BeneluxSpoor.net forum
Wat zijn we aan het bouwen? => Baanplannen => Topic gestart door: hugobaas op 21 March 2017, 09:57:09
-
Wie kan mij adviseren over bijgaande opties? Ik heb een mooie ruimte beschikbaar, maar twijfel welke het meeste geschikt is om mijn ideeen uit te voeren. Ik ga werken met M-Rail. Ik wil graag een stukje berglandschap, een stad met station en een stukje min of meer Hollands landschap met modellen van mijn eigen huis en dat van de kinderen.
-
Wat zijn de afmetingen van de ruimte waar de modelbaan moet komen en heb je ook al nagedacht over de afmetingen voor de modelbaan??
mvg,
Matthijs
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Model_1_1.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Model_2_1.jpg)
Nu met bijlagen!
-
Het invullen kan altijd nog, maar misschien is het handig om ook eerst even wat basis dingen te bedenken: Wil je een rondje, of wil je met een of meerdere keerlussen werken? Of zelfs simpelweg heen-en-weer tussen twee stations?
Combinaties zijn natuurlijk ook mogelijk. Met Märklin rails is het natuurlijk makkelijker om een keerlus neer te leggen, ipv 2-rail systeem, je kunt daar je voordeel uit halen.
Hollandse landschappen zijn erg leuk om te maken, en ook hierbij kun je hoogtes verwerken, je kunt denken aan viaducten, of zoals bij Rotterdam over een stad heen.
Maar je kunt ook uitwijken naar bv Luxemburg, waar bergen zijn, maar toch 'Nederlandse' stadsgezichten kent.
-
Mijn eigen huis van styreen!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2506_3.jpg)
-
Ik zie dat je een diepte van 1200 aangeeft voor je baan oppervlak. Maar hou je rekening met je eigen armlengte? Wanneer een trein tegen de achterwand een probleem heeft (of de rails) dan is dit een lastig punt om te bereiken.
Zoek je trouwens een layout? Of enkel een voorbeeld locatie?
-
Of nog beter, heb je zelf een plan in je hoofd? In een baanplan moet wel het een en ander zitten wat je zelf wilt. Een roep om een kant en klaar plan is denk ik niet reëel en je zult zelf eerst aan de slag moeten :)
-
Ik zoek eigenlijk wel een bruikbare layout of 1 waar ik op voort kan borduren. I ben er zelf niet zo goed in
-
Ik wil best een layout voor je uitdenken, maar dan wil ik wel even wat weten: Soort baan, welke Schaal en niveau verschillen of niet?
En ga je idd de 1200mm diepte gebruiken?
-
Ik heb M-Rails, H0, graag niveauverschillen. Een schaduwstation had ik ook nog in gedachte. Ik wil op termijn het gelijkstroom materiaal wat ik heb, ombouwen naar 3-rail, dus dan kan ik veel materiaal laten rijden.
Die diepte id niet perse noodzakelijk, maar ik dacht zoveel mogelijk ruimte te willen benutten.
-
Bedenk je eens wat je kunt als je in N of zelfs Z gaat werken!
-
Ik wil het met de spullen doen die ik al vanaf mijn jeugd in mijn bezit heb. Ook een beetje nostalgie hoor!
-
Dat snap ik. Maar als N-spoor modelbouwer denk ik zelf wel eens hoe een H0-layout omgezet zou kunnen worden naar N.
Anyway: Heb jij genoeg M-rail om het oppervlak te vullen? Of moet er rekening gehouden worden met een maximaal aantal wissels bijvoorbeeld?
Als je je ruimte nou eens uitzet op papier (op schaal) en op het papier nutteloos wat strepen zet, gewoon wat zigzagt over de ruimte die je hebt, kom je soms op leuke layouts! Deze manier van layouts bedenken heb ik van een modelbaanboekje, en het werkt echt heel goed. Je hoeft geen architect te zijn om een leuk baantje te laten ontstaan op deze manier.
Maar je kunt het natuurlijk ook vanuit logica benaderen: Zet op de lege ondergrond rechthoeken waar je de stations wilt plaatsen en bedenk hoe je deze twee stations wilt bereiken, vanuit elk station naar het ander (een tip: voor het oog ziet een station niet evenwijdig aan de baanrand er leuker/speelser uit).
Je dacht ook aan een schaduw station, dat betekend dat je ergens moet aangeven waar de sporen naar beneden zakken (spiraal, of gewoon in een lange lengte).
Mocht je nog hulp nodig hebben bij het bedenken van een layout, hoor ik dat graag. Ik ontwerp graag.
Met vriendelijke groet,
Arbhin
-
Tsja, toch wel weer een vrij brede vraag. Kijk eens in de MIBA, bijvoorbeeld Spezial110. Pirmasens.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2143_5.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2143_5.jpg)
Met baanplan
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2142_4.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_2142_4.jpg)
De ongedwongen lijnen van dit baanplan kan je met M-rail nooit pakken, maar M-rail koop je voor een appel en een ei. Dat scheelt natuurlijk. Of je hebt het nog liggen. Het heeft in elk geval een heel eigen charme.
Een modelbaan die mij nog voor ogen staat is een interpretatie van bierstad Milwaukee. Uit de ModelRailroader annodazumals als ik me goed herinner. Vaker behandeld, in elk geval in 2011 "Milwaukee Road Beer Line". Maar wat ik via google vind kan ik hier niet delen vanwege auteursrecht en mij staat eigenlijk een meer compacte baan rond een kamer in herinnering. Nou ja, er zullen eigenlijk plenty passende baanplannen zijn. Mijn vader had simpelweg drie sporen dik in beide richtingen de tafels vol gelegd. Al met al een goede 15 strekkende meter baan in U vorm met middeneiland. En reuze plezier.
