veel rommel  ;D )

Hier in Leeuwarden heeft een persoon het haast goed verknalt voor de overige spoorders op de v.Harinxmabrug.
Deze knakkert ging boven in de berm voor de Brug zitten en wachten tot de ACTS voorbij zou komen.Echter werd hij gesommeerd door de brugwachter. Hij is toen weg gegaan maar zat er luttele minuten later weer.Werd nog eens weg gestuurd door een Machinist die de trein ri. A'damCS/Schiphol (oude dienstregekling voor 2007)tot stilstand bracht maar ook dat mocht niet baten.Toen heeft de brugwachter die alles nogmaals gezien had de sterke arm der blauwbroeken gebeld.Die stond binnen een paar minuten voor zijn neus en kon mee naar t bureau waar procesvebaal werd opgemaakt wegens roekeloos gedrag (ofzo iets) langs het spoor. FF dokke á 180 euro meende ik dat hij zei.En hij snapte ook niet waarom al die trammelant om een foto.Toen hebben een aantal mede hobbyïsten en ik hem nog maar eens het een en ander uitgelegd.
Nadien ook niet meer vaak gezien.
Ik geloof dat ik het verhaal al eens eerder heb verteld maar dan rekenen we dit maar als: ter herinnering hoe het ook kan.
Greetz:Menno
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Peter Korsten op 03 November 2007, 11:31:09
Je bent bij wijze van spreke nog in staat om zo iemand zonder pardon de struiken in de duwen, als hij het daadwerkelijk waagt om voor je lens te gaan staan. Gewoon een plaatje maken met de man herkenbaar in beeld en deze vervolgens op internet verspreiden kan het natuurlijk ook leuk doen... 8)

Foto's maken van zo'n man mag, verspreiden op het internet is echter schending van het portretrecht. Het is ook altijd wat...

- Peter
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Railhopper op 03 November 2007, 12:13:10
Pff. Anders gaat die vent toch ergens anders wonen of zo


dan gaat hij toch aan de andre kant van het spoor wonen  ;)
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Menno op 05 November 2007, 16:56:33
Foto's maken van zo'n man mag, verspreiden op het internet is echter schending van het portretrecht. Het is ook altijd wat...
- Peter

Ik kon het bij deze niet laten, maar ik vind deze of gene er hier te onherkenbaar opstaan (anders had ik de foto ook niet gemaakt)
http://www.m-voorloop.nl/ov/ovfoto/bin/31-10-07/comp.jpg (http://www.m-voorloop.nl/ov/ovfoto/bin/31-10-07/comp.jpg)

@ Bastiaan: jep, dat dacht ik ook, maar ik hield m'n oren en ogen meer open voor de DE-1, en hield meneer een beetje te vriend...
Titel: Re: Spotters
Bericht door: RichardK op 05 November 2007, 19:59:33
in Zwitserland wijst de beveiliging je waar je betere platen kunt schieten ;D. Zo heeft ieder land wel zijn eigenaardigheden.

Bekend, in Oostenrijk mag je b.v. niet in het gras lopen, maar op de bekendere spotplekken ligt een smal (2 tegels breed) paadje en een 'pleintje' op de 'Ideale' plek, meestal ISM de 'Naturschutzbund'(ofzo) en de plaatselijke spotters geregeld.
In Duitsland wel eens gehad dat de Bahnhofschef gezellig mee kwam platen (avondplaten meestal, of een erg fotogeniek station).

In Duitsland, regio Elbtal, ook regelmatig gevaarlijke situaties gehad, de overwegen gaan vroeg dicht (2-3 minuten van te voren), men vind het dus blijkbaar nodig om onder de spoorbomen door te lopen, die kregen een 'Seid ihr bescheuert' toegeschreeuwd, zelfde gebeurde een Bü later, toen een LKW bijna de boom naar beneden haalde.
Men schiet overigens stevig in de paniek als men de Bü hoort tingelen...
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Peter Korsten op 05 November 2007, 23:10:54
Wat is in vredesnaam een Bü? Wees vooral niet beschroomd om volle Nederlandse woorden te gebruiken.

- Peter
Titel: Re: Spotters
Bericht door: DHG500 op 05 November 2007, 23:13:15
Gokje:
Bahnübergang (oftewel een overweg) waarvan je de bel hoort tingelen?
Titel: Re: Spotters
Bericht door: RichardK op 05 November 2007, 23:48:39
Tja, een Bü is inderdaad een overweg, ik zit op heel wat Duitse fora (DSO o.a.), en dan gebeurt het wel eens dat je op Nederlandse fora Duitse afko's gaat gebruiken.
Schroom vooral niet om te zoeken als je een Afko vindt.
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Peter Korsten op 06 November 2007, 00:23:12
Eh, ik probeer aan te geven dat je je bericht een beetje leesbaar moet houden, aangezien het jargon-gehalte aan de hoge kant is. Tenslotte is dit een Nederlandstalig forum en als je het Nederlands beheerst, is het wel zo aardig om dat te gebruiken. Dus Bü -> overweg, LKW -> vrachtauto, enzovoorts. Snap je?

- Peter
Titel: Re: Spotters
Bericht door: RichardK op 06 November 2007, 00:38:24
Ik snap het wel, maar een beetje zelfwerkzaamheid van de lezer kan geen kwaad,  toch? 8)
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Anoniem op 06 November 2007, 03:08:13
Maar wat als die lezer geen zin heeft of anderszins niet bij machte is om uit te zoeken dat een Bü een PN is? ;D ;D. Dan komt je informatie niet aan en dat is natuurlijk zonde ;). Enfin, genoeg geboomd (8)), laten we het over spotten / fotograferen hebben.

NB: een PN (Passage à niveau) is dus een soort Bü, maar dan in Frankrijk ;D
Titel: Re: Spotters
Bericht door: stig op 06 November 2007, 03:32:20
Zeg Wesley, ga jij eens lekker die OBB verslagen uittikken die nog rondslingeren ipv. te bijdehanten... ;D
Titel: Re: Spotters
Bericht door: Steen op 06 November 2007, 08:43:33
 ???