BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: wpinkhof op 13 November 2017, 07:51:43

Titel: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 13 November 2017, 07:51:43
Goeiedag,

Ben begonnen met het vervuilen / weatheren van huisjes die ik overgenomen heb. Ik ga daar later een klein rangeer puzzeltje mee bouwen. Op dit forum vind ik niet meteen info hierover. Weet iemand op welk nederlandstalig forum ik wel terecht zou kunnen?

Wouter
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes: op welk forum?
Bericht door: NS264 op 13 November 2017, 08:31:49
Hoi,

Dan heb je niet goed doorgezocht.
Er zitten hier wel degelijk bouwers die hun scenery en modellen weten te weatheren.

Vaak ook wel in hun eigen bouwdraadjes van hun banen dus dat vergt wat leeswerk, maar ik zou zeggen neem er een paar willekeurig door.

Hier nog wat tips:  Vieze plaatjes etc... (https://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,8931.0.html)
En deze bijvoorbeeld nog:  Dirty Stuff  (https://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,68988.0.html).

Alle voorkomende technieken kun je toepassen.

Als je specifiek je huizen wilt weatheren, start een topic en stel daar je vragen, wellicht komen de tips dan binnen.
Kan ook je titel aanpassen als topic en verplaatsen in de juiste rubriek.

Succes.

Koen Frijlink.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes: op welk forum?
Bericht door: MOVisser op 13 November 2017, 10:04:32
Het meest belangrijke is het je eigen maken hoe te weatheren.
Nee niet door modellen te bewerken, maar eerst je eens buiten orienteren en bekijken hoe de natuur zijn werk doet.

Bewerken kade muur in een haven:
ga naar een haven en bekijk de locaties hoeken en gaten die (gaan) voorkomen op jouw baan en bekijk/beoordeel de verwering/verkleuring en bedenk dan direct hoe je dat zou realiseren op jouw object.

Dak onder een boom: welke kleuren, waar precies verweerd etc
Schoorsteen: noordzijde of zuidzijde

Uiteraard staat het je vrij vragen te stellen, daar is dit forum voor.

Ronald Visser
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes: op welk forum?
Bericht door: Besselspoor op 13 November 2017, 10:15:19
En je leert natuurlijk het meeste door met de info die je leest gewoon dingen te gaan proberen. Op elke beurs staat er wel iemand met een doos aftandse fallerhuisjes voor een euro per stuk, prima oefenmateriaal ;)
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes: op welk forum?
Bericht door: nkob op 13 November 2017, 11:35:44
Ik gebruik waterverf verdund met water en een beetje houtlijm .
In het echt zie je nooit hoe een bv huis vervuild in een periode van zeg 30 jaar .
Kijk je naar een stadswijk in praag of  nederland zie je behoorlijke verschillen idem industriegebied in oostduitsland of limburg
Dus hoe oud is je huisje/fabriek/station waar gesitueerd en uiteraard kan je altijd een mooi gerestaureerd huisje er tussen zetten wat licht vervuild is .
Doorgaans zullen kleuren donkerder worden.
groetjes
kees


Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes: op welk forum?
Bericht door: wpinkhof op 15 November 2017, 20:55:10
Bedankt Koen. Ik heb beide draadjes helemaal uitgepluisd. Er staan vooral veel mooie voorbeelden in van de resultaten, vooral op wagons en locomotieven. Maar voor wat betreft de samenstelling van verven/washes bleef ik wat op mijn honger zitten. En daar ben ik precies naar op zoek.

Ik heb hier thuis zondag wat zitten prutsen met acrylverf (zwaar verdund, zowel zwart, als wit, als een roestkleur) en dat gaf al leuks. Ook het aanbrengen van geraspt pastelkrijt gaf leuke effecten. Ik zoek dus eenvoudige en niet te dure materialen/recepten voor mediums. Dus niet borstel of spons of airbrush (dat ligt allemaal voor de hand) maar welke verf, hoe verdund, welk type krijt enz....
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes: op welk forum?
Bericht door: jerrytrein op 15 November 2017, 21:13:13
Je kan best goed verdunnen en in laagjes na elkaar opbrengen
Als je te veel in eens doet is dat lastiger corrigeren als later nog eens een laagje aanbrengen
Ik heb vaak water met een beetje kleur ,en dan meerdere keren
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes: op welk forum?
Bericht door: EricZmS op 15 November 2017, 21:45:03
Wouter,

Welkom op het forum

Youtube is ook een bron van inspiratie zoek een op AK47-weathering


Succes

Edit: sorry foutje dank Martin idd AK interactive  :P
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes: op welk forum?
Bericht door: Martin Welberg op 15 November 2017, 22:35:48
https://www.youtube.com/watch?v=c8uHYh66ZKw

Nou  ??? doe maar niet en zoek op AK-interactive, Mig Jiminez en andere militaire toppers..
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 16 November 2017, 01:36:27
Even titel aangepast.

Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 16 November 2017, 01:44:34
Citaat
maar welke verf, hoe verdund, welk type krijt enz....

Je kan gewoon schoolbordkrijt of pastelkrijt gebruiken.
Voor de verf kun je starten met bv die van Action.

Daarnaast is het handig enkele soorten verf met bepaalde vaste kleuren te hebben (Vallejo wordt vaak gebruikt) voor de roesttinten ed.

Op den duur kun je je assortiment uitbreiden naar de betere modelbouwverfen.
Ook zijn pigmentpoeders handig in gebruik.

Gr Koen.

 
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: Peter Spruit op 16 November 2017, 10:46:53
Om je een beetje een idee te geven van de diverse stappen geven deze foto's je misschien een beetje inzicht  in het geheel.
Onderstaand is gewoon de ruwe bouwvorm van het ongeschilderde model

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG1978.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG1978.jpg)

Dit werd vervolgens eerst met een basislaag ( in dit geval van Heki  N° 7102) met een fijne roller geverfd.  De roller geeft een licht korrelige structuur die wat op cement pleisterwerk doet denken

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG1986.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG1986.jpg)

Vervolgens kreeg het geheel een wash van oud cement . Hiervoor heb ik alle muren en schoorstenen eerst een dekkende washlaag gegeven met verf ” concrete 1217 ” van Woodland scenics. De cement structuur blijft mooi behouden en de grondlaag in graniet samen met de ” concrete ” wash geeft een mooi effect.  Na 10 tal minuten droging  ( haardroger anders even lenen van de echtgenote ) ben ik dan met Noch Patina Poeders  61115 begonnen om wat meer nuances aan te brengen.  Ik heb hiervoor  mos, cement en roet gebruikt . Het cement geeft een verweerd uiterlijk aan het gebouw.  Roet uiteraard van toepassing op de schoorsteen.   Het is niet nodig deze poeders ( zeer spaarzaam gebruiken en opbrengen aub ! ) te fixeren. Ik gebruik meestal een kleine kortharige harde borstel om zo de poeders diep in de structuur te kunnen wrijven en een ruw effect te te bekomen.  Desgewenst kan je het pigment poeder natuurlijk fixeren door een bvb een laag fixatiemiddel van bvb Talens eroverheen te spuiten maar persoonlijk vond ik dit niet nodig.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG1987.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG1987.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG2011.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG2011.jpg)

De gebruikte verven en poeders zie je in onderstaande foto.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG1990.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG1990.jpg)

Dit was voor mij ook een eerste probeersel en viel eigenlijk goed mee.  Gewoon proberen en spaarzaam gebruiken.  Niet goed... gewoon afwassen met wat water en terug opnieuw beginnen.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG2032.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMAG2032.jpg)

Sc6

Mvg
Peter


Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 16 November 2017, 21:49:46
Bedankt, dat helpt al vooruit en bevestigt dat ik met het juiste materiaal begon
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 16 November 2017, 22:27:51
Een plaatje zou leuk zijn :D, Wouter.

Gr Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 17 November 2017, 07:06:55
OK, even tijd gevonden tussen twee dingen door. Ben nog niet tevreden, dus dit weekend opnieuw, maar toch beter dan zuiver plastic.

1. Voor

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/20171112_094519.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/20171112_094519.jpg)

2. Na een tijdje proberen en prullen

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/20171112_184121.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/20171112_184121.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/20171112_184058.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/20171112_184058.jpg)
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 17 November 2017, 09:00:32
Hoi,

Das al een hele verbetering.

Tips:

Houtnerfstructuur: die kun je ophalen door met verdunt wit over de nerf te vegen met een kwast.

