BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: ruudns op 19 July 2020, 10:32:25

Titel: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ruudns op 19 July 2020, 10:32:25
Enkele weken geleden zag ik in het topic Onlangs gespot-gefotografeerd een hele mooie foto gemaakt door GerardvV. (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=27792.msg3222129748#msg3222129748) met de tittel "Een mooie zomerdag"

Whow, dat zou een mooie achtergrond zijn dacht ik zo en uite dit naar Gerard. Prachtige foto, bijna jammer dat er een trein op de achtergrond rijd :-\.

https://flic.kr/p/2jereZp

Geen probleem voor Gerard, hij stuurde een serie jpg's op de zelfde plek gemaakt, echter zonder trein op de achtergrond (y). Nu is mijn oudste zoon Martin, die een grafische opleiding heeft en in Canada woont, erg handig met fotoshop. Maar dan moet eigenlijk raw foto's hebben zegt hij :-\. Ook geen probleem voor Gerard, hij is er nog een keer langs gegaan en heeft een hele serie geschoten die min of meer achter elkaar passen. Via WeTransfer de hele serie in een zip bestand van Gerard binnen gekregen en dit weer naar Martin in Canada gestuurd.

Na een weekje kwam het eerste resultaat, 2m x 30cm en er gaat nog meer komen. Martin heeft er een mooie panorama achtergrond van gemaakt in jpg om het even snel te kijken en in TIF om het af te laten drukken of plotten op doorlopend papier. De draden van de hoogspanningsmasten en de bosjes lopen netjes door (y).
Hier onder de JPG (ook weer verkleint ivm de upload naar de plaatjesserver).

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Treinbaan-diorama-01_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Treinbaan-diorama-01_3.jpg)

Ik wacht nu op de verdere serie uit Canada.
Wordt vervolgt  ;)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 19 July 2020, 10:38:52
Ik ben bereid ze aan te bieden op de Beurs Houten.

Ik ga ze echter niet inkopen, maar afhalen is dan de optie.

Ronald Visser

Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Marty op 19 July 2020, 10:56:10
zoveel werk maken ban het origineel, en dan af laten drukken op papier  ???
Afdrukken op plaatmateriaal is de mooiste en snelste oplossing
En hoezo moet het perse een Tiff zijn om af te laten drukken ? Jpg op 150 dpi is al scherp zat, of wegzetten in een Pdf m maatvast te zijn
Plotten lijkt me wat lastig  :) in de branche wordt met plotten bedoelt het  snijden of tekenen van vectorlijnen
Achtergrond is altijd Full color
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Hans van de Burgt op 19 July 2020, 11:10:08
Ik plak mijn papieren fotoachtergrond op zelfklevend oprolbaar parket ondertapijt. De achtergrond blijft rechtop staan en kan in mooie gebogen vorm gebruikt worden op mijn modulebak. Nog fraaier zou zijn als de foto’s rechtstreeks geprint zouden kunnen worden op een dergelijk materiaal.

Gr, Hans
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Tjalling op 19 July 2020, 14:17:19
zoveel werk maken ban het origineel, en dan af laten drukken op papier  ???
Afdrukken op plaatmateriaal is de mooiste en snelste oplossing
En hoezo moet het perse een Tiff zijn om af te laten drukken ? Jpg op 150 dpi is al scherp zat, of wegzetten in een Pdf m maatvast te zijn
Plotten lijkt me wat lastig  :) in de branche wordt met plotten bedoelt het  snijden of tekenen van vectorlijnen
Achtergrond is altijd Full color

Wat voor plaatmateriaal zou je adviseren? En zou dergelijk plaatmateriaal ook geschikt zijn voor een achtergrond van 60 cm hoog en 280 cm lang, opgesteld in een halve cirkel?

