BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: Peter75 op 08 November 2015, 11:35:28

Titel: Baan in Z digitaliseren bediening
Bericht door: Peter75 op 08 November 2015, 11:35:28
Na jaren van stockage, heb ik eindelijk plaats en tijd gevonden om mijn oude collectie treinen en modellen van Spoor Z nog eens boven te halen.
Ondertussen ben ik al wat aan het spelen met mogelijke opstellingen en baanplannen maken.

Ik zou deze baan zoveel mogelijk willen digitaliseren en hopelijk in de toekomst ook de Z locs.

Voorlopig wil ik de wissels, seinen en verlichting digitaal laten verlopen met op termijn een bediening met PC of laptop of Ipad.
Uit een oude HO collectie (die zelfs amper gebruikt is) wil ik, alvorens deze te verkopen, een aantal zaken recupereren:
- 1 x Marklin Digital 6020 Central Unit
- 2 x Marklin Digital 6002 Transfo
- 1 x Marklin Digital 6022 Central Control
- 1 x Marklin Decoder K83
- 1 x Marklin Signaal Decoder 72441
Mijn vraag is of deze materialen wel allemaal kunnen gerecupereerd worden. Wat is er overbodig en wat kan worden herbruikt.
Later komen de locs pas in het spel, voorlopig enkel het bedienen van de baan.


Bedoeling :
Fase 1 : een geautomatiseerd schaduwstation
Plaat grootte : 135 x 80cm (zie tekening in bijlage)
=> oranje = oprit van 0 naar 50mm
=> blauw = schaduwstation
=> grijs = opstelrail
Voorlopig is er door de beperkte opzet slechts 4 parkeerstroken voorzien (tenzij iemand me suggesties kan geven om er op deze oppervlakte meer te plaatsen).

Ieder spoor krijgt eerst een schakelrail om de wissel te verzetten naar het volgende spoor. Vervolgens een ontkoppelrail om de loc vrij te geven. Gevolgd door een geïsoleerd stuk gekoppeld aan een schakeldoos waarmee dit spoor onder stroom kan worden gezet. Vervolgens het einde van de isolatiestrook en daarna een volgende schakelrail om het spoor vrij te geven en de wissel weer te verzetten.

Hier zijn dus maar twee schakelaars van toepassing : de eerste om te ontkoppelen en een tweede om het geïsoleerde stuk te activeren of deactiveren.

Deze opstelling zou ik voor ieder spoor in het schaduwstation toepassen.
Het ontkoppelen van de treinstellen is me nog niet helemaal duidelijk en hier zal ik nog een testopstelling voor moeten voorzien. Zodat de locs op het juiste punt stil staan om zo de wagons te kunnen ontkoppelen.
Onderaan recht heb ik een opstelspoor voorzien om makkelijk locs en wagons te kunnen toevoegen.

Fase 2 : zal het bovengronds traject zijn , maar hier is het nog even puzzelen hoe en wat. Voorlopig is het de bedoeling om hier een rangeerstuk als een pendellus op te voorzien alsook een continue traject.

Deze fase zal een modulair deel worden met uitbreidingen naar andere later toe te voegen segmenten.
Deze opstelling zal wel digitaal gestuurd worden (voorlopig met uitzondering van de locs).
Titel: Re: Baan in Z digitaliseren bediening
Bericht door: Railroadtycoon op 08 November 2015, 15:55:58
Waar een wil is, is een weg.  (y) Houd je wel rekening met het bijna gehalveerde voltage waarop de Z-locjes rijden? Die verdragen absoluut geen 14-24 volt. Maximaal 9V gebruiken.

Allie
Titel: Re: Baan in Z digitaliseren bediening
Bericht door: Bert van Gelder op 08 November 2015, 16:08:30
Gezien de grootte van de locjes en de noodzakelijke ruimte voor de decoders, heb je wel eens naar het Dinamo systeem gekeken? Behalve dat je analoog en digitale locs door elkaar kunt laten rijden, hoef je geen decoder in het locje te bouwen

http://www.vpeb.nl/oplossingen/treinen/ (http://www.vpeb.nl/oplossingen/treinen/).

Dat kan je plannen over wat te behouden, en wat te verkopen, misschien beïnvloeden.

gr, Bert
Titel: Re: Baan in Z digitaliseren bediening
Bericht door: zofman op 08 November 2015, 16:26:29
Waar een wil is, is een weg.  (y) Houd je wel rekening met het bijna gehalveerde voltage waarop de Z-locjes rijden? Die verdragen absoluut geen 14-24 volt. Maximaal 9V gebruiken.

Allie

En de K83 vind minder stroom niet fijn, met als gevolg dat de wissels niet betrouwbaar schakelen.

Jan
Titel: Re: Baan in Z digitaliseren bediening
Bericht door: gvandersel op 09 November 2015, 15:08:59
Gezien de grootte van de locjes en de noodzakelijke ruimte voor de decoders, heb je wel eens naar het Dinamo systeem gekeken? Behalve dat je analoog en digitale locs door elkaar kunt laten rijden, hoef je geen decoder in het locje te bouwen
In Houten zit iemand die decoders in Z-locomotieven inbouwt. Dus de decoder kunnen in de locomotieven. Hij heeft meestal een bordje bij zich met een aanta; parallele ovalen.

Groet,

Gerard van der Sel.
Titel: Re: Baan in Z digitaliseren bediening
Bericht door: F.E.M. op 09 November 2015, 16:48:43
Gezien de grootte van de locjes en de noodzakelijke ruimte voor de decoders, heb je wel eens naar het Dinamo systeem gekeken?
Er zijn wel al decoders die in nagenoeg elke Z loc passen: http://www.tran.at/Produkte/DCX77z.shtml
Titel: Re: Baan in Z digitaliseren bediening
Bericht door: zofman op 09 November 2015, 17:18:03
Ik heb zelfs de br89 uit de startset gedigitaliseerd met de tran decoder.
Soms is er wel wat freeswerk te doen in de metalen kapjes.
Ik heb zelfs iemand gezien die ook nog geluid had ingebouwd in een railbus
Jan
Titel: Re: Baan in Z digitaliseren bediening
Bericht door: Peter75 op 13 November 2015, 19:35:41
Bedankt voor de reacties op de decoders in de locs. Ik ga dit precies iets naar voor schuiven op mijn planning.

Mijn eerste opzet was om het bestaande materiaal te hergebruiken. Dat lijk me in een eerste fase om de bediening te digitaliseren toch al een "goedkope" opstap. Kwestie van in het ontwerp van de baan al dadelijk de juiste spullen te kunnen integreren.

Maar misschien dat ik de 6020 nog kan hergebruikt worden voor andere accessoires op de baan.
Alle suggesties zijn natuurlijk welkom.