Metselwerk: verhaal apart, je zal er nog meer tips over binnen krijgen. Je kan de muur eerst grijs schilderen (voeg).
                   Daarna de bakstenen met een platte kwast de muurkleur erop vegen.

Je zal zien hoe het opleeft.

Gr Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: MartinH0 op 17 November 2017, 17:26:36
Hoi Koen en alle anderen,

Ik ben ook nog van het plastic huisjes tijdperk en geen ervaring met verouderen (behalve mezelf dan  :-\)
Ik lees dan weer inwrijven met witte verf of voegenpasta, nu weer compleet schilderen met grijze verf. En wat voor verf hebben we het dan over? Op basis van olie of op basis van water? Kun je dat dan door elkaar gebruiken? En hoe moet het van te voren ontvet worden? En daarna met een platte kwast de muurkleur? Hoe voorkom je dan dat dit in de voegen gaat zitten?

Ik zie de meest mooie dingen maar ik denk dat ik dit inzicht hierin niet heb.  ???
Is hier een - eenvoudige - handleiding voor of cursus in?

Een goeie tip was op een beurs wat oude meuk te kopen en dit als oefenmateriaal te gebruiken. Maar wat koop ik dan voor verf?
Is er een basis set?

Groetjes, Martin


Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 17 November 2017, 18:18:32
Hoi,

Ik wil best laten zien hoe. Ik heb ook nog zo'n oud seinhuisje liggen

Zal ik van het weekend er eens bij pakken en bewerken.
Bij mij is in mijn tijdperk alles verouderd, ik begin inspiratie te krijgen.


 Kom er op terug, al verwacht ik dat er tips na mij bij komen.

Gr Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 18 November 2017, 00:32:50
Verwering seinhuis aflevering I.

Zo,

Alvast een begin gemaakt.
Het ding is al ruim 20 jr oud dus daar hoeven we niks aan te doen, de leeftijd. :'(

Had al eens een poging gedaan maar dat was met rood krijt.
Zo goed mogelijk schoongemaakt, niet te veel met water want dan bestaat de kans dat je onderdelen eraf spoelt.

De houtnerfstructuur blijkt er achteraf niet in te zitten.
Maar huisjes opknappen betekent eigenlijk ook dingen aanpassen naar je smaak en zo krijgen je bouwsels een eigen uitstraling.

De trap is los en er missen wat treden, dak ligt vast ook ergens rond te zwerven en anders maar een ander dakje erop.

Het houtwerk heb ik nu zelf bewerkt door te schuren en nerven te krassen(met hobbymes), die nerf hoeft maar heel dunnetjes.
Er zijn plankjes, in HO, die ook nerf hebben maar die zijn ook niet zo diep gegroefd.
Dat zal later zichtbaar worden.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2545_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2545_1.jpg)

Morgen weer verder.
Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 18 November 2017, 19:06:55
Verwering aflevering II

Hoi,

Vandaag weer verder gegaan.
Foto's zijn onder schemerlamp genomen dus de kleur wijkt iets af.
Zal morgen wel een daglichtfoto maken.

Om te beginnen heb ik een mengsel grijs en wit aangemaakt.
Ik geef de voorkeur aan zelf mengen, daarvoor heb ik gewoon wat tubes basiskleuren van de Action.
Wat ik bedoelde met enkele vaste basiskleuren is bijvoorbeeld een tube standaard grijs 710 van Amsterdam, een goed gesorteerde tekenhobbywinkel heeft dat zeker in huis.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2551_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2551_2.jpg)

Voor het houtwerk heb ik zelf een okerachtig kleurtje aangemaakt met, bruin, drup rood, geel en grijs.
Moet daarbij zeggen dat tekenen/schilderen een tweede hobby is die op deze wijze goed van pas komt, kan je ook zo in de tekenhobbywinkel een tube okerkleur kopen, ook handig.
Deze kleuren zijn op acrylbasis, dat vindt ikzelf prettig werken.

De muur heb ik een grijze basiskleur gegeven


De trap heb ik ook meegeschilderd met dezelfde grijze tint.
De details komen ook een beetje naar boven zoals de raam en deur omlijstingen, die zijn ook mee geschilderd.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2554_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2554_1.jpg)

De verf droogt vrij snel, binnen een uur kun je op de grote vlakken al weer een laagje opbrengen.
In de hoeken en naden moet je iets voorzichtiger zijn.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2556_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2556_1.jpg)

Voor de muur heb ik ook een standaardkleur in huis: Burnt Umber van Galeria.
Voor mij is dat de ideale kleur voor Oud-Hollandse muren, hoef je niks meer aan te doen.
Geeft direct de juiste sfeer.