Groet,
Tjalling
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ruudns op 19 July 2020, 14:41:09
Plotten gaat wel degelijk. Heb voorheen als systeembeheerder bij gemeente Kerkrade gewerkt, daar hadden ze een plotter voor de luchtfoto's. Gewoon een rol papier en 4 tanken inkt, dacht dat het een epsonplotter was. Stond daar op de repro.
Op deze maat is het niet echt nodig om hem als vector formaat te maken, je gaat het niet opblazen tot vrachtwagen grote toch??
Zoals gezegd, de overige foto's die door Gerard gemaakt zijn moeten ook nog verwerkt worden tot een aansluitende panorama foto(s). Kan nog ff duren.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: René 4312 op 19 July 2020, 16:34:14
Nope. Eigenlijk is plotten met een pen (of mes, laser etc) van coördinaat naar coördinaat gaan (vector dus). Vroeger toen er nog geen printers waren (misschien een matrixprintertje) kwamen de eerste plotters die vooral bouwtekeningen etc. tekenden, vooral gebruikt voor/door architecten, kadaster, etc. Een soort van groot uitgevallen cameo dus. Dus werden de tekeningen geplot, Het materiaal gaat ook heen en weer, in tegenstelling tot een printer, hier gaat de printkop van links naar rechts vv en het materiaal alleen naar voren. Totdat er printers op grootformaat kwamen maar de mensen die er altijd mee werkten bleven het begrijpelijk gewoon plotten noemen.
Printbestanden zijn ook nooit vectorbestanden, de RIP (veredelde printerdriver) zet vector om naar bitmap. Een foto die op een vrachtwagen moet, wordt ook niet omgezet naar vector bestanden, je moet juist uitgaan van een foto met genoeg resolutie, 150 dpi is inderdaad prima.
Daarom wil Martin de foto's ook RAW hebben, hoogst mogelijke resolutie en alles zoals witbalans, belichting etc. is nog aan te passen. 3 meter achterwand is al een foto van 300/2.54*150=bijna 18.000 pixels breed.

René
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 19 July 2020, 20:01:08
150 dpi vind ik weinig.
300 dpi is de meest ge-eigende en meest nauwkeurige voor ons mensen print/plotwerk.

Al mijn grafisch werk (bv de kalender) is 300 dpi.
hoger naar 600 dpi is niet nodig. Daar veel printers/plotters toch terug vertalen naar 300.

Ronald Visser


Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: meino op 19 July 2020, 20:36:46
300dpi wordt vaak genoemd, maar dat is fout, dat is een resolutie die door printers gebruikt wordt, dpi staat voor dots per inch. De meeste printers kunnen alleen met een aantal vaste kleuren printen, en tussen tinten worden gemaakt door verschillende gekleurde stippen in een raster te printen. Dus wat eigenlijk bedoeld wordt is 300 ppi (pixels per inch).  Dat wordt dan door de printerdriver omgezet in een rasterpatroon van stippen, dus meestal laat je de printer printen op 1200/1440 (of hoger) dpi.
Overigens is 300 ppi voor het plaatje niet nodig. 2 zaken spelen daar een rol in, de afstand waarop je de print bekijkt en het materiaal waarop geprint wordt. Ik ben zelf al ruim 15 jaar aan het printen met inkjet printers en op mat papier geeft hogere resoluties dan 200-220ppi geen extra scherpte. En dan heb ik het over afdrukken die je op de hand bekijkt. Als de afstand tot de afdruk groter is dan zijn ook lagere resoluties (150-180ppi) prima te gebruiken.
Niet onbelangrijk, als de afdruk 60cm hoog moet zijn, heb je wel minimaal een 24inch printer nodig, en heb je een printshop nodig met alle kosten die daar aan verbonden zijn.

Ik heb zelf ook mijn achtergronden geprint, zie: https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=77057.msg3222126019#msg3222126019 (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=77057.msg3222126019#msg3222126019), daar heb ik de lucht niet uitgeprint, zodat ik de achtergrond kon uitknippen.

Groet Meino
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 19 July 2020, 22:04:36
Ik ben blij, dat ik het voor mijn opdrachtgevers in 300 dpi kan uitwerken en kan laten printen/plotten.

Ach, ik ben ook maar een leek.

Ronald Visser
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: meino op 19 July 2020, 22:23:53
Ronald

ik denk niet dat je een leek bent, maar als je een tekening maakt en je geeft daar de resolutie voor op, staat daar pixels of dots? Adobe photoshop, geeft als default aan 300 pixels per inch (geen dpi). Voor jouw en mij is het misschien allemaal vanzelfsprekend, ook ik bezondig me aan het gebruik van dpi, maar het kan voor beginners erg verwarrend zijn. Ik ben ook actief in een fotoclub, en het verschil tussen printer- en foto resolutie is voor nieuwe leden vaak enorm verwarrend, dan horen ze, foto's moeten in 300dpi, dus wordt de printer op 300dpi ingesteld, resultaat onscherpe en korrelige foto's. Nee zet de printer op 1200 of 1440dpi, ja maar dan wordt de foto zo klein.
Kortom het kost nieuwe leden nog wel eens moeite om dat uit elkaar te houden en de onderlinge relatie tussen de pixels per inch van de foto en de dots per inch van de printer te begrijpen. Vandaar mijn opmerking.

