BeneluxSpoor.net forum
Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: Prutsert op 04 June 2025, 19:37:13
-
Hallo
Bij een zeer bescheiden ruimte past een zeer bescheiden baantje. De bedoeling is om een landschap te maken waar een enkel spoor doorheen loopt. Gesitueerd in een heuvelachtig terrein in het begin van de 20e eeuw, het tijdperk van de Länderbahnen dus. Er is een klein inhaalspoor (station?) zodat er twee locs op de baan kunnen. Zodra de de ene loc hier halt houdt, kan de andere vertrekken in de tegengestelde richting.
Hieronder is waar ik op ben uitgekomen:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/DB724D67-0FD0-4E49-A39B-31B84A18BB06-68408190996e9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/DB724D67-0FD0-4E49-A39B-31B84A18BB06-68408190996e9.jpg)
Wat denken jullie. Is het wat? Of hebben jullie wellicht alternatieven?
Groeten
Robert
-
Lijkt me nog veel rails voor zo'n klein oppervlak. Is een stationnetje een harde vooraarde? Anders zou ik aan zoiets denken: https://youtu.be/VNhtBUjfW_g?si=eTCMmTRESUzvZq3J&t=1969
-
Ik zie de hoogteverschillen niet mogelijk. De wissels en de stations sporen wil je eigenlijk plat hebben liggen, ofschoon die liggen dan op dezelfde hoogte. Met wat je dan over hebt, kan je onmogelijk 7 of 8cm omhoog stijgen.
Heel misschien dat je het net aan kan redden als je de linker wissel zo dicht als mogelijk bij de brug plaatst. Met korte treintjes kan je opzich wel boven de 3.5% gaan. Maar zelf dan, je hebt ook nog een keer R1 bogen in de helling zitten.
Ik denk dat je beter af bent met een enkel ovaal.
Bas
-
Qua hellingen is het inderdaad onhaalbaar als je de passeersporen vlak wil leggen.
In plaats van een viaduct kun je ook denken aan een kruising. Dan kan alles op één hoogte blijven.
-
Een kruising zou kunnen als die uit het zicht licht. De 'hele' baan voor 50% uit zicht.
-
Waarom moet die uit het zicht liggen?
-
dit dubbele cirkeltje kom je heel veel tegen in de baan plannerij.
Ik zou dat passeer spoortje vergeten en gewoon twee kopspoortjes plaatsen.
heb je meer lengte en dat beetje heen er weer rijden maakt op deze baan ook niet uit
-
Als je de boel iets verlegd, worden de hellingen net iets minder steil:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/Klein-baantje-prutsert-6841aa88b4682.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/Klein-baantje-prutsert-6841aa88b4682.jpg)
Maar met een verschil van 7 cm tussen kop rail boven en beneden, blijft het rond de 4%. Ik zou dan ook gaan voor 130x120cm om net iets meer ruimte te hebben tussen rails en rand. Maar goed, ik weet niet of je die ruimte hebt. En 7 cm tussen boven en onder is te weinig, 8 of 9 cm zou beter zijn (4.5% resp. 5%). Het is vooral de buitenboog die het plan nekt. Die is te kort. Vandaar de verschuiving van het station.
Groet,
Michel
-
Waarom moet die uit het zicht liggen?
Kun je meer met landschap doen en anders is het m.i. meer een kermisattractie.
-
De zicht lijnen doorbreken. Dat hoeft geen molshoop met tunnel te zijn.
Een fabriek op schaal hoogte, wat bomen en de baan iets hoger dan "normaal"
Passer spoortje is prima, maar een doodlopend spoortje suggereer je een buiten wereld. Zeker als het eindigd onder een viaduct of iets anders uit zicht.
-
Dank voor jullie reacties. De bedoeling is dat er een flink stuk verscholen is onder een heuvel.
De locjes hebben twee of 3 karretjes te trekken, dus qua stijging mag het de 3,5% wel iets overstijgen. De bedoeling is dat na de wissel links het tracee 1 a 1,5 cm zakt om dan na de “kruising” gestadig te stijgen om de benodigde hoogte te halen. Het zal krap worden, maar het zou moeten lukken.
Ik heb helaas niet meer ruimte ter beschikking, dus dit is maximaal.
-
Kijk of je wat kunt spelen met het station, zoals ik gedaan heb. Het is mogelijk dat je de hellingen net iets langer kunt maken. Maar jij werkt met een ander programma dan ik, dus misschien datje nog andere mogelijkheden ziet.
Ooit heb ik op het zelfde oppervlak een vergelijkend baantje willen maken. De hellingen blijven steil, maar aangezien het banenplan (en je thema) zicht niet leent voor lange treinen zal dat niet zo'n probleem zijn. Daarnaast bouw ik op dit moment iets (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=108364.msg3222539342#msg3222539342) met nog steilere hellingen en daar heb ik nog niemand over gehoord :)
Groet,
michel
Edit: met 24330 krijg je het station iets krapper en daardoor op 120x120. Wel krijg ik het net niet passend, maar dat was met de ruimere bogen ook al het geval.
-
Je kunt ook overwegen iets met tandrad (bestaat dat nog van Fleischmann?) te doen.
-
He
Je kunt ook overwegen iets met tandrad (bestaat dat nog van Fleischmann?) te doen.
Het is eigenlijk niet mijn bedoeling om nieuw materiaal en een railsysteem aan te schaffen. Ik heb van mijn pa Marklin C Rails en een heleboel digitaal rollend materiaal van verschillende merken mogen krijgen. Allemaal tijdperk I. Prachtig spul, dus daar wil ik het bij laten.
Maar toch, dank voor de suggestie.
Mocht het nu helemaal niks worden, maak ik er een ovaaltje van zonder hoogteverschillen.
-
Ben benieuwd, ik hoop op wat leuke updates :)
groet,
Michel
-
Wel, provisorisch met wat legoblokjes de hellingen geknutseld om te zien of mijn ontwerp überhaupt kans van slagen heeft. En ja, het werkt! De Lokjes komen de hellingen zonder morren of mankeren op en af. Ook met een paar karretjes. Leuk. Ik kan er dus mee door.