Hier komt dus die veegtechniek bij kijken.
Doe wat verf op je penseel. Strijk hem droog op een bij de hand gelegen keukenpapier.
Veeg dan zo schuin mogelijk het over het "steen"-oppervlak zonder in de voegen te raken(is moeilijk/vergt geduld).
Eventueel teveel wegpoetsen met keukenpapiertje en opnieuw grijs schilderen en weer die Umber.
Als het eerste laagje te dun is kun je er nog een laagje direct overheen schilderen, je krijgt dan gelijk een crack-effect waar je niks meer aan hoeft te doen.
Dit dan rondom tot je tevreden bent.

Voorlopig is dit het eerste resultaat nog zonder toevoeging van vervuiling effecten, alhoewel hier en daar al wat tevoorschijn komt.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2561.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2561.jpg)

En de andere zijde:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2560_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2560_1.jpg)

Even op zoek naar een dakje.

Morgen de laatste aflevering van dit nostalgische seinhuisje.

Gr Koen.









Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 19 November 2017, 11:39:32
Verwering, halve finale

Nog een beetje doorgegaan gisteravond.

De trap aangetipt met Burnt Umber, en her en der wat met de andere tinten tipjes en vegen aangebracht. Maar wel heel summier.
Voor de afzwakking van BurntUmber kleur heb ik van Vallejo grijze pigmentpoeder gebrusht(gewoon met een droge penseel).
Lekker in de voegen vegen en de boel krijgt een matter laagje.
Het houtwerk, nerven heb ik ook met die Burnt Umber gedaan omdat ie goed afsteekt bij de Oker-kleur.
Dit ook in de nerf geveegd met een bijna droge penseel verf.
Het gaat er dus om zo min mogelijk verf te gebruiken voor de verweringseffecten. 

Hoef nu alleen nog wat details aan te brengen en het seinhuisje is klaar voor hergebruik.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2567_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2567_1.jpg)

Wat is er mooier dan dat je het neerzet tegen een natuurlijke omgeving?

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2565.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2565.jpg)

Vanmiddag laatste deel.

Gr Koen.



Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: MartinH0 op 19 November 2017, 14:47:35
Koen,

Bedankt voor je uitleg en foto's. Alleen zijn de laatste foto's erg blauw  ???

Groetjes,
Martin
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: borotof op 19 November 2017, 15:27:17
Koen,

Bedankt voor je uitleg en foto's. Alleen zijn de laatste foto's erg blauw  ???

Groetjes,
Martin

En de eersten erg geel. Zorg dat de witbalans van je camera goed staat om dit te voorkomen, bij een onderwerp als dit best wel belangrijk ;-)

mvgrt Rob
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 19 November 2017, 16:49:45
Dank heren,

Wat voorbereiding betreft had ik beter de fotografie op een ander tijdstip kunnen doen .
Maar ik bouwde in de avonduren en dan had de belichting beter moeten zijn.

Het is niet de bedoeling workshops te geven maar wilde graag even wat tips geven.

De laatste foto's moet ik jullie schuldig blijven. Wordt volgend weekend.

Volgende keer beter.

Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: Deetrein op 19 November 2017, 16:56:37
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2567_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2567_1.jpg)
zoiets?
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 19 November 2017, 16:58:59
Kijk maar of die andere beter worden in bewerking....
Dan wissel ik ze wel om.

Gr Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: MOVisser op 19 November 2017, 18:09:07
Die groene verwering is erg goed aangebracht.
Wat heb je daar aan moeten doen?
Of niets, kan ook natuurlijk. :laugh:

Ronald Visser

Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 22 November 2017, 08:56:48
Laatste aflevering.

Goedemorgen,

De laatste hand gelegd aan het seinhuisje.
" Het seinhuis is buiten gebruik en wacht op overplaatsing in spoorwegmuseum"

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2570.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2570.jpg)

Aan de kleuren weinig meer gedaan, hier en daar wat grijs en tipjes wit.
Nog enkele kleine details toegevoegd, olievat, telegraaf, schoorsteen.
Bij mij geen interieur meer.
De trap is ook niet meer begaanbaar.
Nog een bordes aangehangen en reling uitgebreid.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2571_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCN2571_1.jpg)

Het gebouwtje is naar mijn zin.