Groet Meino
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Marty op 19 July 2020, 23:11:01
Ok, laten we maar terug gaan naar de vraagsteller, want er worden weer dingen bij gehaald die en niet kloppen, en niets met de vraag te maken hebben.
hoe het in de volksmond genoemd wordt of hoe het vroeger heette, dat is nu niet zo boeiend
Ruud wil een groot formaat print, en dan ga je naar een bedrijf die grootformaat FULL COLOR kan printen, niet naar iemand met een plot machine, of iemand met heel veel A4tjes die hij kan printen
Vervolgens zeg je de maat en en lever je de foto's aan, in JPG of PDF in een minimaal formaat van 72 Dpi op ware groote
Vector komt er geheel niet aanpas want het is enkel een foto
ter voorbeeld, als ik een grote melkwagen beletter met het grote Leerdammer logo, dan heb ik 1 PDF bestand, ware grootte 560x120 cm, als 1 sticker
de letters zijn vector met spot kleuren, de kaas erachter is een full color pixel bestand, gemaskerd met een ronde vector, het geheel is gedupliceerd en heeft een contour lijn in cutkleur.
Uitgebreider en makkelijker kan ik het niet uitleggen

Het kan op papier, als je dat mooi vindt, moet je dat gewoon doen, maar het kan gewoon veel strakker en langer houdbaar

Maar als er bij mij een klant binnen komt, en hij zegt ik heb een sticker nodig vraag i full color of gesneden letters, plotteren wordt niet eens meer genoemd, behalve door een paar gepensioneerde die vroeger met zo'n tekenplotter hebben gewerkt bij de gemeente werken ofzo
Het principe is hetzelfde, maar in mijn grafische wereld wordt dat echt niet meer zo genoemd, en foto's plotten al helemaal niet
PPi bestaat inderdaad ook, maar wordt in  GROOTFORMAAT FULL COLOR PRINTING niet gebruikt, dat is een beeldscherm resolutie die wordt gebruikt voor kleien afdrukken, zoals kaarten, foto's en... kalenders.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Edsko Hekman op 19 July 2020, 23:17:51
Houd Marty in achterhoofd voor achtergrond... (y)









Maar dat wist ik eigenlijk al wel. ;)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Joost O op 20 July 2020, 02:29:19
Hallo Ruud:

Prachtig mooie foto voor een achtergrond! Felicitaties voor Gerard als fotograaf en voor Martin voor het photoshoppen.

Dit topic heeft me er aan herinnerd dat ik nog verslag moest doen van m´n eigen achtergrond experimenten. Dat heb ik dus net in mijn draadje bijgewerkt. Hier even de details: De foto is een panorama van 4 foto´s die ik in Photoshop aan elkaar heb geplakt. Het werd een TIFF bestand van 9100 pixels breed, en dat is 300 cm breed uitgeprint. Komt dus uit op 77 ppi (pixels per inch). Wat wazig als je met je neus er bovenop gaat zitten, maar als achtergrond vind ik het prima.

Groeten uit Colombia,

Joost

Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 20 July 2020, 09:12:00
Ik heb het even nog achter me gehouden.
(uit zakelijk oogpunt)

Hebben jullie al contact gehad met PeArd?
Ik weet zeker dat Ed jullie kan ondersteunen/printen eventueel
Hij is fotograaf en heeft zelf al veel achtergronden uitgewerkt.

Wellicht neemt hij op in zijn assortiment???
Hij laat ook op karton achtergrond uitwerken.

Ronald Visser
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ruudns op 20 July 2020, 09:48:32
Ik heb zelf een achtergrondje van PeArd op mijn fotodijkje. Ze zijn niet te duur en mooi (y). Voor een grote baan heb je soms de keuze uit 2 of 3 aan een sluitende panorama foto's.
Ik had Gerard voor gesteld om met een kleine bijdrage de bestanden die door Martin zijn bewerkt te koop aan te bieden op BNLS. Ik zelf hoef er niets voor en zou alleen doorvoer luik zijn. Gerard vond het in eerste instantie een rompslomp om dit bij te gaan houden, maar daar kan hij beter zelf op reageren. Het portretrecht ligt nl bij hem als maker van de oorspronkelijke foto's ;).
Zoals gezegd, dit stuk van 30x200cm is pas het eerste deel van de fotoachtergrond. Gerard heeft er zijn tijd in gestoken om de foto's te maken, Martin om het te fotoshoppen. Gerard en ik hebben deze achtergrond. Het is aan Gerard om te bepalen of hij tegen een kleine vergoeding, gratis of helemaal niet mag worden door gegeven via bv WeTransfer.
Het bestand is in JPG voor een snelle weergave en in TIF voor te printen. Martin zal hem ook nog in PDF converteren schreef hij mij via Google-Hangouts.