Fijne pinksterdagen!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/26C96121-FF70-418C-9977-0CF6AC57CD87-6844835599f5c.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/26C96121-FF70-418C-9977-0CF6AC57CD87-6844835599f5c.jpg)
-
Ik vind het een mooi plan. Je ziet dit idd vaker, voornamelijk in smalspoor. Smalspoor leent zich m.i. beter voor dit soort ontwerpen. Levert mooie banen op. Leuk dat iemand dit eens in H0 normaalspoor probeert. Kijk: https://www.youtube.com/@Gwenen-009modelrailway
Albert
-
Grenzen zijn er aan elke baan die je ontwerpt. De kunst is ze zo te leggen dat je er een onverwacht voordeel uit kunt halen.
Soms is het handig om het ene spoor iets te verlagen, zodat het kruisende spoor minder hoeft te stijgen. ;)
-
Yep, dat is ook het plan. Na de linker wissel daalt straks het spoor een dinkke centimeter om dan na de overbrugging weer te klimmen. Op die manier wordt de klim vanaf de rechter wissel een centimeter minder stijl. Dan moet het allemaal makkelijk behapbaar zijn voor de locjes.
-
Nog een plaatje:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/19EAA5ED-6B8F-4D3B-8B46-F585B73AF62A-684574711ef6d.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/19EAA5ED-6B8F-4D3B-8B46-F585B73AF62A-684574711ef6d.jpg)
De grote Brawa met sleeptender heeft wel moeite op sommige stukken rails. Lijkt een contactprobleempje. Zal de rails nog eens reinigen. De kleine Fleischmann T9.3 dendert over het spoor alsof het een lieve lust is. Het ding weegt niks, maar heeft geen enkele moeite met de sleep. Mooi!
-
Mooi man! (y)
-
Voor de cijferfetishisten nog de huidige stijgingspercentages:
Komende vanaf links 7 cm hoogte op 210 cm lengte resulteert in 3,33%.
Vanaf rechts 7 cm op 140cm lengte maakt 5%
Wanneer straks vanaf de linker wissel eerst een cm wordt gedaald kan de overgang een cm lager.
Voor het stijgingspercentage vanaf links maakt het niets uit.
Vanaf rechts: 6cm hoogte op 140cm lengte, maakt 4,3%!
Gaat helemaal in orde komen. Taart!
-
Welaan, de baan is gereed. En geen consessies aan het oorspronkelijke baanplan. Mooie vloeiende stijgingen en afdalingen. Nergens problemen. Zelfs de lichtgewichten komen - desgewenst op kruipsnelheid - met een sleepje van 4 tweeassers zonder enige moeite het heuveltje op. Fijn zo.
De lego pijlers zijn inmiddels vervangen door houten roerstaafjes. Die zijn ultra licht en met twee stuks naast elkaar, verrassend stevig! De aankleding kan beginnen!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/3746B148-1F65-4A46-BB81-CBD11C818CDA-684e9f975c891.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/3746B148-1F65-4A46-BB81-CBD11C818CDA-684e9f975c891.jpg)
-
Erg leuk dit, ik ben erg benieuwd naar de aankleding. In mijn lange lijst van " ooit ga ik zoiets bouwen" staat iets vergelijkbaars. Ik blijf je volgen.
Groet, Gert-Jan
-
Zulke plannen heb ik ook, maar wel iets groter en met aanzienlijk meer trein. Vermoedelijk wordt het hier 3(2x1,5) x 1,5 m.
Dan is het nog te verplaatsen als dat nodig mocht zijn.
-
Mooi! Maar die roerstaafjes wel even vervangen... die zijn zeker niet zo sterk als dat jij denkt. Nu een kleine moeite even wat dikker hout te zagen en er tussen te lijmen. Zul je zeker niet berouwen ;)
-
Ja denk je? Er komt geen gewicht op. Ik kan ze voor je gemoedsrust dubbel uitvoeren. Heb er toch nog zo’n kleine 5000 liggen.
-
Lijmen Jan, lijmen Jan en als je niet meer lijmen kan, dan gaan we carnavallen. ;D
-
Gek is dat; heb je je baantje uitgedokterd en gereed om afgewerkt te worden, kruipt er ineens weer de gedachte binnen dat er nog een opstelspoortje moet komen. Maar waar dan toch? Het is een klein oppervlak en eigenlijk al te vol. Gedachte laat me niet los….
-
Ik zou het op de voorgrond maken. Praktisch en het beste te bekijken. Misschien een spoor in de bestrating, dan verlies je eigenlijk niets.
-
Met 24771/24772 kan je in de voorste bocht een opstelspoor aansluiten. Je hebt wat ruimte voor een enkel wagentje.
Groet,
Michel
-
Ben wat aan puzzelen geslagen met je suggestie van de 24772
Het liefst zou ik de 24430 kromme blijven gebruiken, maar die gaan niet passen in combinatie met de 24772. Of weet je misschien hoe?
Ipv de 24430 kromme nu de 24330 verwerkt en dan kom ik op het onderstaande:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/AE1B19E4-0B57-42BB-8A9B-AF9B49A874AF-6850707b38d1b.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/AE1B19E4-0B57-42BB-8A9B-AF9B49A874AF-6850707b38d1b.jpg)
Helaas moet ik dan wel weer aan het zagen want het geheel is een kleine 2 cm smaller waardoor het net niet meer past op de onderplaat met de klim en bochtjes😢
-
Of, omdat het eigenlijk puur decoratief is, gewoon los stukje spoor, met de suggestie dat het ergens naartoe leidt?
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/BD13EDC1-F8CB-4AE3-9C47-8CEBEC4C7B12-685123f98f37b.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/BD13EDC1-F8CB-4AE3-9C47-8CEBEC4C7B12-685123f98f37b.jpg)
-
Ja, je hoeft er niet op te rangeren. Dat loodsje wat er naast staat bezat ik als kind ook. Leuk dat weer terug te zien. :)
-
Maak t nou niet te druk.... blijf bij je oorspronkelijke idee ;)
Ja denk je? Er komt geen gewicht op. Ik kan ze voor je gemoedsrust dubbel uitvoeren. Heb er toch nog zo’n kleine 5000 liggen.
Leun er straks maar eens op als je aan het afwerken bent ;) Maar het is jou feestje (y)
-
Ze kunnen inderdaad redelijk wat gewicht torsen die bamboedingen, maar als je er zijdelings tegen duwt en 1 plooit of breekt, gaat de hele boel naar beneden.
Als je dan toch per definitie aan je roerstokjes wil vasthouden, maak dan van elke steun een vakwerkkolom door ze volledig te voorzien van schuine roerstokjes in alle richtingen en in elk vlak.
