BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: TreinInVillaAlba op 27 July 2019, 08:48:51

Titel: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: TreinInVillaAlba op 27 July 2019, 08:48:51
Hallo,

Ik heb alle elektronica van rocrail.
Verder heb ik een voeding van 18v/10amp waarmee ik alles van stroom voorzie.
Nu wil ik de voeding,booster,centrale,ethernet interface en de i/o printen  bij elkaar zetten en de wisselbediening en de hall sensor printen verdelen onder de trein tafel.
Verder wil ik alle  verbindingen tusen de printen naar de wissels en de hall sensors maken met een 3 x 0.25mm2
En de verbindingen tussen de printen met een 10 x 0.25mm2 kabel.
Is dit een goede oplossing.

Mans
Titel: Re: PLaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Ronaldk op 27 July 2019, 10:20:54
Hallo Mans,

Voeding, Centrale, versterker en dergelijke: Kan je gewoon bij elkaar zetten. Bezetmelders, wisseldecoders en schakdecoders zo dicht mogelijk op de plek waar je ze moet hebben. De draadjes naar die onderdelen zo kort mogelijk houden geeft de minste storingen. Dan een goede  centrale voedingsleiding (ringleiding) (https://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php?title=Centrale_voedingsleiding) maken om alles te voeden zoals je railaansluitingen en decoders onder de baan. Over langere afstanden kan 0.25mm2 iets aan de dunne kant zijn.

Groet Ronald.
Titel: Re: PLaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: phdirk op 27 July 2019, 23:16:32
Hallo Mans,

Ik ben het helemaal met Ronald eens. Wisseldecoders en bezetmelders zo dicht mogelijk bij de wissels, cq de bezetmeldstukken plaatsen. Een mogelijk alternatief daarbij is om de decoders en de bezetmelders aan de achterrand van de tafel te plaatsen. Ze zijn dan wat makkelijker bereikbaar. Als er tussen de bezetmelders lange afstanden overbrugd moeten worden, dan tenminste UTP-kabels nemen of overstappen op Loconet verbindingen. Dat is minder storingsgevoelig.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: TreinInVillaAlba op 28 July 2019, 11:30:42
Dank je wel voor jullie advies.
Hier kan ik iets mee.
Mans
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: WR op 28 July 2019, 13:43:45
Hallo samen

Ik ben zelf ook nog zoekende naar een oplossing
voor het plaatsen van de baan electronica.
Het moet vooral goed toegankelijk zijn als je er aan werken wil.
Ik heb de vraag al eens eerder gesteld op het forum.
Alles op een wegklapbaar klepje aan de voorkant
van de tafel(module) of een schuiflade.
Zodat je al zittend het spul onder je handen hebt.
Misschien zijn er nu wel meer foto,s of ervaringen met dit soord systemen.
Gr Wesly
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Klaas Zondervan op 28 July 2019, 13:56:37
In mijn spoorbaan Uit en Thuis heb ik een frontgoot ingebouwd waar zo veel mogelijk bedrading en elektronica in komt. Onder de baan komen alleen maar de draden naar de spooraansluitingen en de wisselmotoren.
Bekijk de foto's in mijn bouwdraadje "Uit en Thuis" (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=77039.0) om een beeld te krijgen hoe dat er uit ziet.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: WR op 28 July 2019, 14:36:19
Ziet er goed uit.
De foto,s geven een goed beeld van dit ontwerp.
Met welke methode word het voorplaatje vastgezet.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Klaas Zondervan op 28 July 2019, 15:21:22
Je bedoelt het afdekplaatje wat er nog voor moet komen? Dat weet ik nog niet. Een paar opties die ik in gedachten heb zijn magneetsluitingen of keukenkastscharnieren. Maar daar ga ik me pas echt over buigen als alles er in gemonteerd is en dat kan nog wel een paar jaartjes duren.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Robert E op 28 July 2019, 21:26:47
Citaat
Verder heb ik een voeding van 18v/10amp waarmee ik alles van stroom voorzie.

