BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Al het andere! => Topic gestart door: oudebiels op 17 February 2016, 10:09:57

Titel: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: oudebiels op 17 February 2016, 10:09:57
Hallo!

Ik plaats de vraag maar in deze sectie.
Het gaat niet over modelspoor, maar over iets waar modelbouwers ideeen/tips over/voor zouden kunnen hebben.

Ik heb aan een voorwerp met een mattig plastic oppervlak een reparatie verricht (breuk gelijmd) waarna bij het glad maken (schuren, polijsten) van de reparatieplek ook het omliggende oppervlak (een deel van het geheel dus) van mattig naar glad is veranderd.
Weet iemand van de plasticbouwers of je kunststof weer mattig kunt krijgen en zo ja, hoe?
(een alternatief is om alles glad te maken, maar dat oogt minder..  ::)  )

Dank en groet,
oudebiels
Titel: Re: Kunststofoppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: JvB op 17 February 2016, 11:46:09
Ik begrijp je vraag, maar een antwoord hierop is niet zo maar te geven. Kunststof of plastic is een groepsnaam, er bestaan veel verschillende soorten kunststof met ieder zijn eigen eigenschappen. Daarnaast bestaan er meerdere manieren om een gebruiksartikel te maken van een of andere soort plastic. De meest voorkomende technieken zijn spuitgiet- of spuitperswerk, vacuumvormen of opbouwen uit geextrudeerde of gegoten onderdelen.
Bij vacuumvormen zou de basisplaat al een matte finish hebben, bij de andere technieken zal meestal de mattering al in de matrijs, de mal zijn verwerkt en zo egaal in het product naar voren komen.
Mattering van kunststof is dus doorgaans geen nabewerking, maar is geintegreerd in het productieproces. Dus lastig na te maken cq te herstellen op een deel van een oppervlak. Afhankelijk van de soort kunststof waaruit je object bestaat en afhankelijk van de soort mattering zou het misschien mogelijk zijn om het oppervlak heel voorzichtig te laten stralen, maar dat is van een afstand niet te beoordelen.

Je probleem oplossen zal naar mijn mening waarschijnlijk lastig worden
Titel: Re: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: oudebiels op 17 February 2016, 12:40:41
Dank voor je duidelijke antwoord Jan,
De soort kunststof kan ik als leek niet beoordelen, enkel dat het een harde kunststof is.
Ik denk dat het door spuitgieten of spuitpersen gemaakt is (het zijn massieve delen).
De finish zal idd. wel in het opervlak van de mal voorgegeven zijn.
Heeeeeel licht stralen zou het gewenste oppervlak kunnen geven (wanneer ik metaal gritstraal krijg ik een soortgelijk oppervlak in mijn ijzer), ik moet nog bekijken of e.e.a. zover te demonteren is dat dit zou gaan lukken (het kunststofdeel is onderdeel van de behuizing van een apparaat).

Gr.
oudebiels
Titel: Re: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: JvB op 17 February 2016, 12:44:46
als je het gaat proberen, probeer het dan eerst op een niet zichtbaar stukje van de binnenkant/onderkant.

Succes gewenst
Titel: Re: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: Mark D. op 17 February 2016, 13:58:56
de soort kunststof moet vermeld worden tegenwoordig. De codes worden meegegoten. Als je dan een spatbord van een motorfiets wil lassen kun zo vinden wat voor materiaal je moet toevoegen.

Ik zou de grit waar je mee gaat stralen wel eerst goed testen. Zou lullig zijn als je gelijk doorheen gaat.
Titel: Re: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: jandcargo op 17 February 2016, 21:33:57
hallo,

Als je het oppoetst met een doekje met iets thinner wordt het zeker mat en wat ruwer.
Maar voorzichtig(!!!!!!)
Voor je het weet is het prop plastic zonder vorm
je kunt ook beginnen met wat minder agressieve middelen als wasbenzine

succes jandcargo
Titel: Re: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: roadster36 op 17 February 2016, 21:42:15
Ik zou hem helemaal in de matte lak spuiten , liefst die melk van Phildie.
Dat is op waterbassis.
Titel: Re: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: ingenium op 18 February 2016, 00:05:52
Jan, het gaat niet om modelspoor.  ;D

Voor een beter antwoord dan wat gaswerk is het handig te vermelden waar het over gaat. "Een voorwerp" kan een brandstoftank van een jumbojet zijn tot de volumedraaiknop van je hifi installatie.
Titel: Re: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: phdirk op 18 February 2016, 23:02:58
Hi All,

Een simpele methode om ruwweg na te gaan wat voor soort plastic je hebt is een klein teststukje te verbranden:

Als dat een groene kleur geeft en wat zurig ruikt is het PVC

Als het naar een uitgeblazen kaars ruikt is het poly-ethyleen of styreen

Als het naar verschroeid haar ruikt is het een soort nylon.

Polyethyleen en styreen zijn heel goed mat te maken door voorzichtig poetsen met wat terpentine of wasbenzine, zoals jan ook al aangaf.
Titel: Re: Kunststof oppervlak matteren, hoe is dat mogelijk?
Bericht door: Rob Ellerman op 19 February 2016, 09:53:18
Probeer het eens met een stukje waterproof schuurpapier, korrel 400 - 800 - 1000 - 1200?