Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door borotof
Vandaag om 11:53:13
Trix 22583 digitaal gemaakt, maar wil niet rijden. door ruudns
Vandaag om 11:52:12
Noordelijke Spoor en Modelbouwdagen in VEENDAM door ex44
Vandaag om 11:50:06
DE-I en DE-II gekoppeld rijden door henk
Vandaag om 11:48:37
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door thevandijks
Vandaag om 11:42:04
SBB eurofima rijtuigen. door Bas, Dordrecht
Vandaag om 11:41:05
DR buffetrijtuig verhuist naar Houten door Syb030
Vandaag om 11:35:55
vraag vierassige rongenwagen NS Vitrains tijdperk 3 door sneek
Vandaag om 11:30:31
Bruggen-IG - brug over de Poldervaart Schiedam/Kethel door Eric B
Vandaag om 11:29:51
Jägerndorfer - afdekplaat draaistel demonteren? door Herb73
Vandaag om 11:27:21
BMB-Module: “Corfe Castle Station” door Martijn193
Vandaag om 11:24:38
15 November Modelspoorbeurs en Houten digitaal door maartenvdb
Vandaag om 11:19:55
Functie decoder door Luc2000
Vandaag om 11:18:48
Rondom Charlois door sneek
Vandaag om 11:13:04
Bahnstrecke 5867 door spoorzeven
Vandaag om 11:10:40
De Projecten van RetroJack door RetroJack
Vandaag om 11:06:53
Welke instellingen voor een MicroMotor op een Lopi V5 door ruudns
Vandaag om 11:00:32
Alternatieven voor servo's door Eric v C
Vandaag om 10:42:24
Eenvoudige besturing schaduwstation met DCC door henk
Vandaag om 10:31:50
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 10:17:57
Lodewickshaven door Ronald Halma
Vandaag om 10:02:43
Miskoop???? door Ronald Halma
Vandaag om 10:01:18
Station Roodeschool door spoorijzer
Vandaag om 09:33:42
Een nieuw baantje op Micromodules door spoorijzer
Vandaag om 09:31:03
Amsterdam Westhaven - vlothaven 1/87 door spoorzeven
Vandaag om 09:24:58
Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Gerke
Vandaag om 08:53:33
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 08:45:21
NS 1145 1981 door spoorijzer
Vandaag om 08:25:29
Fleischmann 1306 O&K op Piko Spoor met bedding door Modeltreinmulder
Vandaag om 08:00:36
Modelspoorbaan van Einte door Frank 123
Vandaag om 06:39:30
  

Auteur Topic: Alternatieven voor servo's  (gelezen 3337 keer)

schipcas

  • Lid van de AMC, Amsterdamse Modelbouwers Club
  • Offline Offline
  • Berichten: 412
    • Amsterdamse modelbouwers club
Re: Alternatieven voor servo's
« Reactie #30 Gepost op: 11 November 2025, 08:51:16 »
Enkele jaren geleden heb ik deze servo mount ontwikkeld en 3D geprint. Mijns inziens de meest eenvoudige oplossing. Gaatje onder de wisseltong steller en de servo mount onder de baan monteren



De steldraad zit altijd gecentreerd.
Kijk voor de .stl file op https://cults3d.com/en/3d-model/game/servo-mount-rr-turn-out
Velen gingen jullie al voor over de gehele wereld.

Kijk ook een op dit draadje, hierin wordt uitgelegd hoe eenvoudig deze servo mount te monteren en te stellen is. https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=105189.msg3222355191#msg3222355191

Groet
Henk Schipper
« Laatst bewerkt op: 11 November 2025, 09:40:52 door schipcas »
Als hadden komt, is hebben te laat!

Joz

  • a.k.a. Jos
  • Offline Offline
  • Berichten: 696
  • Vaak bu'j te bange
    • Museumdepot Beekbergen in H0
Re: Alternatieven voor servo's
« Reactie #31 Gepost op: 11 November 2025, 11:47:33 »
Mooi beugeltje, maar dit topic is juist begonnen om een alternatief voor servo's te vinden, omdat die servo's aan de lopende band weigerden.

Steeds weer problemen met de servo's. De decoders bleken allemaal prima te werken, maar de servo's zelf kapten er regelmatig mee. Het meest vervelende probleem vind ik de servo's die het goed doen zolang je ze maar regelmatig gebruikt. Ik heb nu nog een paar servo's die dienst weigeren als de baan 2 weken niet gereden heeft. Beweeg je ze even met de hand heen en weer dan doen ze het weer, tot je de baan weer 2 weken uitzet.

Waar ik erg benieuwd naar ben: hebben meer mensen problemen dat servo's zo snel onbetrouwbaar worden? En waar komt dat dan door?
Maakt het verschil als de servo een kleine slag of een grotere slag moet maken?
Of als de servo in de eindstand wel of niet wordt afgeschakeld?