Printen zou je dan zelf moeten regelen, dat kan dan op elk medium wat er maar onder een geschikte printer past. Zie dit logo, ook door Martin ontworpen (https://tunderman.eu/new-trucks-and-trailers/) in zijn stagetijd in Rotterdam.

Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Marty op 20 July 2020, 14:07:23
Wat voor plaatmateriaal zou je adviseren? En zou dergelijk plaatmateriaal ook geschikt zijn voor een achtergrond van 60 cm hoog en 280 cm lang, opgesteld in een halve cirkel?

Groet,
Tjalling

Als je het rond zet 1 of 3 mm forex, deze moet je wel ondersteunen met latten erachter om een mooie ronding te houden
Ligt ook een beetje aan de ronding, te rond zetten kan 3 mm eerder breken dan 1 mm, al is het behoorlijk taai materiaal
5 mm forex als het recht is en kan het aardig stand alone staan
wordt rechtstreeks op de plaat geprint, is mat, dus geen weerkaatsing van je verlichting en is UV vast
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: zuylen op 20 July 2020, 14:36:52
Als je een beetje handig bent met het schilderen van achtergronden. Dan kon je het ook proberen te schilderen. Staat ook niet verkeerd.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ruudns op 20 July 2020, 14:57:34
Mijn hobby is treinen, niet kunstschilder ;D
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: GerardvV op 20 July 2020, 20:53:26
Wat mij betreft mogen mijn plaatjes voor de achtergrond wel voor eigen gebruik worden gebruikt.
Martin heeft er flink tijd ingestoken om er wat fatsoenlijks van te maken dus als hij wat vraagt voor het éénmalig gebruik van de file zou ik dat prima vinden.
Wanneer er grof geld verdient wordt deel ik graag mee  ;D ;D , maar of het nou leuk is dat je overal dezelfde achtergrond ziet betwijfel ik.
Neemt niet weg dat ik na de vakantie eens ga kijken hoe dit plaatje fatsoenlijk als gehele lengte kan worden afgedrukt.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Hans1963 op 20 July 2020, 21:17:24
Je kunt ook goed naar achtergronden zoeken bij een fotosite als b.v. Shutterstock.
je hebt dan professionele foto's met een hoge resolutie. De jpg die je voor een gering bedrag ontvangt dan omzetten in PDF
en laten printen bij een commerciële drukker op b.v displaykarton of forex.

de kosten voor dit alles valt reuze mee. zie voorbeeld onder.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot_1_4.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot_1_4.jpg)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Huib op 20 July 2020, 23:21:22
Voor Buitenlust heb ik heel wat Nederlandse poldervergezichten en bosranden geschoten op hoge resolutie. Als je zoiets zoekt... stuur maar een mailtje.

Grtz!

Huib
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: meino op 20 July 2020, 23:50:12
De bosranden die ik op Kranenberg als achtergrond heb, wil ik ook wel opsturen als er behoeft aan is.

Groet Meino
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Eegtrain op 21 July 2020, 15:54:52
Ik heb een achtergrond gemaakt met een afmeting van 740 x 45 cm voor de baan met behulp van gratis foto's van internet. Zelf diverse items verschalen in Photoshop. Je kan dit vervolgens bijvoorbeeld laten drukken op een vlag, op karton of op vinyl.
Binnenkort zal ik een foto plaatsen.

groeten Eegtrain
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ruudns op 02 September 2020, 10:49:12
Vannacht binnen gekomen, de laatste door mijn zoon Martin aan elkaar geplakte foto's van Gerard (y).
Ik heb de voorbeeld jpg nog moeten verkleinen voor de upload.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Treinbaan-diorama-02.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Treinbaan-diorama-02.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Treinbaan-diorama-03.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Treinbaan-diorama-03.jpg)

Deze laatste 2 foto's zitten in een zipfile met  672Mb aan bestanden ;D. Ze bevat de voorbeeld jpg's (3x jpg voor het snel kijken) en 1x TIF en 2x PDF.
De eerste foto zit in een zipfile van 158Mb aan bestanden.
Erg mooi gelukt :)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Edsko Hekman op 02 September 2020, 11:03:20
Mooi Ruud! (y) Zoiets zoek ik ook nog voor Grasland. Waar heb je die foto's vandaan gehaald als ik vragen mag?

Gr.

Edsko
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 02 September 2020, 11:43:20
Ik zal er ook eentje plaatsen binnenkort.

