BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Elektronica en analoog => Topic gestart door: PeterC op 27 August 2020, 21:59:08

Titel: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: PeterC op 27 August 2020, 21:59:08
Heren,

Voor een goede vriend probeer ik een analoge pendelbaan te maken. Er wordt gebruik gemaakt van de pendelautomaat van Viesmann, deze is echter voor een enkele trein. De bedoeling is dat met relais er een automatisch verkeer kan plaats vinden. Het is de bedoeling dat er met 2 treinen gereden gaat worden welke dus om beurten gaan rijden. Ik ben al een poosje aan het puzzelen maar het lukt mij nog niet om het op een goede manier werkend te krijgen omdat je steeds weer in dezelfde beginstand terecht komt als de treinen op spoor 1 en 2 staan. Heeft iemand een goed idee hiervoor of een verwijzing op internet. Ik heb daar ook al gezocht maar degene die ik vond waren of met een computer of met een Arduino. Deze laatste zou ook nog wel in aanmerking kunnen komen maar de bedoeling is om het met eenvoudige elektronica te doen zoals relais zodat de persoon waar de baan voor bestemd is deze eventueel zelf kan herstellen indien nodig.
 Als bijlage het simpele banenplan.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Baan1_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Baan1_2.jpg)

PeterC

Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: henk op 27 August 2020, 22:14:51
Moet je wel even vertellen hoe je de treinenloop wilt hebben.
Waarom is het een probleem dat je telkens op dezelfde beginstand terecht komt?
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: Klaas Zondervan op 27 August 2020, 23:29:26
....omdat je steeds weer in dezelfde beginstand terecht komt als de treinen op spoor 1 en 2 staan.
Dat kan ook niet anders. Als trein 1 naar 3 rijdt moet hij ook weer terug naar 1 voordat 2 kan gaan rijden. En 1 kan niet naar 2 omdat 2 daar al staat.

Je kunt wel wat meer variatie krijgen als je rechts ook 2 sporen hebt. Er is ooit een draadje geweest van Karst Drenth over de digitale pendelbaan. Dat werkte ook met 2 sporen aan beide einden. Je kunt dan zelfs met 3 treinen afwisselend rijden.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: AB 7216 op 28 August 2020, 08:14:14
Op zich is het geen grote schakeling.
Volgens mij stond de uitleg ooit beschreven in het onderstaand boekje, compleet met schakeling

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/550x547.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/550x547.jpg)

In principe is het gewoon een pendelautomaat die de treinen van links naar rechts laat rijden.
Als de trein links op zijn eindpunt is, laat je door een contact de wissel omzetten naar het andere spoor
Waarbij het spoor waar de trein net is aangekomen spanningsloos wordt gezet. De andere trein krijgt nu spanning, en als de pendelautomaat omschakelt, zal de andere trein naar rechts gaan rijden. Bij terugkomst op links, schakelt de wissel om, en gaat andere spoor spanningsloos. En dan begint alles weer opnieuw.

Het contact kan een reedschakelaar zijn, stroomdetectie, infrarood, eigenlijk gewoon wat je zelf leuk vind. vanwege de stroomsterkte, met het contact een relais laten schakelen wat de wissel omzet.
Een relais gekoppeld aan het wissel (via de puntstukschakeling) om het andere spoor spanningsloos te schakelen.
Wat wel belangrijk is, is om het contact afhankelijk te maken van de rijrichting, anders werkt het niet.

Groeten Arjen
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: Ronald Halma op 28 August 2020, 09:41:11
Peter, de pendelautomaat van Tams kan dat wel wat je wilt: https://tams-online.de/epages/642f1858-c39b-4b7d-af86-f6a1feaca0e4.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/642f1858-c39b-4b7d-af86-f6a1feaca0e4/Products/51-0204x

Handleiding NL: https://tams-online.de/WebRoot/Store11/Shops/642f1858-c39b-4b7d-af86-f6a1feaca0e4/MediaGallery/15_Download/Anleitungen_NL/51/HELIOS_Handleiding_2020_05_NL.pdf
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: AB 7216 op 28 August 2020, 15:20:06
Goede tip, deze oplossing is veel simpeler .