-
Jullie hebben volkomen gelijk. Er zijn inmiddels al een paar verstevigingen aangebracht. En voordat ik aan het vormgeven van het landschap ga beginnen, nog meer. Echter, mijn baantje meet slechts 120cm in het vierkant, staat op pootjes met wieltjes en is van alle kanten gemakkelijk te bekijken, aan te bouwen etc. Zelfs vanaf mijn bureaustoel. Moest ik al op mijn baantje leunen, was met mijn postuur en bijbehorend gewicht een staalconstructie nog niet voldoende😇
-
Wat een ontzettend leuk draadje (en natuurlijk Epoche I (y)). Ik blijf het volgen…
Met vriendelijke groet,
William
-
Wat een ontzettend leuk draadje (en natuurlijk Epoche I (y)). Ik blijf het volgen…
Dankjewel. Ik knoei maar wat aan, hoor! Tijdperk I is inderdaad wel erg leuk. Kleurrijk vooral.
Maak t nou niet te druk....
Niet? Dan zet ik de zeehaven met containerterminal en het internationale vliegveld maar weer op marktplaats….
-
Je zou een afbuigend spoor kunnen toevoegen zodat je (mocht je daar ruimte voor hebben) een 2e baantje ernaast aan kan toevoegen?
Verder, leuk zo op een kleine ruimte (y)
Groeten,
Rogier
-
Dankjewel. Hoewel me het idee wel aanstaat, zit uitbreiding er helaas niet in. Simpelweg te weinig ruimte. En wie zei er ook al weer ‘In den Beschränkung zeigt sich den Meister’? Jezus?
-
Wanneer ik alle reacties doorlees, heb ik het gevoel dat ik Prutsert ken… En van alleen al dat idee word ik heel blij (y)! Het kan toeval zijn, maar het taalgebruik en de woordgrappen zijn heel herkenbaar. En wanneer er dan ook nog zulke mooie Epoche I-dames de revue passeren.
Maar misschien zit ik er helemaal naast. Dan zou ik zeggen: hasta la pasta.
William
-
[…]
Maar misschien zit ik er helemaal naast. Dan zou ik zeggen: hasta la pasta.
William
Je zit er niet ver naast, William. Ik ben de volgende generatie, de verdunde versie, zo gezegd. Het materiaal dat pa niet heeft verkocht, staat nu bij mij. En na een paar jaar dubben over wat ermee te doen, toch besloten het te houden.
Dank voor de aardige woorden voor pa.
-
Beetje aanknoeien met een miniblender ėn schuursponsjes. Resultaat: foliage voor bomen en struiken. Straks nog in een verfbadje en drogen. Kost werkelijk geen moer, maar tot nu toe groot plezier! Eens zien of dit een succes wordt.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1926-68558d90a61ae.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1926-68558d90a61ae.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1927-68558de90410a.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1927-68558de90410a.jpg)
-
Beetje geëxperimenteerd met verschillende varianten groen. Op de foto ziet het er uit van al eens eerder gegeten tot ronduit ziekelijk. In het echt valt het eigenlijk wel mee. Maar eerlijk is eerlijk: ik ben kleurenblind…
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/5D340E34-8557-46DC-95CD-DB5E6B5F59BA-68598a10690f8.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/5D340E34-8557-46DC-95CD-DB5E6B5F59BA-68598a10690f8.jpg)
-
Tsss, thuiswerken heet dat dan. En elk onbewaakt moment even fijn een paar ijzerdraadjes in elkaar draaien. Oja, het moet een boom voorstellen. Zie hier mijn eerste probeersel:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1931-685c0814b63c7.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1931-685c0814b63c7.jpg)
Nu op zoek naar een aquariumfilter iod om de takken mee te vullen en een wat meer zomerse aanblik te geven. Ben benieuwd!
-
Ik heb dat destijds met verdunde klei gedaan. Dat werkte niet helemaal ideaal voor de takken, maar voor de stam prima. Volgens mij gebruiken andere een mengsel van houtlijm en zaagsel. En misschien zou een spuitbus met spuitplamuur kunnen werken?
Groeten,
Rogier
-
Dank voor je reactie, Rogier. Ik ga vamiddag aan de slag met een smurrie bestaande uit zaagsel, water en houtlijm om daar de boomskeletten mee in te kwasten. Schijnt na drogen ook heel fijn te schilderen te zijn.
Inmiddels 7 van deze skeletten in elkaar gedraaid, varierend van 15 tot 24 cm hoog. Me dunkt wel voldoende voor 1200 bij 1200 millimeter.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1938-685d080e1c3af.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1938-685d080e1c3af.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1939-685d095a72eda.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1939-685d095a72eda.jpg)
-
Ja, anders kun je door de bomen het bos niet meer zien. ;D
-
op zoek naar een aquariumfilter iod om de takken mee te vullen
Je kan ook staalwol gebruiken...
Succes met je baantje
Hans
-
Ik heb zelf als vulling (ook)( vijverwatten gebruikt. Goedkoop, pluist al een malle en geeft snel een mooie boom. In mijn topic heb ik op die manier de bomen gemaakt (zie https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=96821.0 (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=96821.0), ff naar beneden scrollen).
Mooie bomen (y) (y)
-
Idd mooie boompjes, Rogier! Hoop dat die van mij een beetje in de buurt komen. Wat heb jij gebruikt om de bomen in een groen jasje te steken? Ik denk zelf aan nog extra gemalen zaagsel in een variatie van groentinten. Of de gemalen inhoud van een theebuideltje.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1941-685d26d99ea17.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1941-685d26d99ea17.jpg)
Het zaagsel is nog een beetje te grof, maar een koffiemolen van de Bl*kker voor 3 keer niks, biedt uitkomst.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1942-685d26d9eeeb9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1942-685d26d9eeeb9.jpg)
-
Ik heb 3mm vezels gebruikt, de (vrij standaard) van Noch (geloof ik). En met behulp van een Action spuitbus het geheel groen gespoten. de vezels had ik nog, dus goedkoop. Maar ogen ietwat chemisch.
Groeten,
Rogier
-
Het bewerken van de draadskeletten met een papje van zaagsel, houtlijm en iets water is vooralsnog geen succes. Het spul blijft nauwelijks op zijn plek en hetgeen er wel blijft zitten, ziet er niet uit helaas. Oke, het is een eerste probeersel, maar echt veel moed geeft dit de burger niet.