Ronald Visser
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Ronald69 op 02 September 2020, 11:50:48
Wat mij betreft mogen mijn plaatjes voor de achtergrond wel voor eigen gebruik worden gebruikt.
Martin heeft er flink tijd ingestoken om er wat fatsoenlijks van te maken dus als hij wat vraagt voor het éénmalig gebruik van de file zou ik dat prima vinden.
Wanneer er grof geld verdient wordt deel ik graag mee  ;D ;D , maar of het nou leuk is dat je overal dezelfde achtergrond ziet betwijfel ik.
Neemt niet weg dat ik na de vakantie eens ga kijken hoe dit plaatje fatsoenlijk als gehele lengte kan worden afgedrukt.

Via Gerard v V en bewerkt door de zoon van Ruud, zie zijn bericht hier boven.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ruudns op 02 September 2020, 13:22:12
@Edsko: lees het eerste topic ff door..... dan weet je er alles van ;) ;D.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Edsko Hekman op 02 September 2020, 13:24:25
Ahum...  :-[ Het was nog vroeg enzo, brug stond open, lekke band, dat soort dingen.....  ::)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Ronald69 op 02 September 2020, 15:09:49
Ach ja, we hebben soms van die dagen..............  ;D
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: tijgernootje op 02 September 2020, 19:13:19
In het kader van zelf achtergronden maken.
Heeft iemand nog een suggestie om een achtergrond te maken voor een (binnen) havenbaan,van 4mtr lang en zeg 50cm hoog ?
Zoek me de pl**ris,maar ik mis de plaatjes en de skills om tot iets werkends te komen  :-[
Alvast bedankt voor de hints  (y)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Deetrein op 02 September 2020, 19:29:44
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Wilhelminahaven.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Wilhelminahaven.png)

Dit kan jij veel beter Floris ;)

Mvg, Erich
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Luit op 02 September 2020, 21:08:14
Kijk ook eens bij deze, niet altijd maar regelmatig ook wat kleinere havens.
https://webcam-binnenvaart.nl/
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Hans1963 op 02 September 2020, 21:38:36
haven van Rotterdam

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot_1_5.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot_1_5.jpg)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Peter Kleton op 02 September 2020, 21:39:29
Jullie zullen Google Earth  wel kennen denk ik.
 Zou het niet mogelijk zijn om die beelden te gebruiken voor een achtergrond ?.
Je hebt al een panorama beeld ,en mss kan je ze onzichtbaar aan elkaar plakken.
Voor prive gebruik natuurlijk ,niet commercieel ,  i.v.m. auteursrechten van G E .
Er is keus genoeg !
Denk maar eens aan Canada en  Alaska voor de bossen en bergen en veel meer. :D
Peter
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: nighttrain1 op 03 September 2020, 13:01:35
Maakt Martin foto`s aan elkaar die gemaakt zijn uit 1 foto standpunt, of (wat ik zoek) steeds de zelfde brug gefotografeerd maar dan genomen van een parallel gelegen brug, en dan steeds een paar meter verschoven? Zodat het als het ware lijkt dat je van alle punten onder de zelfde hoek naar die brug kijkt.
Hier onder zie je de foto`s van toen gemaakt....

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/achtergrond_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/achtergrond_1.jpg)
Zou hij hier ook een mooie achtergrond van kunnen maken?
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ruudns op 03 September 2020, 15:14:56
Voor zo ver ik weet, de bruikbare foto's van Gerard waren gemaakt door haaks op de looprichting een aantal foto's te maken. Foto's die Gerard heeft gemaakt van uit één punt van links naar rechts waren niet of niet goed bruikbaar voor samenvoeging.
Ik heb jouw vraag door gestuurd naar Martin.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: nighttrain1 op 03 September 2020, 17:47:31
@Ruudns, deze foto’s zijn ook haaks op de looprichting gemaakt.

En bedankt dat je mijn vraag hebt doorgestuurd.  (y)

Ben benieuwd naar het antwoord. En je krijgt zo een PB.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: tijgernootje op 03 September 2020, 18:03:58
Dit kan jij veel beter Floris ;)

Mvg, Erich
Ik ken die plek,en heb er al is plaatjes van gemaakt in het donker  ;D
(wellicht een bruikbaar idee ? )

Kijk ook eens bij deze, niet altijd maar regelmatig ook wat kleinere havens.
https://webcam-binnenvaart.nl/
Die resolutie is volgens mij o.a. niet geheel geschikt,toch  ???

haven van Rotterdam
Plaatje is leuk,maar qua Perspectief klopt het niet helemaal denk ik.
Wel bedankt,voor t idee  (y)

