BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: jvdscheur op 10 August 2015, 09:18:55

Titel: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: jvdscheur op 10 August 2015, 09:18:55
Hallo, ik heb inmiddels mijn baan ( H0 ) digitaal, althans ik heb een digitale Roco startset met multimaus actief. Ik wil nu graag mijn stationssporen op een of andere manier met bezetmelders etc inregelen dat een trein niet op een spoor binnenkomt als deze al bezet is. Ook met de bijbehorende seinen etc. Ik ben een beginner en heb eigenlijk geen idee hoe dit te doen. Wat zou ik moeten aanschaffen en op welke manier zou ik het moeten aansluiten. Op welke plekken is ook interessant om te weten. Ik heb 3 stationssporen, welke middels wissels uteindelijk allemaal via een spoor het station binnenkomen
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: Peter Kleton op 10 August 2015, 10:34:44
Een van de mogelijkheden is Koploper (Gratis te downloaden), dat ik zelf ook heb gebruikt.
Maar er zijn nog andere programma's ook.
 Het ligt er maar aan wat je wilt.
 Peter
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: henk op 10 August 2015, 11:03:37
Eén van de mogelijkheden is dat met een computer te regelen, bijvoorbeeld met het programma Koploper.
Verder heb je dan nodig een interface om de Mausset met de computer te laten communiceren en terugmelders zodat de computer weet waar een trein is. Een aanrader vind ik de complete Startset van Rosoft: interface plus 16-voudige terugmelder.
http://rosoft.biedmeer.nl/Webwinkel-Product-102417017/Startset-1-s88xPressNetLI.html (http://rosoft.biedmeer.nl/Webwinkel-Product-102417017/Startset-1-s88xPressNetLI.html)
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: Timmo op 10 August 2015, 11:13:39
Ik rij via de laptop met koploper. Mijn centrale is een uhlenbrock intellibox. Ik heb bezetmeld modules en wissels modules van digikeijs. Trafo gebruik ik 2 keer uhlenbrock.

Om van multimaus naar de setup te gaan zoals ik hem heb, ben je ongeveer 500 euro kwijt. En dat kan je met modules uitbreiden.
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: henk op 10 August 2015, 11:15:26
Dat is dan best een flinke setup.  :)
Behalve de genoemde interface en terugmeldprint, zou de vragensteller nog een wissel- en seindecoder nodig hebben. Bij elkaar minder dan 100 euro.
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: NTeering op 10 August 2015, 13:24:33
Ik had zo'n beetje hetzelfde probleem. Hoe ga ik wisselaandrijving en terugmelding doen en vooral: waarmee doe ik dat.
Nu heb ik geen multimaus setje maar een Daisy II van Uhlenbrock. Ongeveer hetzelfde maar dan wat moderner.
Kijk hier even om te zien waar ik nu gekomen ben: http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,63567.0.html
Het is weliswaar een TT-baan maar dat maakt voor de elektronica niet uit, als het maar een tweerail systeem is met DCC.

Groetjes,
Nico
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: jvdscheur op 10 August 2015, 14:12:47
Dank allemaal voor de reacties zover. Moet wel zeggen dat ik een echte beginner ben en asboluut een no-no met electronica. Hoop dat deze hobby mij een beetje op weg helpt. Nu heb ik natuurlijk jullie reacties gelezen, en al heel veel info op verchillende websites. Maar misschien door de hoeveelheid informatie zie ik door de bomen het bos niet meer.

Is er ergens informatie die mij in Jip en Janneke taal uitlegt welke keuzes is moet maken, en of een sort dummy handleiding die mij heel eenvoudig uitlegt hoe zaken te doen.
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: Remunj op 10 August 2015, 14:16:27
Geen idee of je wel eens in de menuregel gekeken hebt.

Dar vindt je een knopje Encyclopedie (http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/Digitale_baanbesturing) waar heel wat wordt uitgelegd.
Misschien dat dat al wat vragen beantwoord.
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: Timmo op 10 August 2015, 14:24:53
Verdiep je eerst even in digitaal rijden. Hoe het werkt met blokken en secties. Dat helpt je om een keus te maken. En he kan het zo gek maken als je zelf wilt.