Papje dikker maken, geeft rare klonten. Papje dunner maken, hecht niet. We blijven aanprutsen.
Edit: flinke scheut houtlijm erbij zodat de pap iets gladder wordt. Even laten opstijven en dan weer smeren. Hopelijk lukt het dan.
-
Ik gooi maar wat geks op.
Weglaten van het water,zou dat nog helpen ???
(nogmaals ik zeg maar wat,heb t zelf nooit getest)
-
Nou ja, zo gek gedacht lijkt me dat niet, hoor.
Misschien is ondanks de inzet van de koffiemolen het zaagsel nog steeds te grof waardoor het geen mooie consistente pap is? Tja, hoe zou ik het fijne zaagsel tot een poeder kunnen malen?
-
Heb je ook ergens zaagsel beschikbaar? BV van een oude plank die je door kan zagen? Je kan dan kijken of zaagsel wél werk. Anders ga je nu van vezels zaagsel maken, en vervolgens lukt het alsnog niet....
Groeten,
Rogier
-
Is wat ik heb dan geen zaagsel? Zie post #51. Het ziet eruit als zaagsel, ruikt naar zaagsel en durf te wedden dat het er ook naar smaakt😂
-
Ik denk dat het wat grof is voor zaagsel. Op de zak staat vezel, zaagsel is (naar mijn idee) meer poeder/stof wat je krijgt bij het zagen.
Groeten,
Rogier
-
Dat klopt als een paal boven water. Echter heb ik het zoals ook in #51 geschreven, nogmaals door de koffiemolen fijn gemalen.
Ik heb het zaagsel/lijm papje een tijdje laten staan en ik mag een boon worden als het niet waar is, maar dat lijkt het spul goed gedaan te hebben. Na nog een keer smeren begint het zowaar ergens op te lijken. Modelspoorhobby is vooral een oefening in geduld. Daar heb ik soms net te weinig van….
-
Na 4 keer smeren….
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1945-685d650265963.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1945-685d650265963.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1944-685d6502bd9a5.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1944-685d6502bd9a5.jpg)
-
Lekker bezig zo. Je moet er voor waken dat je boom van onderen niet smaller mag zijn dan hoger op. ;)
-
Zal het proberen, Frits. Nog een paar keer smeren en dan komt het vast goed. De kilo’s vliegen eraan!
-
Goed bezig! (y) Modelbouw is een lesje geduld inderdaad, en trial-and-error. Vooral van de errors had ik er veel ;D.
Mocht dit toch lastig werken, ik heb destijds Action klei gebruikt. Kost weinig en met een beetje natte vingers was het wel redelijk te verwerken. Maar ideaal was dat ook niet.... Dus ik ben benieuwd naar betere methodes ;D
-
Had jij nu de hele boom , dus inclusief de takjes, gedaan, of enkel de stam? Ik denk dat ik het bij de stam laat. De rest opvullen met pluis en de verfbus erover. Maar zoals je terecht opmerkte: trial and error. Ik begin met een boom en als dat toch geen mooi resultaat geeft, zie ik dan wel weer verder.
-
Ik heb de stam gedaan en de onderste takken geprobeerd (die komen het eerst in het zicht, omdat takken vaak omhoog groeien). Maar echt dat werd toch snel vrij dik. Ik heb boekbindersgaren (ijzerdraad) van de Action gebruikt, goedkoop en prima verwerkbaar. Voordeel is dat er al een beetje een groene kleur op zit. Voor nieuwe bomen heb ik alvast een bruine spuitbus gekocht. Dan wil ik het geheel in elk geval al bruin maken, voordat de vezels en watten erop gaan.
-
Ik zou ook naar modelleerpasta kijken. Dat heeft een prettige viscositeit en droogt langzaam, dus genoeg tijd om je boom te vormen. Er zijn verschillende structuren te koop, van geheel glad tot uitermate grof.
-
Dank voor de bemoedigende woorden en weetjes.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1940-685e9329505d9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1940-685e9329505d9.jpg)
Voor het zicht eens wat pluizen over de takken gedrapeerd. Nu had ik ergens gelezen of gezien dat je die pluizen zo dun mogeljjk moest maken door ze langs alle assen uit te trekken. Toch heb ik de indruk dat het spul juist wel allemaal wat voller mag. Wat zeggen jullie?
Er komt nog spuitverf en strooisel over.
-
Het lijkt mij wat mager inderdaad, maar als je het geheel groen spuit (spuitbus) en van vezels of vlokken voorzien? Misschien ziet het er dan prima uit.
Kortom, je goed aan het proberen (y)
-
Hoplakee! Niets meer aan doen. Japanse kers! ;D
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1948-685e9c598704e.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1948-685e9c598704e.jpg)
-
Kers of Kerst? ???
-
Kies jij maar.
Wat mij betreft allebei!
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1949-685ee40aef530.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1949-685ee40aef530.jpg)
Nee, dit is niks. Lijkt nergens naar. Veel te kaal, te veel open plekken. Er zijn meer aquariumfilterwatten nodig!
-
Iets meer watten kan helpen denk ik. En je kan ze vrij fijn uitpluizen. Ik zette ze met spuitlijm (makkelijk) vast op de stam, terwijl het wel luchtig blijft. Misschien helpt een iets donkergroene gloed ook voor het idee? Ook daarvoor had de Action (naar mijn idee) een prima goedkope oplossing ;D
Ik weet niet of je het had gezien, maar ik had in mijn topic een soort stappenplan laten zien van hoe ik het deed. Misschien helpt dat met iets inspiratie:
Zie reactie nummer 20:
https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=96821.20 (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=96821.20)
Groeten,
Rogier
-
Top! Iets meer watten doet wonderen. Idd wel blijven uitpluizen want anders te massief. Die groene verf van de Action is prima, maar stinkt als een malle!
-
Drie bomen met groen gespoten watten inmiddels. Let wel, nog zonder strooisel (bladeren). Nu al sfeervol. Ga met een grote glimlach het weekend in!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1951-685ef4af3a922.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1951-685ef4af3a922.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1954-685ef4b8a6739.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1954-685ef4b8a6739.jpg)
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1955-685f9b9210355.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1955-685f9b9210355.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1956-685f9baddc5cb.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1956-685f9baddc5cb.jpg)
Zo, ik vind het wel genoeg. 8 grote bomen op een tafeltje van een meter twintig in het kwadraat. Aan de andere kant, op deze manier heb ik voldoende experimenteermateriaal. Mocht het straks met het bevlokken niks worden, hou ik nog genoeg over.
