BeneluxSpoor.net forum
Wat zijn we aan het bouwen? => Baanplannen => Topic gestart door: [Patrick] op 12 November 2007, 21:11:10
-
Hallo allemaal!
20 jaar geleden ooit een keer begonnen met modelspoor vanwege mijn toenmalige buurman. Dit is in de bekende doos op zolder beland toen ik ging studeren en niet eerder er uit gekomen sinds een half jaar geleden. Mijn vriendin heeft een zoontje van 3 die helemaal gek is van treinen met stoomtreinen in het algemeen. Dus toen heb ik maar eens een bezoekje gebracht aan de zolder van mijn ouders...
Op dit moment woon ik samen en vormen wij al aardig een gelukkig gezin en ik heb aankomende zomer een eigen plek om mijn modelbaan op te bouwen. Dus waar wacht ik nog op, laat ik alvast beginnen met wat dingen te bouwen en een baanplan te verzinnen.
Voor de werkelijke baan heb ik tot mijn beschikking een ruimte van 3,15 bij 1,25m.
De bedoeling is in tijdperk 3 te gaan rijden met veel stoomlocs en 3 diesels van de DB waaronder:
tenderloc 7070, sneltreinloc 7172 en 7174, stoomloc 7182 en 7183
dieselloc 7230 2x en de 7250
motorwagen 7400 en bijwagen 7401 (bergspoor)
Langste trein voor personenvervoer is 71,6cm
Beschrijving van de baan:
In het midden het station (geel) van Schwarzburg met rechts boven daarvan een klein stadje aan de voet van de berg met de burcht. Vlakbij het station de rangeer sporen (rood) en het depot (blauw) met draaischijf. Er loopt een bergspoor (groen) met een hellingspercentage van 2,5% via de halte bij de burcht naar bergstation Schwarzach. Linksonder bevind zich de Koningsgrube.
Rechts (in de hoek een beetje, letter S 2x) gaan de sporen naar een schaduw station met hellingspercentage van 2%.
(http://modelspoor.snowtalk.nl/Schwarzburg.jpg)
http://modelspoor.snowtalk.nl/Schwarzburg.jpg (http://modelspoor.snowtalk.nl/Schwarzburg.jpg)
(http://modelspoor.snowtalk.nl/Schwarzburg2.jpg)
http://modelspoor.snowtalk.nl/Schwarzburg2.jpg (http://modelspoor.snowtalk.nl/Schwarzburg2.jpg)
Aangezien hier een paar knappe koppen rond huppelen zou ik graag willen weten of er nog opmerkingen zijn voor dit baanplan.
Zelf denk je er na een poosje uit te zijn en dat alles dan klopt maar vaak wordt het tegendeel bewezen. Ik zal waarschijnlijk wel iets over het hoofd hebben gezien.
Ik ben benieuwd naar jullie reacties.
Groeten, Patrick
-
Vooral het linkerdeel van de modelbaan is erg vol.
Ben je niet bang dat je er bij problemen niet overal bij kunt?
groetjes,
Hans van de Burgt
-
Hallo Patrick!
Ik zie dat je er een serieuse klus van hebt gemaakt om iets te ontwerpen, wat bovendien erg goed is gelukt. Ik probeer je bij deze om even een paar puntjes te noemen:
- Treinen die van/naar de mijninstallatie gaan kunnen enkel via links komen/vertrekken. Ik weet niet of je dit verder een punt vindt. Het is namelijk niet gebruikelijk om met de combinatie het hoofdspoor op te rijden, om vervolgens in tegengestelde richting weer te vertrekken. Je zou simpelweg aan de rechterkant van het oranjespoor nog een set wissels kunnen leggen.
- Lokomotieven die op de gele sporen van het station staan, kunnen na het afleveren van de trein niet naar de lokloods + lokvoorzieningen, zonder gebruik te maken van het hoofdspoor, hier zou je nog een extra spoortje kunnen inpassen.
