BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: Maribomba op 04 January 2018, 19:36:23
-
Hallo allemaal,
De 17 pagina's aan DR4018 programmeren lees materiaal zijn zeer interessant en leerzaam geweest. De prachtige Excel sheet van Paul is ondertussen ook binnen en daar heb ik ook goede hulp van mogen ontvangen.
Echter zit ik nog met een mooie uitdaging ???
Wat ik ook doe en hoe ik hem ook reset (Service/POM) via mijn DR5000 ik kan het adres van de 4018 niet “goed” veranderen naar bijvoorbeeld adres 1025. Want als ik het adres zo programeer zoals beschreven door Digikeijs dan kan ik de aangesloten wissels alleen via adres 1025 op 1 kant schakelen (bijvoorbeeld alleen rechtuit en niet meer terug), als ik echter de wissel benader op adres 1 (en daar zou die dan niet meer op moeten staan) dan doet de wissel schakeling het goed.
Ik heb de DR4018 via een extra voeding (Mean Well RSP-100-24 van 24V/4.2A) gevoed en op de DR4018 zitten op de eerste 3 outs 3 minitrix wissels en op out 4 een lampje.
Ik heb de DR5000 en bedien het spul op dit moment nog even met de Z21 HD iPad App.
Hoe nu verder ???
Alvast hartelijk dank, Chris
-
Chris,
Om te beginnen: volgens de handleiding moet je de decoder aansluiten op 12 tot 18 Volt. 24V is dus te veel en ik hoop voor je dat je de decoder daarmee niet onherstelbaar beschadigd hebt.
Dus stap 1 zou moeten zijn: aansluiten op een geschikte voeding.
Albert.
-
Hallo Chris,
Ik begrijp dat je de wissels schakelt via de Z21 iPad App.
Kun je voor een test de DR5000 weer even aansluiten via de USB op je PC?
- Laad de DR5000 Configuratie Software.
- Maak vervolgens even het Logging-venster actief en roep het schakelpaneel op.
- Selecteer in het schakelpaneel (wissel)adres 1024.
Als het goed is heb je dan de onderstaande schermen in beeld (sorry voor de Duitstalige uitvoering):
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR5000_01.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR5000_01.jpg)
- Schakel nu achtereenvolgens de wissel adressen 1024, 1025, 1026 en 1027 GROEN (dus rechtdoor).
In het bovenstaande voorbeeld zie je in het loggingscherm de geschakelde wisseladressen staan, deze hebben een waarde die eentje lager is dan het geschakelde wisseladres (dus 1024 = 1023, 1025 = 1024 enz.).
Welke wisseladressen staan in jouw loggingscherm?
Groeten,
Bert
-
Hallo Bert. Eindelijk tijd om even het spul aan te zwengelen.
Dit is wat ik dan zie.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR5000Logging.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR5000Logging.png)
-
Hierdoor ben ik ook maar eens goed naar het Logging scherm gaan kijken op het moment dat ik de Z21 App gebruik en dan kom ik er achter dat die helemaal geen 1025 probeert te schakelen maar gewoon altijd 1 stand op CV0???? Dus het is de Z21 App die hier wat verrot aan het doen is. Mooi dat weten we dan ook weer. Eens kijken wat de WLANNMaus hier van denkt?
-
Hallo Chris,
Is het mogelijk om ook nog even een schermprint van de logging te maken tijdens het schakelen van de wisseladressen 1024 t/m 1027 via de Z21-app?
Welke versie DR5000 Software heb jij op de DR5000 geïnstalleerd?
Groeten,
Bert
-
Nou ik heb gisteren zo gigantisch lopen "rotzooien" met het proberen van het koppelen van iRail dat nu echt niets meer werkt haha. Z21 App krijg ik met geen paard meer aan de gang. Helaas. Mooi spul maar het haalt het bouwen wel heel erg naar beneden ik heb hier zo veel bouw werk te doen wat gewoon licht te wachten totdat ik dit spul snap. Het kan niet moeilijk zijn maar even van 1 systeem (gewoon DR500 App op pc) naar Z21/WLANMaus en dan weer door naar iRail is iets wat niet leuker word. Zeker niet als je van USB wil overschakelen naar een Netwerk oplossing. Ja ik zal het allemaal wel niet begrijpen ???
