BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Modeltreinproblemen en -vragen => Topic gestart door: Abraham op 05 April 2015, 14:46:51
-
Beste mensen,
Ik rijd fleischmann n digitaal. Ik heb twee locomotieven. Een grote en een kleine. De kleine is van de één op de andere dag stotterend gaan rijden, zelfs zo erg dat ik hem soms 10cm moet duwen voordat er weer beweging in komt. Vreemd genoeg rijdt hij achteruit wel goed. Ik heb een nieuwe kruiswissel gekocht. Hier reed hij feilloos overheen. Nu niet meer, hij blijft er gewoon op staan of ik nu voor- of achteruit rijd. De grote lok heeft nergens last van. Ik heb al van alles geprobeerd maar weet het niet meer. Wie weet de oorzaak, of een oplossing?
Ik hoor graag van jullie.
Abraham
-
Ik heb al van alles geprobeerd maar weet het niet meer. Wie weet de oorzaak, of een oplossing?
Abraham.
Welke lok is het ( Welk Fleischmann nummer)?
Wat heb je al geprobeerd?
- Heb je de wielen en de rails schoongemaakt?
- Kun je de baan ook analoog voeden? Zo ja, rijdt hij dan wel goed?
- Heb je de stroomafnemers gecontroleerd? Kan daar vuil tussen zijn gekomen of zijn één of meer stroomafnemers verbogen?
- Wat is de toestand van de koolborstels?
- Zie je zwarte aanslag op de collector?
- Heb je de lok recentelijk gesmeerd? Zo ja waarmee, op welke punten en hoeveel?
- Kan de decoder contact maken met het chassis? (Dat kun je controleren door de lok zonder kap te laten rijden) Zo ja, decoder van chassis isoleren.
Rijdt de andere lok nog wel gelijkmatig in beide richtingen?
Ben
-
Beste Abram,
Vaak worden dit soort klachten veroorzaakt door vervuiling. Kijk of alle wielen goed schoon zijn, ook de contacten tegen de wielen. Een kleinere loc is hier wat gevoeliger voor. Als het een oudere loc betreft met de oude bekende Fleischmann motor, wil de collector van het anker door vuil en olie vaak flink vervuilen. Hierdoor maken de koolborstels slecht of geen contact meer, of erger, kortsluiting.
Mogelijk kun je hier iets mee,
Gerard.
-
Hoi Abraham,
Druk eens meteen klein schroevendraaiertje op de rail lassen van het kruiswissel, als de kleine loc er dan wel goed overheen rijdt, lag het aan de raillassen, die geen goed contact maken. De grote loc heeft daar geen last van , omdat er altijd stroom opnemende wielen buiten het kruiswissel stroom op nemen.
Zelfde probleem. De kleine loc is vuil. Soms gaat er stof tussen de stroom afnemers bij de wielen zitten. Haal de stof met een speld weg. De dot stof draait nu met het wiel mee en de ene keer verstoord hij wel het contact en de andere keer niet.
Hum, ook geen dot stof bij de wielen, tja, dan heeft de loc een schoonmaakbeurt nodig. Er zijn vele manieren, maar de collector, waar de koolborstels tegen aan drukken op poetsen met koperpoets vindt ik, de beste, want je krijgt een glimmende krasvrije collector en de koolborstels vinden dit heel erg fijn. De koolborstels verwijderen en even goed op poetsen met een oude droge lap. (Oude lap, dus, dat je niet een nieuw Armani overhemd daarvoor gebruikt.) Je hebt de loc nu toch open, dus dan kan je overal op de draaiende delen nog een drupje olie aanbrengen. hij (of is het zij?) zal weer als een zonnetje rijden.
Eerst hierna weer even kort in rijden, zowel vooruit als achteruit. De positie van de koolborstels is verandert, dus die moeten weer met weinig stroom in gesleten worden op de collector. Anders gaan ze vonken bij volle porrie en zorgen voor brandplekken op de koperen collector.
groetjes
Wil