Het koploper programma is redelijk ingewikkeld als je het voor het eerst gebruikt. Je moet best wat dingen programmeren. Maar als je stap voor stap de beginners handleiding volgt is het best te doen. Digitaal een baan aansluiten is een fluitje van een cent. Veel soldeerwerk en pijn in je rug van onder de tafel liggen.
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 19:22:20
Stel ik heb alleen digitale startset van roco, met multimaus. Op feischmann h0 rails als basis met elektrische wissels. Wat moet ik dan aanschaffen ? In eerste instantie om mijn drie sporen station wat start met een spoor  en dus twee wissels te " automatiseren " ik heb er al veel over gelezen maar zie nog niet goed hoe te starten. Is daar iemand die mij mee kan helpen middels dit forum
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 20:00:54
Wellicht mijn vraag wat kleiner stellen, heb het idee dat ik voor mij de stappen te groot wil zetten. Laten we beginnen met de wissels. Zijn nu elektrische wissels van fleischmann. Stel ik wil deze bedienen via multimaus. Heb ik dan voor 1 wissel 1 decoder nodig die DCC taal spreekt. Kan ik die wissel dan ook nog van stroom voorzien via mijn analoge transformator of moet deze worden aangesloten op het digitale systeem. Is er iemand die voor 1 wissel uit kan leggen in hip en Janneke taal hoe zoiets werkt. Sorry een echte beginner ;-)
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: henk op 17 August 2015, 20:41:07
Om een wissel digitaal te bedienen heb je een decoder nodig. Dat kan een enkelvoudige decoder zijn voor één wissels, maar gebruikelijker zijn decoders voor vier of nog meer wissels. Een viervoudige decoder krijgt dan ook vier adressen toegewezen, voor ieder wissel één.
Die decoder sluit je aan op de digitale centrale. De centrale levert de digitale informatie en kan ook de stroom leveren voor de wisselaandrijving. Bij veel decoders is het mogelijk nog een extra trafo aan te sluiten die dan de stroom voor de aandrijvingen levert.
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 20:44:30
Dank Henk voor reactie. Moet die extra trafo nog iets speciaals zijn, of kan ik daar bijv mijn oude analoge trafo voor gebruiken. Of zeg ik nu echt iets doms, omdat ik dan analoog en digitaal door elkaar haal ?
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: henk op 17 August 2015, 20:54:24
Een trafo heeft geen weet van analoog of digitaal. Gewoon een trafo die ongeveer 15 volt spanning bij 2 ampère stroom kan leveren.
Wat voor trafo heb je?
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 21:00:55
Een oude trein trafo van de Hema. Staat op : prim. 220V~50/60Hz
Sec I 0-9V eff 4,8 VA en sec II 13 V 6,5 A.
Ik had op de mavo destijds natuurkunde moeten kiezen in plaats van Frans ;-) snap er nu nog steeds niks van hahah. Dank voor je hulp Henk !
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: henk op 17 August 2015, 21:03:53
Dat is een beetje licht gevalletje voor wisselspoelen.
Heb je een soort baanplan?
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: Wim Ros op 17 August 2015, 21:07:17
Dat laatste zal ook 6,5VA zijn.
Dat komt neer op 0,5A en dat is te weinig. Je hebt een trafo nodig van 15V minimaal 2A liever nog 3A en dat komt neer op 15 x 2 = 30VA of 15 x 3 = 45VA.
Aan die Hema trafo heb je helemaal niets, kun je amper 1 trein op laten rijden.

Mvg
Wim.
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 21:13:52
Ik heb een baanplan, zie hier : http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,62267.msg3221524231.html#msg3221524231
Titel: Re: digitaal en bezetmeldingen etc
Bericht door: henk op 17 August 2015, 21:25:06
Ah ja, je moet voor jezelf uitmaken of je echt wilt automatiseren. Het vergt een investering in een interface, wisseldecoders en terugmelders. Wil je dat, maak dan eens een eenvoudig testbaantje. Gewoon een ovaal met aan één kant een driesporig 'station'. Heb je voorlopig aan die interface, één viervoudige wisseldecoder en één zo'n zestienvoudige terugmeldprint genoeg. Het wordt vast een uitzoekerij om dat aan de praat te krijgen. Maar je leert er een hoop van en je mond valt gegarandeerd open als je voor het eerst je locje helemaal zelfstandig zijn weg ziet vinden.
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 21:34:44
Ik begrijp een beetje uit je woorden dat mijn baanplan niet geschikt is voor automatiseren ? Eerst maar digitaliseren dan ? Dus dat ik mijn wissels ook met multimaus kan bedienen. Stel dat ik in toekomst nog een schaduwstation zou willen maken kan wellicht de volgende stap richting automatisering plaatsvinden. Ik lees zoveel op internet en dat roept heel veel enthousiasme op. Maar moet oppassen dat ik niet te snel wil, juist omdat de techniek lastig voor mij is. Maar klinkt dat logisch, eerst digitaliseren van wissels. Want dat is dan toch ook essentiële stap richting automatisch rijden of is dat niet zo per definitie ?
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: Ronaldk op 17 August 2015, 21:38:02
Bij automatisch rijden moeten ook de wissels door het programma gezet kunnen worden.  Dat betekent inderdaad ook digitaliseren.  En wat Henk bedoeld is dat een testbaan voor het automatiseren wel eens handig kan zijn om alles uit te proberen en te testen.

