BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: peco op 28 February 2016, 09:39:25
-
Hallo medespoorders,
Als beginneling moet ik mijn weg op het forum nog wat uitvogelen.
Wellicht staat mijn vraag ergens maar ik zie door de bomen het bos niet meer.
Ik zie weleens foto's met betrekking tot het ballasten, en dan zie ik grote bussen lijm weliswaar verdund met water.
Maar kopen jullie dan een x aantal potjes of busjes houtlijm, of is er ook een grootverpakking die jullie gebruiken.
Peter
-
Gewoon een grote bus houtlijm. Gewoon te krijgen bij de bouwmarkt. Wil je de ballast en rails ooit weer loskrijgen gebruik dan niet de watervaste versies. Eventueel kan je ook een ritje maken naar de Action. Daar hebben ze ook houtlijm. Dan is het even kijken of een aantal kleinere bussen goedkoper zijn dan een grote bus bij de bouwmarkt.
Groeten Ronald.
-
dank je, maar ik neem aan dat het op de verpakking staat (watervast).
En welke merken zijn er?
Peter
-
Ja, staat op de verpakking. Er zijn zoveel merken. Je kan van Bison en Pattex tot het huismerk, eigenlijk teveel om op te noemen. Gewoon naar de bouwmarkt gaan en een leuk merk uitkiezen. Qua werking maakt het niet zoveel uit. Iedereen heeft zijn eigen voorkeur voor bepaald merk. Daarnaast ligt ook een beetje aan of je korting kan krijgen via de diverse bonnen. De Gamma's, Praxissen, Karwei's hebben meestal wel een kortingsbon ;)
Groet Ronald.
-
les even het stukje in de encyclopedie over lijmen.
http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/Welke_lijmen,_kitten_of_cementen%3F (http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/Welke_lijmen,_kitten_of_cementen%3F)
Zelf gebruik ik liever boekbinderslijm blijft flexibel. Misschien even wat proefstukjes maken, kun je kiezen wat voor jou het beste/handigst is.
Eric
-
Houtlijm D2 voor alles wat eventueel nog los moet (los weken met een vochtige warme doek, zoals rails en ballast), D3 voor verbindingen die watervast zijn zoals de rijtafel en houtskelet voor bergen end.
-
Voor het lijmen van hout, en ook allerlei andere dingen, gebruik ik houtlijm D2. Ik zie niet zo de noodzaak voor D3, je gaat toch geen bakken water over je constructie gieten? En van een paar druppels laat het echt niet los.
Voor het lijmen van ballast gebruik ik boekbindlijm, o.a. te verkrijgen bij Pipoos. Dat heeft het voordeel dat het elastisch blijft, minder slinkt tijdens het drogen en later makkelijker weer los te maken. En bovendien is het ook nog eens goedkoper dan houtlijm uit de bouwmarkt.
-
Je hebt ook 3 liter verpakkingen houtlijm, ook handig om goedkoper je reguliere (0.7 liter?) bus bij te vullen. Alleen vind je die bij veel normaal-formaat bouwmarkten niet. Bij mij in de buurt zag ik het alleen bij de Hornbach. Bison geloof ik.
De een paar keer genoemde Action lijm is naar mijn weten de watervaste "d3" versie die je dus niet moet hebben.
Bij ballasten is een klein flesje waar je mee kan druppelen wel lekker. Ik heb een oud flesje naaimachineolie gebruikt. (zie video (https://vimeo.com/155219998))
Reinout
-
Inderdaad, de boekbinderslijm kan ik ook aanbevelen.
Flexibel, goedkoop en komt eventueel nodig in grote potten van 1 liter of meer.
Ikzelf heb die van collal.
Fred