-
En nog geen 5 minuten later werkt iRail opeens weer haha. Ik zeg, ik blijf weg van iTrain haha. Maar het zou leuk zijn als ik zowel iTrain, WLANMaus en eventueel Z21/iTrain Remote 4 allemaal tegelijk kan gebruiken.
-
Hallo Chris,
Ik neem aan dat je via de logging@#3 van de DR5000 inmiddels hebt gezien dat de DR4018 geen blaam treft voor wat betreft het schakelen via adres 1 nadat je hem hebt geprobeerd het adres 1025 te geven: adressen boven de 1024 worden weer omgezet naar de adressen 1 en hoger. Dus krijgt de DR4018 na het schakelen van adres 1025 inderdaad adres 1...
Dit probleem is ook al eerder geconstateerd in dit draadje (https://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,73250.msg3221788006.html#msg3221788006).
Zoals je in voornoemd draadje kunt lezen is voor de DR5000 is dit probleem inmiddels opgelost via de (nog niet officieel vrijgegeven) V1.4.6 Firmware. Maar daarenboven zit de beperking tot 1024 ook in o.a. het XpressNet protocol. In hoeverre deze beperking ook zit in de communicatie met de Z21-App en/of WLAN-Maus is mij (nog) niet duidelijk, ik gebruik zelf geen van beide. Het door mij gevraagde schermprintje van de DR5000-logging tijdens het schakelen met de Z21-App en/of WLAN Mause had daar duidelijkheid in kunnen brengen.
Is het inderdaad noodzakelijk dat je wisseladressen boven de 1024 gebruikt? Zo ja, stuur mij dan even een PB met je email-adres, dan zal ik je een kopie van de in mijn bezit zijnde (testversie) DR5000 V1.4.6 Bèta doen toekomen.
Nogmaals, het door jou ondervonden probleem wordt dus niet veroorzaakt door een "onwillige" DR4018, maar door een (ten onrechte) wisseladres-beperking tot 1024 in de DR5000, vanaf V1.4.6 is het gebruik 2048 adressen mogelijk mits geen gebruik gemaakt wordt van het XpressNet-protocol.
Groeten,
Bert
-
Hoi Bert,
Dank voor je antwoord, en dat maakt een heleboel gelijk duidelijk. Eerst even je gevraagde test.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR5000_Z21_Logging.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR5000_Z21_Logging.png)
Wat je hier ziet is dat ik op de Z21 app de volgende wissel schakel met adres: 1024 t/m 1027 en ja dan zie je gelijk wat je al beschrijft dat die daarna gewoon weer begint bij 1 (of 0 in de DR5000 app).
Waarom dat ik mijn DR4018 in de 1025 adresering had staan was alleen maar om een voorbeeld uit Paul's bekende excel sheet eens te testen. Ikzelf heb totaal geen reden om zo hoog te zitten. Dus zal ik eens een paar honderd naar beneden gaan programeren en kijken of dit wel werkt. Ik heb de WLANNMaus nog niet verder getest, deze gebruik ik zelf niet, maar mijn 5 jarige zoon des te meer want die wil gewoon knoppen hebben om ergens aan te draaien (y). In ieder geval super bedankt voor de uitleg. Oh ik draai firmware 1.4.4
-
Zojuist de DR4018 op adres 800 gezet en alles werkt perfect, ik heb de procedure dus altijd goed gedaan ben alleen tegen het "domme geluk" aan gelopen van dat ik over de hoogste waarde ben heen gegaan. Nou daar hebben we dan ook weer van geleerd ;D nu het programmeren van de CV waardes nog want ik snap niet echt hoe die Excel sheet van Paul precies werkt. Om precies te zijn weet ik niet hoe ik de CV en de waarde moet programmeren van alles wat rood is in de sheet. Maar de aanhouder wint ik ga er morgen nog een keertje voor zitten, probleem 1 is in ieder geval opgelost. Bert hartelijk dank voor de duidelijke uitleg en het geduld.
Groet, Chris
-
Hallo Chris,
In ieder geval heb je het resetten en het wisseladres toekennen nu voor elkaar. (y)
Jammer dat het hoge adres even verwarring zaaide.
Nu het programmeren van de CV waardes nog want ik snap niet echt hoe die Excel sheet van Paul precies werkt. Om precies te zijn weet ik niet hoe ik de CV en de waarde moet programmeren van alles wat rood is in de sheet.
Kun je een schermprintje plaatsen van de Excel sheet van Paul?