Groeten Arjen
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: 72sonett op 28 August 2020, 18:45:26
Maar niet goedkoper dan iets met een Arduino.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: PeterC op 28 August 2020, 20:56:04
Heren,

Allen bedankt voor jullie reacties. IK had ergens het idee dat het met wat relais moest kunnen doch ik kwam er niet uit. Uit de reacties merk ik nu dat het inderdaad niet kan op mijn manier. Ik ga er nog eens goed naar kijken en zoals Arjan het eenvoudig uitlegt zou het moeten kunnen(volgens dat boekje). Heeft iemand toevallig dat boekje?
Zoals gemeld is dit voor iemand anders en ik zal in ieder geval, na de opmerking van Ronald betreffende de pendelautomaat van Tams, hem hier opmerkzaam op maken.

PeterC
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: Robert E op 28 August 2020, 21:12:41
Hier

https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=65827.15

is ook sprake van een pendel automaat en een oplossing die Klaas Zondervan aanbiedt via pm / mail

Zou zeggen stuur pm naar Klaas :)
Misschien wel oplossing voor je probleem.

Mvg

Robert
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: Klaas Zondervan op 28 August 2020, 23:00:51
Met mijn pendelautomaat uit dat andere topic kun je alleen maar met 1 trein heen en weer en meer niet.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: Ronald Halma op 29 August 2020, 07:09:06
Maar niet goedkoper dan iets met een Arduino.

Oh, zeker niet. Maar wel een stuk gemakkelijker. Draadjes aansluiten en gaan met die banaan. Arduino is niet voor iedereen weggelegd   ;)
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: Te 2/2 op 29 August 2020, 17:52:47
Heeft iemand toevallig dat boekje?
Het is online nog te koop (https://www.bol.com/nl/f/schakelen-en-rijden-electrotechniek/33735305/) voor € 10,-.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: gvandersel op 02 September 2020, 15:10:41
Ikheb het boekje, maar veel verder dan wat zeer simpele schakelingen komt het niet een pendelautomaat, laat staan met een aftakking al helemaal niet,

Overigens wat is e rmis met een relais, dat gelijk met de stand van het wissel van trein wisseld?

Groet,

Gerard van der Sel.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: zuylen op 02 September 2020, 15:15:24
Je kunt ook een knipperlichtschakeling maken die een relais laat heen en weer klappen. Als je dan aan elke kant aan het einde voor het stootjuk in de rails een diode zet, stopt de trein. Via de knipperlichtschakeling pool je steeds de stroom om. Uiteraard moet je de knipperlichtschakeling op een lange tijd schakelen. Door een grote condensator en weerstand te gebruiken.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: ikbenerevenniet op 02 September 2020, 15:54:04
knipperlichtschakeling

Daar heb je niet veel aan, het hangt teveel van het toeval af. De trein kan bv. aankomen op een moment dat de knipperlichtschakeling "aan" is, en rijdt dan dus meteen weer weg in de andere richting.

Je moet echt wel een schakeling hebben die op de aankomst van de trein reageert. Volgens mij is een Arduino daar de ideale oplossing voor.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: bask185 op 02 September 2020, 17:05:25
Knipperlichtschakeling + JK flipflop die dan de wissels schakelt, zou misschien een oplossing kunnen bieden.