Groeten,
Jos

Montanbahn

  • Offline Offline
  • Berichten: 919
  • Steel is king!
Re: Alternatieven voor servo's
« Reactie #32 Gepost op: 11 November 2025, 11:59:21 »
Ik heb een heel ander probleem met de servo's. De inbouwdiepte. Daarom gebruik ik de MP1 en die zit niet onder de baan maar direct onder het wissel. Ook nog eens gemakkelijker aan de "keukentafel" te monteren.
Daarnaast vind ik de ronde slag die de stelpin maakt in de boven getoonde servohouder zeer onbetrowbaar. Heel overdreven zit tussen het laagste punt (linker of rechter uitslag en het middenpunt een paar mm verschil. Des te dikker de plaat, des te groter dit verschil. Daardoor steekt die steldraat, of te ver uit, of schiet er steeds uit.
Met een lineare verplaatsing (dus zoals bij de MP1) is dit geen issue.
Ter verduidelijking even een foto (in de zichtbare delen zit er onder het wissel een dun plastic plaatje, zodat je de MP1 niet ziet (zit daar netjes onder de ballast)



MB

It's weird having the same age as old people...........

bouwdraadje

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5139
Re: Alternatieven voor servo's
« Reactie #33 Gepost op: 11 November 2025, 12:01:55 »
Ik gebruik ze zelf te weinig. Ik heb met laten vertellen dat zelfs MG90s bij veelvuldig gebruik maar een jaar of 2~3 meegaan en dat ze dan vervangen moeten worden. Dan wordt er geadviseerd om iets duurderen te nemen van ~€7,- Ik weet alleen niet welk nummer dat is uit mn hoofd.

Ik heb nog niet meegemaakt dat een MG90 dienst weigert. Een SG90 is niet geschikt voor een wissel omdat ze te fragiel zijn. Waarschijnlijk als je voorzichtig gaat, kan je ze laten werken, maar het is niet om aan te raden.

Citaat
Maakt het verschil als de servo een kleine slag of een grotere slag moet maken?
Ik zou denken van wel, minder rotaties, minder slijtage.

Citaat
Of als de servo in de eindstand wel of niet wordt afgeschakeld?
Dat is voor wissels wel een beetje een must. Ik deed het eerst niet, maar sommigen bleven brommen. Als je zo een servo mechanisch niet sloopt, fikt die wel een keer door. Ik had er ook met eentje ruzie omdat die 3 verlengkabels had. Dat was er net 1 teveel, die kon gaan jitteren als ik een bepaalde trein te hard liet rijden. EMC is zo geweldig  ;D.



Bas
Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)

Albert de Heer

  • Offline Offline
  • Berichten: 290
Re: Alternatieven voor servo's
« Reactie #34 Gepost op: Vandaag om 10:18:21 »

Dat is voor wissels wel een beetje een must. Ik deed het eerst niet, maar sommigen bleven brommen. Als je zo een servo mechanisch niet sloopt, fikt die wel een keer door. Ik had er ook met eentje ruzie omdat die 3 verlengkabels had. Dat was er net 1 teveel, die kon gaan jitteren als ik een bepaalde trein te hard liet rijden. EMC is zo geweldig  ;D.

Bas

Dat is dus nog een reden waarom ik de servo's niet zo geweldig vind.  ;D
Onder mijn baan heb ik 3 servo's zitten die een verlengkabeltje hebben, 30 cm of zo. Dat gaat allemaal wel goed. Maar ik heb het met een andere servo al een keer meegemaakt dat ie na opstarten als een wilde heen en weer sloeg, en dan de volle uitslag. Gelukkig steken mijn verbindings verenstalen draden los in het bewegende deel van het wissel en schoot deze gewoon los. Maar als deze servo in mijn zelfgemaakte ahob had gezeten was ik niet echt blij geweest...
Voor deze ahob geldt : lang leve de stappenmotor  ;)

Albert de Heer

  • Offline Offline
  • Berichten: 290
Re: Alternatieven voor servo's
« Reactie #35 Gepost op: Vandaag om 10:27:26 »
Ik zou nog wat montage plaatjes maken, deze is even ter demo :






Te zien is dat deze motor in de stand "links" staat. Het wissel zelf zit er niet op, maakt nu niet uit. Normaal gesproken leg je eerst het wissel en dan pas de motor. De truc is dat de hele printplaat te draaien is als je alleen schroef 1 monteert :










Door nu de hele printplaat over deze schroef een beetje te draaien totdat de wisseltong goed aanlegt en de bedieningsdraad een beetje op spanning staat wordt de ideale positie van de 2e bepaalt. Simpele manier, kan eigenlijk niet misgaan..
« Laatst bewerkt op: Vandaag om 10:30:55 door Albert de Heer »

Eric v C

  • werkt aan eigen variant Wutachtalbahn Sauschwänzlebahn
  • Offline Offline
  • Berichten: 1201
  • Fleischmann H0 modelbouwer - RocRail
    • Alt(ernatieve) Wutachtalbahn
Re: Alternatieven voor servo's
« Reactie #36 Gepost op: Vandaag om 10:42:24 »
Ik heb het alternatief microstepper als aandrijving voor de wisseltongen nog niet zien langskomen.
Ik vroeg me af waarom eigenlijk niet?

Een microstepper heeft een steppermotor die je nauwkeurig kan instellen en die een as met spoed aandrijft.
Op de as zit een heugel die door het draaien van links naar rechts of omgekeerd beweegt.
De snelheid van bewegen is beperkt maar in mijn ogen best realistisch.
Je hebt geen eindschakeling nodig omdat ze best even tegen de grens belast kunnen worden is mijn ervaring.

In principe kan je de DCC-schakeling die Aiko voor de bediening van armseinen ontworpen heeft gebruiken, zou ik denken.

Zie https://www.youtube.com/@AikoPrasTrains en https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=108775.0

Eric