BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: Kieft01 op 30 March 2009, 08:16:27

Titel: Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 30 March 2009, 08:16:27
Goededag,
Misschien heb ik het over het hoofd gezien maar ik heb de volgende vraag:

Op meerdere plaatsen wordt gesproken om d.m.v. dubbelzijdige tape eerst isiolatie materiaal op je baan te plakken en daarop met dezelfde tape de rails.
Dat is op zich wel duidelijk.
Wat me alleen niet duidelijk is hoe je op deze manier je baanplan volgt.
Ik bedoel hiermee: overal wordt aangeraden om je baanplan eerst te tekenen op de uiteindelijke ondergrond en daar langs of overheen de rails aan te brengen. Als je echter bovenstaande manier gebruikt zie je uiteraard geen lijnen meer. Ook de rails recht leggen lijkt me niet echt makkelijk gezien de grote kleefkracht van de de tape

Hoe wordt dit in de praktijk opgelost?

Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: nscargo2008 op 30 March 2009, 08:47:23
hallo

Je kan ook gewoon de blauwe ondervloer van gamma gebruiken, en dan je spoor op leggen , daarna met schroefjes vast schroeven , en als je gaat inbedden , dan lijmt het allemaal vast en haal je weer de schroeven er uit en vult die gaatjes op , dat is ook een optie , ik ga dat ook zo doen op mijn baan , daar heb ik nu de ondervloer liggen en op moment dat ik de ballast ga lijmen ,lijmt de ondervloer van zelf vast langs de lijnen

groet stefan ;)
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 30 March 2009, 09:46:50
Bedoel je hiermee dat je de ondergrond belegdt met de blauwe platen zonder deze vast te zetten en daarop het railplan uittekent?  Snij je dan daarna het overbodige weg? Ben je niet bang dat dit gaat schuiven tijdens of voor het rails leggen?
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: nscargo2008 op 30 March 2009, 10:15:59
ja ik leg de rails er op , als alles ligt schroef ik de baan vast , daarna snijd ik het overtollige weg en als het verlijmd word met de ballast ligt het vast
zo heb ik het gedaan , alleen ik ben  nog niet zover dat ik de ballast vast heb gelijmd , dat moet nog gebeuren

hier een foto als voorbeeld van mijn baan
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1568_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1568_1.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1579_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1579_1.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1572_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1572_1.jpg)

groet stefan ;D
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 30 March 2009, 10:29:05
Dat ziet er goed uit.
Teken je op de isolatie ook nog het baanplan?
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: nscargo2008 op 30 March 2009, 10:41:51
nee is eigenlijk niet nodig bij mij, wel denk ik als je al een bestaand plan hebt , maar ik bouw gewoon raak en zie wel hoe het uitkomt
ik weet niet of jij al een plan hebt , maar je kan bijvoorbeeld via je plan gewoon bouwen en daarna alles uitsnijden

groet stefan ;)
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Joost V op 30 March 2009, 14:03:51
Hoi Ben,

Ik teken de hartlijn op de plaat en plak dan aan weerzijde van de hartlijn een strook van het blauwe materiaal (2 cm breed per strook). De "Avontuur in Miniatuur" methode van Huub Maaskant. Helaas kan ik op zijn site deze informatie niet voor je terugvinden.

Heb wel een oud foto-tje van mijn eigen baan...
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/20080301_Eerste_demping_004.jpg)
Groet,
Joost
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: jakop op 30 March 2009, 14:19:47
hier (http://www.floodland.nl/aim/info_onderbouw_1.htm) staat het, wel even naar beneden scrollen.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Joost V op 30 March 2009, 21:48:01
Hoi,

Dat is inderdaad wat ik bedoelde...

Thuis is het menu op de floodland site wel zichtbaar... Boeiend ;D

Veel leesplezier,
Joost
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Aspelix op 01 April 2009, 19:23:08
Ben, ik gebruik de "dubbelzijdige-tape-methode" met ER- oftewel AMI-roadbed. Ik teken idd. het trace uit. Uitgaande van de hartlijn van de baan teken ik aan weerszijden van de hartlijn de buitenkant van de bedding. Aangezien de breedte van de tape 5 cm is, komt er dus aan beide kanten van de hartlijn(en: 2 bij dubbelspoor) op 2,5 cm een getekende strook op de ondergrond, waarbinnen je de tape aanbrengt.