Groeten Ronald
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: henk op 17 August 2015, 21:43:05
Dat baanplan is prima geschikt voor automatiseren. Het is wat Ronald zegt. Met een eenvoudig ovaal kan je de beginselen onder de knie krijgen. Bijvoorbeeld waar je geïsoleerde raillassen moet gebruiken voor de terugmeldsecties. Gezien al je vragen, leek met dat wel handig.  :)
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 21:50:54
Dank voor jullie positieve reacties. Ik leer daar heel veel van. Ik begin met de wissels met digitaliseren. Daarna veel lezen en vragen over de volgende stappen. Heb niet echt de mogelijkheid/ruimte voor een testbaantje. Misschien wil ik dat ook eigenlijk ook wel niet ;-) te eigenwijs , maar ook te weinig ruimte omdat mijn analoge baanplan al volledig ligt en ik mijn achtjarige zoon lekker daar mee wil laten rijden. Afbreken en dan eerst een testbaan zie ik dan niet zo zitten, maar prima idee hoor ! Bovendien ben ik nu ook al lekker met scenery aan het knoeien, ook dat vind ik heel leuk. Helaas moet er tussendoor nog gewerkt worden en zijn er nog meer hobby's maar gelukkig hoeft het niet morgen af. Dit is een hobby voor de komende jaren en langer.
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 21:52:30
Wim, ook bedankt voor je input. Begrijp er alleen helemaal niks van. Ligt aan mij hoor ;-) zal ook eens kijken of ik cursus elektra voor dummies kan vinden :-)
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: Klaas Zondervan op 17 August 2015, 21:58:03
Dat verhaal van Wim is toch heel eenvoudig. Het vermogen van een transformator wordt aangegeven in VA, dat is gewoon het aantal volts vermenigvuldigd met het aantal amperes. Dat is precies wat hij in zijn voorbeeld doet.
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: jvdscheur op 17 August 2015, 22:00:36
Maar dat geeft ook precies mijn niveau aan Klaas.  :) ben een analfabeet wat dat betreft, sorry !
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: henk op 18 August 2015, 02:09:36
Het was mij ontgaan dat de baan al ligt.  :)
Dat scheelt nogal, omdat je dan geen rekening meer kunt houden met bijvoorbeeld railisolaties voor bezetmeldpunten. Dat moet je terugvallen op klassieke technieken als later in te bouwen reedcontacten voor de bezetmelding. Dat zijn magneetschakelaartjes die worden geactiveerd door magneetjes onder de loc.
Ik vraag me ook af of een computergestuurde baan wel bij je wensen past als je je zoon gewoon lekker wilt laten rijden. Moet je je eigenlijk ook afvragen waarom je de wissels digitaal zou willen schakelen.
Om terug te gaan naar de beginvraag. Het is een nogal overzichtelijke baan. Is het wel nodig dat die drie stationssporen compleet worden beveiligd?
Titel: Re: Digitaal en bezetmeldingen, hoe moet ik beginnen?
Bericht door: Ronaldk op 18 August 2015, 07:35:16
Helemaal mee eens,  Henk.  Je moet je dan inderdaad afvragen of geautomatiseerd rijden iets is. Je zoon lekker zelf laten rijden en toch automatiseren kan, maar dan is de vraag wie je er een plezier mee doet. 

Je zal de complete baan op de kop moeten zetten om het een en ander om te bouwen.  Ook wat geld er tegenaan gooien voor wisseldecoders,  bezetmelders en een s88xpressnetli boor de besturing. Bij het ombouwen zal je zoon niet kunnen rijden.

Allemaal dingen om te overwegen.

Groeten Ronald