BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: Roy Hendriks op 18 March 2021, 20:44:49

Titel: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Roy Hendriks op 18 March 2021, 20:44:49
Beste mede spoorders,

Na een paar jaar geklungelt te hebben met een te kleine ruimte en het feit dat de kinderen een lego/game kamer kregen, heb ik maar besloten een ruimte in mijn bedrijfspand te maken.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Naamloos_107.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Naamloos_107.png)

De ruimte is dus 4,7x3,4m met alleen een toegangsdeur en geen ramen. Nu zat ik zelf te denken om in een stuk magazijnstelling van 2,45m een bureaublad te maken. Zo heb ik een fijne werktafel en opslag in een. Het idee is om de overige ruimte langs de wanden een baan van 1,1m diep te maken. Een stukje van de lange wand af zodat ik aan de lange zijde van beide kanten erbij kan. De twee stukken langs de korte wanden ook 1,1m maar daar moeten dan iets van mangaten of uit neembare delen in komen.

De diepte van 1,1m had ik in gedachten omdat ik persoonlijk een diepere baan mooier vind dan een hele ondiepe baan.

Omdat ik natuurlijk zoveel mogelijk baan wil, vroeg ik mij af of iemand een beter idee heeft voor de indeling?

De schaal waarmee gereden gaat worden is H0.

Groeten, Roy
Titel: Re: inspiratie vraag over indeling van de ruimte
Bericht door: ruudns op 18 March 2021, 20:52:52
Lijkt een beetje op mijn ruimte (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=56636.0). Beetje breder maken ;).
Titel: Re: inspiratie vraag over indeling van de ruimte
Bericht door: bask185 op 18 March 2021, 21:09:26
Hallo Roy,

Leuk dat je aan een treinbaan gaat beginnen.  (y)

Om te beginnen. Het is niet genoemd of naar naar gevraagd maar ik zou je baan op 1,30m hoog bouwen. Dat heeft voor en nadelen
Voordelen:
- Je hebt onder je baan erg veel bruikbare ruimte voor opslag die je anders niet zou gebruiken. Je kan onder je hele baan ikea kasten of rekken of .. plaatsen om alles een plekje te geven.
- 1,30 is een erg mooie kijk hoogte

Nadelen
- Als je 1,10 diep wilt bouwen (en ik raad zelf 1,00m aan vanwege armlengtes) moet je dus of met een trappetje oid werken, of je moet er voor zorgen dat je je baan in modules opbouwt die je er uit kan halen, of je moet het een en ander verrijdbaar maken offff. misschien dat je zelf iets kan bedenken om overal bij te kunnen.

En als je slim bent, houd je alle elektronica aan de voorzijde. Daar maak je jezelf erg gelukkig mee. :police:

Qua opvulling kan je best veel doen en dat is erg meningsgebonden, daarom zal ik wat punten opnoemen om over na te denken. We kunnen namelijk met betere ideeen komen als we weten wat je dus ongeveer wilt. Nu heb je aangegeven dat je veel treinen wilt laat rijden maar..
- Wil je rondjes kunnen rijden of wil je pendelen of wil je een combinatie van de twee?
- Wil je graag rangeren of zoveel mogelijk treinen laten rijden of.... ?
- Wil je een schaduwstation of niet? Of lijkt een cassette systeem je iets?
- Hoeveel trein heb je of wil je? En wat voor trein heb je/wil je?
- Heb je voorkeur voor een bepaald landschapstype? Bergen? Bos? Polder?

Als je veel trein wilt laten rijden, kan je een dubbelsporig hondebot uitleggen met eventueel een klimspiraal naar een schaduwstation. Je kan een station in het midden bouwen. In plaats van de hondebot kan je ook gewoon een dubbelsporig rondje langs de rand van de bakken laten lopen. Ik denk waar het merendeel van ons wel over eens kan zijn, is dat treinen in ieder geval een punt A en een punt B moeten hebben. Het geeft een bepaald doel aan de treinen en het doorbreekt de saaiheid van het doelloos rondjes rijden. Dus als ze van station naar schaduwstation rijden en even later weer terug, dan zit je goed.

Ik raad ook aan om een rail ontwerp programma zoals anyrail of scarm te nemen als je dat nog niet heb. Het helpt met plannen en het is leuk om te doen. ;D

We horen van je en onthoud! probeer out-of-the-box te denken  ;)

Mvg,

Bas


Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 18 March 2021, 21:29:43
Hallo Bas en Ruud,

Bedankt voor jullie info. ik bedacht me zelf net ook inderdaad al dat het wellicht handig geweest was om erbij te vertellen wat ik van plan ben te gaan bouwen:

- station met stad, het station word 'Feldafing' van Kibri en de overkappingen van Faller 120180. twee naast elkaar en twee achter elkaar om een mooie stationshal te creëren.

- ergens een berg(je) met een kolenmijn gebied erop. heb op een forum ooit eens een conceptgezien met een soort lade onder de tafel waar een stuk van de mijn te zien was. Dat leek mij ook wel wat.

- een schaduwstation. ik dacht zelf in het midden onder de tafel. Zo kun je vanuit bijna alle richten er in rijden. Het schaduw station moet ook een keerlus bevatten om een stel te kunnen draaien. dit schauwstation moet op 1 plaat zitten. Het plan is dan om een scharnier een 1 kant te maken zodat je het schaduw station naar beneden kunt klappen (wel eerst leegmaken :police:) zodat je bij de bedraging van het bovenliggende deel kan

- wil ook wat met Faller car system of iets dergelijks in de stad doen.

- bij het station een soort museum spoortje voor stoom locs met misschien een ringloodsje en draaischijf

- tijdperk en landen is niet zo mijn ding, ik laat erop rijden wat ik mooi vind. Wel zal het voornamelijk duits georiënteerd zijn ivm de meeste gebouwen een duit uiterlijk hebben.

- ik rijd digitaal met een intellibox 2 en voornamelijk digikeijs onderdelen. automatiseren via koploper of i-train (weet nog niet welke ik moet kiezen)

- qua kasten eronder, goed idee! wel op wielen want wil goed onder de baan kunnen komen

- het liefst dubbelspoor en ergen in de verte een parade baantje met brug ofzo

- wat betreft teken, ik heb al een tijdje anyrail maar wil eerst vast hebben staan hoe en waar de 'tafel' komt

Gr. Roy
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Duikeend op 19 March 2021, 12:07:13
hi

je hebt leuke ideeën maar de ruimte is toch beperkt. ik zou eens kijken of je de werkbank niet onder je baan kwijt kan. want als ik zo naar je tekening kijk en je gaat dan uit van een werkbank op maat, dan gaat het hard met de beschikbare ruimte. zelfde geldt natuurlijk voor de stellingkast. gewoon lekker iets op wieltjes en dan onder de baan rollen. wij hebben ook een modelbaan in combinatie met opslag gebouwd en na 3 keer de stellingen opnieuw gedaan te hebben kan ik je zeggen dat je daar goed over na moet denken  ;D


edit: ik heb even zitten schetsen (dit is natuurlijk zo maar een voorbeeld). je ziet dan dat de ruimte best beperkt is:


(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Dsc02117-605490e553f73.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Dsc02117-605490e553f73.jpg)


zo zou ik ook goed nadenken of je nog ruimte wil tussen lange wand en baan. wil je daar wat aan hebben dan moet je al gauw een halve meter hebben..
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 19 March 2021, 20:46:00
Bedankt voor je tips Duikeend.