Dan kan je met elke 2e puls in positieve richting iets anders doen dan met de eerste puls. Dus op alle even pulsen kan je dan het onderste spoor inschakelen en met de 2e pulse het bovenste
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: zuylen op 02 September 2020, 17:13:12
Tja, ook dat is uiteraard mogelijk. Maar ik dacht gewoon aan een eenvoudige knipperlichtschakeling met twee transistoren. Ik weet niet in hoeverre de persoon in kwestie handig is met dit soort dingen in elkaar te bakken. En mij was niet bekend met een wachtperiode. Het moest een simpele pendelautomaat zijn. En dit is de meest simpele. ;) Verder voor het wisselen van de treinen een bistabiel relais die dan de ene trein laat vertrekken en dan de ander. Mooier is het inderdaad met flipflopschakeling. Maar ik dacht in de trend van "keep it simple".
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: PeterC op 02 September 2020, 17:14:32
Ben wel gecharmeerd van al deze ideeën en het meedenken. Ik spreek de persoon binnenkort en laat hem beslissen wat hij wil. Ik zal het jullie ook laten weten. In ieder geval bedankt voor jullie inbreng.

PeterC
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: 72sonett op 02 September 2020, 17:39:23
Het is wel een erg eenvoudig baanplan en niet realistisch om op 3 sporen met 2 treinstellen een dienstregeling te rijden die ook met 1 treinstel kan.

Het zou meer mogelijkheden geven met tenminste rechts ook 2 kopsporen en nog mooier met ook nog een station met een inhaalspoor ergens halverwege, dan kun je een stoptrein laten rijden die op het middenstation stopt en een sneltrein die dat niet doet.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: bask185 op 02 September 2020, 20:16:07
Maar wat nou als het zijspoor geen bovenleiding heeft? Dan kan een elektrische trein daar niet komen, en heb je toch zeker ook een diesel of stomer nodig om roest te rijden op het zijspoor   ;D
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: 72sonett op 02 September 2020, 21:24:41
Dat zijspoor is helemaal niet nodig (en bovenleiding aanbrengen op een stukje zijspoor is goedkoper dan een 2e treinstel).
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: bask185 op 03 September 2020, 08:46:30
Voor de duidelijkheid. Had je nu wel of door dat ik een grapje maakte? Het lijkt er namelijk op van niet, vandaar dat ik het vraag.
Also:
Citaat
Dat zijspoor is helemaal niet nodig

Citaat
Het is wel een erg eenvoudig baanplan en niet realistisch om op 3 sporen met 2 treinstellen een dienstregeling te rijden die ook met 1 treinstel kan.
Niemand kan hier iets mee, Sonett. Als de beste kerel dit wilt, dan wilt hij dat, punt. Waarom zeiken over dat hij een treinstel minder kan gebruiken. Je bent nu feitelijk aan het klagen over iets wat iemand anders in zijn huis wilt hebben.
Het gaat er toch om dat de persoon in kwestie krijgt wat hij wilt en daar gelukkig van wordt?

Bas
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: iarnrod op 03 September 2020, 17:40:30
Welke sporen gebruik je? HORNBY/Jouef en Fleischmann hebben 'denkende' wissels: Bij het niet plaatsen (H/J) of het wegnemen van de verbindingsnieten (FL) neem je de spanning weg van het niet gebruikte spoor. Dan moet de aankomende trein op het niet bezette spoor alleen maar de puls geven om de wissel verzetten. Waardoor de wachtende trein op het andere spoor spanning krijgt en zijn retourtje kan maken. mmm... Leuk beentje om op te knagen. Moet ik maar es verder uitzoeken....

Vroeger heb ik iets dergelijks  gemaakt met het elektronic pendelautomaat in 3rail van Marklin.
4 (heb ergens nog liggen...)
Dit ging perfect met de oude analoge loc's.
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: bask185 op 03 September 2020, 18:50:22
Als je een DC type optocoupler gebruikt voor stroom detectie dan kan je die gebruiken om in 1 richting dat relais te schakelen. Als je dan aankomt met je trein, kan je met stroom detectie het relais omzetten, en als de trein straks weer wegrijdt, schakelt hij niet nog een keer dat relais omdat hij de andere kant op gaat  :D
Titel: Re: Analoge pendelbaan voor 2 treinen
Bericht door: PeterC op 09 September 2020, 21:50:28
Heren,

De keus is gevallen op de Tams Helios regeling zoals Ronald Halma die opmerkte. Nogmaals allen bedankt voor jullie reacties.

PeterC