BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: PeterNS op 22 November 2015, 14:23:05

Titel: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: PeterNS op 22 November 2015, 14:23:05
Beste forumleden,

Ik heb een Marklin Hamo motorpost voorzien van een ESU decoder 54611.
Verder heb ik een SprogIIv3 lokprogammer om makkelijk te kunnen programmeren.
Op dit moment schakelt F0 de front en sluitseinen rijrichting afhankelijk en via F1 de binnnenverlichting

Mijn wens is om via functie mapping uitschakelbare sluitseinen mogelijk te maken.
Verder zou ik ook via functie mapping aan beide zijden het rangeersein willen voeren.

Tot op heden na diverse keren lezen van de ESU handleiding van de decoder kom ik er nog steeds niet uit.
Ook heb ik diverse draadjes op dit forum erover gelezen maar kennelijk wil het kwartje niet bij mij vallen.

Is er iemand van u die mij op weg kan helpen?


Met vriendelijke groet,

Peter Hoen
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: henk op 22 November 2015, 14:30:14
Je kan de sluitseinen alleen onafhankelijk aansturen als ze ook op een eigen functieuitgang zijn aangesloten. Ik vermoed dat de frontseinen bij cab1 nu op dezelfde uitgang zijn aangesloten als de sluitseinen bij cab 2 en omgekeerd.
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: Yeti op 22 November 2015, 14:38:13
Heeft u dit topic al gezien?

http://forum.beneluxspoor.net/?topic=46311.0 (http://forum.beneluxspoor.net/?topic=46311.0)
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: ruudns op 22 November 2015, 15:17:35
Wil je ook de binnenverlichting schakelbaar houden, zal je zoals ook Henk al zei, buiten F0 voor de frontseinen ook nog twee Aux uitgangen nodig hebben voor de sluitlichten. Op elk uitgang komt dan één set sluitlichten. Je kunt dan de F1 aux1 en F2 aux2 bv gebruiken en dan aux2 slim mappen naar F1 rij richting afhankelijk. Je zou er voor kunnen kiezen om dan géén functie uitgang te nemen voor de binnenverlichting, maar deze gewoon constant te laten branden.
Verder een tip: hang er een paar post wagens tussen met stroomvoerende koppelingen en zorg dat de wielen daarvan ook stroom afnemen. Die Hamo's hebben daar nogal eens problemen mee ;). De link naar mijn Hamo verbouwing is hierboven al gegeven. De postwagon ombouw staat er ook in.
Wil je ook de binnenverlichting blijven schakelen, kun je een fetversterkertje op de uitgangen aux3 en aux4 aan je decoder vast solderen zodat je deze ook kunt belasten.
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: Timo op 22 November 2015, 17:04:50
Mijn wens is om via functie mapping uitschakelbare sluitseinen mogelijk te maken.

Zelf zou ik gaan voor het uitschakelbaar maken van een zijde. Maw, front/sluitverlichting per zijde schakelbaar. Gaat het niet de fout in als je van rijrichting wisselt.

Maar zoals gezegd, je kan dit allemaal pas doen als het het daarvoor aan sluit. Wil je en per zijde, en rangeersein en binnenverlichting schakelbaar heb je 6 functie uitgangen nodig. Standaard heeft de Lopi er maar 4 dus zal je de fet schakeling moeten plaatsen of een extra functiedecoder moeten plaatsen.

Als je het ook goed vind dat je maar één zijde uit kunt schakelen (je koppelt altijd de wagons aan dezelfde zijde) en dat rangeerlicht gevoerd wordt als je al het licht uit zet dan heb je aan vier uitgangen genoeg en heb je nog schakelbare binnenverlichting. Dit zou dan alleen een hardware oplossing zijn en is het eigenlijk net zo makkelijk de MOSFET voor uitgangen 5 en 6 te gebruiken.


Timo
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: PeterNS op 22 November 2015, 21:18:35
Timo,

Het is voor mij goed als het aan 1 kant uitschakel is.