In Rijswijk sta ik weer met een demonstratie met dit materiaal. Momenteel werk een emplacement uit met een complete wisselstraat.

Groet, Ruurd
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 02 April 2009, 09:04:52
Hallo Ruurd,
De tape is vijf centimeter. Dat is toch teveel voor een enkelspoor?

Als je het trace heb gelegd met de tape en dan de isolatie hoe ga je dan verder?  Ik bedoel met de tweede laag tape en de rails?
De isolatie licht strak langs de lijnen maar de hoe krijg je voor elkaar dat de rails ook strak ligt? Is het gewoon een kwestie  van de rails in het midden plakken?
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Aspelix op 02 April 2009, 11:55:02
Hallo Ben,

De tape kan direct als baanlichaam gebruikt worden. De spoorwijdte is weliswaar 16,5 mm, maar de bielslengte is 30 tot 31 mm. Dan heb je aan beide kanten van de rails ongeveer 1 cm ruimte voor het aanbrengen van balast.

De tape zelf is 3 mm dik en kan als bedding gebruikt worden. Hier leg je idd meteen de rails op. De tape is aan één kant voorzien van een afschermlaag, die tijdens het leggen van de rails onder de rails wordt weggetrokken. Dat is een handigheidje.
Je tekent dus het trace, legt vervolgens de tape volgens dat plan en legt daarna de rails losjes op de tape.

Als je een hoger baanlichaam wil toepassen, kun je overwegen eerst stroken karton, triplex o.i.d met een breedte van de rail (3 cm !!) te leggen en daar de tape over heen.

De rails kun je gedurende de eerste tijd rustig weer losnemen, als dat behoedzaam wordt gedaan.
Loopings passen niet zo erg in een realistisch gebouwde baan... ;D en sommige treinstellen kunnen slecht tegen plotselinge vertikale verplaatsingen.
De Koproller schijnt hier last van te hebben.... ;)
Ik gebruik voornamelijk flexrail en als er een langer recht traject moet worden gelegd, gebruik ik een roede van 14 mm breedte, die ik tussen de railstaven leg om de zaak te richten.
In die fase vooral niet aandrukken, later vaak zelfs al niet meer nodig.

Tja, nu mis je iets..... Hoe leg je de bogen? ???
Heel eenvoudig: Je gebruikt bij het leggen van bogen een föhn (voor Vlamingen: een haardorger.) waarmee je de tape rustig wat verwarmt en in de gewenste boog legt. Door de buiten boog iets naar binnen te duwen kun je tevens een verkanting aanbrengen.

Bij deze tape is het ook achteraf mogelijk om zo wijzigingen aan te brengen of zo nodig te corrigeren. (y)

IK vind het een bijzonder prettige werkwijze.
Nogmaals: in Rijswijk in het wekend van 18 april geef ik weer een demonstratie met dit materiaal.

Groet, Ruurd
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 02 April 2009, 15:53:03
Ruurd,
lijkt me duidelijk, helaas is Rijswijk een beetje erg ver weg voor me  anders was ik graag gekomen.  :-[

bedankt in zoverre, ga het proberen.. :)
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Aspelix op 02 April 2009, 16:05:32
Succes, Ben   (y)

Een handig gereedschap hierbij is een plamuurmes. Mocht je de tape los willen / moeten maken van de ondergrond, dan verwarm je deze met de föhn en steek je voorzichtig met het plamuurmes de tape los.
Rails verleggen doe je het handigst, door het geheel plaatselijk te verwarmen en de rails voorzichtig aan het uiteinde op te tillen.
Kleine correcties kun je uitvoeren door te verwarmen en met de duimen de rail in de gewenste richting te duwen en vervolgens af te laten koelen.
Ballast breng je ook op deze manier aan.

Bij de (spoor)weg: Welke rails ga je gebruiken?
Praktische tip: Koop of maak een mal, waarmee je de onderlinge rails op de juiste hart-op-hart-afstand kunt leggen. Een U-profieltje met 4 groeven (2x2 railstaven, waarbij elk paar op de h.o.h.-afstand ligt) doet wonderen.

Nogmaals: Succes en veel plezier.