Zou het niet mogelijk zijn om die beelden te gebruiken voor een achtergrond ?.
Je hebt al een panorama beeld ,en mss kan je ze onzichtbaar aan elkaar plakken.
Voor prive gebruik natuurlijk ,niet commercieel ,  i.v.m. auteursrechten van G E .
Ik denk dat je ivm (internationaal) auteursrecht niet zomaar plaatjes van Google mag "lenen" voor eigen gebruik.
Boetes voor zulke zaken zijn niet mals.
(en dan moet je ze ook nog op de meest geschikte manier aan elkaar zien te "naaien" voor een complete achtergrond  ::) )
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Peter Kleton op 03 September 2020, 18:41:36
Hoi Floris ,
Zou het helemaal niet mogen?
Je mag toch zeker nog wel een mooi plaatje uit G E uitprinten en  aan de muur hangen ?
Dan kan een achtergrond voor jouw modelbaan  ook wel lijkt mij.
Maar NIET  publiceren op dit forum , dat begrijp ik wel en mss ook niet door een gespecialiseerd bedrijf laten behandelen .
 Groeten .
Peter

Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Wim Janse op 03 September 2020, 19:40:08
Ik denk dat je ivm (internationaal) auteursrecht niet zomaar plaatjes van Google mag "lenen" voor eigen gebruik.

Volgens mij mag je publicaties op internet (dus ook G E) wel degelijk voor eigen gebruik  gebruiken. Vaak mag je ze
ook nog "citeren" mits met vermelding van de bron. Nou is "citeren" van een foto natuurlijk niet zo simpel als van
stukje tekst.
Als je nou voor je eigen baan foto's voor een achtergrond gebruikt van internet, en je neemt met deze baan niet
deel aan expo's, lijkt er volgens mij geen probleem.
Misschien is dit anders als de foto's gebruikt zouden worden voor een clubbaan; dat weet ik niet.

Je zult ze mijns inziens wel degelijk mogen laten printen door een daarin gespecialiseerd bedrijf, want je gebruikt ze
toch alleen voor eigen gebruik!
Wim
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Peter Kleton op 03 September 2020, 19:46:24
O K Wim.
Dat denk ik dus ook.
Een foto citeren kan mss door er een stukje van te laten zien .of er met Photoshop iets in te schrijven...
Of net zoals
ze vroeger een  nieuw bankbiljet in een krant lieten zien.
Peter
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Hans1963 op 03 September 2020, 20:09:21
De haven van Kampen bij avond is ook echt sfeervol.  :D

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot_2_4.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot_2_4.jpg)

Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Anton Maris op 03 September 2020, 20:52:32
Vergezicht vanaf de IJssel gemaakt met zicht op Hattem. Door de rivier krijg je een strakke horizon op een mooie afstand zonder objecten op de voorgrond die de achtergrond verstoren. De rivier heb ik er maar even afgeknipt.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2921-2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2921-2.jpg)

Geen idee hoe dit uitpakt als het wordt uitvergroot als achtergrond  :-\.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: René 4312 op 03 September 2020, 20:57:51
Ik denk dat de horizon sowieso te laag ligt, kan je ook alleen wolken printen. Het geüploade plaatje is te klein om groot te printen, geen idee wat het formaat van je origineel is.

René
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Anton Maris op 03 September 2020, 21:09:13
Is 2,6 Mb voor het volledige plaatje met een deel van de rivier en meer lucht....vast te weinig.
Ik denk dat de horizon vrij laag moet liggen om te voorkomen dat er visueel een knik gaat ontstaan tussen de horizontale module en de verticale achtergrond. Ook afhankelijk vanuit welke positie naar de module wordt gekeken.
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: Peter Kleton op 03 September 2020, 21:15:59
Zo moet een achtergrond er wel uitzien vind ik  ,een lege ruimte zonder huizen of bomen ,  tenzij er een stad in H0 schaal  er voor staat.
 Kijk   b.v. maar naar de professionele achtergronden ,zoals de Faller achtergrond van Oberstdorf in Zuid Beieren.
Peter
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: NS264 op 03 September 2020, 21:30:11
Zo zoek ik ook nog beetje het landschap rondom een kanaal door vlak land.
Hoef niet perse water of haven als achtergrond.

Miss zelf op fototoer gaan.

We hebben wel de skills in huis met onze huisfotograaf Wim Vink  ;D

Miss nog wat tips?
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 04 September 2020, 09:40:47
NS264
Kunnen/gaan we samen voor zorgen.

