BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: LeMistral op 27 March 2016, 15:52:27
-
Na een aantal jaren zonder spoorbaan (ik had 20 jaar LGB analoog op zolder) wil ik weer starten, maar nu met een kleine baan in H0 met Märklin en digitaal. Ik heb drie vragen:
1)Kun je voor het (digitaal) bedienen van de wissels draad trekken achterwege laten en dit via de spoorstaven doen?
2) Hoe richt je een bloksysteem in? Een sectie stroomloos maken, zodat de trein stopt? (zoals je dat bij analoog doet). Of via detectie (waar bevindt zich de trein) en dan via de PC de trein signaal geven om te stoppen?
3) Een 'ringleiding' voor voeding is wenselijk heb ik begrepen?
Paul
-
Ik zelf kijk regelmatig hier : http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/Digitale_baanbesturing
Er staat daar een berg informatie.
Over de wissels, als digitaal gaat rijden bestuur je alles centraal maar er moeten wel degelijk draden naar toe voor de aansturing van de wissel motor.
Gr. Johan
-
1)Kun je voor het (digitaal) bedienen van de wissels draad trekken achterwege laten en dit via de spoorstaven doen?
Dat is niet aan te bevelen. Over de spoorstaven krijg je te veel spanningsverlies. Als je geen extra draden wil trekken, dan kun je de voeding voor de wissels van de ringleiding betrekken. Maar het is beter om de wisseldecoders met een aparte voeding te voeden, en de digitale spanning alleen te gebruiken voor de informatie. De meeste wisseldecoders zijn er op ingericht om de voeding en de digitale informatie gescheiden aan te bieden.
2) Hoe richt je een bloksysteem in? Een sectie stroomloos maken, zodat de trein stopt? (zoals je dat bij analoog doet). Of via detectie (waar bevindt zich de trein) en dan via de PC de trein signaal geven om te stoppen?
Stroomloos maken is bij digitaal niet de aangewezen oplossing. De ultieme oplossing is inderdaad besturen via de PC. Maar er is nog een tussenoplossing. Die werkt met het asymmetrisch maken van de digitale spanning door middel van diodes. Decoders die daarop ingericht zijn herkennen dit als opdracht om te stoppen.
3) Een 'ringleiding' voor voeding is wenselijk heb ik begrepen?
Inderdaad.
-
Hallo Paul, Welkom op het forum!
1) Ja. Dat was de filosofie achter digitaal: alles met 2 draden.
Verstandig is anders. In principe schakel je wissels digitaal door in de centrale een digitale opdracht te genereren die door de wisseldecoder wordt vertaald en daarmee de juiste wissel aanstuurt.
Die wisseldecoder heeft eigenlijk 2 paar aansluitingen nodig: een voor het stuursignaal uit de centrale, en een voor de stroom nodig voor het omzetten van de wissels. En nu komt het: wil je snel klaar zijn dan sluit je beide aansluitingen op je rails aan. Kijk je wat verder in de toekomst, dan is het beter een aparte ringleiding aan te leggen voor het omzetten van wissels. Die kun je dan ook gebruiken voor verlichting, e.d.
2) Voor een digitaal bloksysteem kun je 2 kanten op, via de Pc of middels het ABC systeem van Lenz. In principe is stroomloos schakelen bij digitaal niet meer nodig. De centrale kan je lok vertellen op een bepaalde plek te stoppen....
3) zie ook bij 1)
Gr, Bert
-
Bert, Klaas, Johan,
Bedankt voor de info!
Paul
-
Voor vraag 1: Märklin levert C rail wissels in sommige startsets compleet gedigitaliseerd uit, die kan je zo inbouwen. Die tappen dus inderdaad alles af van de baanspanning.