BeneluxSpoor.net forum

Overige spoorzaken => Grootspoor => Topic gestart door: ArjanB op 28 June 2019, 00:18:27

Titel: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: ArjanB op 28 June 2019, 00:18:27
 Allen,

Ik lees regelmatig “hier” en “daar” over hoe goederenwagens en stukgoed van A  naar B wordt verplaatst in Duitsland. Ik heb het dan over de durgangsguterzug, nahverkehrsguterzug, ubergabezug enz.

Ik vraag me al een tijdje af hoewas dat destijds in Nederland georganiseerd in de jaren 50 to 70  of voor de oorlog.  Hoe kwam een goederenwagen van bijvoordbeeld Franeker, Friesland  in Breda, Noord Brabant terecht.  Dat het met de buurtgoederen trein dan eerst naar Leeuwarden is logisch.

Maar hoe was dan het verdere traject? Hopte een enkele wagen van het ene (grotere) goederen station naar het andere of waren er destijds ook “centrale” verdeelpunten (Amersfoort??) Ik neem aan dat er geen directe  trein van Leeuwarden naar Breda was dus die wagon moest toch ergens een paar keer een andere trein nemen.

In de jaren 90 en wellicht 80 ook wel was Kijfhoek het centrale verdeelpunt van waaruit alle kleine vervoerstromen naar de verschillende goederenklusters werden verzonden en vervolgens naar de diverse klanten werden gebracht en vice-versa. Al was het toen denk het concept”buurt goederentrein” al niet echt meer van toepassing. Artikelen over deze periode zijn er genoeg geweest in Rail Magazine door de jaren.

En hoe zat dat dan met het Van Gend en Loos vervoer? Hoe kwam een Kist/Pallet/Zak/Pakket van Bijvoorbeeld Haarlem, Noord Holland in Heerlen, Zuid Limburg terecht?

Wie weet er meer over deze onderwerpen of weet een website waar dit op terug te vinden is.

Arjan


Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: Thom op 28 June 2019, 00:33:40
Kort samen gevat had Van Gend en Loos had in de nacht een uitgebreid netwerk van treinen met 'geelbanders' die in standaard routes onderling de vestigingen uitgewisseld werden, net zoals het latere Sternet van PTT Post met de mP's en Hbbkkss'en.
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: j.ossebaar op 28 June 2019, 09:09:50
Als je een pakje te versturen had via van Gend en Loos als volgt .
Pakje aanbieden bij een bode of vgl aanname punt . Pakje gaat per auto of paard en wagen naar dichtsbij gelegen verzamelpunt , met spooraansluiting gebracht .  Daar werd het pakket in een groepswagen gelegd , ook stonden er spoorwagens voor verschillende binnenlandsche bestemmingen . Deze wagens waren gesloten goederenwagens ,die voorzien waren van een gele band ,in de volksmond de geelbanders . Aan het eind van de middag werden deze geelbanders op de verzamelpunten op gehaald en samen gebracht op een rangeeremplacement . Na het uitheuvelen van de verzamelde wagens ,werden er z.g. groepstreinen samen gesteld . Deze treinen verlieten in de voornacht ( meestal voor 23.00 uur ) het rangeeremplacement . Na aankomst op het ontvangende rangeeremplacement werden de wagens uitgesorteerd in de volgende bestemmingen . Deze wagens werden dan voor 8.00 uur op de verdeelstation geplaatst , zodat de aflevering bij de ontvanger dezelfde dag gerealiseerd was .
Daar van Gend en Loos opgegaan is in DHL , gebeurd dit nu per auto . VGL was ook de grondlegger in het laadkisten vervoer . Deze laadkisten konden per auto en spoorwagen vervoerd worden , het zg huis aan huis vervoer .
Er is een jubileumboek over Van Gend en Loos op de markt .
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: Thom op 30 June 2019, 02:15:28
De overname door DHL en naamsverandering van het eerdere Van Gend en Loos had werkelijk niets te maken met het niet meer gebruiken van spoorvervoer want daar maakte men al jaren géén gebruik meer van.
Het gebruik van het vervoer per spoor was al verleden tijd toen NS de onderneming verkocht aan Nedlloyd.

Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: sneek op 30 June 2019, 09:45:27
als je NVBS-lid bent moet je maar eens in de oude jaargangen Op de Rails zoeken naar het woord stukgoed. Dan worden alle 'geheimen onthuld'. In de laatste jaren was met name Geldermalsen één van de uitwisselpunten van de 'geelbanders'. En de Leeuwarder trein reed in de avond naar Amersfoort. Het vervoer met stortwagens zoals in je vraag vanaf Franeker, was toen al lang naar de Van Gend & Loos-vrachtwagens overgeheveld.

Grtz,
Wim
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: DelticPower op 30 June 2019, 10:49:21
In mijn begintijd bij de NS werd er 's nachts in Boxtel met twee 600-en gerangeerd met de geelbanders. Nu gaat alles per vrachtauto en loopt Nederland vast.

Groeten Jan
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: ArjanB op 30 June 2019, 18:43:25
Allen,

bedankt voor de info over VG&L

Dat over die goederenwagen van, Franeker naar Breda, (Elke andere willekeurige plaats is ook goed) had eigenlijk niks met los bestelgoed te maken. De vraag gaat eigenlijk over een losse goederenwagen beladen met......verzin maar wat.