Groeten, Ruurd
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 02 April 2009, 16:24:32
Ga N-spoor gebruiken, vandaar de vraag over de breedte van het tape.
Zal de rol dus vooraf even moeten insnijden. ;D

Die mal is inderdaad een goed idee. :)
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: mikevl24 op 02 April 2009, 16:50:57
met welke lijm ga je het ballastbed lijmen?
want verdunde houtlijm droogt hard op en dan helpt het niks.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Aspelix op 02 April 2009, 17:07:02
Ben,

Voor N-spoor is de tape ook op een breedte verkrijgbaar van 2,5 cm. Die gebruik ik - 2 naast elkaar - ook wel voor H0 en eerlijk gezegd: dat werkt prettiger.

De smalle tape is overigens verkrijgbaar bij Jophispoor in Steyl bij Tegelen bij Venlo. Zit 9,144 m op een rol.
Een brede tape kun je ook in de lengte doorsnijden..... ;)
We hebben dit bij Jophispoor echt meegemaakt.... ;D

Groeten, Ruurd
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Aspelix op 02 April 2009, 17:08:32
met welke lijm ga je het ballastbed lijmen?
want verdunde houtlijm droogt hard op en dan helpt het niks.

Is met de door mij genoemde tape niet nodig. De balast plakt ook op de tape.
Daardoor krijg je maximale geluidisolatie en hoor je geen KEDENG-KEDENG
maar tik-tik (y)

Groet, Ruurd
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Werner op 02 April 2009, 17:37:32
Kan iemand mij vertellen hoe dik "die blauwe plaat" is.
Ik gebruik Trix C-rail en weet niet of de schroefje lang genoeg zijn om voldoende hechting op de onderplaat te krijgen, en om de dikte te meten wil ik niet gelijk een heel pak kopen. Een beetje riskant.

Werner

Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: IPIO'er op 02 April 2009, 17:47:39
Hallo Werner,

Te koop bij Gamma en de dikte is 3 mm, inhoud is 10 stuks per pakket.

grt, marc
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Aspelix op 02 April 2009, 17:50:32
Ga met een schuifmaat naar de DHZ en meet even een plaat op.

Ik snap het probleem niet, Werner.....

Als je op een gewone plaat de rail kunt vastschroeven, kun je dat op een isolatieplaat ook. Alleen moet je de isolatieplaat apart vastleggen en niet met dezelfde schroef, omdat anders het geluid van de rail via de schroef alsnog in de grondplaat komt....

Groet, Ruurd
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: JaJo op 02 April 2009, 17:56:26
Rails vastschroeven......?? Ik denk toch dat de meeste bouwers lijm prefereren.

Groet Jaap
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Werner op 02 April 2009, 18:10:18
Jaap,

de C-rail zijn hol aan de onderzijde, dan helpt tape iod niet echt naar mijn idee.
Maar als iemand daar goed ervaring mee heeft dan neem ik dit zonder meer aan.

Werner
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: stig op 02 April 2009, 18:15:43
Gewoon vastkitten die handel.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Werner op 02 April 2009, 18:23:35
Gewoon vastkitten die handel.

Siliconen kit ?

Werner
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: nscargo2008 op 02 April 2009, 18:27:30
Rails vastschroeven......?? Ik denk toch dat de meeste bouwers lijm prefereren.

Groet Jaap

tijdelijk vast schroeven jaapie
tot alles ingeballast word

 ;D
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: JaJo op 02 April 2009, 18:48:32
Citaat
tijdelijk vast schroeven jaapie

Zo ver was Japie ook.  ;)
Maar je kan die C-rail aan de zij/onderkant toch ook lijmen met houtlijm.

Groet Jaap
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Aspelix op 04 April 2009, 03:22:29
Ja, natuurlijk kan dat....(y)

En de lijm droogt hard op en dan geeft die het geluid lekker door....  :(

Een alternatief is het gebruik van fotolijm. Deze blijft redelijk soepel en geeft daardoor het geluid minder door.  (y) (y)

Groet, Ruurd
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: JaJo op 04 April 2009, 07:41:56
Citaat
Ja, natuurlijk kan dat....

Gelukkig.

Citaat
En de lijm droogt hard op en dan geeft die het geluid lekker door....

Er ligt toch isolatiemateriaal...

Groet Jaap


Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: toolhuis op 04 April 2009, 12:46:47
 ??? kan je ook deur isolatie gebruiken je hebt verschillende profielen die je onder de rails plakt de isolatie heeft dan een lucht kamer wat weer tegoede komt van de trillingen ( geluid ) daarnaa vul je de holle ruimte onder de rails met balast en klaar of denk ik nu te eenvoudig
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Eenerspoor op 04 April 2009, 16:15:04
ja ik leg de rails er op , als alles ligt schroef ik de baan vast , daarna snijd ik het overtollige weg en als het verlijmd word met de ballast ligt het vast
zo heb ik het gedaan , alleen ik ben  nog niet zover dat ik de ballast vast heb gelijmd , dat moet nog gebeuren.