-
Boom nr1 met gemalen en geverfd zaagsel besprenkeld. Bedroevend. Zaagsel is veel te grof en zit ook niet mooi op de watten. Op naar een andere oplossing.
Oja, de maalmasjien zei plof en gaf een feestelijk rooksliertje😡
-
Vanaf pagina 77 in m'n draadje was ik ook zoekende naar hoe zelf bomen/struiken te maken.
Lees het is door,de uiteindelijke keuze's en gebruikte materialen worden er vermeld.
Wellicht kan je er iets mee :angel:
-
Ik zou toch kijken naar modelbouw-vezels/grasvezels, bv van 3 of 6 mm lang?
Groeten,
Rogier
-
Vanaf pagina 77 in m'n draadje was ik ook zoekende naar hoe zelf bomen/struiken te maken.
Lees het is door,de uiteindelijke keuze's en gebruikte materialen worden er vermeld.
Wellicht kan je er iets mee :angel:
Dankjewel. Ben er enthousiast ingedoken.
-
Ik zou toch kijken naar modelbouw-vezels/grasvezels, bv van 3 of 6 mm lang?
Groeten,
Rogier
Dat kan altijd nog, maar ik zou het zo graag low budget en self made willen houden. Ik zie op youtube vaak zeer fraaie resultaten voorbij komen. Of ik dat ook kan moet de toekomst uitwijzen. Voorlopig is enkel de wil er. Het talent ontbreekt vooralsnog…
-
ter inspiratie, super-modelboompjes van universitair niveau : https://mbbgroveden.com/
-
Goeiemiddag allemaal,
Ik probeer met haarlak wat fijngemalen schuurspons aan mijn draadjesboom te fixeren. Nu heb ik overduidelijk geen verstand van haarlak, want ja, het ruikt hier naar een kapsalon, maar plakken doet het spul voor geen meter. Kennen jullie merken die wel goed plakken? Of alternatieve plakmiddelen?
Alvast bedankt.
Mvg
Robert
-
Op zich helemaal geen beroerd resultaat, alleen het blijft dus niet echt zitten. Wat dat betreft lente en herfst binnen 5 secenden…
Voor en na:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/DAB61CA7-BE9D-4F3D-8268-C9E848B03E34-686a84b04a38a.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/DAB61CA7-BE9D-4F3D-8268-C9E848B03E34-686a84b04a38a.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/51700102-4F5C-4D01-A85C-A14B28272626-686a84ab73a34.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/51700102-4F5C-4D01-A85C-A14B28272626-686a84ab73a34.jpg)
-
Ik doe het met spuitlijm van de Action. Haarlak gebruik ik als laatste, als de boom klaar is. Dan spuit ik de boom in met haarlak.
Mag ik iets zeggen? Je groene watten op je boom zijn behoorlijk dicht. Kun je ze wat verder uittrekken zodat de boom minder massief oogt?
Albert
-
Ach, de Action. Natuurlijk… en tuurlijk mag je wat zeggen, Albert.
Ik ga je opmerking ter harte nemen. Ik zit nog lekker in de probeerfase dus kijk gewoon wat ik het beste resultaat vind geven.
-
Ik heb ooit eens een spuitbus met Bison spuitlijm uit de bouwmarkt gekocht. Ik geloof al 25 jaar terug, en die werkt nog steeds prima (hoewel hij nu een beetje op begint te raken.... ;D) Daar kan je veel bomen mee maken (y).
Ik snap Albert zijn opmerking wel, de watten hebben nogal een dicht karakter van zichzelf, zeker met vezels oid erop. Het beste werkt (vind ik) om naar buiten te gaan en bomen te bekijken/fotograferen. Dan zie je waar de bladeren zitten, hoe etc.
Maar, ik vind het er al stukken beter uitzien (y) (y)
Groeten,
Rogier
-
Ik doe het met spuitlijm van de Action. Haarlak gebruik ik als laatste, als de boom klaar is.
Dezelfde spuitlijm is hier ook gebruikt.
Haarlak niet,spul stinkt en deed hier geen toevoeging,voordeel van niet gebruiken is wel,geen stinkende geur in je hobby ruimte (y)
Verder sluit ik me aan bij de opmerkingen over de watten.
Wellicht kan je is proberen om er iets minder van te gebruiken.
Gedachte erachter is,gebruik minder dan dat je aan boom wilt voor eindresultaat,er komt immers nog volume bij van de blaadjes die gaat toevoegen ;)
Lukt het dan nog niet,dan word het misschien toch tijd om te kijken naar een alternatief voor die watten.
-
Dank voor de bemoedigende woorden, allen!
-
Nog een paar probeersels. Ze worden steeds iets beter (vind ik dan toch…)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1974-686e76270e3b6.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1974-686e76270e3b6.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1978-686e7ac4d3d08.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1978-686e7ac4d3d08.jpg)
-
Hoi,
Ik zou de buitenkant van de kroon iets bij knippen en zonodig aanvullen met vezels of bladturf of foliage.
Ooit ook zo gedaan en de boomstammen wat dikker gemaakt met keukenpapier er omheen gewikkeld.
Ook wel eens gelezen dat men de stam in zijn geheel in de latex doopt.
Wat dat voor effect geeft weet ik niet, maar als je van prutsen houdt.... ;D
Gr. Koen.
-
Ik smeer de stam in met houtlijm en strooi er zaagsel over. Zand werkt ook. En als het niet genoeg is doe je het nog een keer. Na drogen op kleur brengen.
Albert
-
Kijk, dat begint zeker wat te lijken (y) (y).
Nog 2 kleine tips:
- Probeer of je vanaf de zijkant meer kan strooien, daar zie je nu nog de watten doorschijnen
- Je kan ook, na het strooien, met een (donker)groene spuitbus van onderaf bijspuiten. Dan maak je de watten weer iets groener en het geeft iets meer textuur aan een boom (blaadjes zijn vaak aan de zonzijde lichter dan onderop)
Succes!
Groeten,
Rogier
-
Het probleem waar ik met mijn gemalen-schuurspons-foliage tegenaan loop, is dat het niet fijn genoeg is. Daardoor blijven de vijverwatten zichtbaar. Mijn bonenmaler krijgt het materiaal helaas niet fijner. Ik vrees dat ik toch maar eens wat vezels, bladturf en of profi foliage ga aanschaffen.