Het heeft me aan het denken gezet:

- De 'knutseltafel' op wielen is een goed idee echter lijkt mij dat vervelend ivm het wiebelen door de wieltjes. Ik denk dat dat ook persoonlijk is.
- De stelleing/knutseltafel kan ik ook half opbouwen deze is dan 1,25m lang ipv 2,5m. Deze zet ik dan als je binnen komt direct rechts. In de dode hoek die dan daarnaast ontstaat, kan dan een klimspiraal
- Vanuit de klimspiraal dan rond langs de wanden. Het doel is 1,1m diep mits de baan los van de wanden kan staan. 
 
Ik heb nog twee stukken tafel van de vorige baan staan, beide 1,1m diep. Morgen ga ik daarmee schuiven om te kijken hoeveel ruimte er over blijft. Ik vind toch altijd dat als je het zo doet, het allemaal een stuk beter te passen is dan met een tekening op schaal

Als de baan vorm begint te krijgen, kan ik altijd de knutseltafel nog ombouwen zodat ie onder de tafel past.

Ik plaats morgen wel wat foto's van het 'passen en meten'

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 22 March 2021, 16:52:00
Het heeft wat langer geduurd maar ik ben er uit! Iets met, 'met passen en meten...'

De tafel toch op sommige plekken 1,2m diep kunnen maken.  Zie foto, op de plaatsen waar de tafel 1,2m diep is, staat deze los van de muur ( boven en links) het onderste deel is 1m diep. Dit staat wel tegen de muur.

Overal geprobeerd en kan er (buiten verwachting) toch best goed bij met 2 handen. Het latigste om bij te komen is het stuk van 1m tegen de wand. Kan er goed bij en met een krukje nog beter. In het ergste geval kan ik op strategische plaatsen een los gebouw neerzetten. Als ik dan achteraan bij moet, kan ik dit gebouw even weghalen zodat ik een steunpunt heb.

Nu dit probleem getackled is, komt ( voor mij) het moeilijkste: het baanplan.
Ik heb Anyrail maar heb best nog wel moeite om er iets moois van te maken.

Dus als iemand zich geroepen voelt....(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210322/cc3de4e619e21b1a4ec4599d30643907.jpg)

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Sven op 22 March 2021, 16:59:10
Misschien een apart idee: in plaats van de traditionele rondrijdende baan te maken, heb ik zelf veel plezier aan een baan met twee einden, die allebei op hetzelfde kopstation binnen komen. Dus de trein vertrekt van de ene kant van het perron, rijdt een lusje en komt terug langs het andere zijde van het perron. Dan kopmaken en het omgekeerd doen. Maar wellicht werkt dit beter met mijn langzaam tuffende smalspoortreinen, dan een normaalspoorbaan met lange Intercity treinen.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: BartvD op 22 March 2021, 17:20:41
Ik ben het met Sven eens. In plaats van een traditionele baan een baan van eind tot eind over de langste kant. Hoeft niet dieper te zijn dan 60cm en een schaduw station (hooguit 40 cm diep) aan de kortste kant van de U. Je zou zelfs schaal 0 (of 0m 0e) kunnen nemen.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 22 March 2021, 18:21:24
Bedankt voor jullie reacties, maar zat zelf toch meer te denken aan twee klimspiralen aan beide uiteinden van de tafel. Dan onder de tafel een schaduwstatoin.

Een berg landschap met diverse hoogtes vind ik ook altijd erg mooi.

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Tjalling op 22 March 2021, 19:42:47
Dan denk ik een klimspiraal rechtsboven, en één linksonder. Het smalle stuk onderaan richting deur kun je dan gebruiken voor een zijlijn of industrie ofzo.
Op deze manier kun je spiralen maken met grote diameters, en dus lage stijging percentages. Te steile hellingen zijn heel gauw heel vervelend omdat die je erg beperken in de treinen waarmee je kunt rijden.

Groet,
Tjalling
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 22 March 2021, 22:38:41
Kopstation of doorgangsstation ?
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 22 March 2021, 23:03:50
Het liefst doorgang.

Wat betreft die 2 spiralen, zoiets had ik ook in gedachten.

Heb de hele avond baanplannen zitten bekijken en kwam deze tegencvoor een schaduw station. Die zou net onder het smalle deel passen. Want die is ook 1m breed. Wel dan met het spiraal in het brede deel zodat de spiraal mooi 1,15m doorsnede krijgt.(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210322/7f8f713cd3b9fb65a256b5f4e4bbc26b.jpg)

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 24 March 2021, 22:24:02
De tafel is inmiddels klaar!

Omdat het toch wat moeilijk bleek de ruimte goed te benutten toch maar besloten geen werkbank te maken. De lade onder de computer (daar moet nog een plekje voor gevonden worden) is nu werkplek, en het gereedschap heb ik opgelost door een plank aan de muur te schroeven.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/20210324-220549-605baacb9b709.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/20210324-220549-605baacb9b709.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-20210324-WA0012-605baeeaccc51.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-20210324-WA0012-605baeeaccc51.jpg)

Nu aan het tekenen geslagen in Anyrail. Ik ben begonnen aan het schaduw station. De tips (waarvoor dank!)betreffende de klimspiralen heb ik gebruikt, resultaat: binnen spoor helling 2,9% en 8,5cm hoogte. het buiten spoor heeft 2,6%.
Ik heb geprobeerd om een situatie te creëren waarbij er op zoveel mogelijke plaatsen van spoor gewisseld kan worden. Helaas levert dit me wel een extra keerlus op waar ik zo 1-2-3 niet weet waar ik de scheidingen moet gaan maken.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/2021-03-24-605ba9e48797f.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/2021-03-24-605ba9e48797f.png)

Die bovenste keerlus uitkomend van het schaduwstation, snap ik. Die andere met die wissels, weet ik dus niet hoe ik dat het beste kan aanpassen. Het is de bedoeling om Digikeijs keerlus modules te gebruiken.

Heeft iemand tips over de layout en/of de keerlus problematiek?

Overigens ben ik voornemens van dit project een bouwverslag te maken. Is daar animo voor?

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 24 March 2021, 22:44:40
Opgelost!

voor de oplettende kijker: de bochtwissels links weggehaald. die waren eigenlijk niet nodig. in beide richtingen kon er eerder ook al naar een van die sporen gewisseld worden.

Best handig, die keerlus functie in Anyrail...

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/2021-03-24-1-605bb2a1d6b64.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/2021-03-24-1-605bb2a1d6b64.png)
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Duikeend op 24 March 2021, 23:52:31
 ;D ;D een werkbank die onder je tafel kan.. waar heb ik dat eerder gehoord  :angel:  ;D maar alle gekheid daar gelaten; je laat er in ieder geval geen gras over groeien. mooi!

ik zie nu ook dat ik de deur verkeerd ingeschat had :)
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Lars Smelter op 25 March 2021, 09:29:49
Volgens mij moet je nog even goed naar het baanplan van je schaduwstation kijken. Ik neem aan dat je rechts rijdt en het binnenspoor als dalende spoor wilt gebruiken. Je rijdt dan rechtsboven de spiraal in aan de muurzijde (blauwe pijl), en er weer uit aan de andere zijde (zwarte pijl). Daar heb je alleen niet het schaduwstation getekend... En vanuit het schaduwstation kun je alleen weer via hetzelfde spoor weer omhoog (via keerlus). Vanuit klimspiraal linksonder kun je niet in het schaduwstation komen.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Baanplan-605c49cb4b19c.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Baanplan-605c49cb4b19c.png)
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 25 March 2021, 10:29:56
Volgens mij moet je nog even goed naar het baanplan van je schaduwstation kijken.
Mee eens.  Alleen:  als je rechts rijdt, is het buitenste spoor dalend en het binnenste stijgend.