Dan krijg ik even een indruk van wat je van plan bent en wat de CV-wijzigingen inhouden... ::)
Aan de hand daarvan kan ik je dan weer verder helpen.
Groeten,
Bert
PS: Ik heb je PB gezien.
-
Hierbij de schermafbeelding van de Excel sheet van Paul, hier zit nog het adres 1025 in maar daar ga ik dus iets anders van maken ;D
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_Settings.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_Settings.png)
In rood zijn de waardes die ik dus zou moeten veranderen. Echter wat moet ik dan doen in het programeer scherm van de DR5000 moet het adres aanhouden die ik de 4018 gegeven heb of wat anders en moet ik Service of PoM programeren? Dit is dus vraag 2 van dit draadje ;D
-
Hallo Chris,
Ik zal je even stap voor stap "over de drempel" helpen... Misschien hebben anderen dan ook wat aan dit draadje. ;)
Vast één opmerking vooraf: programmeren van de DR4018 (en de DR4024) kun je niet doen via het wisseladres... Dit gaat of via POM-adres 9999 of - bij rechtstreekse CV-programmering op het programmeerspoor - zonder adres.
Dus gewoon op dezelfde manier als het programmeren van locomotief- en functie-decoders.
Ook het gewenste wisseladres kun je niet via POM- en/of CV-programmering opgeven, dit kan alleen via "knopje drukken en wissel-adres schakelen".
Ik zie dat je met behulp van Paul's Excel sheet op de DR4018 het navolgende wilt aansluiten:
- Op OUT1, OUT2 en OUT3 drie wissels
- Op OUT4 een tweelichtsein (rood/groen)
- Op OUT5 twee lampen met gaslichteffect
- OUT6 wordt niet gebruikt
- Op OUT7 en OUT8 een DB Hoofdsein (mogelijke seinbeelden Hp00, Hp0/Sh1, Hp1 en Hp2)
Op de sheet staat als beginadres nog 1025 opgegeven, maar dat hebben we nog even niet nodig.
Welk wisseladres de DR4018 op dit moment heeft is ook niet belangrijk, dat hebben we ook niet nodig.
Pas na het programmeren zullen we het gewenste wisseladres toekennen.
Om de CV's in een decoder te veranderen maken we gebruik van POM-programmeren, dan kan er weinig mis gaan.
Ook hoef je bij POM-programmering geen weerstand aan te sluiten, dat scheelt ook weer extra werk. ;)
Voor POM-programmeren kun je de SIGNAL van DR4018 zowel op de hoofdbaan (TRACK OUTPUT) als op het programmeerspoor (PROG TRACK) van de DR5000 aansluiten, POM-programmeren werkt op beide sporen.
Voor het gemak sluit je de POWER nu ook even op de SIGNAL aan (gewoon doorlussen), dus zonder externe trafo.
Nooit de POWER naar de SIGNAL doorlussen als op de POWER ook nog een externe trafo aangesloten is!
Heb je de DR4018 al op de hoofdbaan aangesloten met een externe trafo dan kun je de aansluiting van SIGNAL en POWER gewoon laten zitten zoals die is, POM-programmering werkt ook met een externe trafo op de POWER.
Ik ga ervan uit dat de DR5000 via USB aangesloten is op de PC en dat het groene GO-ledje op de DR5000 brandt.
Allereerst laden we de DR5000 Configuratie Software en selecteren op het DR5000-plaatje het vlakje "PROG TRACK".
Je krijgt dan het onderstaande scherm te zien, al of niet voorzien van eerder gebruikte keuzes en waarden:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_00.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_00.jpg)
Kies nu voor "POM (hoofdspoor)" en vul in het veld achter "Adres" het POM-Adres van de DR4018 in: 9999. Vul daar nooit het wisseladres in, programmeren via POM doe je altijd met behulp van het "lok-adres" 9999 van de DR4018.
Verder in het scherm nog geen andere velden invullen en/of op de "lees" of "schrijf" knop drukken!
Druk nu op de PROGRAM-toets van de DR4018, het rode ledje gaat nu branden en moet tijdens de gehele programmeer-sessie blijven branden. Controleer dus even of het ledje blijft branden.