Zo kun je dus elk gebouw naar je zin maken en van de plastic-look afhelpen.

Gr Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 10 December 2017, 17:24:45
Wie A zegt, moet B.... Ik ben dit draadje begonnen, en ben dan ook moreel verplicht mijn gepruts te tonen. Hier komt een tussenstand (foto's korrelig, maar het licht ontbreekt hier momenteel).

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image001_15.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image001_15.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image003_4.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image003_4.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image004_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image004_3.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image002_8.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image002_8.jpg)

Heb ook nog een oude Lima goederenwagon, maar daar ben ik nog niet ver genoeg om iets te tonen.

Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: MarcNL op 10 December 2017, 18:38:55
Dat ziet er al aardig profi uit, vooral die opslagtank  (y)

Ben benieuwd welk gevaarlijk goedje daar in zit...  ;)
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 18 December 2017, 23:26:26
Nog zitten rommelen in 45 jaar oud spul, en voor de sport vervuild:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image001klein50.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image001klein50.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/image002klein50.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/image002klein50.jpg)

Smaakt naar nog...
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: NS264 op 19 December 2017, 09:32:07
Hoi,

Dat ziet er lang niet slecht uit.
Misschien kun je de buffer repareren met een buisje en stukje styreen of iets dergelijks.

Gr Koen.
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 26 December 2017, 15:27:03
Heb voor Kerst een Faller kerkje cadeau gekregen.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/130238.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/130238.jpg)

Zou al met basiswash willen beginnen voor ik het in elkaar knutsel. Gewone acrylverf gemengd met water trekt samen. Welke basishandeling doe ik dus best om dit goed te krijgen. Is dit het moment om detergent toe te voegen aan mijn mengeling?
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: nkob op 26 December 2017, 16:17:32
wat ik gebruik als detergent [ik denk dat ik weet wat je daarmee bedoel ] is houtlijm in het water
na het ,,verven ,, licht vegen
groet kees
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 26 December 2017, 18:01:54
Kees,
Met detergent bedoelde ik afwasmiddel of handzeep. Bij Revell zeggen ze het zo: vooraleer je schildert, best de plastic stukken even afwassen met een oude tandenborstel waarop een druppeltje detergent zit. Omdat er blijkbaar een olieachtige laag op het plastic zit. Die laag vergemakkelijkt het loskomen van de plastic stukken uit de gietvorm. 

Ondertussen heb ik dus mijn afwas gedaan en liggen de stukken te drogen. Meer nieuws later.

Groetjes.Wouter
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: Hans van de Burgt op 26 December 2017, 19:36:14
Voor het weatheren kun je ook gewone acrylverf gebruiken. Kies dan wel voor de betere (en duurdere) soorten. Een goede keuze is Rembrandt acryl. Je hoeft niet pers se alle kleuren te hebben.

Een aardig palletje voor het schilderen van gebouwtjes of andere bouwsels is:

(https://medwayvalleyline.files.wordpress.com/2015/06/verfkleur.png) (https://medwayvalleyline.files.wordpress.com/2015/06/verfkleur.png)


Van belang is dat je de verf licht met een harde kwast tamponneert, en met een vinger uitwrijft.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/FD9DD21B-4530-4A2B-AA62-9FDCCD0C048A.jpeg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/FD9DD21B-4530-4A2B-AA62-9FDCCD0C048A.jpeg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/381DB7BA-7957-4DB9-A619-8F38402AC22F.jpeg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/381DB7BA-7957-4DB9-A619-8F38402AC22F.jpeg)

Gr, Hans
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: nkob op 27 December 2017, 18:38:56
en alweer wat geleerd
groetjes
kees
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: Tulpendaal op 27 December 2017, 21:42:38
Goedenavond,
Er zijn al veel goede tips doorgekomen, toch even mijn ervaringen hier.

Ik ben ook met de poeders van Noch begonnen. Die zijn niet slecht, betaalbaar en geven je de basiskleuren. Allerdings hebben ze een grotere graad aan vulstoffen en minder pigment. De betere, vallejo, AK, AMMO, zijn misschien iets duurder maar daarvoor kleurintesiever en fijner van poeder. Ik ben op deze overgestapt.
Hetzelfde verhaal kan gezegt worden van de goedkope verf tegenover de duurdere modelbouwverf van de even genoemde merken. Als je niet direct grootschalig bouwt gaan de 17ml verf ook zeer lang mee en zijn het waard.

