BeneluxSpoor.net forum
Algemeen => Ditjes en datjes => Topic gestart door: Eric B op 12 May 2015, 21:20:34
-
De titel geeft het al aan, waar dienen de op de foto zichtbare gele stickers voor?
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Stickers_Hwd.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Stickers_Hwd.jpg)
Foto gemaakt te Heerhugowaard (Hwd) op 03-09-2014
-
Ik gok lasermeting tbv potentiële spoor verschuiving
-
Zijn de standaard leica/sokia tachyometer reflecterende stickers.
Geinig truukje: Kijk eens in de richting van de reflectctie. Daar zou zomaar een:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Leica1100.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Leica1100.jpg)
kunnen staan.
Ideale apparaten om verschuiving en kracht meetingen (indirecte methode) mee te doen. Samen met een Satel AS2/ AS3d hoef je niet eens je stoel op kantoor te verlaten.
Techniek heeft het werk van een hydrograaf/landmeter wel heel simpel gemaakt.
(niet aan mijn baas vertellen, die zou zomaar de maandelijkse sponsoring (of belediging) kunnen stoppen ;) , en dan kan ik geen treintjes en decoders meer kopen :()
Jan-Peter
-
Ik zag maandag een mannetje bezig in de elektra kasten bij de spoorweg overgang, dat zal er wel mee te maken hebben gehad.
-
Nee dat zijn 2 verschillende zaken.
-
Waarschijnlijk inderdaad twee verschillende zaken.
t' Maximale vermogen waar ik (en collega's) daagelijks mee werk is ong 100W eff. bij een spanning in de bereiken 0-36V DC/AC en 750V-5KV. Daar rijdt alleen je modelspoorlocomotieven op (onderste bereik ;)) Het tussen bereik (en meer vermogen) is gebied voor de electriciëns en krachtstroom specialisten.
Zie daar de reden waarom ik werk/hobby waar ik dat nu doe:) Er is genoeg overeenkomst, en je komt nog eens ergens.
Jan-Peter
-
Bedankt voor de reacties :)
@Jan-Peter, gezien de opnamedatum verwacht ik niet dat het instrument er nu nog staat ;D
Ik ga er vanuit dat dit een laserinstrument is wat (zeer) nauwkeurig in meerdere richtingen kan meten?
GIYF :) Tachymeter (http://nl.wikipedia.org/wiki/Tachymeter)
Met wat handige software kan het machien zelf automagisch CAD tekeningen maken dus :D
-
Och, ten tijde van de bouw van station Weidevenne zijn deze stickers ook geplaatst en die zaten er, 3 jaar later of zo, nog steeds. Ik vermoed dan ook dat ze er nog steeds zitten.
@ Jan-Peter: jij schijnt er meer van te weten.
Amsterdam CS werd (wordt?) jarenlang bevolkt door een hele kudde van die meters, inclusief honderden, zoniet duizenden meetpunten, automatisch afgetast door dergelijke meters die onophoudelijk motorisch (en met een precisie waar een techneut als ik z'n vingers bij aflikt) de ingevoerde punten opzocht.
Maar veel meetpunten bevonden zich tussen de rails en meerdere keren kijken leverden op dat de reflectie door mensen geblokkeerd kon worden.
Ik heb mij altijd afgevraagd wat er dan gebeurd. 1 keer een reflectie missen zal geen wereldramp zijn voor zo'n ding, maar stel nu dat net steeds op de momenten dat het apparaat dat ene meetpunt opzoekt en dat geblokkeerd is: eens zal (lijkt mij) software toch alarm slaan omdat het meetpunt ontbreekt.
Wordt dit opgevangen met metingen in de buurt van dit meetpunt, blijft de meter een tijdje hangen totdat de blokkade opgeheven wordt en er alsnog een meting gedaan kan worden of er een wachttijd verstrijkt en de meter het later nog eens probeert? Ik heb er nooit lang genoeg de tijd voor gehad om er op te letten ;) Vaak werden er ook nogal wat punten afgetast door zo'n ding, waardoor het niet altijd duidelijk was hoe lang 1 cyclus duurde.
-
Het volgende stukje gaat specifiek om de tachymeters die 'vast' opgesteld staan bij grote bouwwerken (NZ-lijn, Spoorzone Delft, etc). De krengen hebbn nog veel meer mogelijkheden/toepassingen.
De gerobotiseerde tachymeters (total stations) worden daar ingezet waar over langere tijd veranderingen moeten worden gedetecteerd. De veranderingen kunnen verschuivingen of verdraaiingen. De posities van de stickers of spiegels (prisma's) worden vergeleken met "0"-meting voor dat er met de bouw. Aan de hand van proefboringen (geotechnisch onderzoek bv CPT)wordt bepaald hoe de bodem (en dus de gebouwen daarop) zal reageren op de bouw erkzaamheden; t model. Zaken die hier in meespelen zijn bv grondwaterstand wijzigingen, trillingen door bouwwerkzaamheden, verzwakking van bodem door het graven van gaten/gleuven.
De aannemers zullen dan met plannen moeten komen om nevenschade te verkomen. Ook wordt er een kader gemaakt waar binnen veranderingen worden geaccepteerd. Pas daarna mogen ze aan de slag.
Door nou tijdens de gehele bouwfase, en dat is dus over maanden/jaren telkens de metingen (afstand, hoeken te meten en positie te berekenen x,y,z), kan dus de werkelijkheid met het model en meetkader worden vergeleken. Dit gebeurt tegenwoordig geheel geautomatiseerd en continue. In het systeem zit een alarmfunctie als meetwaarden niet meer kloppen met de verwachting. Deze alarm functie stuurt direct een sms met het verloop van de meetwaarden naar de dienstdoende ingenieur. Die is dan meestal sneller ter plaatse dan dat er echt iets gebeurt zoals bv bij station Vijzelgracht, Amsterdam. Voorkomen gaat met beperkt succes, maar er vallen in iedergeval geen doden/gewonden.
Als een spiegel/sticker geblokeerd is, gaat normaal gesproken de tachymeter gewoon door naar de volgende punt in de verwachting dat bij de volgende meting het wel lukt. Elke meting duurt ongeveer 4 seconde met het getoonde apparaat. Nieuwere doen t veel sneller. Pas als de er na meerdere keren (instelbaar) nog geen meting is, en de andere waarden niet veranderd zijn (of helemaal geen metingen, tachymeter kapot), zal het programma met een sms vragen of iemand een kijkje wil gaan nemen. De sticker is er af gevallen, spiegel is verdraaid (rot meeuwen), of een collega heeft een container in het meetpad gezet. Deze sms-jes hebben een lagere prioriteit.
Een cyclus is afhankelijk van het aantal gemeten punten, de werkhoek (hoever moet de tachymeter draaien). Na één sweep draait het optiek 180°, en meet dan nog een keer alle punten, om de sytematische fouten van de tachymeter zelf voorkomen.
Zo, landmeetkunde in één lesje, op een woensdag avond ;D
Jan-Peter
Sorry voor de hele lap tekst....
-
Sorry is nergens voor nodig Jan-Peter, volledig on-topic en verhelderend.
Mijn dank hiervoor!
Binnenkort toch nog maar eens in Hwd kijken of:
1 - de stickers er nog zitten
2 - ik, al dan niet met hulp van de camera in mijn telefoon, de tachymeter kan vinden :)
Eric