Vanaf dit moment staat de DR4018 in "programmeer-modus" en zal "luisteren" naar de opdrachten die via POM-programmeren voor "zijn" adres 9999 worden gegeven. Alle andere DR4018's en DR4024's zullen niet "luisteren" naar deze opdrachten: hun PROGRAM-knop is immers niet ingedrukt...
Als eerste gaan we de DR4018 instellen op Preset 0 via CV47=0, dit is het uitgangspunt van de Excel sheet.
Daartoe vullen we in het veld achter CV-Nummer de waarde 47 in en achter het veld CV-Waarde de waarde 0:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_01_5.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_01_5.jpg)
Om deze waarde definitief weg te schrijven in de DR4018 drukken we op de gele bliksemschicht (wegschrijven):
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_01_2_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_01_2_1.jpg)
Als dit wegschrijven zonder problemen is verlopen zal een groene balk met OK verschijnen:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_01_OK.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_01_OK.jpg)
Daarmee is de DR4018 weer ingesteld op Preset 0 (8 adressen voor 8 wissels).
Vervolgens moeten we nu de door jou gewenste aanpassingen aanbrengen.
Dit zijn de rood gemarkeerde velden/waarden op de Excel sheet van Paul: CV166=3, CV169=0, CV172=0, CV175=0 enz.
Van al deze twintig CV's moet de waarde dus worden aangepast, anders zal de DR4018 niet werken zoals je wilt.
Het aanpassen van deze CV's gaat weer op dezelfde manier als hierboven.
Voor het wijzigen van CV166=3 vul je dus bij CV-nummer en CV-waarde het volgende in:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_02.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_02.jpg)
Vervolgens schrijf je de waarde weer definitief weg door op de gele bliksemschicht te drukken.
Na het succesvol wegschrijven zal weer de groene balk met "OK" worden getoond.
Voor het wijzigen van de volgende CV, CV169=0, vul je die gewenste waardes weer in:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_03.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_03.jpg)
Daarna niet vergeten om op de gele bliksemschicht te drukken, anders wordt de waarde niet weggeschreven...
Nauwkeurig werken is dus wel een vereiste... ;)
Dit aanpassen blijf je herhalen voor alle CV's die een rood gemarkeerde waarde hebben, dus CV172=0, CV175=0, CV178=0, CV181=0, CV184=0 en CV187=0. Daarmee zijn de CV's van de Functionmapping aangepast.
Vervolgens dient de Functionmapping voor de Sein-configuratie te worden aangepast: CV191=8.
In de Configuratie voor de uitgangen dienen ook een tiental CV's te worden aangepast: CV119 t/m CV128, de vereiste waardes vind je in de Excel sheet.
Tenslotte de laatst aan te passen CV, die in de Sein-configuratie: CV134=2 (het DB-hoofdsein).
Als alles goed is gegaan brandt nu nog steeds het rode ledje, dit mag tijdens het programmeren niet zijn uitgegaan.
Wanneer het (eerste) wisseladres van de DR4018 niet hoeft te worden aangepast kun je nu op de PROGRAM-toets van de DR4018 drukken, het rode ledje gaat dan uit waarna de DR4018 is aangepast, het wisseladres is ongewijzigd gebleven.
Wanneer je het wisseladres wel wilt aanpassen (of het voor alle zekerheid nogmaals wil toekennen) laat je de DR4018 nog even in de "programmeer-modus" staan.
Sluit in de DR5000-software het tabblad "Programmeer Eigenschappen" af door op het rode kruis rechtsonder te drukken.
Open nu in de DR5000-software via CONTROL > SCHAKEL ! een nieuw Schakelbord:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_90.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DR4018_A_90.jpg)
Vul in het veld achter Wisseladres het gewenste (eerste) wisseladres van de DR4018 in en schakel dit wisseladres een keer heen en weer: het rode ledje van de DR4018 zal nu vanzelf doven en het gewenste wisseladres is toegekend. In bovenstaand voorbeeld is dat dus het adres 401.
Met de aanpassingen vanuit de Excel sheet van Paul heeft de DR4018 nu twaalf wisseladressen gekregen, die als volgt zijn ingedeeld:
- 401 = wissel #1 op OUT1 [1 C 2]
- 402 = wissel #2 op OUT2 [3 C 4]
- 403 = wissel #3 op OUT3 [5 C 6]
- 404 = tweelichtsein op OUT4 [7 C 8]
- 405 = twee gaslampen (tegelijk schakelend) op OUT5 [9 C 10]
- 406 = niet gebruikt/toegekend
- 407 = niet gebruikt/toegekend
- 408 = niet gebruikt/toegekend
- 409, 410, 411 = DB Hoofdsein (seinstanden) op OUT7 en OUT8 [13 C 14 15 16]
- 412 = DB Hoofdsein (dag/nacht stand)
Ik ben benieuwd of dit alles wat uit de "toverdoos" van Paul is gekomen ook je bedoeling was... ::)
Mocht je nog vragen hebben over het programmeren van de DR4018 dan hoor ik dat graag.