Bedoel je dat de isolatie ook pas aan de plaat wordt gelijmd tijden het ballasten? Kruipt de lijm wel genoeg tussen isolatie en plaat?

Mvg,

Henk
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 06 May 2009, 09:47:22
Ik heb nu een klein stukje rails gelegd met de volgende methode:
eerste dubbelzijdige tapijt-tape, daarna de bekende blauwe plaat en daarop weer tape en da de rails.
Op zich gaat dit goed alleen heb ik wel een vraag:
de tape plakt erg goed(misschien wel te.. ;))

Weet iemand hoe de rails weer van de tape te verwijderen is?
Als het nl. niet kan, kan ik beter iets anders gaan proberen.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: nscargo2008 op 06 May 2009, 10:28:08
pak maar een föhn , daar gaat het er wel mee af , langzaam verwarmen met de föhn en als het goed is komt de plak los , ik heb meer dingen op deze manier losgehaald en dat werkte goed

groetjes stefan
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 06 May 2009, 10:30:53
Hoe heet en hoe lang moet het dan gestookt worden?  Ik heb gisteravond even geprobeerd met de föhn het kort te verwarmen maar er zat nog geen beweging in.
Voor de zekerheid: dit is dus niet de tape die hier ook wel besproken wordt van 3 mm dik; maar tapijt-tape.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: St00mboy op 06 May 2009, 10:50:26
Voor de liefhebbers: vorige week kwam ik een artikel leggen over het leggen van rails op acrylaat kit:

http://www.trains.com/mrr/objects/pdf/mr_lc_6-03_flextrack_01.pdf (http://www.trains.com/mrr/objects/pdf/mr_lc_6-03_flextrack_01.pdf)

Ik heb een klein stukje uitgeprobeerd:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1010047_1024x768.jpg)

Eerst plakband naast het railbed, dan met een plamuur mes de kit uitsmeren, en direct het plakband wegtrekken.
Direct na het leggen van de rail kun je er voorzichtig de ballast op drukken. Die heb ik daarna flink natgespoten. Alleen aan de zijkanten wil het nog niet erg plakken. Het ligt stevig vast, en is met een plamuurmes weer eenvoudig te verwijderen. Dat ga ik zo meteen doen, en dan probeer ik hetzelfde stuk nog een keer met bruine of grijze kit. Dan smeer ik ook eerst de kit in met houtlijm, voordat ik de ballast erop doe. Die ballast komt uit een garage, waar het als strooisel op de grond gebruikt werd.

Leen.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Eenerspoor op 08 May 2009, 14:11:28
@ Stefan,

Zou je nog even antwoord kunnen geven op mijn vraag in  dit topic (https://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,19033.msg285061.html#msg285061)? Bedankt alvast.

Mvg,

Henk
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 08 May 2009, 15:00:08
pak maar een föhn , daar gaat het er wel mee af , langzaam verwarmen met de föhn en als het goed is komt de plak los , ik heb meer dingen op deze manier losgehaald en dat werkte goed

groetjes stefan

Hallo Stefan,

Het is nu inderdaad gelukt. Was iets te voorzichtig geweest en de föhn werkte niet echt mee (tijd voor een nieuwe....)
Na goed verwarmen kan de rails los gemaakt worden.

Deze methode dus zeer geschikt voor geluiddempend spoor.  Want geen vaste verbinding met de ondervloer.

Ballast hoeft in dit gedeelte niet dus dat ga ik later proberen. Keuze uit houtlijm (wordt hard), boekbinderslijm, grondeermiddel ....
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: prutser op 08 May 2009, 17:00:52
Tapijttape gebruik ik nooit meer, jaren geleden plakte ik zo de rails vast en strooide er dan gelijk de ballast op, lekker snel en makkelijk, maar na een aantal jaar is de tape niet meer als èèn geheel van de rails te krijgen en blijven er stukken vastkleven die zelfs niet met terpentine of wasbenzine te verwijderen zijn, je trekt de boel dan ook snel aan gort, vooral de wissels.