Dan is er verf op olie basis en waterbasis. De ene verdun je met water de ander met oplosmiddel. Deze kunnen niet vermengt worden met elkaar. Maar zijn zeer goed op elkaar als lagen te gebruiken, mits ze goed gedroogt zijn.

Dus eerste laag, een primer of een olieverf type -Revel of zo in de metalen busjes. DROGEN na de primer eventueel een tweede verflaag. Bij mijn muren gebruik ik altijd meerdere kleuren, grof in halen over de muur, dit kan van terracota tot leerbruin gaan. Iedere keer iets anders. Voor hout hetzelfde, in verschillende houttonen.

Dit weer zeer goed laten drogen.
Dan voegen met de andere variant verf.
Bij olieverf, met waterverf, en omgekeerd.
Bij Vallejo, neem ik AK. Altenatief is een matlak ertussen om te verzegelen.

Alles weer zeer goed laten drogen en dan de poeders, zwart voor vuil, groen voor mos, wit voor waterschade, roest op metaal en eronder op de muur of soms op muren waar eventueel metaal in verwerkt is.
Volg de natuur, regen komt van boven en spoelt vuil naar beneden, fietsen of andere sporen kunnen horizontaal lopen, water en mos komen op natte plekken onder aan een gebouw of stukken waar moeilijk de zon komt. Kortom kijk bewust om je heen in je omgeving, kijk naar oude muren, nieuwe muren enz.

Wat betreft plastic huisjes van Faller en co, ik geef alle gebouwen een nieuwe laag verf. Vele gebouwen schijnen verf af te wijzen. Dan is een primer, na de afwas, het meest geschikt, of het enigste wat als eerste laag pakt op het plastic.

Sorry van de lange text zonder plaatjes, hoop dat je er wat mee kan.
Veel plezier, weatheren is niet moeilijk en eigenlijk kan je niets fout doen.

Gr. Joke

Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 29 December 2017, 09:52:24
Bedankt Joke voor de tips. Welke primer gebruik je? En breng je die gewoon met een penseel (kwast) aan?
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 29 December 2017, 09:54:42
Bedankt Hans. Mijn echtgenote gebruikt o.a. Rembrandt acrylverf (zij volgt les in de kunstacademie). Ik zal volgende keer eens mee shoppen in de kunstwinkel :-) Het boodschappenlijstje gaf je me hier al mooi!
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: Tulpendaal op 29 December 2017, 20:39:32
Primer, als je geen airbrush hebt tamyia in een spraydoos. Wel voor de gezondheid even buiten sprayen. Bij kleine delen kan je met de spray wat verf in een dopje sprayen en met de kwast op het deel aanbrengen.
Sommigen gebruiken autolakken. Daar is her voor mij moeilijk de juiste in Nederland aan te geven.

Voor airbrush die van Vallejo. (ben niet zeker of die niet ook spuitbussen hebben?)

Ik gebruik van Revel alleen de blikjes, de waterbaserende verf hebik persoonlijk slechte ervaringen mee.

Gr. Joke
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: wpinkhof op 31 December 2017, 12:20:35
Joke, ik heb nog geen airbrush, maar ik overweeg het wel. Ik weet alleen niet welke soort een goede keuze zou zijn voor modelbouw. Wat gebruik jij?
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: Tulpendaal op 31 December 2017, 17:21:27
Antwoord komt morgen of zo :D
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: Martin Welberg op 31 December 2017, 18:46:49
Citaat
Mijn echtgenote gebruikt o.a. Rembrandt acrylverf (zij volgt les in de kunstacademie).

Gewoon effe wat lenen uit haar assortiment... ;)
Titel: Re: Bouw en vooral vervuilen / Weatheren van huisjes.
Bericht door: Sven op 31 December 2017, 19:03:52
Pigmenten, ook hier te verkrijgen in niet van die lullig kleine potjes:
https://www.verfmolendekat.com/nl/webshop/pigmenten/

Primer: van de Action of Halfords (voor de auto). Veel goedkoper en grotere bussen dan gespecialiseerde modelbouwverf.