BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: Thomas G. op 28 September 2013, 22:16:03

Titel: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Thomas G. op 28 September 2013, 22:16:03
Hallo,

Ik wil bovenleiding gaan plaatsen op mijn station.
Nou zit ik met een probleem.
Ik weet niet wat voor portalen ik waar moet plaatsen.
Of er bijvoorbeeld 1 2 3 of 4 (5?) sporige portalen moet plaatsen.
Graag jullie ingevingen:
(http://i1287.photobucket.com/albums/a630/thomas9931/20130928_165807_zps629775a3.jpg) (http://s1287.photobucket.com/user/thomas9931/media/20130928_165807_zps629775a3.jpg.html)

Groeten uit Zwolle,
Thomas

Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: mrinsane op 28 September 2013, 23:11:35
Waarom zijn jouw meest recente foto's zo wazig? Bouw je je baan in de sauna?  :o
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Thomas G. op 28 September 2013, 23:46:44
Hallo,

Mijn camera doet het  niet dus moet ik het met mn telefoon doen.
En deze maakt nou niet echt geweldige foto's zeg maar.

Thomas
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Frans van Meerwijk op 29 September 2013, 00:12:09
 :) Cameraproblemen, wie kent ze niet...
Even Off-Topic dus: haal eens een (brillen)poetsdoekje over de lens van je foon, dat wíl wel eens een dramatisch en positief effect hebben... Aldus Prof. Mr. Dr. Ervaringsdeskunoloog  :-[

Nu serieus: bovenleiding voor welk land en welk tijdperk? Kijk maar eens bij de raadplaatjes: áls er een waslijn hangt is die voor menigeen het eerste aanknopingspunt... Ieder land, zelfs vrijwel ieder tijdperk heeft "Typerende bovenleidingsconstructies"...

Frans
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: cor_b op 29 September 2013, 09:52:25
Thomas
Ik ga er van uit dat je Ned rijdt
Er zijn vele mogelijk heden
Je kunt in een keer 5 sporen pakken
Volgende optie is mast 3 sporen mast 2sporen mast of anders om
Op mijn baan Doornvliet heb ik vele mogelijk heden gemaakt wat afhankelijk is van de wissels.

Cor
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: WeKra op 29 September 2013, 12:31:54
Dat ligt toch maar net wat voorhanden is, en prijstechnisch/constructief gezien het beste werkt? Maar, in de werkelijkheid blijkt dat er zoveel mogelijk een overspanning over alle sporen wordt gebruikt (Behalve bij héule grote stations) Dit lijkt me om zo min mogelijk masten te moeten aanschaffen.

Het verschilt natuurlijk ook per ligging van de sporen, en de eventuele bochten die erin liggen. Aangezien jij simpele rechte sporen hebt, is een mast die over alle sporen loopt prima, toch?

(http://www.hetutrechtsarchief.nl/beeld/Atlantis/139/_500/153139.jpg)

Bron; het utrechst archief
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Thomas G. op 29 September 2013, 14:59:17
Hallo,

Ik rij inderdaad nl.
Is een viersporig portaal met aan een van de zijkanten nog een 'houder' ook mogelijk?

Thomas
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: WeKra op 29 September 2013, 15:10:05
Alles is mogelijk als jij dat wilt Thomas. Ergens in de wereld zal het vast al eens gebeurd zijn, in Nederland misschien ook. Ik ken geen voorbeeld, maar jij kunt het ook het eerste voorbeeld worden, toch!?

Succes, Wes
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Klaas Zondervan op 29 September 2013, 15:59:56
In aanvulling op wat anderen al gezegd hebben: probeer je eens in te denken dat je de ontwerper bent die dit voor het grootbedrijf moet uitdenken.
Die is gebonden aan een aantal regels, maar gaat ook kosten berekenen. Een overspanning over alle sporen kost maar 2 masten, maar je hebt wel een zware ligger nodig. Een extra mast spaart op de ligger, maar daar moet wel plaats voor zijn. Dus een mast wordt bij voorkeur niet aan de spoorzijde op het perron geplaatst, maar aan de "achterkant". Alleen heb jij geen achterkant, want er liggen sporen aan beide kanten van de perrons. Dan kun je nog een mast op het midden van het perron zetten, maar dat doen ze alleen maar als het perron breed genoeg is.

Een ligger over 4 sporen en een uithouder naar het vijfde spoor kan ook, maar dat zullen ze in jouw geval niet zo gauw doen aan de rechterkant, omdat daar het laatste spoor te ver van de mast af ligt. Dan moet de ligger dus ook doorlopen, en dan kan je net zo goed de mast helemaal rechts zetten.
Aan de linkerkant zou het wel kunnen, dan moet de mast tussen de sporen staan. Dat doen ze ook niet graag, vanwege het aanrijdingsgevaar, en omdat dan de sporen een halve meter verder uit elkaar moeten liggen.