Groet Stephan.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 08 May 2009, 17:09:35
wordt ik niet vrolijk van :(
ben dus weer terug bij af.

Wat gebruik jij dan om de rails vast te zetten en toch je isolatie te behouden?? (is voor schaduwstation en dus geen ballast nodig)
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Ben op 08 May 2009, 17:26:39
Wat gebruik jij dan om de rails vast te zetten en toch je isolatie te behouden?? (is voor schaduwstation en dus geen ballast nodig)
Hallo naamgenoot,

Ik denk dat je het een beetje moeilijk maakt voor jezelf. ;)

Lijm de isolatie op de ondergrond b.v. met montagekit (die goedkope witte spuitkokers van de bouwmarkt, met plamuurmes dunne laag strijken), leg daarop je rail, zet dit hier en daar tijdelijk vast met een schroefje, druppel de rail om de 20 cm over een lengte van 5 cm in met boekbinderslijm 1:1 verdund, laat het geheel tenminste 24h drogen, verwijder je tijdelijke schroefjes en rijden maar.

Gr, Ben.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: prutser op 08 May 2009, 19:43:44
Ja zo ongeveer (wel gewoon met houtlijm want er zit bij mij demping genoeg in de ondergrond door de piepschuim) doe ik het ook in het zichtbare gedeelte, maar in het schaduwstation gebruik ik alleen hier en daar een spijkertje, maar wel zo dat de rails niet de isolatie plat drukt en klem ligt, dus wat losjes.
Je zou ook een strookje acrylaatkit kunnen proberen.

Groet Stephan.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: St00mboy op 08 May 2009, 20:43:49
Als je bijv. schuimplastic gebruikt en daarna je rails daarop vastlijmt met boekbinderslijm, heb je een betere geluidsisolatie, dan wanneer je dat met houtlijm doet, omdat boekbinderslijm nu eenmaal flexibeler blijft. Maar als je daarna de ballast met kleine steentjes aanbrengt, dan creëer je weer een geluidsbrug naar de houten ondergrond. Dat kun je voorkomen door ballast van kurk te gebruiken, maar dat ziet er minder realistisch uit dan steentjes. Bovendien is het maar de vraag, hoe gemakkelijk je het later weer allemaal los kan krijgen, als het niet bevalt.

Ik heb afgelopen woensdag een tweede proef gedaan met bruine acrylaatkit. Het voorbeeld van de foto met de witte kit was binnen 1 minuut weer los, want als je eenmaal het plamuurmes onder de kit hebt, dan gaat het losmaken heel gemakkelijk. Als het los is, dan kleeft de kit nog aan de rails, maar dat trek je er heel gemakkelijk af. Daarna heb ik met bruine acrylaatkit nog een poging gedaan, en dat ging als volgt:

1) Ik heb een stukje railbeddingslaminaatisolatie van de Hornbach/Gamma op het hout gelijmd met boekbinderslijm, na aan weerszijden weer de plakband aangebracht te hebben.
2) Na een half uur heb ik er bruine acrylaatkit op gesmeerd met een kitspuit, en de kit met een plamuurmes uitgesmeerd, ook aan de zijkanten.
3) Ik heb bovenop de kit 1 op 1 verdunde boekbinderslijm gesmeerd.
4) Ik heb het stuk rail op de bedding gedrukt.
5) Ik heb de ballaststeentjes er gelijk op gelegd, en aangedrukt.

Het ziet er nu zo uit:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF0429_1024x768.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF0431_1024x768.jpg)

Ik ga mijn rails over 2 weken op deze manier leggen, alleen leg ik bovenop het hout eerst nog een plaat van dat groene zachtboard, wat ook onder laminaat gebruikt wordt. Daarmee wil ik extra voorkomen dat geluid vanaf de rails tot op het hout kan doordringen.

Toen ik de eerste keer met de kit begon te kliederen dacht ik: O jee, dit kan het nooit worden. Maar ik ben nu echt overtuigd van de goede werking. De acrylaatkit is ook nog eens geluiddempend. Zo'n bruine kitpatroon kost bij de Multimate ca. € 2,00. Dat is de moeite van het proberen waard.

Leen.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Remco. op 08 May 2009, 20:53:48

Ik ga mijn rails over 2 weken op deze manier leggen, alleen leg ik bovenop het hout eerst nog een plaat van dat groene zachtboard, wat ook onder laminaat gebruikt wordt.