Maar nog veel "erger" :  als je rechts rijdt heb je helemaal geen schaduwstation.  Volg de sporen maar.  Zowel vanuit de rechtse spiraal als de linkse is het schaduwstation onbereikbaar..  Dan zullen er in ieder geval wat wissels anders moeten liggen.

En wat betreft de keerlussen:   kijk eens naar het gebruik van de Lenz LK200.   En kijk eens naar de lengte van je langste treinen, of die bij dit concept in de keerlussen passen.

Maar eerst zorgen, dat je het schaduwstation ook werkelijk kunt bereiken !
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 25 March 2021, 17:55:36
De spiraal linksonder moet je aan de linkerkant binnen en buiten rijden.
De spiraal rechtsboven moet je aan de onderkant binnen en buiten rijden.
Dan zit je rechtsrijdend op het buitenste spoor en dus op de kleinste helling omdat je tegenwijzerzin klimt..

Als schaduwstation voorzie je het aankomende spoor onder de hoek van je wissels en je legt er gelijk een harp aan die mooi parallel aan de plaat blijft.
Dat doe je voor beide spiralen.
In de linkerbovenhoek leg je een grote cirkel met daarin 4 wissels die aftakken naar buiten. 1 aan de bovenkant, 1 aan de linkerkant en 2 punt-aan-punt ter hoogte van de bovenste binnenhoek in je tafel.

De vertrekkende sporen leg je naast de bundels.

De sporen sluit je dan als volgt aan:
- aankomend spoor uit de bundel boven aan de wissel boven in de cirkel
- vertrekkend spoor uit de onderste spiraal aan de wissel links
- vertrekkend spoor uit de rechtse spiraal aan de bovenste wissel rechtsonder in de cirkel
- aankomend spoor uit de bundel links aan de onderste wissel rechtonder in de cirkel

Op de cirkel in de linkerboven hoek ga je dan ook tegenwijzerzin rijden, nooit wijzerzin want je kan er in die richting niet op geraken als je consequent rijdt.
De keerlussen maak je dan zo alng als nodig is wan dat is gewoon een stuk uit het vertrekkend spoor naar beide spiralen.

Voordeel:
Je rijdt gewoon van de ene spiraal naar de andere
Kan op elke bunde keren door de grote cirkel te gebruiken
Je rijdt op het rechtrspoor naar boven in je spiralen
Je kan treinen van A naar B en terug laten rijden.
Je kan je treinen ook gewoon lange rondjes laten rijden.
Je hebt voldoende lengte voor je keerlussen

Nadeel:
Het is een beetje puzzelwerk om alles teplaatsen.

Hoop dat je er mee weg kan, zo zonder schets.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 25 March 2021, 18:33:45
Wat fijn al die goede tips en reacties.

@Frans, bedoel je met die harp zoiets als op deze foto?

Gr. Roy(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210325/38218a9978963066026cb174da6da0c7.jpg)

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 25 March 2021, 19:37:31
Dat is inderdaad een "harp"
In het plan ligt er ook al 1  ;)
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 25 March 2021, 21:05:39
@Frans, ik weet niet helemaal zieker of ik je goed begrijp maar ik denk dat je dit bedoeld:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/2021-03-25-605cec6f22d92.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/2021-03-25-605cec6f22d92.png)


op zich een super idee, een soort rotonde!

Ik krijg het alleen niet passend en ik denk dat het twee nadelen heeft:

1: de opstelsporen worden hierdoor heel kort
2: is de 'rotonde' niet een soort bottleneck?

Gr., Roy
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 25 March 2021, 21:49:02
Roy, dat was het idee er achter.

De rotonde wordt inderdaad een soort van "bottleneck", maar je treinen vertrekken toch 1 per 1 uit hun schaduwstation.

Een andere oplossing zou kunnen zijn dat je de schaduwstations op 2 niveau's legt met 1 winding (8 cm) verschil. Je kan dan de keerlussen in de linkerbovenhoek gewoon boven elkaar leggen.

Het bovenste schaduwstation maak je langer door het diagonaal over de tafel te leggen. Ik denk dat je dan bijna tot de oorspronkelijke lengte geraakt.

Ik pieker nog even verder om alles in 1 schaduwstation te krijgen dat vanuit de 2 spiralen bereikbaar is.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 25 March 2021, 21:53:00
Frans,

Bedankt voor uw hulp!

 ik weet niet of dit in te stellen is in koploper of i-train, maar ik zou ik ook bovenstaand idee passend kunnen maken met 1 kort schaduw station (onder) en een lange (boven)? De bedoeling is dan dat de software ervoor zorgt dat de lange treinen in het juiste gedeelte geparkeerd worden.

ik denk dat ik het dan wel passend kan krijgen...
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 26 March 2021, 19:58:00
Vandaag nog weer even een poging gedaan voor het schaduwstation. mede geïnspireerd door Frans, ben ik verder gedaan met het rotonde idee met hieronder het resultaat:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/2021-03-26-1-605e2e81caf15.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/2021-03-26-1-605e2e81caf15.png)

De bovenste opstelsporen zijn 2m, de onderste 1,7m
Ik ben benieuwd wat jullie hiervan vinden.

Groet en prettig weekend,
 Roy
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 30 March 2021, 10:11:39
Roy, ik denk een oplossing gevonden te hebben waarbij je met 1 groot unidirectioneel schaduwstation werkt dat vanuit je 2 spiralen bereikbaar is.
Ik zet vanavond nog even een schets op papier want dat is iets te ingewikkeld om tekstueel uit te leggen.

bij deze dus een mogelijke oplossing

(https://live.staticflickr.com/65535/51084846676_6bc1ed0a6c_o.jpg) (https://flic.kr/p/2kQcc9y)voorbeeld plan (https://flic.kr/p/2kQcc9y) by Frans Peeters (https://www.flickr.com/photos/140394905@N08/), on Flickr


Hoop dat het een beetje duidelijk is. Er moet een beetje gespeeld worden met niveau's om een paar sporen te laten kruisen.

Zo laat je in de rechterspiraal het spoor dat terug naar boven rijdt pas een winding hoger beginnen (85mm). Daardoor kan het spoor dat vanuit de linker spiraal komt onder dit spoor kruisen om aan te sluiten op het spoor van de rechtse spiraal en zo het schaduwstation bereiken.
Het spoor van je schaduwstation naar de spiralen loopt dan rustig naar de eerste winding van je vertrekkende spiraal met een wissel om af te takkennaar je linker spiraal.


Edit: plannetje en wat uitleg er bij gezet
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 01 April 2021, 21:26:01
Hallo Frans,

Hartelijk dank voor het onwerp.

Ik moest even 2x kijken voor ik hem snapte...
Dit is een mooie en vooral makkelijkere oplossing.

Zoals ik het bekijk zit er geen keerlus in toch? Als het wel zo is, ook geen punt hoor. Dan komt er gewoon een keerlusmodule tussen.

