BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: Stefan88 op 08 December 2017, 15:07:27
-
Even een vraagje
Als ik mijn wissels wil laten schakelen doormidden van kleine tuimelschakelaartjes dan moet dat gewoon kunnen toch
Ben hier op het werk mee aan het rommelen
Ene colega zegt dan staat er altijd spanning op de spoel
Maar hebben gemeten en alleen bij het omschakelen zie je een kleine piek mili ampere
-
Klopt, de wissels hebben eindafschakeling. Zodra de eindstand is bereikt, wordt de stroom onderbroken. Er komt dus niet permanent spanning op de spoelen te staan.
Maarrrrr, dat werkt bijna altijd goed. Je kan er ook weer niet volledig op vertrouwen. Het is mijns inziens af te raden die tuimelschakelaars met vaste standen standaard te gebruiken. Momentschakelaars, desnoods in de vorm van terugverende tuimelschakelaars, zijn verstandiger.
-
Ik denk dat het risico wel meevalt. Wat ik heb meegemaakt met eindafschakelingen is dat het vaak voorkomt dat een contact open blijft als het dicht moet zijn. Het tegenovergestelde heb ik nog nooit gezien.
Tuimelschakelaars hebben wel een voordeel: je kan aan de stand van de schakelaar zien wat de stand van het wissel is.
-
Het tegenovergestelde heb ik nog nooit gezien.
Dat denk ik wel Klaas, want het zal vaak hetzelfde zijn. De eindafschakelaar is ook maar gewoon een tweestandenschakelaar. Als die eindafschakelaar defect raakt in de zin dat één verbinding permanent open blijft, is de kans groot dat de andere verbinding permanent gesloten is. Dan werkt één spoel niet meer, zo kom je er achter dat er iets loos is, maar de andere spoel komt bij proberen met een tuimelschakelaar permanent onder spanning te staan. En mensen gaan echt wel proberen of de andere spoel nog werkt. En hij werkt, alleen niet lang meer.
Het positieve nieuws is dat juist de eindafschakeling in die Roco aandrijivngen opvallend betrouwbaar is in vergelijking met die van Fleischmann of Märklin. Best typisch als je ziet wat een knullig omschakelveertje het is. Toch zou ik het risico niet nemen.
-
Ik heb ook ooit gestoeid met tuimelschakelaars eindafschakelingen etc.
Ergens op het forum staat nog het draadje. (Ik meende analoog schakelen van wissels)
De oplossing die uiteindelijk naar voren kwam en perfect werkte (met dank aan Calimero)
Was een terugverende druk schakelaar in serie met een tuimel wisselschakelaar.
Tuimelschakelaar omzetten in juiste stand, druk op drukschakelaar en wissel slaat om.
Drukschakelaar los, alles weer spanningsvrij.
Werkte super