Met vriendelijke groet,

Peter
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: ruudns op 22 November 2015, 21:42:21
In dat geval, kun je F1 gewoon op de binnenverlichting laten. De sluitlichten aan de kant van de postwagons losmaken en op F2 zetten. F2 richting afhankelijk mappen zodat deze alleen aan kan als de trein de goede kant op rijdt.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/effe_9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/effe_9.jpg)

Voor de Lopi v3 DCC wordt dat CV153=0

Voor de Lopi v4DCC wordt het:
CV31 = 16, CV32 = 2    CV394 =   0
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: PeterNS op 23 November 2015, 08:53:24
Ruud,

Wat bedoel je met( na het losmaken van de draden ) op F2 zetten?
En hoe bereken je de cv's?
Is er een manier voor de cv's te berekenen die ik mij ook zou kunnen aanleren?
Ik heb de ESU Lokproammer op mijn PC gedownload.


Vriendelijke groet,

Peter


Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: henk op 23 November 2015, 09:31:17
De ESU lokpilot heeft vier versterkte functieuitgangen. Deze vier uitgangen hebben respectievelijk een witte, gele, groene en violete draad. Die uitgangen heten ook wel aux0 (wit en geel, beide standaard rijrichtingafhankelijk schakelbaar via f0 op je regelaar), aux1 (groen aan/uit via f1) en aux2 (violet aan/uit via f2). Momenteel is de front- en sluitverlichting op beide aux0 uitgangen aangesloten en de binnenverlichting via de groene draad vermoedelijk op aux 1. Als je nu de rode verlichting bij één cabine apart aansluit op aux 2, dan is die standaard via f2 op je regelaar schakelbaar. Ruud laat ook nog zien hoe je de decoder zo kan programmeren dat aux2 rijrichtingafhankelijk wordt (zoals de twee f0 uitgangen standaard rijrichtingafhankelijk schakelen).

Ik denk dus ook dat Ruud aux2 en f2 iets te snel door elkaar gebruikt. Aux gaat altijd over de functieuitgangen op de decoder. F gaat over drukknoppen op je centrale of handregelaar. Standaard is de boel zo ingesteld dat aux1 met f1 wordt bediend en aux2 met f2, maar zelfs dat is te veranderen.
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: ruudns op 23 November 2015, 09:39:13
In de gegeven link moet het printje achter aansluiten volgens "D". De voorste print kun je origineel laten als je die niet anders wil gaan schakelen.
De ESU LokProgrammer software installeren en deze (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,58351.msg3221453542.html#msg3221453542) handleiding effe doorlopen, wijst het zich vanzelf ;). Ik heb er een nieuw project Lokpilot3 DCC en een voor Lokpilot4DCC voor aangemaakt, dan de mapping aangepast en de veranderde CV's uitgelezen. Die zul je dan in je decoder moeten programmeren.

Citaat
Ik denk dus ook dat Ruud aux2 en f2 iets te snel door elkaar gebruikt. Aux gaat altijd over de functieuitgangen op de decoder. F gaat over drukknoppen op je centrale of handregelaar. Standaard is de boel zo ingesteld dat aux1 met f1 wordt bediend en aux2 met f2, maar zelfs dat is te veranderen.
Juist Henk (y).
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: Timo op 23 November 2015, 13:01:55
De sluitverlichting van één zijde zo aansluiten werkt wel maar bedenk wel dat je dan aan die zijde van de loc geen frontseinen meer hebt of ze nog steeds gekoppeld zijn met de andere kant. Nu zal het bij een motorpost niet zo'n storm lopen aangezien je hier nooit trek duw combinaties mee zult doen.  ;D

Maar dan heb je nog steeds geen sluitseinen ;)