- Kun je overal goed bij? Het schaduwstation ligt relatief veel naar achteren geplaatst en geloof mij dat het geen pretje is om met je handen een meter ver tussen twee platen door te wurmen, die dicht op elkaar zijn gemonteerd.
- De hoeveelheid (zichtbare) rails is groot. Dit creert de wereld aan speelmogelijkheden, maar maakt het lastig om een realistisch ogende omgeving aan te leggen. Als scenery en dergelijke je niet zoveel interesseren geef ik je groot gelijk, anders zou ik proberen de hoeveelheid rails wat te beperken.
- treinen die van het kleine station komen moeten een stuk over het 'verkeerde' spoor rijden om bij het hoofdstation te komen. Niet erg natuurlijk, maar het zit het treinenverloop dan wel iets meer in de weg.
Het is verder een leuke baan en ik ban dan ook benieuwd naar de manier waarmee jij hem gaat aansturen?
Succes,
Frank
-
Hallo Hans,
Het linker deel, bedoel je daarmee het depot, bergstation en het halte bij de koningsgrube?
Persoonlijk vind ik een volle baan leuk en op de plek waar de tekst van het depot staat komt natuur. Ook de berg waar de burcht op staat komt veel natuur. Het bergstation ligt veel hoger dan het depot en de koningsgrube staat weer 4 cm lager.
Ik ben niet bang als het af is dat ik er niet meer bij kan. Het schaduw station ga ik nog veranderen/verbeteren.
Vooral het linkerdeel van de modelbaan is erg vol.
Ben je niet bang dat je er bij problemen niet overal bij kunt?
groetjes,
Hans van de Burgt
-
Hallo Frank,
Punt 1 heb je gelijk en dat ga ik veranderen, even de wissels iets anders leggen.
Punt 2 snap ik niet goed want ik veel voorbeelden bekeken en vaak moet de loc weer het hoofdspoor op om bij het depot te komen. Ik zou ook zo snel niet weten hoe ik het extra spoor er bij moet leggen. Hoe zou jij het doen?
Punt 3, het schaduw station ga ik verbeteren.
Punt 4, scenery gaat er komen en een volle baan vind ik leuk. Hierbij laat ik wel een stukje realiteit vallen maar kan er goed mee leven zolang het spoorplan maar zo goed mogelijk klopt. Links en recht op de bergen/heuvels veel scenery en het stadje in het midden. Lijkt mij ok.
Punt 5 moet ik echt verbeteren ja. Vanaf het station een extra spoor naar het bergspoortje misschien. Dan liggen er daar wel 3 sporen parallel maar dan laat ik het nieuwe spoortje alvast iets klimmen. Dat is het idee wat ik heb momenteel.
En uh aansturen, tja ik wil analoog gaan rijden dus ik zat te denken om grote stukken baan hun eigen transformator te geven. Dan zal ik er 3 of 4 nodig hebben.
Mja nog niet echt over nagedacht maar mijn collega zegt dat het kan...
-
Zowel het spoor naar de mijn installatie als de route naar het bergstationnetje zijn situaties die in het groot ook voorkomen. Wat bij de mijn dan mist is een omloop spoortje.
Bij de aftakking naar het bergstationnetje zou je een overloop wissel kunnen maken, maar het is ook niet gek om een klein eindje "aan de verkeerde kant" te rijden.
In het station komt maar een perron? En dan ook nog a-symmetrisch ten opzicht van de hoofdsporen? Of gebruik je de beide buitenste gele sporen?
Groet,
Erik
-
Het station heeft 3 sporen (geel);
spoor 3 ligt in het verlengde van een van de twee hoofd sporen en wordt af en toe gebruikt bij lange treinen. Mocht dit spoor (spoor 3) in gebruik zijn kan het andere hoofdspoor gebruikt worden om in te halen bij het station.
Leek mij een goede oplossing. Meeste treinen stoppen toch bij het station.