Misschien dat iemand hier nog wat over kan vertellen.

Bedankt.

Arjan
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: Noordernet op 30 June 2019, 18:57:50
Arjan,
Kijk bijvoorbeeld eens in ‘Moderne modelspoorwegen goederenvervoer’, van H.F. Enter. Uitgeverij L.J. Veen en tweedehands voor een paar Euro te koop. Het boekje is rond 1972 verschenen, precies in de periode waarin in Nederland heel veel stations voor goederenvervoer werden gesloten.
Enter beschrijft het fenomeen Buurtgoederentrein en hoe die trein tot stand kwam.

Wolter
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: locofiel op 30 June 2019, 21:40:00
Klopt, dit boekje is een prima leidraad voor het opzetten van goederenvervoer voor buurtspoorwegen. Ook een ander boekje, "Spoortje spelen, romantiek en techniek van het modelspoorbedrijf" eveneens van H.F. Enter kan je op weg helpen en tenslotte het boekje "Op het goede spoor" vanaf blz 36 kan je wat ideetjes geven.


Gr,

Dirk
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: ArjanB op 30 June 2019, 22:26:19
Bedankt voor de bovenstaande sugesties. Die boekjes  zijn natuurlijk niet te koop in Canada maar als ik weer eens richting NL ga zal ik eens rondkijken. Wellicht kom ik er nog een tegen op het wereld wijde web.

Arjan
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: Noordernet op 30 June 2019, 22:48:50
Boekwinkeltjes.nl wil vast wel naar het buitenland opsturen. Het is een keten van bedrijven die in tweedehandsboeken doen.

Wolter

Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: j.ossebaar op 01 July 2019, 20:39:05
Ik zie dat je 2 vragen had .
Die van stukgoed ,met de geelbanders staan los van de losse goederenwagens . De geelbanders (groepswagens ) is een andere vervoerstroom als losse wagens .
 De klant ( verlader ) vraagt voor een te verzenden lading ,een wagen aan . Aan de hand van de ladinggegevens bepaald het bureau wagenverdeling welke wagen geschikt is . Elke wagen heeft een pons kaartje . Bureau wagenverdeling bepaalt ook of de lading buiten profiel is , en of dan de gronddienst van tractie ingelicht wordt . Al het andere valt onder de afdeling vervoer . De racordements rangeerploeg brengt de ledige wagen vanaf het rangeerterrein naar de laadplaats . Belading en goedkeuring van ladingmeester of wagenmeester , inleveren van de vrachtbrieven ,wordt de wagen opgehaald . Op burea wagenverdeling worden de benodigde gegevens op de ponskaart vermeld . De wagen wordt in de volgende trein geplaatst . Bij vertrek worden de ponskaarten van alle in deze trein aanwezige wagens ,in volgorde naar het ontvangende rangeerstation gestuurd .Daar wordt aan de hand van deze lijst , de trein heuvelklaar gemaakt . Alle wagens worden naar aard van bestemming uitgerangeerd ,en de volgende dag bij de ontvanger geplaatst . 
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: j.ossebaar op 24 July 2019, 18:58:48
Ik heb gereageerd op je oproep , maar is het je nu duidenlijk en weet je genoeg ?
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: ArjanB op 24 July 2019, 20:47:26
Hoi,

Nog bedankt voor je info. Ik had het wel gelezen maar was rond die tijd weg voor het werk. Dus denk gelezen op de slimme telefoon en vervolgens niet meer aan gedacht.

Dat boekje waar Noordernet aan refereerd gevonden bij de DeSlegte en bestelt maar is nog in NL.

Je algemene verhaal begrijp en snap ik wel. Toch nog benieuwd hoe die voorbeeld wagon (lees: welke tussen stops) van A naar B kwam. Buurt goederentrein naar Leeuwarden, trein naar…..

Arjan
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: Eric B op 24 July 2019, 21:23:31
Het wagenladingvervoer ging in de jaren '60 volgens deze, in mijn bezit zijnde kaart.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC04853_45_99.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC04853_45_99.jpg)
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: j.ossebaar op 24 July 2019, 21:50:33
Als voorbeeld het volgende ;
Groepsstation ASD-WGM . Uitrangeren in de richtingen ; Zaandam ; Haarlem -Goederen ; en Alkmaar . Richting Zaandam , daar verdelen naar zaanstreek en Purmerend . Te purmerend werden de losplaats Oostzaan , Purmerend en Kwadijk bedient . De lostijd /staantijd per wagon was meestal 24 uur .
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: ArjanB op 24 July 2019, 22:17:07
Bedankt.

Leuk ook die kaart.

Arjan
Titel: Re: Stukgoed en Losse Wagens: Van A naar B - hoe ging dat "vroeger" (info gezocht)
Bericht door: 6martinus5 op 28 July 2019, 12:50:39
Dank je wel voor de uitleg! Ook mooie kaart inderdaad. Daardoor "grappig" om te ontdekken hoelang een pakket van bijv.  Nijverdal naar Raalte of van  Markelo naar Goor er over deed, terwijl hemelsbreed ...., maar ja erfens moten natuurlijk grenzen liggen van de rayons.