10 Amp ????????????
Zekering per iedere sectie / stukje electronica fatsoendelijk ????

Een draadje van 0.25 en 10A bij een volle sluiting kan wel eens een gesmolten draad zijn (en met wat pech de brandweer voor de deur en in huis)

Robert
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: TreinInVillaAlba op 29 July 2019, 15:48:51
Hallo,
Ik zet er een paar step/down converters tussen waarbij ik de maximale stroom/spanning in kan stellen.
En ze hebben ook een kortsluit beveiliging.
Mans
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Klaas Zondervan op 29 July 2019, 16:03:13
Is het dan niet eenvoudiger om een paar schakelende voedingen aan te schaffen die je direct aan de netspanning hangt?
Dan kan je dat 18V/10A ding overslaan.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Timo op 29 July 2019, 16:14:54
waarbij ik de maximale stroom/spanning in kan stellen.
Maar daar heb je niets aan om de boel (lees: kabels) naar die converters te beveiligen. Nu is 10A niet mega veel maar zou ik toch minimaal 2,5mm2 voor pakken en als nog afzekeren. Op 10A zal 2,5mm2 overigens als nog een merkbare spanningsval hebben.


Timo
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Robert E op 29 July 2019, 21:11:33
Citaat
Nu is 10A niet mega veel maar zou ik toch

Mwahhhh,  voor een (elektrische) auto is 10A niks, maar voor een modelbaan ietsiepietsie meer dan de gebruikelijk 16V/32VA trafo of zo die men heeft liggen of heeft gekregen bij een digitale startset....

Ik krijg bij modelbaan en 10A (nog steeds) kromme tenen :)

 * Booster krijgt 10A
 * Dat gaat naar rails en naar de bezetmelders met een 2.5A of 5A bruggelijkrichter voor detectie trein
 * Draad spoorsectie naar S88  ingang is waarschijnlijk een dunnere draad, want dat werkt lekker makkelijk
 * Ontsporing = bingo ....

Kan zijn dat ik te bang ben voor hoge stromen in huis tuin keuken / modelspoor  toestanden met lage spanning installatie :)

Groet

Robert
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Klaas Zondervan op 29 July 2019, 21:40:35
* Booster krijgt 10A
Dat is volgens mij al een fout uitgangspunt. De booster krijgt 18V. Als er achter de booster een kortsluiting wordt gemaakt gaat er geen 10A lopen, de booster zelf is ook begrensd en schakelt bovendien af boven 3A of zo iets.
Los daarvan hou ik ook niet van zulke dikke voedingen. Het is beter om de zaak over meerdere kleinere voedingen te verdelen.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Martin Hornis op 30 July 2019, 13:14:11
10 Amp ???????????? … (en met wat pech de brandweer voor de deur en in huis)
In mijn vorige baan had ik een transformator met een secundaire stroom van 10 A. Bij een kortsluiting op de baan liep er binnen de kortste keren een stroom van 70 A. De wielen lasten daarbij aan de rails vast. Daarom heb ik een stroomrelais van 10 A ingebouwd.

Dan denk je dat het probleem is opgelost. Bij de overgangen van langzaam naar snel rijden trad met de slepers een soort kortsluiting tussen de 8V- en 16 V-aansluiting op die niet beveiligd waren. In de slepers kwamen dus inbrandplekken. Om die kortsluitstromen te beperken heb ik toen bij elke overgang een weerstand van 1 Ω / 5 W geplaatst.

Op een keer bleef een loc juist op zo'n overgang staan. De weerstand werd zo heet dat die zelfzelf los soldeerde en op de vloerbedekking viel. Het gevolg was een schroeigat in de vloerbedekking. De brandweer behoefde er gelukkig niet bij te komen. ;D
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: TreinInVillaAlba op 30 July 2019, 17:09:43
Zo de twee step/down converters zijn binnen.
Ik regel de 10 amp voeding af op 24 volt.
De ene step/down regel ik af op 18 volt /3 amp
De andere op 12 volt 2 amp.
Dan kan het niet meer mis gaan.
Ben nu bezig om de voeding 24 volt , de booster en de twee step/down converters in een kastje te bouwen samen met een ventilator.
Alleen nog iets verzinnen voor een rj12 verbinding van buiten het kastje naar binnen voor de booster.
Mans
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Haradigi op 30 July 2019, 19:50:51
Is een ventilator nodig ?
Wil je toch een ventilator monteren dan heeft die toch wel een temperatuur meter zodat deze pas aangaat boven een ingesteld temperatuur ?

groet
Harald
Titel: Re: PLaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Thai-Bundesbahn op 31 July 2019, 08:54:11
Bezetmelders, wisseldecoders en schakeldecoders zo dicht mogelijk op de plek waar je ze moet hebben. De draadjes naar die onderdelen zo kort mogelijk houden geeft de minste storingen.