Timo
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: ruudns op 23 November 2015, 13:35:30
 ??? dat mag je mij dan eens uitleggen 8).
Als je alleen de achterkant sluitlichten aanpast, brand van voren alles als normaal:
frontlichten bij vooruit, sluitlichten bij achteruit.
Rij je achteruit (met of zonder post wagons):
Heb je wel frontlicht, die heb je nl niet aangepast en sluitlichten wel of niet via F1 (of F2, net wat je mapped).
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: Timo op 23 November 2015, 16:07:14
Daarom mijn of in de zin. Je past aan een zijde

OF zowel front als sluitlichten aan. In dit geval dus sluitseinen naar een losse uitgang en dan de frontseinen afkoppelen

OF Je past alleen de sluitseinen aan. Dus sluitseinen naar een losse uitgang en de frontseinen bij de sluitsein van de andere kant.

Voor gekoppeld rijden is er geen verschil maar de 2e lijkt me beter omdat je dan nog steeds volledige verlichting hebt.

Maar, door maar aan een zijde de sluitseinen los te koppelen moet je dus altijd de wagons koppelen aan deze zijde.

Ook gaat het de mist in als je achteruit gaat rijden (branden als nog de frontseinen tegen de bakken). Maar aangezien het een motorpost is en geen trek-duw combo zal dat niet zo'n storm lopen aangezien je niet gekoppeld achteruit zal rijden). Was het wel een trek-duw was optie 1 dus logischer. (Of nog beter, extra functieuitgangen maken.)


Timo
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: ruudns op 23 November 2015, 18:37:51
@Timo: 't zal wel aan mij liggen. Misschien zeg je wel het zelfde ;D.
Ik laat de frontlichten feitelijk aansturen als van ouds qua schakelen door F0. Koppel daarbij het sluitlicht aan de "voorkant" bij het frontlicht van de "achterkant" (ook dat is standaard). Maak vervolgens het sluitlicht aan de "achterkant" (de postwagenzijde) schakelbaar via F1 (of F2 afhankelijk waarop je de binnenverlichting mapped) rijrichting afhankelijk. Dit kan dus alleen aan als de lok vooruitrijdt.
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: Timo op 23 November 2015, 19:10:24
Dat is exact wat ik bij optie twee zeg ja  ;D

Bij optie 1 eigenlijk hetzelfde maar laat je aan de "aangepaste zijde" of kopperzijde zijde de frontseinen los.

Overigens is het met een hardware oplossing mogelijk om één zijde volledig (dus sluit en frontseinen) schakelbaar te maken. Maar dit is wat lastiger als de ledjes met weerstanden al op een printje zitten.
(http://encyclopedie.beneluxspoor.eu/images/e/e6/Leds-schakelbaar01.gif)
Je moet dus zorgen dat de weerstand van de ledjes steeds aan de blauwe draad zit en dan met een diode naar een losse uitgang. Ik zou alleen NIET zo doen als in het plaatje (diode naar beide sluitseinen) maar de diodes naar de sluitseinen en frontseinen van de koppel zijde. Zo kan je een zijde doven ongeacht de richting. maar, zoals gezegd, als de ledjes al kant en klaar op een printje zitten zou je hiervoor dat printje moeten uitpluizen en aanpassen.


Timo
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: ruudns op 23 November 2015, 21:37:44
Als je al zoveel wilt gaan aanpassen, kun je ook nog het bekende schema van Floris (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,54908.msg3221390789.html#msg3221390789) gebruiken.
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: Timo op 23 November 2015, 21:46:40
Op zoiets komt het dan wel neer ja. Alleen dan voor 1 zijde ipv sluitseinen en niet het rangeersein deel. Wat ik al zei, als het al een bestaand printje is dan is het makkelijker om de mosfet aan de decoder te solderen dan al deze moeite doen.

Enige waar je nog mee kunt puzzelen is het rangeersein. Of je dit nu soort van altijd aan of schakelbaar maakt. En laatste is makkelijk als je de MOSFET hebt want je hebt dan al twee extra uitgangen gekregen.