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: bask185 op 01 April 2021, 21:36:52
Ik ben zelf voorstander van het gelijk gepoold houden van parallel sporen opdat je dan overloop wissels kan plaatsen zoals je misschien bij je station gaat willen.

Daarom zou ik zelf bij deze lus alsnog een keerlus module inbouwen desondanks dat het strikt gezien niet noodzakelijk is. Just my 2 cents.

Mvg,

Bas
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 01 April 2021, 22:31:16
Graag gedaan Roy.

Ik heb er nog wel een klein foutje in gevonden  :-\ namelijk de wissel in de rechter spiraal die aftakt naar de linker spiraal ligt niet op 85mm maar op een halve winding hoger (ongeveer 127mm).

En die keerlusmodule, ik zou er ook één steken in de lus en zoals Bas aangeeft in de bovenbouw de sporen gelijk "gepoold" houden om geen problemen in wisselstraten te hebben.
Dit is geen vrijgeleide om in je bovenbouw gelijk wat te doen. De keerlus-val ligt overal op de loer  ;)

succes ermee
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 03 April 2021, 11:02:49
Hallo Frans,

Dat lijkt me geen probleem, er is voldoende lengte naar de linker spiraal om dat verschil te overbruggen.

Wat betreft die keerlus module snap ik niet helemaal waarom dit (preventief) nodig is. Ik neem aan dat hij dan in deze lus moet?

Nogmaals bedankt allemaal, en fijne paasen!

Gr. Roy(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210403/2d10240253afa27d3c9b6c0f19686819.jpg)

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 03 April 2021, 21:19:52
Hallo Roy, het is inderdaad in die "lus".

Preventief omdat we niet weten hoe de baan er boven er gaan uitzien.
Van zodra je daar wissels hebt liggen tussen de sporen die in tegengestelde richting bereden worden,krijg je kortsluiting als je de polariteit volgens het analoog principe gaat toepassen (+pool altijd op rechterstaaf in de rijrichting bv)
Omdat dit bij digitaal bedrijf niet meer speelt, ben je beter af met het principe van /pool altijd aan buitenste railstaaf bv.

Als je die keerlusmodule nu nog niet wil inbouwen is dat geen ramp. De lus is meer dan lang genoeg om ze later nog in te bouwen. Je moet dan alleen terug wat draadjes aan je sporen solderen en wat secties maken, maar dat is een kleintje.

Als je met het plan van de zichtbare baan komt, kunnen we de boel overlopen en je weer wat verder op weg helpen.

Ook een fijn Paaswekend gewenst.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 04 April 2021, 13:51:26
Dankjewel Frans,

Ik snap em. Dit is eigenlijk een 'hondenbot'. Als je dan bij een station de sporen kruist, wordt de lus een keerlus.

In dat geval komt de module er direct tussen. Want wil bij het station een omloop spoor maken.

Want betreft het baanplan voor zicht niveau, weet ik nog niet of ik die ga maken. Ik ben niet heel goed in het van te voren iets tekenen. Meestal krijg ik het gaande weg 'in de kop'. Daardoor vind het heel moeilijk iets op papier te zetten.

Ik zit er ook nog aan te denken om rechts onderin aan het einde van de tafel een enkel spoor klim spiraal te maken. ( dubbel spoor past met een minimum boogstraal van 42 niet in een tafel van 1m breed.) Deze kan in het schaduw station dan op het dalende spoor van de spiraal links onder worden aangesloten. Vraag is dan alleen of ik de spiraal dan in beide richtingen bereden wil hebben of niet. Op zich is het wel mogelijk omdat de helling van die spiraal 2,9% is volgens anyrail.

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 01 November 2021, 23:19:17
Hallo,

Zo, even dit draadje weer afstoffen...

Heb inmiddels op een paar verbindingen na, het schaduw station liggen.

Nu ben ik met anyrail een poging gaan doen om het zicht gedeelte te tekenen. Op zich geen onderdeel van mijn hobby. Enerzijds omdat ik niet heel creatief ben in het bedenken van een station met wisselstraten, anderzijds omdat ik anyrail niet goed genoeg ken....

Het schaduw station ziet er dan als volgt uit:
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211101/5db91cf241cae85e67459da913736e97.jpg)

Het zichtgedeelte zo:
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211101/fa62a7780233e2b4acad7d1a8a5d9749.jpg)


In het smalle gedeelte was geen ruimte voor een dubbele klimspiraal. Om toch 2 sporen te kunnen handhaven, heb ik er maar twee achter elkaar gezet.
 De bedoeling is vaste rij richtingen aan te houden i.v.m. de klimspiralen

Verder verwachte ik al dat er ergens een keerlus zou ontstaan en dat is ook zo. Volgens anyrail betreft dat alles wat in rood is weergegeven.

Nu heb ik 2 vragen:

1. Ennu? Ergens zal er een of meerdere keerlus module(s) in moeten. Maar waar? Wellicht handig om te weten hierbij is dat de langste trein 187cm is.

2. Ik zit eraan te denken om alle helixen 1 extra windingen te gevener zal dan voor zicht niveau een wissel in moeten komen. Als alle helixen dan 1 extra winding hebben, zou hiermee een parade spoor gemaakt kunnen worden die voornamelijk langs de achterwand zal lopen

Alle andere tips om het zicht niveau wat meer sjeu te geven zijn uiteraard ook welkom

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 02 November 2021, 10:21:35
De "keuzes" die Anyrail maakt lijken mij niet geheel logisch, dus daar zou ik zeker nog eens naar kijken.
Als voorbeeld: vanuit de enkelsporige klimspiraal kom je in het voorste schaduwstation.  Daar is maar 1 spoor rood, maar alle andere sporen beginnen ook op dezelfde wissel en komen ook weer bij elkaar.  Dat klopt dus sowieso niet.
Ook lijkt Anyrail keerlussen samen te pakken, zie bij de Engelse wissel aan het begin van het schaduwstation.  Of is dat een kruising ?    En als het een kruising is (geïsoleerde rijbanen, dan is de lengte van de lus waarschijnlijk te kort.
Advies:  teken de baan eerst eens als hondenbot, waarbij het station in het midden geen verschillende polarities kent, dus één geheel is, zoals nu.  Dan heb je dus links en rechts een keerlus.  Teken daarna de extra verbindingen en kijk waar hierin de polarisatie conflicteert.   Zo kun je veel beter zien waar een keerlus zit en waar je dus maatregelen moet nemen.  Anyrail zal het vast niet fout gedaan hebben, maar het houdt geen rekening met meerdere, betere mogelijkheden.  En weet niet hoe lang een keerlus moet zijn.  En geeft ook geen meerdere sporen in een keerlus aan.

PS.   Tegelijkertijd een schaduwstation uitrijden en aan de andere kant inrijden, terwijl het in een keerlus ligt, gaat niet werken, als bij 1 van de kanten de polarisatie omgekeerd moet worden.  Heen en weer = kortsluiting.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: David Hoogvorst op 02 November 2021, 11:35:18
Ter info: Als er meerdere keerlussen over hetzelfde railstuk gaan, toont AnyRail alleen de kortste. Het probleem is natuurlijk dat als je eenmaal een keerlus hebt, er in principe heel veel routes zijn om deze keerlus aan te tonen. Als AnyRail dat zou doen wordt de halve baan rood gestippeld.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 02 November 2021, 12:49:28
Het rode gedeelte werd rood op het moment dat ik het rechtse kruiswissel bij het station plaatste. Ook precies het moment waar ik het verwachtte.


Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 02 November 2021, 14:52:04
Misschien zou Anyrail de hele baan wel rood kleuren, behalve het station. Dan heb je daar aantoonbaar dus niks aan.  Maar daar gaat het niet om.

Het gaat er om, dat Anyrail aangeeft waar keerlussen zitten, maar daarbij niet zegt waar je dan de isolaties zou moeten plaatsen.  De getoonde rode delen hoeven dus zeker niet handig gekozen te zijn, daar heeft Anyrail geen zicht op.

Mijn vraag over kruising / Engelse wissel aan het begin van diverse keerlusgedeeltes (Anyrail) is overigens nog niet beantwoord.  En dat maakt nogal een behoorlijk verschil.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 02 November 2021, 15:15:49
Die wissel voor het onderste schaduwstation is een engelse wissel.

 Eventueel zou ik er ook een kruising van kunnen maken. Dat betekend dan dat ieder trein die vanaf 'onder' komt, het hele rondje moet pakken om in het schaduw station te komen. Als dat een keerlus oplost, is dat natuurlijk geen probleem.


Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 02 November 2021, 16:02:03
Juist om te voorkomen dat de trein altijd eerst een rondje moet maken zou ik geen kruising maar een Engelse wissel pakken.
Maar omdat het maken van een extra rondje geen zin heeft volstaat een halve Engelse wissel.
Kom je van boven heb je de keuze: schaduwstation nar rechts of rechtdoor rondje in.  Kom je van links dan alleen rechtdoor naar het schaduwstation.

De invloed op mogelijke keerlussen kan ik zo niet overzien, dus nogmaals advies:  maak een vereenvoudigde weergave en volg de sporen.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 02 November 2021, 19:54:13
Bedankt voor jullie hulp!

Bij het volgen van de sporen kom ik op kortsluiting uit op de twee engelse wissels rechts en links boven in het station gedeelte. Deze wissels had ik bedacht om een omloopspoor bij het station te hebben voor bijvoorbeel een vrachttrein. Het omloop spoor is dan het doolopende  spoor  bij de 3 doodlopende stukken.

Dit schrijvende bedenk ik me dat er ook mogelijk is om voor beide richtingen een omloop spoor te maken zonder dat ze elkaar kruisen. Deze 2 omloop sporen zouden dan in het midden tussen de perronsporen moeten komen. Echter vind ik dit de minder mooie optie.  Als ik het kan oplossen met een keerlusmodule, gaat daar mijn voorkeur naar uit.

Door die rotonde zijn de parralel sporen niet gelijk gepoold. Hierdoor kun je nooit een aftakking in de hoofbaan hebben waarmee je op beide sporen terecht kunt komen. Dit is uit eindelijkwel de bedoeling want in get onderste gedeelte moet een industrie gebied met kolenmijn en museum stoombedrijf komen. De oude stomers moeten dan natuurlijk wel op een van de hoofd banen kunnnen komen.

Als iemand nog een idee heeft...



Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 02 November 2021, 23:02:25
Andere visie gebruiken om op je station niet moeilijk te hoeven doen:  het station is één geheel, dus hier geen keerlussen .  dan heb je in principe 2 uiteinden van het hondenbot.  Daar zitten de keerlussen.  De rest van de verbindingen intekenen en kijken waar die nog kortsluitproblemen geven.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 03 November 2021, 07:43:18
Dat werkt inderdaad een stuk overzichterlijker!

Ik kom er dan op uit dat in het schaduw station 2 keerlussen zitten beide in de rotonde. Deinkse helft is er 1 en het gedeelte links onder tussen de wissel en de engelse wissel, is de andere.


Voor zover ik weet heeft een keerlus module altijd een stuk spoor nodig waar de langste trein op past. Met de langste op 187cm gat dat op deze twee korte stukken niet lukken.

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 03 November 2021, 09:29:59
Als ik het zo snel even bekijk kan je het oplossen met 2 keerlusmodules.
De eerste in het lange aansluitspoor tussen de onderste rechtse spiraal en de 'rotonde'
De tweede in de bovenste klimspiraal.
In biede gevallen kanje dan voldoende lengte vinden.

Je zorgt ervoor dat zowel de 'rotonde' als het station volledig kortsluitvrij zij, en zoekt dan naar een voldoende lang verbindingsspoor om de keerlusmodules in te bouwen.

Ik probeer dat in de loop van de dag nog wel een beetje duidelijker te maken met wat kleurtjes.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 03 November 2021, 10:10:36
Je zorgt ervoor dat zowel de 'rotonde' als het station volledig kortsluitvrij zij, en zoekt dan naar een voldoende lang verbindingsspoor om de keerlusmodules in te bouwen.
Roy en Frans:
Met excuus dat ik geen tekening kan maken, maar dit lijkt mij een heel goede kant op te gaan   (y)
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: 72sonett op 03 November 2021, 10:20:39
Als je de 2 Engelse wissels vervangt door kruisingen is het kortsluitprobleem ook weg.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 03 November 2021, 11:26:06
Dan houd je alleen een station over met slecht toegankelijke, mogelijk zelfs onzinnige sporen.  Dat zou ik niet doen.  Zoals gezegd: neem het station als één geheel en leg de keerlus"problemen" daarbuiten.  Rijlengtes genoeg waar dat makkelijk kan.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 03 November 2021, 12:16:26
Hierbij een "ingekleurde" uitleg. Rood en groen zijn de beide 'polen' van je digitale stroom. Blauw is het stuk waar de keerlusmodules moeten komen.

Station is volledig kortsluitvrij door eenzelfde aansluiting consequent op alle sporen ongeacht de geplande rijrichting te maken.
Rotonde en aansluitende schaduwstations zijn ook volledig kortsluitvrij door eenzelfde denkwijze.

Keerlus 1 ligt dan in het verbindingsspoor van de rotonde naar de spiraal rechts-onder of eventueel in die spiraal zelf.
Keerlus 2 ligt in de spiraal rechts-boven

Ik weet niet of je in anyrail isolaties kan aanbrengen in de spoorsecties, maar ze moeten gewoon op de plek van de blauwe dwarse streepjes komen

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/oplossing-keerlusprobleem-61826e0422a58.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/oplossing-keerlusprobleem-61826e0422a58.jpg)

Hoop dat zo alles duidelijk is.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 03 November 2021, 14:35:33
Fantastisch ! (y)
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Jeroen Water op 03 November 2021, 14:56:24
Vind je dit nu echt een effectieve indeling van een schaduwstation? Als ik het zo bekijk kun je maar 8 treinen opstellen. Met deze oppervlakte zou je er toch meer kwijt moeten kunnen. Zeker omdat je sporen lay-out in het zichtgedeelte ook vrij minimalistisch is, zullen je treinen redelijk snel weer uit het zicht verdwijnen. Wordt het met acht treinen dan niet snel saai op je baan?

Wellicht haal je meer rendement uit je schaduwstation met rechte hellingsporen in plaats drie spiralen of een combinatie van beiden. Ook kun je nog nadenken over kopspoortjes voor treinstellen.

Jeroen
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 03 November 2021, 17:03:24
Yes! dat is DE oplossing Frans! Bijkomend voordeel dat bijna alle parallel sporen gelijk gepoold zijn. Hierdoor kunnen eventueel aftakkingen vanaf beide sporen gemaakt worden.