Ronald Visser
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: meino op 04 September 2020, 10:01:56
Als jullie toch op fototour gaan, ik heb ook de gereedschappen en de kunde om foto's aan elkaar te plakken tot een panorama.
Een tip, laat iedere foto minimaal 30% overlappen met de vorige en probeer de horizon overal ongeveer even hoog te houden.
Voor de hoogste resolutie neem ik meestal de foto's verticaal, maar dat hangt ook van de gebruikte camera en lenzen af. Bij foto's gemaakt met een smartphone zou ik ze horizontaal nemen omdat die meestal een groothoek lens hebben.

Dus als ze aan elkaar geplakt moeten worden, stuur de foto's maar in een zip bestandje via WE transfer naar me toe.

Groet Meino
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 04 September 2020, 17:55:20
Ondanks de overlap zal er nog veel werk zijn om de overgangen mooi te krijgen.
Maar succes.

Laat anders weten.

Ronald Visser
(er zijn toestellen met een panorama functie, die heb ik )

Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: meino op 04 September 2020, 19:24:46
Mijn ervaring is dat Lightroom veel automatisch aan kan. Het enige probleem is soms als er bewegende onderdelen in de foto's zitten, zoals lopende/fietsende mensen, rijdende auto's of snel bewegende wolken. Bij een wolkenlucht in het beeld moet je niet te veel tijdsverschil tussen aaneengesloten foto's hebben, zodat eventuele wolken niet te veel verschoven zijn tussen twee aaneengesloten foto's. Lopende en fietsende mensen en rijdende auto's kun je beter proberen te vermijden. Een enkele kan wel, maar dan loop je de kans dat hij op meerdere plaatsen in de panorama  opduikt.

Groet Meino
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 07 September 2020, 22:48:32
Met cybershot en panorama instelling.
(Zuid Limburg rond de Geul).

Ronald Visser

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03585-thumb.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03585-thumb.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03587-thumb.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03587-thumb.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03589-thumb.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03589-thumb.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03596-aanp-thump.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03596-aanp-thump.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03597-thumb.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03597-thumb.jpg)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ruudns op 08 September 2020, 09:35:00
@ Ronald: 1 en 5 lijken mij wel geschikt als achtergrond, 2,3 en 4 lijken qua grote meer op een uit de kluiten gewassen voetbalveld. Maar de bruikbaarheid is natuurlijk ook geheel afhankelijk van de grote van de baan. Voor een diorama van één meter of zo is het al snel te ruimtelijk ;).
Welke afmetingen hebben deze achtergronden?
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 08 September 2020, 19:19:28
Een achtergrond maakt deel uit van de voorgrond.

Gewoon tot tegen de achterplaat aanbouwen.
afmetingen zijn 35 x 150 cm.

Ronald Visser
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: tijgernootje op 08 September 2020, 19:29:16
Nu dan wellicht een domme vraag,maar een achtergrond maken uit 1 foto gemaakt met een pro camera,werkt dat ook ?
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: meino op 08 September 2020, 20:25:11
Domme vragen bestaan niet. Wat is een pro camera? De meeste systeem- en spiegelreflexcamera's die momenteel op de markt zijn maken perfecte en scherpe opnamen met hopen pixels. Het echte onderscheid heeft te maken met zaken zoals bestand zijn tegen water, snelheid van opnamen, instel mogelijkheden. Maar die doen er voor de kwaliteit van de opname niet veel toe, de gebruikte lens misschien een beetje.
Maar nu de vraag, ik denk dat je bedoeld of je een achtergrond uit een foto kunt maken. Dat hangt van het gebruik af. als je een achtergrond voor een modulebak van 1.20m breed nodig hebt, waarbij de gemiddelde beschouwingsafstand ergens rond de 1m is, dan zal dat wel lukken met een groothoeklens. Maar als je een achtergrond van 3-4m nodig hebt, waarbij de beschouwingsafstand ook weer rond 1m ligt, dan red je het niet en zul je meerdere foto's moeten combineren tot een panorama.

Groet Meino
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 08 September 2020, 22:59:35
Ja wat is een pro camera?
Gopro is er ook.

Van elke foto of reeks van foto's is iets samen te stellen: foto boek, posters, pasfoto,  etc....  (y)
Het is net wat je wil.

Voor een achtergrond heb je een reeks van foto's nodig die je met een overlapt maakt,
 (principe: vanuit een rijdende trein elke halve sec of sec een een foto maken van het landschap veraf.)
Met een comp programma de foto's aan elkaar plakken tot een band.
Ook een video film vanuit de trein of waarbij je van uit één standpunt een cirkel beweging maakt (180 of 270 graden langzaam rond draaien).
Van de video zijn meerdere beelden te kiezen en te gebruiken (van elke sec video heb je 25/tot 30 beelden tot je beschikking).