Groeten,
Bert
NB1: Ik heb geprobeerd dit verhaal zonder fouten te schrijven, een garantie dat die er niet inzitten kan ik helaas niet geven... :angel:
NB2: Ik heb nog een paar extra toelichtingen in de tekst toegevoegd, misschien is het handig om het hele verhaal nog een keer door te nemen.
-
Zo dan dat is nog eens een duidelijke uitleg (y) totaal duidelijk. Ik heb hem dan ook voorzien van deze programmering.
Met het volgende eindresultaat:
- De 3 wissels werken correct
- Het Tweelichtsein werkt niet (ik krijg niets brandend) (lampjes nog eens gecontroleerd en die doen het wel)
- Gaslamp werkt correct
- DB Hoofdsein werkt niet goed maar dat komt omdat ik niet weet hoe ik de Minitrix 56-6749-00 moet aansluiten (de kleuren zijn duidelijk echter heb ik na groen-rood-geel ook nog maar 1 witte) dus dan zou ik nog een common missen?. De lampjes doen in ieder geval wel iets en dat geeft voor mij aan dat die het dus wel doet. Dat geeft ook niet dit was alleen om te testen of ik de DR4018 snap en dat gaat nu redelijk goed.
Daar ga ik nog eens effe achter aan.
Nou is het zo dat je natuurlijk niet kan uitlezen wat de waarde is van een bepaald CV op de 4018 (als ik het goed begrijp) en dus zit er geen controle voor mij in.
Het gaat nu dus alleen nog specifiek om het Tweelichtsein wat niet werkt (brand niets).
Behalve een complete reset en het nog een keer vanaf stap 1 proberen ;D
-
Hallo Chris,
Ik heb het resultaat van het Excel programma van Paul niet gecontroleerd op correcte werking, ik ga ervan uit dat dit klopt. Ik zal er nog eens naar kijken, ben nu even "programmeer"-moe... ;D
Zelf ben ik niet zo'n voorstander van een complete mix op dezelfde DR4018, ik probeer dat beperkt te houden.
Ik neem echter aan dat je een testje hebt willen doen met het Excel programma om te zien hoe dat werkt en wat de resultaten zijn. Als je gas- of TL-verlichting wilt hebben is het veel leuker om één DR4018 te gebruiken voor 16 lampen, die hebben dan allemaal verschillende "ontstekingseffecten".
Uitlezen kun je de CV's van de DR4018 ook, maar dan moet je hem met zowel POWER als SIGNAL aansluiten op het programmeerspoor en bovendien een "belasting" (bijv. een Faller gloeilampje 16 V 55 mA) aansluiten op de "1" en de "C" van OUT1. In plaats van POM kies je dan voor "Prog.spoor" (of "Service") bij CV Programmering en je vult geen adres in bij het veld Adres. Daarna vul je het gewenste CV-nummer in en drukt op de onderste groene "lees"-toets (achter het CV-nummer).
Je kunt bijvoorbeeld dit lampje als "belasting" gebruiken:
> https://www.fallerstore.nl/faller-gloeilamp-met-fitting-180670.html
Groeten,
Bert
-
Ja mooi jij snapt waarom ik dit heb gedaan. Het testen van apparatuur en het concept.
Nou dat is totaal duidelijk en ja het klopt dat de 4018 modules op de hoofdbaan niet zo complex gaan worden zoals ik nu heb gemaakt. Maar dat maakt het wel dat ik nu snap hoe dit spul allemaal werkt.
Hartelijk dank voor de perfecte ondersteuning.
Ik kan nu verder gaan met de volgende stappen:
- Modules onder de testbaan hangen en aansluiten
- iTrain onder de loep gaan nemen om de baan compleet te automatiseren.
Daarna mijn hoofdbaan verder gaan ontwerpen en bouwen.
Nogmaals zeer veel dank (y)