Fijn dat iedereen zo meedenkt!
Nu ik weet dat het kan, ga ik het schaduwstation afmaken zodat ik dat kan aansluiten. De bovenste klimspiraal ligt ook al.

Ik zit er ook aan te denk om dit draadje om te toveren tot bouwverslag.

Wat betreft de opmerking van Jeroen:

- Het zijn inderdaad maar  8 sporen. Maar wel ruim 2m per stuk. De korste 2m en de langste bijna 2.5. Aangezien ik ook best wat 3 en 4 wagons treinen heb zoals koplopers, virm en hondenkop, is het plan om alle sporen van extra bezetmelders te voorzien zodat er 2 treinen achter elkaar kunnen staan.
- wat betreft het zicht gedeelte. Dit is nog niet af. Er komt nog een industrie gedeelte met kolen industrie en een museum spoor met stomers en ringloods.  Verder is het de bedoeling om nog een lang doorgaand spoor aan te leggen welke niet naar het station gaat. Dit kan door de klimspiralen nog een extra winding te laten maken.  Ik wou eerst het keerlus probleem oplossen zodat ik kon zien waar  ik wel en geen aftakkingen kon maken.

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Jeroen Water op 03 November 2021, 17:38:29
Maar zou je dan die treinstellen niet beter op kopsporen in dat lege stuk links onder en rechts van je rotonde tussen de beide sporenbundels parkeren? Dan hou je die 8 lange doorgaande sporen beschikbaar voor goederentreinen en getrokken treinen. Je kunt nu nog makkelijk aan je schaduwstation werken. Later kom je er een stuk beroerder bij. Bijgaand voordeel van kopsporen vind ik dat treinstellen dan automatisch kopmaken en daardoor het treinverkeer afwisselender wordt. Want bij bijvoorbeeld een Plan U rijdt de ene keer de motorwagen voorop, maar na het bezoek aan het schaduwstation rijdt de motorwagen daarna ineens achterop.

Jeroen
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: VvKan op 03 November 2021, 19:26:16
Op zichzelf geen onaardig idee voor extra "treinstel"sporen.  Maar wil je die op het juiste spoor willen laten terugrijden (in geval Nederlands rechts)  dan zit je meteen weer met keerlusproblemen te kijken. Zijn wel op te lossen, maar enige voorzichtigheid is geboden voordat er verbouwd gaat worden.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frans Peeters op 03 November 2021, 21:24:21
Het was graag gedaan Roy

...
Verder is het de bedoeling om nog een lang doorgaand spoor aan te leggen welke niet naar het station gaat. Dit kan door de klimspiralen nog een extra winding te laten maken.

Wel opletten als je de spiraal verhoogt dat je dan al terug uit de keerlus bent op de dubbele spiraal anders krijg je daar weer vonken  ;) ;)

Edit - Even wat verduidelijken:
Het gaat hem vooral om die bijkomende wissel(s) die je dan in de rechter-boven spiraal zou willen bijsteken. Die plaats je best niet in je keerlusgedeelte.

Titel: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Roy Hendriks op 13 December 2021, 19:53:05
Hallo,

ik heb besloten van dit draadje een bouwverslag te maken.

voor degene die niet willen teruglezen:

- ruimte van 4,7m x 3,4m 
- baan in u vorm
- achter en rechter zijde los van de wand en 1,2m diep linker zijde 1m diep
- besturing: Intellibox 2 met Digikeijs decoders en terugmelders. besturing middels i-train (nog aan te schaffen)
- tijdperk is niet zo mijn ding. wat betreft treinen zal er van alles rond rijden.
- landschap zal er overwegend Duits uit zien simpelweg omdat hier veruit het meeste van te koop is

Tempo zal niet heel hoog liggen. In verband met een eigen zaak in de koeltechniek helaas veel te weinig tijd om met deze prachtige hobby bezig te zijn.

Gr. Roy

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 13 December 2021, 20:01:57
Hier alvast de stand tot nu toe.

Ik ben begonnen met het schaduwstation.(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/19822c6202a1797ca410af491f6cd7d2.jpg)
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/dfaca3e448fc0b1e7b3c91ec76437af0.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/0024f3e0a914a3abf4905dc5064d53dd.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/333a952979ba10e8b17bff7109afdba1.jpg)

Langs de zijkant komt een plank met aan de achterkant een kabelgoot en aan de voorkant ruimte voor schakel decoders en terug melders.(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/23b144d22c8eff1f79e6887c4bd83eb6.jpg)

Het schakel paneel. Nog voldoende ruimte voor boosters, voedingen enz. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/2ddd2b69eb1e0ab53861b13c0fcf01d7.jpg)

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Carl op 13 December 2021, 20:49:51
Dat ziet er al goed en leuk uit, ik blijf het volgen  ;)
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: ruudns op 13 December 2021, 22:17:52
Gaaf zeg, blijf ik zeker volgen (y).
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: ceuleer op 14 December 2021, 09:00:27
Proper afgewerkt. Wel een vraag, wat is de bedoeling van de cirkel in het schaduwstation ?
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 14 December 2021, 09:07:36
Die cirkel vormt een soort rotonde. Als de trein naar het schaduwstation rijd via de binnenkant van het klimspiraal, komt het op de 5 kromme opstel sporen. Via de cirkel kan het dan:

- Of door naar het rechte deel van het schaduwstation.
- Of via het rechte deel terug naar boven.
- Of naar het linker deel van de tafel waar ook een klimspiraal komt.

En vanuit het andere klimspiraal kan het:

- Of omdraaien en terug naar boven
- Of het rechte deel van het schaduwstation op

Gr. Roy



Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: ceuleer op 14 December 2021, 12:27:24
Ik zie het niet zo goed op de foto, ik dacht dat er maar 2 wissels in de cirkel zitten.
Maar kan je niet hetzelfde bereiken met een halve cirkel ?
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 14 December 2021, 13:18:45
Er zitten 4 wissels in. Met een halve cikel heb je minder richtingen waar je heen kunt rijden.

Een stukje terug in dit draadje is te zien hoe deze cirkel tot stand is gekomen.

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: bask185 op 14 December 2021, 13:30:30
Die rotonde zit hartstikke prima.  (y) Ze zijn rete handig zo.
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 21 December 2021, 21:27:38
Vanavond eindelijk weer wat kunnen doen. De eerste bezetmelder is aangsloten.

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211221/f38d631551d0697d3fd90705e6277a85.jpg)

Ik was niet tevreden over het klemmenstrookje waar de zwarte draden van de rails op werd verzameld.  Het hele idee om 5 of meer draden in 1 klem te steken vond ik maar niets. Het voordel van een eigen bedrijf is dan dat je klant kunt zijn bij bijvoorbeeld de Technische Unie. Daar vond ik de volgende blokjes:

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211221/3b8a3e12defeea64aa7e5349b5881c50.jpg)

Standaard uitgerust met een hulpje voor DIN-rail montage.  Die heb ik eraf geklikt en het blokje op dubbbelzijdig tape aan de plank gemonteerd. Om het niet teveel te laten uitsteken.

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211221/3debab9474ba2fd57da0789d9390ae40.jpg)

Je kunt ze dus ook aan elkaar klikken. Het rechtse blokje met de groene draad is dan voor de ongedetecteerde stukken.

Onder de tafel heb ik van die handige stripjes gebruikt waar je de draad in kunt drukken

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211221/34d8713d2b16a2041bc88cda4d180fc1.jpg)

Het is wel wat kris-kras maar het zit vast en dat was het doel.

