BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: rhberk op 17 September 2017, 12:09:04

Titel: Help: verlichting meerdere keren doorgebrand!
Bericht door: rhberk op 17 September 2017, 12:09:04
Beste mensen,

Het gaat om een Kiss BR86 in spoor 0. Al jaren geleden heb ik daarin een Zimo dekoder en Dietz soundmodule ingebouwd. Heeft altijd perfekt gewerkt totdat kortgeleden de lok plotseling niet meer achteruit reed en vooruit alleen met een constante snelheid. Licht en geluid werkte nog goed dus had ik het idee dat de motoruitgang van de dekoder defect was. Lok opengeschroefd, nieuwe dekoder erin en de lok liep weer goed. Geluid en verlichting ook in orde totdat ik een stukje ging rijden en na een metertje ofzo ineens een flits zag in de voorste lampjes: kapot. Toen een eindje achteruit en weer een flits: ook kapot. Geluid en rijden bleef echter prima zodat ik het idee had dat de in de schnittstelle ingebouwde spanningsregelaar wellicht defect was.

Het hele zooitje eruit gehaald en een nieuwe dekoder rechtstreeks aangesloten met een speciale uitgang voor 1,5V lampjes.
De lok had nog geen meter gelopen toen ik tot mijn afgrijzen ineens weer een flits zag.............
Vooruit ben ik maar niet meer gaan rijden, dat bespaarde mij tenminste 3 lampjes.
Vervolgens heb ik achter een 5V lampje gemonteerd en ben gaan testrijden en jawel in 1 ronde heb ik het lampje meerdere keren fel zien oplichten.

Ik snap werkelijk niet wat er aan de hand kan zijn: de 1,5V lampjes zijn dubbel geïsoleerd en rechtstreeks op de dekoder aangesloten. De rijstroom wordt links en rechts apart door verende stroomafnemers afgenomen en nergens is er contact met het chassis.

Iemand enig idee?

Groeten, Ruud
Titel: Re: Help: verlichting meerdere keren doorgebrand!
Bericht door: zuylen op 17 September 2017, 12:34:47
Staan de uitgangen wel ingesteld voor 1,5 volt? Kan zijn dat dit niet gebeurd is. Dan krijg je dit effect. Je moet eerst de CV's goed zetten alvorens de decoder de goede uitgangspanning geeft voor de verlichting.
Titel: Re: Help: verlichting meerdere keren doorgebrand!
Bericht door: Klaas Zondervan op 17 September 2017, 13:18:28
Een decoder geeft op zijn uitgangen altijd een spanning van ongeveer 20 volt. Er zit geen lineaire spanningsregelaar in. Als de spanning geregeld wordt gaat dat altijd met PWM, d.w.z. dat er korte pulsen van 20 volt gegeven worden waardoor de gemiddelde spanning lager wordt. Ik denk dat je er beter 20V lampjes in kan zetten.
Titel: Re: Help: verlichting meerdere keren doorgebrand!
Bericht door: guest7822 op 17 September 2017, 13:37:47
wat voor decoder heb je ingebouwd??? Bij ESU staat er het volgende in de handleiding:

' 6.10.1.2. Microglühlampen am LokSound XL V4.0
Der LokSound XL V4.0 Decoder ermöglicht den direkten Betrieb von Microglühlampen. Hierzu ist ein eigener Spannungsregler auf dem Decoder verbaut. Dieser liefert ab Werk eine Spannung von 1.8V, die für lange Lebensdauer von 3VBirnchen gedacht ist. Hier- zu führen Sie den Rückleiter des Birnchens nicht an U+, sondern an die mit „UVAR“ gekennzeichneten Klemme. '

om de spanning op de lichtuitgang op 1,5 V te krijgen moet er opa de decoder een sms weerstandje van 33k geplaatst worden.


Bij de Zimo decoders is de uitgangsspanning in te stellen tussen 1,5 en 16 V (bv de MX695), met behulp van een potmetertje.
Titel: Re: Help: verlichting meerdere keren doorgebrand!
Bericht door: rhberk op 17 September 2017, 15:22:31
Het is een Zimo MX632V, met een speciaal ingebouwde spanningsregelaar voor 1,5V die deze spanning afgeeft op een violet gekleurde draad; die uitgang is dus niet gedimd. Op de blauwe draad staat de normale hoge spanning(gemeinsamer plus):zie http://www.zimo.at/web2010/products/lokdecoder.htm
Als de lok stilstaat branden de lampjes keurig zoals het moet; alleen bij het rijden krijg ik af en toe een onverklaarbare stroomstoot die de lampjes laat doorbranden.
Helaas passen 20V lampjes niet; zijn een fractie groter dan die van 1,5V.
Titel: Re: Help: verlichting meerdere keren doorgebrand!
Bericht door: Timo op 17 September 2017, 16:08:00
Misschien ten overvloede, maar je hebt de lampjes dus tussen de F-uitgang en de de paarse draad zitten? De blauwe draad hangt los?


Timo
Titel: Re: Help: verlichting meerdere keren doorgebrand!
Bericht door: rhberk op 17 September 2017, 17:33:05
Ja inderdaad, de lampjes hangen tussen de paarse +draad en witte/gele F-draden. De blauwe + draad gaat naar de Susi stekker voor de aansluiting aan de soundmodule. Die heb ik intussen losgekoppeld om als storingsbron uit te sluiten maar zonder resultaat; ik blijf die vreemde onregelmatige stroomstoten houden......

Ruud