Veel ruimte is niet altijd een voordeel natuurlijk, beperking wil wel eens beter in staat stellen om tot besluiten te komen.
Groet, Sicco Jan
-
Hallo,
Bovengenoemd sporenplan heeft in mijn ogen toch wel een groot nadeel.
Het is een grote railwoestijn met eindeloze schaduwstations.
Een beperking in het aantal sporen geeft vaak een mooiere baan met ruimte voor scenery.
Ook maakt zon baan meer kans dat het ooit een toonbaar en rijdend geheel wordt.
Niet al je treinen hoeven in het schaduwstation ondergebracht te worden en kunnen ook prima in hun doos staan.
Ik zou een baan met een beperkt sporenplan kiezen al weet ik dat dat voor een marklin M-rijder moeilijk is.
groeten jandcargo
-
Dat klopt wel jandcargo, echter gaat het hier nog steeds slechts om een station van 6 sporen, wat afstelsporen en een tweede verdieping met schaduwstation. Er is hier best veel ruimte beschikbaar en de vraag was hoe die te vullen. Vergeet ook niet dat dit plan maar 70 cm breed is en hugobaas wil 120 cm. Dat betekend plenty ruimte voor scenery rondom dit plan. Het is natuurlijk ook gewoon een stukje inspiratie uit het bovenste blad van de stapel...
Groet, Sicco Jan
-
Nog eens goed aan het meten en nadenken geweest en ik denk dat dit de opties zijn met hier en daar wel beperkingen, maar ik denk dat deze maten voor een tafel haalbaar moeten zijn. Optie A is een verrijdbare tafel. B en C zijn vaste opstellingen. Welke zouden jullie kiezen? B lijkt me de meest logische.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/plattegrond_treinbaan_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/plattegrond_treinbaan_1.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/plattegrond_treinbaan_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/plattegrond_treinbaan_2.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/plattegrond_treinbaan_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/plattegrond_treinbaan_3.jpg)
-
Persoonlijk hou ik erg van Modules. Kleine handzame stukjes modelbaan die aaneengeschakeld een grote baan vormen, maar makkelijk stuk voor stuk op te bergen zijn.
Je verbijt je ook niet in heel veel scenery waar je lang tegen aan zit te hikken omdat je het af wilt hebben.
Ik denk dat je met baan A trouwens wel een handzaam stukje modelbouw oppervlak heb, waar je nog best een tijd mee vooruit kan.
Groet,
Arbhin
-
Ik zou eerst ook hoofdlijn van banenplan bepalen voordat je aan onderbouw gaat beginnen. Bij B is de bereikbaarheid wel erg lastig...
-
Voor mij is snelheid helemaal geen noodzaak, dus modules denk ik niet zo nodig. Ik hoop er jaren plezier aan te gaan beleven.
-
Hallo,
Op zich is dat gedoe met mangaten een oplossing.
Ik weet niet wat je leeftijd en conditie is en wordt (je schrijft nog jaren met deze baan te gaan doen) maar dat gekruip gaat op den duur tegenvallen.
Ook de al door meerderen genoemde reikwijdte van je armen zou ik toch serieus ter harte nemen.
het zijn nu eenmaal wetten uit de biologie en die kun je niet negeren
succes het wordt vast mooi!
groeten jandcargo
-
Alweer lang niets laten horen.
Ik heb mijn plannen op zijn kop gegooid en gekozen voor een bestaand plan van Roco. Beter dan zelf iets verzinnen wat iets wat niet naar mijn zin is.
Inmiddels een proefopstelling gemaakt op de tafel die ik wil gaan gebruiken. Links heb ik de mogelijkheid om het met nog 1,4 mtr. uit te breiden. Werk genoeg dus.
De huisjes die erop staan, zijn van wijlen mijn schoonvader geweest, maar prima te gebruiken. Al met al ben ik best wel tevreden. Ik moet nu over veel dingen na gaan denken, maar dat zal na de vakantieperiode gaan worden. Het is vaak al wat te warm op zolder.
Opmerkingen of commentaar zijn welkom hoor! Ik leer graag van jullie!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_4590_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_4590_3.jpg)[/img]
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_4586_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_4586_1.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_4585.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_4585.jpg)
-
Gelukkig alleen maar een proefopstelling. Ik maakte me al zorgen over knelpunten.
Die 1,4 meter zou je goed kunnen gebruiken voor een wat minder groot hellingspercentage.
Inmiddels een proefopstelling gemaakt op de tafel die ik wil gaan gebruiken. Links heb ik de mogelijkheid om het met nog 1,4 mtr. uit te breiden.
(https://werthof.home.xs4all.nl/treintjes/b/hugobaas.jpg)
-
Het percentage zit nu rond de 4,5%, dus inderdaad op het randje. De locs die ik heb, doen het er wel, zelfs met sleep!
-
Hallo,
Leuke baan met mogelijkheden voor mooie explotatie.
Kijk nog eens naar de maximale/minimale doorrijhoogtes.
Misschien kun je die nog wat verlagen zodat de hellingspercentages nog wat dalen.
ga echt voor het minimale!
Kies je voor diesel/stoom dan kan er nog wel een halve meter af.
Al hoewel die marklinlocs veel aan kunnen.
groeten jandcargo