Ook is er een booster binnen gekomen.

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211221/89334ae2fc1b3cf2755e8cd396e79968.jpg)

Uiteindelijk komen er (waarschijnlijk) 3 boosters. Deze komen allemaal op 1 geschakelde instelbare voeding. Deze komt helaas pas in week 1 binnen. De extra rijgklemmen helaas pas in week 7 (!!!)  .  De 0.75mm blauwe draad zat niet in de doos... dus daar moet ik morgen nog even over bellen. 

Kortom: van alles op nalevevering. Gelukkig is er nog veel te doen aan de baan....

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Reinout van Rees op 21 December 2021, 22:27:50
Oei, dit is weer zo'n baan waardoor mijn bedrading van schaamte in rook opgaat! :) Mooi en netjes gedaan, complimenten.

Reinout
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 21 December 2021, 22:42:47
Dankjewel Reinout

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 15 January 2022, 16:38:33
Ben nog altijd in afwachting van de 18V voeding voor de booster. Dus ondertussen de bezet melders aan het aansluiten.  Ik heb bij de sporen in het schaduw station de kortste sporen als doorrijd spoor. Hier komen dan 2 bezetmelders in van 40cm met daar tussen een stuk ongedetecteerd.

De overige sporen zijn verdeeld in 2 blokken met ieder 2 melders. Dit om ook twee kortere treinen achter elkaar te kunnen zetten. De langere sporen hebben nog een ongedetecteerd tussen de 2 melders. De kortere niet.

De hoeveelheid melders is gebasseerd op de encyclopedie van hier. Deze is volgens mij weer op koploper gebasseerd. Echter ga  ik iTrain gebruiken. Ik was dan ook benieuwd of dit programma ook van 2 melders per blok uit gaat.

Ook was ik wel benieuwd naar de blokken waar NIET een hele trein in past. Is dan 1 melder voldoende of is dit ook beter in 2 melders te verdelen?

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frank 123 op 15 January 2022, 18:37:30
Die bedrading zit er inderdaad erg strak in  (y) (y)
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Jan-Peter op 15 January 2022, 19:01:20
Frank #066
Citaat
...erg strak...

Precies. Dat is het sleutel woord. Ik weet niet hoeveel slack in de kabelgoot zit, maar een aantal centimeter is vaak handig.
Na jaren wil er wel eens een draadje direct achter een soldering of plug afbreken, en dan is enkele cm's surplus best wel handig.

Voor een schip hou ik vaak 2-3 foot aan (en een volledige spare). Maar daar is vocht en trilling ook wat erger.  8)

JP
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 15 January 2022, 19:17:12
@jan Peter: die strakke lijntjes die je op de foto's ziet zijn de draden vanaf de rails en wissels naar de digikeijs kastjes. Ze lopen dus niet door de goot. Bij de kastjes zit een heel klein beetje ruimte. het ziet er strak uit maar het staat niet op spanning ofzo. Met de ervaring die ik met solderen heb, verwacht ik niet dat er draden los gaan laten van de rail. Mocht dat wel zo zijn, dan soldeer ik em weer vast en als ie te kort is, zijn deze draden maximaal 1,5 meter.

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Julien op 15 January 2022, 19:53:31
Wat een keurige bedrading, jaloersmakend  ;D

groeten,
Julien
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Klaas Zondervan op 15 January 2022, 20:25:50
Hoef je niet jaloers om te worden. Je kunt er een voorbeeld aan nemen en het ook zo gaan doen. ;D
Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 15 January 2022, 20:29:06
Allemaal bedankt voor de complimenten!
 Als ex monteur in automatisering en energietechniek zou je moeten weten hoe iets moet. Dus dat doen we dan ook maar keurig zoals we geleerd hebben. Het feit dat ik een eigen bedrijf heb, telt denk ik ook mee. Bij decklant willen we ook altijd alles netjes opleveren.

Heeft iemand nog een suggestie wat die bezetmelders betreft?

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Frank 123 op 15 January 2022, 20:49:50
Wat je met de bezetmelders gedaan werkt prima in Itrain.

ITrain werkt met een maximaal 3 melders in een blok (in-rem-stop) maar deze hoef je niet allemaal te definiëren.
Ik heb in mijn schaduw station maar 1 melder in de opstelsporen. Deze melder heeft zowel de in- als stop- functie.  In de “normale” blokken werk ik met 2 melder, de eerste heeft de in functie, de 2e de stop functie.

Je kunt bij iTrain ook op positie gaan rijden, maar ik raad je aan hiervoor eens de iTrain documentatie voor te lezen.

Titel: Re: Inspiratievraag over indeling van de ruimte
Bericht door: Roy Hendriks op 15 January 2022, 21:04:44
Bedankt Frank!

Ik ben van plan om het schaduw station als testbaan te gaan gebruiken voor iTrain. Als ik dat allemaal onder controle heb  ga  ik boven het schaduwstation aan het 'echte' station beginnen.

Ik zal eens zoeken naar die documentatie. Op de site van Berros kon ik het nog niet vinden.

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: bask185 op 15 January 2022, 22:19:16
https://berros.eu/download/5-0/iTrain%205%20handleiding.pdf (https://berros.eu/download/5-0/iTrain%205%20handleiding.pdf)
Google "handleiding iTrain 5"
Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Roy Hendriks op 16 January 2022, 09:25:20
Bedankt Bas. Nu heb ik wat lees voer voor de zondag.

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Fransx op 16 January 2022, 13:25:54
Hoi
Weet dat ik de tongen los gaat maken maar zelf vindt ik de bedrading te strak liggen, alles recht naast elkaar met risico van overspraak of wel interferentie van signalen onderling.
Zelf zou ik adviseren ze minder strak naast elkaar te laten lopen, beetje door elkaar maar kan dan wel netjes losjes in een gootje worden getrokken of gebundeld.
Groeten Frans
Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Frank 123 op 16 January 2022, 13:43:13
Denk dat die kans met de geringe vermogens en korte afstanden wel los loopt.

Ken het risico van mijn werk maar dan hebben we het over 230v, frequentie geregelde motorkabls en 24 volt signaal kabels. Als je die over paar meter naast elkaar in zelfde mantelbuis legt kun je inderdaad problemen verwachten.

Maar, ben zelf geen E-expert dus..... :angel:
Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Roy Hendriks op 16 January 2022, 13:47:59
Persoonlijk denk ik dat dat wel los loopt. De langste ader is iets meer dan een meter. Met digitale signalen en lage vermogens valt die overspraak vaak wel mee. Het wordt pas echt een probleem als je met frequentieregelaars aan de gang gaat EN  de afscherming niet conform EMC aan sluit. 

Zoals aangeven ga ik ik dit schaduw station als testbaantje gebruiken voor iTrain. Als er inderdaad overspraak komt, ga ik dat dan vast meemaken.

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: bask185 op 16 January 2022, 13:54:34
Ik heb op mn analoge baan met 7 wissels op servo het euvel dat 2 van die servo's af en toe uitslaan en dan is het signaal niet bekrachtigd. Het gebeurt alleen als ik een 'zware' loc op de baan net even te hard laat rijden. Die 2 servo's hebben ook erg lange draden er tussen zitten van ongeveer een meter. Ik denk dat ik het probleem met een pulldown weerstand dicht bij de servo kan oplossen. Anders moet ik een repeater er tussen knutselen.