Timo
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: ruudns op 23 November 2015, 22:00:08
De truc met de fetversterker is alleen mogelijk met de Lokpilot v4. De versie 3 (https://www.esu.eu/uploads/tx_esudownloads/51977_LokPilot_V30_Familie_ESUKG_DE_Betriebsanleitung_Auflage_7_eBook.pdf) heeft geen aux3 en aux4 op de print zitten (op de MT21 na). En volgens mij zit er nu een V3 in zijn posttrein.
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: Timo op 23 November 2015, 22:08:55
Nope, er hoort toch echt een LoPi 4 DCC bij het nummer 54611 ;)

En nu kijk ik nog eens naar de LoPi3 zou ik niet inzien waarom het daar niet zou werken. De 21MTC versie is zo te zien hardwarematig gelijk aan die met 8-polige stekker.


Timo
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: ruudns op 23 November 2015, 22:14:02
 (y) je hebt weer eens gelijk. Ik las er overheen. Hij had het over de programmer v3. De 54611 is een v4 DCC en daar is met enige voorzichtigheid wel de drie draden voor de fetversterker aan te solderen(y).
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: PeterNS op 24 November 2015, 21:23:59
Beste Ruud en Timo,

Als ik het goed begrijp moet ik een mosfet erin solderen omdat ik naast het aan 1 zijde schakelbaar maken van de sluitseinen ook nog een rangeersein aan beide zijden wil voeren.

Als dat zo is om welke type mosfet gaat het dan en ik neem aan dat de mosfet dan aan AUX1 of AUX2 moet worden gesoldeerd.

Als de mosfet gesoldeerd is hoe wordt deze dan verder aangesloten?

Vriendelijke groet,

Peter
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: Timo op 24 November 2015, 22:58:41
Tenzij je dit permanent wilt ipv geen verlichting. Maar ook dat is weer gepruts aan de print.

Voor rangeersein zal je uberhaupt de print moeten aanpassen en moeten uitzoeken hoe het zit.

De MOSFET schakeling is wel vaker op het forum langs gekomen (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,49108.0.html). De IRL7313 of IRL7103 zijn bijvoorbeeld prima geschikte MOSFETs. Het is allemaal klein en gepriegel dus je moet een beetje kunnen solderen. Maar verder hoort klein en gepriegel natuurlijk bij de hobby  ;D

Een optie om geen MOSFET schakeling te solderen is door een extra functiedecoder te plaatsen. Is heel stuk kostbaarder en je moet nog steeds aan de slag met die verlichtingsprintplaat. Zelf (helaas  :-\ ) geen motorpost dus ik weet niet zo hoe het zit.

Ik weet niet in welk deel van het land je woont maar anders is er misschien iemand in de buurt die je er mee kunt helpen. In het oosten van het land ben je welkom. Beide type MOSFETs liggen gewoon in mijn voorraad   8)


Timo
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: ruudns op 24 November 2015, 23:15:16
@peter: volg de link die Yeti je gaf eens ;).
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: PeterNS op 25 November 2015, 11:21:11
Okay Ruud ga ik doen.

Peter
Titel: Re: functie mapping Marklin Hamo motorpost
Bericht door: Menno op 25 November 2015, 21:36:40
De truc met de fetversterker is alleen mogelijk met de Lokpilot v4. De versie 3 (https://www.esu.eu/uploads/tx_esudownloads/51977_LokPilot_V30_Familie_ESUKG_DE_Betriebsanleitung_Auflage_7_eBook.pdf) heeft geen aux3 en aux4 op de print zitten (op de MT21 na). En volgens mij zit er nu een V3 in zijn posttrein.
Het werkt bij elke V3, ik heb het zelf gedaan ;)