Dat zou ik maar niet doen, zodra je de verdunde lijm tussen je ballast laat lopen zal het board zich volzuigen en uitzetten. Beter gebruik je de ondervloer van de Gamma. Het blauwe schuim.

Gr. Remco.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: St00mboy op 08 May 2009, 20:59:13
Citaat
Dat zou ik maar niet doen, zodra je de verdunde lijm tussen je ballast laat lopen zal het board zich volzuigen en uitzetten. Beter gebruik je de ondervloer van de Gamma. Het blauwe schuim.

Dat zou heel goed kunnen, en daarom smeer ik eerst het zachtboard in met voorstrijkmiddel. het blauwe schuim van de Gamma wordt daar als railbedding bovenop gelijmd, met daar weer op de kit, rail etc.

Leen.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Remco. op 08 May 2009, 21:15:35
Ok ik ben benieuwd of het werkt, al vind ik het wel erg bewerkelijk hoor al je stappen :)

Treinen mogen best wel wat geluid maken hoor :D

Gr. Remco.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: St00mboy op 08 May 2009, 21:23:06
Citaat
Treinen mogen best wel wat geluid maken hoor

Dat klopt, en twee of drie treinen met elk 7 rijtuigen maken best een mooi geluid, maar ik weet niet of iedereen in huis (of de buren 's avonds om 11 uur) er zo over denkt.
En dit draadje gaat nu eenmaal over rails leggen met isolatie, dus hoop ik een goeie methode te hebben gevonden, en dat ook anderen daar hun voordeel mee kunnen doen.
Die kit is echt het uitproberen waard, hoor.

Leen.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Kieft01 op 08 May 2009, 22:27:25

1) Ik heb een stukje railbeddingslaminaatisolatie van de Hornbach/Gamma op het hout gelijmd met boekbinderslijm, na aan weerszijden weer de plakband aangebracht te hebben.
2) Na een half uur heb ik er bruine acrylaatkit op gesmeerd met een kitspuit, en de kit met een plamuurmes uitgesmeerd, ook aan de zijkanten.
3) Ik heb bovenop de kit 1 op 1 verdunde boekbinderslijm gesmeerd.
4) Ik heb het stuk rail op de bedding gedrukt.
5) Ik heb de ballaststeentjes er gelijk op gelegd, en aangedrukt.

Leen,

Wat is het nut van stap 3?
De kit plakt toch al, hoef je toch geen lijm nog eens bovenop doen? ???
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: Jeroen van Tol op 14 May 2009, 14:09:58
Ik denk dat je de kit eerst moet laten drogen. Boekbinderslijm kun je met natspuiten nog los krijgen van je rails. Kit is vrij lastig te verwijderen / los te maken.
Titel: Re:Rails leggen met isolatie
Bericht door: St00mboy op 14 May 2009, 17:12:47
Citaat
Wat is het nut van stap 3?
Met de verdunde lijm plakt de ballast beter en mooier dan zonder, vind ik. Ik heb eerder in dit draadje een foto geplaatst van mijn eerste poging: een stukje met witte kit en zonder lijm.

Citaat
Ik denk dat je de kit eerst moet laten drogen.
Als je de kit laat drogen, voordat je de rail erop plakt, dan ligt het bed niet helemaal egaal, denk ik.
En dan plakt de ballast niet meer.
De kit is met een plamuurmes gemakkelijk los te krijgen.

Voor mij is het grote voordeel, dat ik met 2 of 3 railhoogtes kan werken (ik heb 3 hoogtes code 75 rail), en indien nodig, ook een ballastbed van 1,5 mm of 2 mm kan maken voor mijn oude stoombaan uit 1920/1930.  Ik maak gewoon de kitlaag naar behoefte wat dunner. Bovendien kun je de ballast direct op het gelegde railbed plakken met een mooi resultaat i.p.v. na het leggen van de rails nog te moeten kliederen.
Doordat de kit geluidsisolerend werkt, hoef je voor het gezicht geen gammaschuim als bed te gebruiken, maar je kunt het schuim wel als onderlaag voor je baan gebruiken, om te voorkomen, dat de steentjes aan de zijkanten van het ballastbed het geluid naar het hout transporteren.

Het kan natuurlijk best zijn, dat iemand het niets vindt, of een veel betere werkwijze uitvindt. Ik zou zeggen: probeer eens een klein stukje.

Leen.