Ga eens kijken op echte stations, dan zie je tot wat voor resultaat de overwegingen van het grootbedrijf leiden. Maar dan zie je ook dat  in vergelijkbare situaties toch voor verschillende oplossingen wordt gekozen. Ook zie je wel eens vreemde situaties die zijn ontstaan doordat in de loop van de tijd het sporenplan is gewijzigd. Dan staan de constructeurs voor de keuze: gaan we alles slopen en opnieuw opbouwen, of borduren we voort op de bestaande situatie?
Kortom, zoals eerder gezegd, alles is mogelijk, en jij mag kiezen. Als het maar geloofwaardig blijft
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Remystoom op 29 September 2013, 16:43:29
Je kan ook iets kunstzinnigs doen:
https://www.google.nl/search?q=station+zwijndrecht&um=1&ie=UTF-8&hl=nl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=EzxIUunACKmN7QaE34GADg#hl=nl&q=station+zwijndrecht+nederland&tbm=isch&um=1

Zo ziet het 3de station van Zwijndrecht er nu uit, staat er zo vanad 1965.
Grtjes Remy
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Menno op 29 September 2013, 17:50:30
Maar, in de werkelijkheid blijkt dat er zoveel mogelijk een overspanning over alle sporen wordt gebruikt (Behalve bij héule grote stations) Dit lijkt me om zo min mogelijk masten te moeten aanschaffen.
Ik denk dat een van de meest bepalende overwegingen hierbij het tijdrovende graven van het gat voor de fundering(en) is, inclusief het juist plaatsen van de fundering, uitlijnen, inklinken, weet ik wat er wel niet bij komt kijken.

Ik vermoed dat de kosten van een mast in geen verhouding staan tot de enorme fundering en het werk wat daar bij komt kijken.

@ Thomas: een portaal met uithouder aan 1 zijde is een veelgebruikte methode om dat extra spoor wat er vroeger niet lag 'mee te nemen' in de bovenleiding.

Er zijn ontzettend veel mogelijkheden: ik weet dat er in Venlo een aantal aparte constructies staan, waarvan 1 opvallende toch wel 1 mast is, met een uithouder die aan beide zijden van de mast 2 sporen overspant (door trekstangen worden de krachten op de top opgevangen)

Zo is er ook een station in Nederland (geweest? Ik las het in een railhobby uit de jaren 90 geloof ik) die op 1 perron een dergelijke overspanning had.
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Klaas Zondervan op 29 September 2013, 18:01:58
In België is dit een veel voorkomende constructie:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_1795_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_1795_1.jpg)
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Thomas G. op 29 September 2013, 19:32:47
(http://i1287.photobucket.com/albums/a630/thomas9931/20130929_192118_zps1282ecbc.jpg) (http://s1287.photobucket.com/user/thomas9931/media/20130929_192118_zps1282ecbc.jpg.html)

Ik heb even snel vier opties getekend.
Welke zou het meest praktisch zijn?

Groeten Thomas
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Han Zijlstra op 29 September 2013, 19:36:37
Investeer eerst even in het sommerfeld boekje over hoe en waar bovenleiding te plaatsen.
http://www.sommerfeldt.de/index5.html
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Klaas Zondervan op 29 September 2013, 19:39:24
En poets de lens van je camera even. 8)
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Niels B op 29 September 2013, 20:17:52
Citaat van: Menno link=topic=54556.msg3221384093#msg3221384093

Zo is er ook een station in Nederland (geweest? Ik las het in een railhobby uit de jaren 90 geloof ik) die op 1 perron een dergelijke overspanning had.

 ik denk dat je station Zevenaar bedoeld, daar staat een voor Nederland unieke overspanning.

gtz,
Niels
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Emiel_nl op 29 September 2013, 21:03:48
Je kan ook iets kunstzinnigs doen:
https://www.google.nl/search?q=station+zwijndrecht&um=1&ie=UTF-8&hl=nl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=EzxIUunACKmN7QaE34GADg#hl=nl&q=station+zwijndrecht+nederland&tbm=isch&um=1

Zo ziet het 3de station van Zwijndrecht er nu uit, staat er zo vanad 1965.
Grtjes Remy
Die bovenleidingsconstructie is er pas rond 1995/1996 gekomen, toen het station met twee sporen uitgebreid werd. Voor die tijd stond er een doorsnee-constructie:
http://stationsweb.nl/afbeelding.asp?dir=zwijndrecht&num=4 (http://stationsweb.nl/afbeelding.asp?dir=zwijndrecht&num=4)
Groetjes,
Emiel
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Thomas G. op 30 September 2013, 21:27:08
Maar welke opties zou nou het beste zijn.
Het gaat om ongeveer rond 1990 tot 2000.

Thomas
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: WeKra op 30 September 2013, 21:28:10
Thomas, waarom google je niet zelf even gewoon naar plaatjes? (y)
Titel: Re: Waar bovenleiding plaatsen
Bericht door: Klaas Zondervan op 30 September 2013, 21:42:47
Of ga eens kijken op het station in je woonplaats. Ik zag op google maps dat ze daar allerlei verschillende oplossingen hebben.