Bovendien flikkeren de “bladeren” na een dagje staan al van de boom, ondanks een flinke hoeveelheid action spuitlijm. De herfst is hier vroeg ingevallen dit jaar….
-
Bovendien flikkeren de “bladeren” na een dagje staan al van de boom,
;D vroeg herfst dan.
Dat foliage als bladgroen zal je geen spijt van krijgen.
Daar kun je een hoop mee doen.
Gr. Koen.
-
Wel prijzig spul. Zeker in vergelijking met schuursponsjes!
-
Dat wel, maar daaraan tegen kun je er ook kleinere struiken en bosjes of klimop van maken.
Uit één pakje heb je genoeg voor je baantje.
Gr. Koen.
-
Echt? Ik heb 8 behoorlijk grote bomen, hoor. De kleinste is 15 cm hoog en de grootste een dikke 23cm. We gaan het meemaken.
-
Of wachten met turf en voor de zekerheid 2 pakken kopen, dan kun je tijdje vooruit.
Ik zou Heki nemen Deze bv : Heki 1677 (op een of andere manier vang ik de links niet als ik hier wil plaatsen)
Ik zou graag willen zeggen dat uit Duitsland goedkoper is maar dan betaal je weer verzendkosten.
Miss een winkel in de nabijheid of beurs Houten een optie.
Gr Koen.
-
Ik heb met 1 zak meer dan genoeg bomen kunnen maken voor mijn mini baantje, dat waren overigens wel vezels.
Groeten,
Rogier
-
Dat schuurspons spul is niet geschikt/niet geschikt te maken voor jouw beoogde doel,dat is duidelijk.
Als je aan vezels/turf/iets anders soortgelijks begint ,zorg dan dat je een doos of groot bakje hebt waarboven je je bomen gaat bewerken met vezels.
Zo vang je op wat er af/naast flikkert,en dat kan je dan opnieuw gebruiken.
Op die manier heb ik zoals hier aangegeven, d.m.v. een linkje ri m'n bouwdraadje,ook mijn struiken gedaan.
Dat opvangbakje bespaart je best een hoop omdat het gebruikte spul niet kwijt is nadat je bent gaan "strooien"
-
Voor "goedkope vezels":
Schaf je een of twee goedkope pruiken "stijl" haar ( donker)bruin aan.T e bestellen of kopen bij elke feest/carnaval/Halloween artikelenzaak.
Voor 2 tientjes voor je hele leven genoeg vezels om , o.a. , bomen te vullen....
WEL zelf op maat knippen....Maar elk nadeel hep z'n voordeel:
de vezels hebben niet allemaal dezelfde maat en dat is weer ideaal voor het totale aanzicht van de boom voordat de blaadjes er op worden "geplakt"!
Mijn ervaring is dat de max. lengte niet meer dan 15 mm mag bedragen.
Het is wel wat meer handwerk maar daar krijg je wel wat moois voor terug!
Vezels en schuimstofblaadjes plak ik met bison spuitlijm en op het eind wordt de kroon behandelt met een verdunde mix van water , boekbinderslijm en drupje zeepsop dat ik met een plantenspuit opbreng. Alleen dus het loof !
Zoals onze oosterburen plegen te zeggen: de blaadjes zitten dan " bombenfest!"
Wel - opzijnkop - laten drogen!
een geraamte met zelfgeknipte vezels van om en nabij de 15 mm. Moet wel bekennen dat er voor 0,08 eurocent aan spuitverf over de vezels is verwerkt...
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/Jurg0scaleBaumdetail-6872477c759a9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/Jurg0scaleBaumdetail-6872477c759a9.jpg)
De volgende stap was een laag je met 2-5 mm vezeltjes , met een zeefje over de buitenkant van de kroon en dan uiteindelijk weer de "blaadjes!......
Jos
-
Dank voor de reacties!
Ik ben er inmiddels achter dat mijn probeersels met de vermalen schuursponsjes inderdaad het stadium van probeersel niet zullen ontstijgen. Weten we dat ook weer. Waarschijnlijk is het nog wel bruikbaar voor struikjes op de achtergrond. En zo blijven we lekker aanprutsen😇
-
Jeetje Jos, die boom is levensecht. Chapeau!
-
Pruiken, daar was ik nog niet opgekomen ;D
Had wat geprutst met vezels van toe maar dat blijft slap.
Tenzij je inspuit met haarlak.
Andere optie zou nylon touw zijn.
Voor mijn projectje dan.
(Zijn extensions ook goed!?😆
Gr Koen.
-
Citaat:
"......... op het eind wordt de kroon behandelt met een verdunde mix van water , boekbinderslijm en drupje zeepsop dat ik met een plantenspuit opbreng. Alleen dus het loof ! "
Is er een mogelijkheid dat ik dit nog weet als ik zelf een boom wil maken?
Albert
-
[…] en dan uiteindelijk weer de "blaadjes!......
Jos
En welk materiaal gebruik je dan als blaadjes?
-
Merendeels voor H0 bomen de coarse turf van Woodland Scenics. Koop voornamelijk de "grootverpakkingen in de doorzichtige bussen.
Kan ook in kleine zakjes aangeschaft worden.
-
Wel, de (sloop)kogel is door de kerk. Ik heb de bomen letterlijk afgefikt. Na eerst het meeste aan watten en spons te hebben verwijderd, heb ik de tactiek van de verschroeide aarde toegepast door de lijmresten en overige achtergebleven zooi met de onkruidbrander te lijf te gaan. Ziet er best gaaf uit.
Voor mijn volgende poging heb ik al 2 pruiken via MP gekocht. Dus ga de methode “Jos” proberen.
Daarnaast heb ik een van de kale verbrande skeletten als proef met woodfiller van de Aldi ingekwast om de stam wat meer body te geven. Ben benieuwd hoe het resultaat na drogen wordt.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1987-6873a56b3c9af.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1987-6873a56b3c9af.jpg)
Edit: daar waar ik schreef “Aldi” moet zijn “Action”. Stop de tijd!
-
U werkt toch wel veilig, geen verschroeide wenkbrauwen enzo?
Deze methode heb ik nog nooit ergens gelezen, dus dan bij deze uniek ;D
Zou nog wel de takken een beetje dichtsmeren.