Het bewerken tot een mooi geheel dat is de kunst en is het meest bewerkelijke en tijdrovende.

Net als bij elke foto telt ook hier het aantal pixels/inch of een foto erg te vergroten is of niet.

Ronald Visser

Het uiteindelijke resultaat na bewerken.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/bv1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/bv1.jpg)

Als bron bv 4 foto's met een overlap (roze gebied)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/bv2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/bv2.jpg)

Mijn ervaring is dat de foto's niet goed te nemen/genomen zijn. In dat geval is slechts het roze deel te gebruiken.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/bv3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/bv3.jpg)

Gedraaide foto's leveren nog veel meer werk op en dat is soms in het geheel niet te doen.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/bv4.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/bv4.jpg)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: ikbenerevenniet op 08 September 2020, 23:12:18
Programma's als AcroPano  en Photostitcher (beide voor MS-Windows) nemen bijna alle werk uit je handen, en produceren - vaak ook onder "moeilijke" omstandigheden - een prima panoramafoto. De standaard camera-app bij oa. Android 8 en 9 doet het zelfs meteen nadat je een reeks foto's gemaakt hebt, zodat je direct kunt zien of het geslaagd is. Helaas is de resolutie wat minder dan ik fijn zou vinden, en de lens is ook al niet om over naar huis te schrijven... ;-) 
(Nokia 2.2)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 08 September 2020, 23:15:08
Vandaar mijn tips....

Ronald Visser
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: tijgernootje op 09 September 2020, 19:54:21
Domme vragen bestaan niet. Wat is een pro camera?
Thnx en gelijk een antwoord op de vraag wat is (voor mij) een pro camera,welnu een d7000 van nikon,is voor mij redelijk pro  ;)
Hier een voorbeeld uit eigen werk,is hier een achtergrond uit te maken ??
Er is een miniserie van gemaakt op dezelfde avond
(https://myalbum.com/photo/ztsWQku9Trrh/540.jpg)
Foto is natuurlijk verkleind om hier te tonen  ;)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: meino op 09 September 2020, 20:25:06
Dag Floris.

Dat denk ik haast wel. Alleen hoe groot moet het worden, de D7000 heeft iets van 4900 pixels horizontaal, dus als je achtergrond 4m wordt, dan zul je ongetwijfeld de losse pixels gaan zien. De foto is van ver genomen dus weinig perspectief, wat gunstig is. Maar als ik even een snelle berekening maak, dan kom ik bij een horizontale grootte van 1,20m op een resolutie van 104 pixels/inch. Dus de pixels worden al zichtbaar als je er dicht op staat. Bij een beschouwingsafstand van 1m zal het nog wel meevallen. Maar ga je groter, 2m geeft je ongeveer 60 pixels/inch, dan zul je de foto moeten vergroten kwa aantal pixels, daar heb je wel programma's voor die dat goed doen, dan wordt de foto wel onscherper, maar dat is minder een probleem dan de blokjes van de losse pixels.

Groet Meino
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 09 September 2020, 20:39:29
Floris stuur maar op en dan kunnen we eens zien.

via mail / we transfer uiteraard.

Ronald
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: MOVisser op 10 September 2020, 22:44:03
Nog een paar genomen vandaag. Rondswiepen en 30 sec later: klaar
En eentje bewerkt.

Ronald Visser
(o ja Limburg, omgeving Valkenburg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03648a.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03648a.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03650a.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03650a.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03646a.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03646a.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03646b.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC03646b.jpg)
Titel: Re: Achtergrond zelf maken
Bericht door: tijgernootje op 11 September 2020, 19:21:43
Floris stuur maar op en dan kunnen we eens zien.

via we transfer uiteraard.

Ronald
Hoi Ronald,

Ik heb daar zojuist een poging toe gedaan,hoor wel of dat dat is gelukt  ;D

Wat betreft je nieuwe pogingen,die zien er goed uit  (y)
Of het past als achtergrond voor bv (in mijn geval) een (binnen) haven,dat valt te bezien  ;)

@ Meino,

Een achtergrond van iets meer dan 4mtr,hoeft voor mij geen 1,20 hoog te zijn hoor,das iets teveel van het goede.
(iets van 70-80cm lijkt me al zat)
Wat het afstand tot de achtergrond betreft,dat is al minimaal 70cm omdat de bakken zo diep zijn plus nog de ruimte ervoor omdat ik er voor sta  ;D