Elke V3 en V4, ongeacht protocol-instelling (want dat is alleen maar een bitje in de software hier en daar) is volledig identiek. Of je er nu 1 met NEM651, NEM652 of PluX-varianten koopt (als die al bestaat?)
Alleen bij MTC-decoders zou er mogelijk een onderdeel extra op kunnen zitten, maar ik vind de MTC-standaard een idiote standaard en heb ook nog nooit zo'n decoder gekocht en weet niet of de uitgangen dan nog steeds een logische uitgang zijn of in staat zijn om meer te schakelen dan een LED.
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: henk op 25 November 2015, 22:05:01
Van de Lokpilot 4 bestaat inmiddels een echte Plux22 DCC met negen versterkte functieuitgangen. Die is echt wel anders dan zijn broertjes die externe versterkers nodig hebben om op zes bruikbare functieuitgangen te komen. Je kan er een printje bijkopen waarmee je een Plux decoder gemakkelijk in zoiets als de Motorpost kan bouwen.

Overigens is er juist voor de decoders met MTC aansluiting precies zo'n printje waarop dan gelijk de versterkercomponenten voor aux3 en aux 4 zijn geplaatst.
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: Timo op 25 November 2015, 23:47:34
De Plux22 is inderdaad een uitzondering, alleen die is anders qua hardware. Maar de andere LoPi 3 en LoPi 4 modellen kan je het gewoon op toepassen :)

Er is inderdaad een adapter board voor de MTC21 stekker verkrijgbaar maar voor de prijs van die van ESU kan je ook een functiedecoder kopen...  ::) En dat terwijl de mosfet minder dan 50 cent is. Als je toch al de originele lichtprintjes gaan aanpassen is de MOSFET ook nog wel te doen. Maar het hangt allemaal maar af waar je zin in hebt. Hulp is er hier in ieder geval genoeg zou ik zeggen  ;D


Timo
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: PeterNS op 26 November 2015, 19:30:02
Timo,

Je hebt gelijk hulp is er genoeg en dat waardeer ik zeer ik wil inderdaad dan de mosfet IRF7103 aanschaffen.
Als ik deze heb en kom er niet uit kom ik er nog op terug.
De vraag is nu even waar ik de mosfet kan kopen ik woon in Schiedam zal eens kijken of in Rotterdam dit te koop is.


Peter
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: Timo op 26 November 2015, 20:45:03
Geen idee of je ze makkelijk "op de hoek" kunt krijgen maar voor 2 euro wil ik er ook wel 3 in een envelop stoppen ;) Wel de IRL7313 aangezien daarvan eht bakje voller is :p


Timo
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: Menno op 27 November 2015, 22:27:04
Je hebt gelijk hulp is er genoeg en dat waardeer ik zeer ik wil inderdaad dan de mosfet IRF7103 aanschaffen.
Als ik deze heb en kom er niet uit kom ik er nog op terug.
De vraag is nu even waar ik de mosfet kan kopen ik woon in Schiedam zal eens kijken of in Rotterdam dit te koop is.
Ik vrees dat je dat kunt vergeten. Ik heb ook wel eens geprobeerd SMD-onderdelen te bemachtigen, maar dat wordt zo weinig verkocht dat het niet op voorraad is, heel duur is of je gigantische aantallen moest bestellen (wat eigenlijk op hetzelfde neerkomt)

Vergeet niet dat zo'n 80% van de klanten van een elektronicawinkel de ballen verstand hebben van solderen en electronica: gewone componenten met pootjes is vaak al een hele opgave, laat staan SMD.

In Rotterdam zat vroeger bij Zuidplein een DIL, maar die bestaat niet meer. Geen idee wat er tegenwoordig nog te vinden is op electronicawinkel-gebied in die regio.
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: ruudns op 28 November 2015, 00:12:55
Precies die ervaring heb ik ook. Dat wordt online bestellen of Timo's bod aannemen ;).
Titel: Re: Marklin Hamo motorpost, sluitseinen schakelen via functie mapping?
Bericht door: PeterNS op 28 November 2015, 09:56:15
Ruud, Menno,

Ik heb inderdaad bij Timo een bestelling gedaan. Als het goed is krijg ik volgende week de mosfet binnen.

Vriendelijke groet,

Peter