BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: Peter Kleton op 09 June 2018, 21:38:52
-
Hallo,
Ik heb hier eerst in de Encyclopedie gezocht ,maar niets geschikts gevonden.
Ergens in dit forum heb ik wel eens over een handigheidje gelezen , hoe je de uitgetekende hartlijnen van een sporenplan terug te kunnen vinden als je er een geluiddempende laag ,b.v. het blauwe plastic ,hebt overheen gelegd.
Eerst spijkertjes inslaan op de hartlijn ,daar het plasric over heen drukken is niet handig ,omdar je je handen eraan kan ophelen. :(
Wie ?
Peter
-
Gaatjes maken van te voren in het midden van het plastic dijkje?
-
Het is geen dijk voor een of twee sporen ,maar een emplacement, ook nog met wissels.
Peter
-
Sporenplan 1:10 uittekenen op ruitjespapier. Belangrijke punten in het sporenplan meet je in en de maten noteer je op de tekening.
-
Ik heb t precies andersom gedaan:
- eerst gelduiddempende laag
- sporenplan erop (hartlijnen) lijmen
- overtollig materiaal wegsnijden., 1:1 afgedrukt
Zie:
https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=80195.0.html
Groet, Juroen
-
Hartlijn aftekenen op ondergrond, spijkergaatjes voorboren, spijkers door de bielzen in de gaatjes drukken maar nog niet helemaal naar beneden, isolatie aanbrengen met lijm (ik gebruik 2 kurkstroken van 2 cm breed) vanaf de zijkant onder de bielzen schuiven, spijkers aandrukken.
-
Soms kan het ook helpen om een 2e lijn te trekken, parallel aan de hartlijn, maar bv. 50 mm daarnaast.
Dan heb je altijd een zichtbare referentie als je je kurkbedding hebt liggen, en kun je altijd terug meten naar de werkelijke hartlijn.
In de industrie wordt dat ook heel vaak gedaan, met de hartlijn van machines.
Onder die machines is het vaak lastig meten, maar met een parallelle lijn in het gangpad ernaast des te gemakkelijker.
De parallelle meetpunten worden daar dan ook permanent vastgelegd, bv. door veste markringen op de vloer.
-
Ik teken nooit de hartlijn uit, maar altijd de zijlijn, vind ik prettiger werken, beter te zien of de rails recht ligt. Zelfde kan natuurlijk met een ondergrond, alleen ff wat rekenwerk. Voor N is de zijlijn gelijk aan de hartlijn plus/min 8mm, dus de helft van de breedte bij/af van de hartlijn.
Maar nu je probleem, heb je die ondergrond uit de vrije hand gemaakt of overal even breed? Of is het 1 plaat voor meerdere sporen? Als het voor slechts 1 spoor is zou het toch gewoon het midden moeten zijn?
-
Marc en Hans ,
Daar ben ik langzamerhand ook aan gaan denken. Ik wil een strook ondergrond uitzetten met de houten passer (R=130 cm ) met bij behorende randen met de breedte v d dwarsliggers. Als die op de juiste plaats ligt ,weet ik vanzelf waar het spoor moet liggen ,ook al is de ondergrond gekleurd.
Peter
-
Ergens in dit forum heb ik wel eens over een handigheidje gelezen , hoe je de uitgetekende hartlijnen van een sporenplan terug te kunnen vinden als je er een geluiddempende laag ,b.v. het blauwe plastic ,hebt overheen gelegd.
Waarom teken je de hartlijnen niet gewoon op de geluiddempende laag zelf? Met bijv. kurk gaat dat prima.
-
Wij gebruiken weliswaar kurk als ondergrond, maar het principe is hetzelfde. We snijden stroken die zo breed zijn als de helft van het spoorbed ( we gebruiken stroken van 2cm, die samen een spoorbed van 4 cm breed vormen).
De stroken bevestigen we aan beide zijde van de hartlijn. Via de naad in het midden van het spoorbed (ieder voor 1 spoor) volg je dan precies de hartlijn.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/076_9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/076_9.jpg)
Hier zie je hoe we dat bij wissels doen.
Groet, J. Moors.
-
Nu weet ik niet hoe buigbaar de "blauwe plaat" is, maar 2 smalle stroken buigen makkelijker dan 1 brede.
-
De "blauwe plaat" is van dat stevige bouwschuim? Daar kun je toch mooi op tekenen? Gaat heel goed met ballpoint.