Anders blijft dat er zo gedraaid uitzien straks.
Van Jos' bouwwerken is wel bekend dat er meer dan 1 laag opgaat voor je bij zo'n resultaat komt.
(Niet bedoeld om te ontmoedigen, je bent op weg)
Ben benieuwd.
Gr. Koen.
-
Zo, een model bosbrand dus. Denk je wel aan de extra CO2 uitstoot die dat met zich meebrengt? ::)
-
Was de brandweer op de hoogte gesteld van deze "bosbrand" ? ;D
Ben benieuwd wat het vervolg gaat worden.
-
Wel nieuwe ronde, nieuwe kansen, zullen we maar zeggen.
De uiteinden van de takken van mijn afgebrande skeletboompje met spuitlijm bewerkt en vervolgens onder het motto van Jos (grove Den) less is more, een klein deel van een verknipte pruik erover gestrooid. Ja het lijken net kleine vertakkingen. Maar het lijkt zo weinig. De actie nog een keer herhalen of zou het genoeg zijn?
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1997-68775fedb6137.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-1997-68775fedb6137.jpg)
-
Gewoon doen, niet zo onzeker zijn. Niet goed? Opnieuw beginnen. Wel goed? Geluk gehad ;D ;)
-
Is ook zo. Ik kan ze altijd weer affikken😉
-
Gewoon een paar keer herhalen, net todat je het voldoende vindt (y)
-
Er lekker mee doorgaan en dan zul je zien dat het gewoon goed komt!
-
Het eerste coarse turf (middelgroen) is gestrooid.
Komen nog een paar behandelingen denk ik, maar eerst drogen die handel.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2007-687b5d31a74f8.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2007-687b5d31a74f8.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2008-687b5d3bf03f9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2008-687b5d3bf03f9.jpg)
-
Heb je, voordat je er coarse turf over hebt gestrooid ,de lange vezels voorzien van kortere 2 -3 mm vezeltjes?
-
Ja dat heb ik.
Het ziet er in werkelijkheid best goed uit itt de fotografische weergave.
Ik vermoed nu overigens dat het gebrek aan volume bij de boom in de basis zit. De draadskeletten zijn niet goed. Er zijn te weinig takken om de vezels en vlokjes aan te laten hechten.
Ik ga weer opnieuw beginnen met draadskeletjes maken.
De niet goede skeletten probeer ik met zeeschuim nog wat toonbaarder te maken. Deze zullen sowieso wat meer op de achtergrond komen te staan. En als dat ook niks is, de kliko in.
Stapje voor stapje komen we verder…
-
Afhankelijk van wel type boom je probeerd na te bootsen is het gelukt of mislukt!
Bij mijn moeder die buitenaf woont staan zulke bomen, bvb en acacia of eik die last heeft van de eikenprocessierups.
-
Hahaha, daar heb je een punt
-
Trouwens:....
Je kunt met een stevige pincet de vezels met coarse turf tak( draad) voor tak(draad) voor zichtig eraf schuiven! Heb je schitterende struikjes!!
Zo doe ik het meestal als een boom met vezels en blad niet bevalt!
Jos
-
Waardevolle tip, Jos!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2010-687b827549102.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2010-687b827549102.jpg)
Deze keer lijkt het alsof ik alle schroom overboord gegooid heb. De werkelijkheid is dat ik per ongeluk flink ben uitgeschoten met de hoeveelheid haarvezeltjes en coarse turf. Had ik veel eerder moeten doen. Niet van dat kinderachige!😇
-
Het baantje mocht geen naam hebben, maar in weerwil daarvan toch een gekregen. Dank voor de suggestie Michel (Tothebeach)!
-
Op de hieronder getoonde foto zie je de korte groene vezels op/over de langere. Mag dus ietsje "meer" zijn?
Die korte vezeltjes zorgen ervoor dat de twijg( = lange vezel) wat luchtiger wordt. en er zijn meer kleefpunten voor de coarse turf...
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/P1170453-687bce5ef1cd6.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/P1170453-687bce5ef1cd6.jpg)
het eindresultaat met de coarse turf:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/P1170463-687bcf7fb58ef.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/P1170463-687bcf7fb58ef.jpg)
-
Zie je nu wel. Het wordt steeds beter. (y)
Prima naam ook.
-
Kijkend naar de plaatjes kan ik concluderen dat ik met de pruiken en coarse turf op het goede (bos)pad zit. Maar zoals ik al eerder concludeerde is de basis dus niet goed. Ik heb simpelweg te weinig ijzerdraden gebruikt voor de skeletten om er een mooi uitlopende boom van te maken.
Hoeveel draden gebruik jij voor een boom zoals op je foto, Jos?
-
Leuk draadje Prutsert. (y)
Je hebt er een volger bij, en succes met bomen bouwen. ;)
Kees.
-
Zie je nu wel. Het wordt steeds beter. (y)
Prima naam ook.
Dank u! Besefte ineens ook dat het Haagse “weinig” verdacht klinkt als de naam van een slaperig onbeduidend Pruisisch gehucht. ;)
-
Misschien toch maar wat moed bij elkaar schrapen en de laatste jaren van mijn draadje: "verse bomen , nieuwe verse bomen" b ekijken/lezen . Daar staat om de zoveel tijd de hele beschrijving van draad tot blad beschreven met tig plaatjes . Ook de varianten door andere modelboombouwers!
Het begin van het draadje zijn helaas veel foto's niet meer zichtbaar.
Tja hoeveel draden...?
tel ze maar...15 stuks van 40 cm lang om een kerndraad gewikkeld?
Ik heb geen standaard aantal.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/prutser-frama-draden-2025-1-687be7d37244e.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/prutser-frama-draden-2025-1-687be7d37244e.jpg)
zoals je ziet heb ik net de grote lussen "open"geknipt. Eéén grote lus worden 2 lange takken....
-
Verhelderend!
Ik heb 10 tot 12 draden van zeg 40 cm lang, vouw ze dubbel, draai ze tussen boormachine en tang in elkaar zodat ik een ca. 10cm lange stam heb. De uitstekende draden probeer ik dan tot takken te maken. Jouw methode lijkt veel eenvoudiger. Je gebruikt ook ander (dunner?) draad. Dat vereenvoudigd de klus ook aanzienlijk. Wat ik al opmerkte: mijn basis is verkeerd.
-
Tijdens een loos uurtje nog een paar boompjes bevezeld en bevlokt. Klinkt viezer dan het is,hoor.
