BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Modeltreinproblemen en -vragen => Topic gestart door: zuylen op 16 December 2016, 10:54:33
-
Beste mensen,
Ik heb laatst voor weinig een gloednieuwe v100 van Roco uit een startset aangeschaft. Deze heeft verlichting welke met gloeilampjes gebeurt. De gloeilampjes zitten op de print binnen in de loc. Via lichtgeleiders wordt het licht naar de seinlampen op de loc geleid. Op zich een handig systeem. Echter de lampjes schijnen hinderlijk door de kap van de loc heen. Ook een wat oudere Belgische loc van het type 5900 heeft datzelfde euvel. Komt ook uit een startset. Het is lastig de lichtgeleider en lamp te bekleden zodat het licht niet meer zichtbaar is. Wat moet ik doen? Leds? En hoe kan ik deze het beste monteren? Ik heb in het verleden ombouwverhalen gezien om leds in te bouwen. Klinkt aanlokkelijk, maar heb de stap door tijdgebrek nog niet gewaagd. Ik vraag dus om wat advies.
vr gr André
-
Binnenkant kap gelijkmatig matzwart verven. Leds zijn uiteraard mooier maar ook daar kun je dat soort doorschijneffecten mee krijgen.
Ook de lampjes veel zwakker laten branden... van de foto's die ik zag leken het wel schijnwerpers.
-
Je kunt aluminium tape tegen het dak aan plakken .
Grt Jo
-
Alu tape lijkt me veiliger dan zwart verven. Zwart slorpt het licht op en zet het om in warmte waardoor het plastic kan gaan smelten.
Alu tape reflecteert het licht.
-
Alu tape zal ook niet afdoende zijn als het voltage en dus de lichtopbrengst en warmteontwikkeling niet flink naar beneden wordt gebracht, of de gloeilampen niet worden vervangen door leds. Dat is prio 1. Als dat gedaan is, is matzwart geen slechte optie, beter dan het terugreflecteren de ruimte in... als het dan uberhaupt nog nodig is.
Met reflectie heb je het risico dat bijv. ook je sluitlichten restlicht opvangen via of langs de geleiders, terwijl je fronts aan staan, dat soort gedoe. Dat wil je ook niet.
-
Gebruik al een tijdje de Alutape van de Action. Spotgoedkoop en formidabele hechting 8) Je moet wel nauwkeurig werken om niet onbedoeld kortsluiting te veroorzaken want aluminium geleid stroom.
Vervang de gloeilampen door Led's met ingebouwde weerstand zodat ze tussen 4 en 19 volt aankunnen. Nemen evenveel plaats in als het lampje en je hoeft niets te veranderen aan de print. Bent ook meteen digitaal voorbereid (y) . De leds zijn o.a.verkrijgbaar bij Respotec
-
Gloeilampjes vervangen door leds blijft inderdaad de beste optie.
-
Als de lampjes een rode en witte op de print, kunnen blijven zitten, kan dat wel prettig zijn. Dan hoef ik alleen de binnenkant van de loc af te dekken. Verven of beter alu folie, wilde ik doen bij de Belgische loc. Helaas zit de lichtgeleider vastgelijmd aan de kap. Omdat dat plexglas is, durf ik de geleider met de kans op breken niet los te wrikken.
Hoe het zit met Br212 weet ik nog niet. Deze heb ik nog niet open gemaakt. Maar ik denk dat deze qua constructie niet veel verschilt daar andere Rocoloks op eenzelfde manier geconstrueerd zijn.
-
Het is geen heksentoer om de lampjes te vervangen door leds op de print André.
Maar wat ik me afvraag. Weet iemand of er een Duitse Digikeijs is? Als ledsetjes voor Nederlandse modellen interessant zijn, dan geldt dat zeker voor de enorme aantallen Rocoloks naar Duits voorbeeld met gloeilampjes.
Brelec heeft weleens een setje voor de 6200 gehad die ook in de 5900 viel te proppen.
-
Dat Brelec klinkt wel interessant. Die hadden ook verlichtingsarmaturen in het algemeen. Mocht dat passen dan knal ik die lampjes er gelijk uit. (y) Mijn hoop is dan dat het doorschijnen van de kap tevens vermindert. Een led schijnt immers hoofdzakelijk naar voren, afhankelijk van de stralingshoek.
-
Een site met vervangprints met ledverlichting voor veel oude roco locs
http://AMW.huebsch.at
Hij stond onlangs op de beurs in keulen