Ik ben toch heel benieuwd wie er slechte ervaringen heeft gehad indien alle componenten zoals wisseldecoders, bezetmelders e.d. ver van alles liggen.
En dan ben ik specifiek benieuwd wat dit dan voor problemen/storingen waren.
Zelf heb ik 2 centrale kasten waar alles netjes is ingebouwd. Kabels lopen via de kabelgoten aan de voorzijde van de baan naar deze kasten. Langste afstand die de bedrading moet afleggen: 7 meter. Ooit problemen gehad? Nog nooit  (y)
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: TreinInVillaAlba op 31 July 2019, 08:56:16
De ventilator is altijd aan dit uit voorzorg.
Ik hoor hem toch niet want ik ben redelijk doof.
Mans
Titel: Re: PLaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Remunj op 31 July 2019, 12:36:21
Ik ben toch heel benieuwd wie er slechte ervaringen heeft gehad indien alle componenten zoals wisseldecoders, bezetmelders e.d. ver van alles liggen.
En dan ben ik specifiek benieuwd wat dit dan voor problemen/storingen waren.
Ik  ;D
Had ook eerst alle bezetmeldprinten overzichtelijk bij elkaar gemonteerd. Maar dat resulteerde in veel lange draden die via kabelgoten kris-kros liepen en veel valse meldingen gaven. Dat was trouwens met LDT printen via de Lenz RS-bus.
Heb toen op een gegeven moment alles eronder uit gehaald en decentraal weer opgebouwd. Tevens overgestapt op Loconet en een DR5000 centrale en voila veeeel betrouwbaarder.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Martin Hornis op 31 July 2019, 13:56:51
Bij mij zijn de bezetmeldingsdraden niet langer dan ca. 1,5 m. In iTrain heb ik de in- en uitschakelvertraging op 300 ms gezet. Nooit problemen.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Martin Hornis op 31 July 2019, 14:01:26
Wil je toch een ventilator monteren dan heeft die toch wel een temperatuur meter zodat deze pas aangaat boven een ingesteld temperatuur ?
Je moet juist de temperatuur niet te hoog laten worden door bij een bepaalde temperatuur de totale installatie UIT te schakelen. En dat ondanks een ventilator. Ik heb daartoe een wasmachinethermostaat gebruikt. De temperaturen van vorige week geven daar meer dan aanleiding toe.

P.S. Een ventilator kan ook kapot gaan. Zoiets werd vorige week een fors aantal varkens fataal.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Haradigi op 31 July 2019, 14:32:07
Als, als, als .........

Bij StOMM (Stichting Openbaar Modelspoor Museum) weet ik uit ervaring en info dat de vele (stuk of 10) 10 A Booster geen ventilator hebben en ook niet nodig hebben.
Uiteraard hebben ze een beveiliging zoals bijna elk apparaat.

groet
Harald
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Timo op 31 July 2019, 20:43:36
@TreinInVillaAlba, heb je step down converters met stroomlimiet (current limiter) gekocht? Weet dan wel dat ze niet uit gaan maar de spanning knijpen. Voor de veiligheid prima, maar sommige dingen kunnen zo'n inzakkende voedingsspanning minder leuk vinden.


Timo
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: TreinInVillaAlba op 01 August 2019, 19:57:04
Ik heb de step/down converters met instelbare spanning /stroom en kortsluitbeveiliging gekocht.
Die stel ik af op 18 volt / 3 ampere en de andere op 12 volt / 2 ampere.
Dan weet ik zeker dat er nooit ergens 10 ampere gaat lopen.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Timo op 02 August 2019, 09:02:13
Behalve dus voor de converters (in geval er iets mis gaat). Dus naar de converters dikkere kabel / afzekeren.


Timo
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: TreinInVillaAlba op 02 August 2019, 10:26:50
Dank jullie wel voor alle adviezen hier kan ik iets mee.
Mans
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Martin Hornis op 02 August 2019, 15:30:52
Als, als, als .........
Vorige week (of iets eerder?) hadden ze een probleempje met de kerosine-toevoer op Schiphol. 'Als' speelde daar een niet te onderschatten rol. Je moet voor dat soort zaken vooraf afdoende maatregelen nemen.
Titel: Re: Plaats van de elektronica onder de treintafel
Bericht door: Ronaldk op 02 August 2019, 15:39:31
@Martin: Gelukkig is een modelbaan geen Schiphol. Je kan alles wel willen beveiligen of dubbel uitvoeren en dan nog kan er iets gebeuren waardoor het misgaat. Het is een afweging van kans en risico.