Het zou misschien zo kunnen zijn dat mij H-brug geen vrijloop diodes en dat het probleem veroorzaakt. Op de spoorclub hadden we spacende bezetmelders door: een te lange USB kabel.

Ja leuke problemen altijd met EMC  ::).

Bas
Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Klaas Zondervan op 16 January 2022, 14:42:19
Persoonlijk denk ik dat dat wel los loopt. De langste ader is iets meer dan een meter. Met digitale signalen en lage vermogens valt die overspraak vaak wel mee.
Het grootste probleem krijg je met signalen die hoogohmig zijn afgesloten. Kun je vaak oplossen door ergens een pull-up of een pull-down weerstand te plaatsen.

Geldt ook voor het servoprobleem van Bas. De standaardoplossing is een weerstand tussen de stuurdraad en een van de voedingsdraden. Welke voedingsdraad, dat hangt af van de aansturing. Als de aansturing de stuurdraad aktief naar de plus trekt, dan de weerstand naar de min. En andersom.
Wat bij servo's ook belangrijk is, vanaf het punt waar de stuurpuls wordt gemaakt de 3 draden consequent bij elkaar houden en zo mogelijk twisten.

Op mijn spoorbanen heb ik altijd de gewoonte gehad om alle draden samen te laten komen in één hoofdbundel, de A1 zogezegd. Nooit problemen mee gehad. Nu heb ik wel het voordeel dat ik ooit lang geleden een cursus EMC heb gedaan, dus ik weet waar ik op moet letten. En als er wel een probleem optreedt, dan weet ik hoe het te vinden en op te lossen.
Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Fransx op 17 January 2022, 19:35:45
Hoi
Klopt Klaas, inderdaad dan een pulup van een lagere waarde.
Heb ook enkele servo's tussen zitten met een meter ertussen, gewoon verleng kabel servo gebruikt, niet getwist maar alle 3 de draden dezelfde lengte, gelukkig tot nu toe geen problemen gehad.
Groeten Frans
Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Roy Hendriks op 26 January 2022, 21:45:02
Helaas weinig actie hier. Lang moeten wachten op de extra rijgklemmen voor de klemmenstroken voor de boosters. Deze waren gelukkig 2 weken eerder dan verwacht. Meteen de kans gegrepen om dan maar voor de booster (en de twee toekomstige) het klemmenstrookje voor te bereiden. Gelijk een diodebrug op ieder strookje voor de niet gedetecteerde stukken.

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220126/753afd752bb38c80189be774d3c48d37.jpg)

Verder alvast de voeding en 18V draden voor de voeding getrokken. Helaas is die dan weer 3 weken te laat. En als klap op de vuurpijl lijkt ie iedere week een week op te schuiven....

Gelukkig moet er nog van alles voor het schaduwstation aangesloten worden: 11 wissels en en 14 bezetmelders.

Ook heb ik een  iTrain proeflicentie aangevraagd. Dus daarin alvast een start gemaakt om het schaduwstation erin te zetten. Eerste bevinding: mooi, duidelijk programma wat snel onder de knie te krijgen is.

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220126/31d1532a2ba9a70e541a2b82c1512696.jpg)

De wissels die wel al aangesloten zijn, werken. De bezet melders heb ik wegens de ontbrekende voeding nog niet kunnen testen.

Gr. Roy

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Roy Hendriks op 09 February 2022, 21:36:26
Eindelijk!

De lang verwachte voeding voor de boosters is binnen.  Na deze direct gemonteerd te hebben, kon ik niet wachten om een kort ritje heen en weer over het schaduw station te maken. Deze voeding is instelbaar en afgesteld op 18V . Hij is 10A dus zwaar genoeg om de (uiteindelijk) 3 boosters te kunnen voeden.
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220209/ed57212623989739fd976ffc3ee60c65.jpg)

Voor de wissels heb ik een 15V 6,67A gelijkstroom voeding. Ik had gedacht dat deze wel voldoende moest zijn om de oude Fleischmann modell wissels te kunnen omschakelen. Toch heb ik bij een aantal wissels het geval dat ze net niet om gaan.  Alle wissels gecontroleerd op vuil en andere mankementen. Maar met name de 3-weg wissels lijken het zwaar te hebben. Om te testen heb ik die booster voeding er even aangehad op 17V en toen schakelde ze wel allemaal....

Ik schakel de wissels met DR4018, die kan volgens mij max 18V op de ingang hebben.  Is dit een bekend probleem met Fleischmann wissels? Ik meen hier ergens gelezen te hebben dat 15V  minimaal 3A voldoende moest zijn.

Verstuurd vanaf mijn SM-G970F met Tapatalk

Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Roy Hendriks op 06 October 2022, 21:00:42
Alweer een tijdje niets geplaatst. Maar dat betekend niet dat er niets is gebeurd.

Van het schaduwstation zijn nu alle wissels aangesloten en in i-Train gezet. Op een paar haperende 3-weg wissels werkt het allemaal. Omdat de originele Fleischmann trafo ongeveer 15V wisselspanning geeft, was ik met de voeding van de DR4018 uitgegaan van een geschakelde 15VDC 6,5A voeding. Dit blijkt toch te licht, dus zal de voeding vervangen moeten worden. De keuze is gevallen op Poenix contact  18V regelbare voeding van 5A gevallen.

Ook heb ik een tijdje geleden eindelijk een vitrine voor een schappelijke prijs kunnen vinden. Het betreft een zelfbouw met glas en 220cm cm spoorlengte.
 (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221006/6ed727de0d1ef5e92d9be26f3b747366.jpg)

Er dus nog ruimte genoeg voor meer mooi spul.



Verstuurd vanaf mijn SM-S906B met Tapatalk

Titel: Re: Baan op de Zaak (voorheen Inspiratievraag over indeling van de ruimte)
Bericht door: Roy Hendriks op 27 March 2023, 20:40:21
Zo, even afstoffen en weer door!

Door drukte met het bedrijf helaas niet heel veel kunnen posten. Er is echter wel veel gebeurd. Zo is er een andere, grotere ruimte, het schaduw station is klaar en in iTrain. Maar daarover later meer.

Vandaag is er een labvoeding binnengekomen. Ik heb een wat uitgebreidere dan nodig voor de hobby gekocht zodat ik hem ook voor andere zaken kan gebruiken.

Mijn keus is gevallen op de Joy-it JT-RD6006. Ik had even over het hoofd gezien dat het een bouwpakket betrof. Gelukkig vind ik dat alleen maal leuker.
 (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230327/8a10225a4cb23a7392aa380c734b40e2.jpg)
Alle onderdelen op een rijtje

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230327/ae80d12602c525fb878878fa96f74015.jpg)
De fan, temperatuurregelaar en schakelaar in de achterplaat gemonteerd

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230327/761e9cd50dd95a7a002276b57e57ab92.jpg)
Voedingseenheid gemonteerd

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230327/c20728132b2ad16c6db406d68ae1c15a.jpg)
De WiFi module

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230327/d77e612cec9de5fb045f4b4752b80ce0.jpg)

En hij doet het ook nog in een keer

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230327/d5f851d7f7dbbd3df78570396d75939e.jpg)

De voeding is ook programmeerbaar via de PC. Dat is wel een makkelijke gadget maar natuurlijk niet persee nodig


Volgende keer meer over de ruimte en de status van de baan.