Met deze als resultaat:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2015-687d0a581ef21.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2015-687d0a581ef21.jpg)
Verreweg de beste tot nu toe. Voor het eerst kan ik zeggen dat deze ermee door kan en mag blijven. De overige 11 moeten opnieuw….
-
Ik kijk met interesse naar de bomen productie want voor Fleischmania Nostalgia ben ik ook bomen aan het maken. Begonnen met sisal touw in een draad gedraaid, model pijpenrager. Maar dat is lelijk. Dus nu moet ik serieus aan het werk. Verder nog struiken enzo nodig. Ik kijk op YouTube naar Alex Scheidmann. En hier de draadjes van Grove Den nog eens doorgespit. Ik zoek naar het ei van Columbus maar daar zijn er erg veel van merk ik.
Albert
-
Inderdaad, vele manieren om bomen te knutselen. Wat de beste is? Geen idee. Ik ben zelf zoals je hier hebt kunnen lezen ook maar een goedwillende amateur die iets probeert. Wat ik wel weet, is dat Übung den Meister macht. Dus dat er toch naar mate er meer boompjes in elkaar geflanst worden, enige progressie is waar te nemen. Succes in elk geval, Albert!
-
Ik denk dat het ei van Columbus inmiddels ook wel weg gerot is. :angel:
Hij is op 20 Mei 1506 overleden, dus dan zal er van dat ei ook niet veel meer over zijn.
https://nl.wikipedia.org/wiki/Christoffel_Columbus
Succes met zoeken.
Kees.
-
Prutsert, als je een centrale, dikkere draad onder laat uitsteken, heb je beter houvast en kun je de boom makkelijk in de baan prikken. Zoals je het nu hebt, is de kans dat je ze omstoot na het plaatsen groot. Je ziet die dikkere draad als kern in het laatste plaatje van Jos. Dat zou 1,0 mm lakdraad moeten zijn.
-
Dank voor het meedenken, Sven.
De boompjes had ik los op de baan geplaatst voor de foto. Nu staan ze, met een paar draadeindjes naar beneden gebogen in een styropor plaat. Stevig genoeg voor nu.
Komende tijd maar eens nadenken hoe ik het baantje ga indelen en dan kom ik er vanzelf achter waar de bomen komen.
-
Het baantje mocht geen naam hebben, maar in weerwil daarvan toch een gekregen. Dank voor de suggestie Michel (Tothebeach)!
;D ;D
Graag gedaan. Leuk verslag van je vorderingen met de boompjes. Ik kijk goed mee, ben er zelf ook mee bezig.
Groet,
michel
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2023-687f444deabfd.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2023-687f444deabfd.jpg)
Het contrast kan haast niet groter: De Marklin PtL2/2 Glaskasten versus MTH 4-6-6-4 Challenger.
Oke, beide zijn stoomlocomotieven, beide zijn kolengestookt, maar de Challenger heeft een dynamische rookgenerator. :angel:
-
Ik zie het al.
Challenger stuk, glaskast trekt haar naar de lok reparateur. ;D
Kees.
-
Op de foto lijkt de glaskasten juist heftig te roken... (wat wil je met zo'n last er achter en die challenger staat ook nog deels naast het spoor) ;D
Groeten,
Jelmer
-
De Challenger is sowieso gedegradeerd tot vitrine materiaal, want ze heeft minimaal R3 nodig en dat zit er helaas niet in op een schamele 1200 bij 1200mm
-
[…]
Ik vermoed nu overigens dat het gebrek aan volume bij de boom in de basis zit. De draadskeletten zijn niet goed. Er zijn te weinig takken om de vezels en vlokjes aan te laten hechten.
[…]
Toch is er nog iets van te maken!
Wat bljjkt, je kunt erg eenvoudig nieuwe ijzerdraad takken toevoegen aan de al bestaande boom. Zo krijgt ze vanzelf het gewenste volume!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2028-68837f84a0c96.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2028-68837f84a0c96.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2027-68837f8469787.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2027-68837f8469787.jpg)
Nieuwe verse after market takken gemonteerd en voorzien van een laagje vloeibaar houtvuller.
Straks verven en voorzien van haarvezels en coarse turf. Ik begin er zowaar plezier in te krijgen..
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2023-687f444deabfd.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2023-687f444deabfd.jpg)
Het contrast kan haast niet groter: De Marklin PtL2/2 Glaskasten versus MTH 4-6-6-4 Challenger.
Oke, beide zijn stoomlocomotieven, beide zijn kolengestookt, maar de Challenger heeft een dynamische rookgenerator. :angel:
Schitterend die Challenger!
Van welk merk is deze?
-
Wim, het is een Denver Rio Grande 4-6-6-4 Challenger van het Amerikaanse MTH, artikelnummer 80-3205-5. Helaas is MTH gestopt met de H0 productie. Dit is het enige nog volledig functionerende model dat ik heb. De rest is allemaal defect. Geen MTH dealers in de buurt en tot op heden niemand kunnen vinden die er naar wil kijken. In die zin dus een hele goede zet van MTH om de productie te staken…
-
Hmm, eens kijken of mijn MTH Triplex nog functioneert…
-
De “stam”:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2038-68872da5f28cc.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2038-68872da5f28cc.jpg)
IJzerdraad, houtopvulmassa, bruine verf en grijze whitewash.
Best aardig. Zeker van een afstandje.
-
Netjes hoor Prutser. (y)
Als je straks alle bomen heb staan, dan weet je hoe je ze moet maken. ;)
Kees.
-
Bijna Cruijffiaanse uitspraak!
Je snapt het als je het begrijpt. Maar da’s logisch.😂
-
Twee varianten naast elkaar.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2043-68879208a75ba.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2043-68879208a75ba.jpg)
De boom links is uitgevoerd met de haarvezeltjes als basis en de rechter met heel dun uitgeplozen vijverwatten. Beide ongeveer evenveel takken, toch enorm verschil in volume. Ben er nog niet over uit wat ik nu mooier vind.
-
De linker spreekt mij toch iets meer aan.
Kees.
-
Beide vind ik prima. In de natuur zijn er ook vele verschillende soorten bomen.
-
Zelf vind ik de rechter wat te homogeen kwa kleur, maar beiden zien er prima uit!
Met vriendelijke groet,
William
-
Mijn voorkeur gaat naar de links boom.