BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Modeltreinproblemen en -vragen => Topic gestart door: trein93 op 04 September 2014, 22:48:45

Titel: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: trein93 op 04 September 2014, 22:48:45
hallo allemaal
ik heb een paar locs tweedehands aan gekocht
na wat schoonmaken werken ze wel
maar er zit geen kracht in de locs
nu vraag ik me af wat ik hieraan kan doen
wie kan mij helpen

https://www.dropbox.com/sh/lpb14v46egojeob/AACONM8W4r5J4rrojCr5ejUNa?dl=0
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: henk op 04 September 2014, 22:54:55
Je bedoelt dat ze niet veel wagentjes kunnen trekken? Dat hebben ze nooit gekund. Hoort bij die oude modellen van wat toen de goedkopere fabrikanten waren: Lima, Jouef, dat soort werk.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: ruudns op 04 September 2014, 23:09:48
Die geel/grijze is een oude Joueff 1300, die trok inderdaad met moeite de toen der tijd drie bij geleverde TEN wagons zonder verlichting ;).
Volgens mij zijn er nog een aantal oude Franse Joueff loks en lima's bij.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: trein93 op 04 September 2014, 23:21:01
dus dit is gewoon een miskoopje?
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Jipje op 04 September 2014, 23:24:09
Vrees van wel.  ::)
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: ruudns op 04 September 2014, 23:27:38
Ligt er toch aan wat je er mee wilt en wat je er voor gaf? Misschien ombouwen die NS1300.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: trein93 op 04 September 2014, 23:55:09
heb 45 euro betaald voor dat set en wil er tog wel wat wagons achterhangen
maar dat gaat dus niet
hoe ombouwen?
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: henk op 05 September 2014, 07:25:28
Een paar wagentjes moet wel kunnen, maar meer zit er niet in.
Sommige mensen zetten een motor uit een oude cd/dvd speler of drive in zo'n Lima. Gebruik de zoekfunctie maar eens met de term 'cd motor' of zoiets. Is leuke hobby en werkt goed.
Er zijn/waren ook ombouwsetjes in de handel, maar die kosten al snel meer geld dat je voor het hele spul hebt betaald.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Railroadtycoon op 05 September 2014, 09:28:03
Motorisch zijn ze robuust genoeg om redelijk (8 tot 10 assen) te trekken. Probleem is het missende gewicht om het "vermogen" op de rails te krijgen.

Als je ze de moeite waard vind dan zou ik op het aangedreven draaistel (daar zit de motor in) in elk geval proberen extra gewicht aan te brengen. Eventueel in de lok zelf. Overigens gewicht op het niet aangedreven draaistel maakt het er niet beter op  ::)

Wil je meer wagens trekken zul je de motor moeten vervangen. Maar nogmaals, zonder fatsoenlijk eigen gewicht helpt het niet veel.

Succes,
Allie
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Rockerbox2 op 05 September 2014, 11:03:24
dus dit is gewoon een miskoopje?

Nee natuurlijk niet, je moet er alleen wat meer tijd in steken. Tijgerjip moet zich gaan schamen om op deze manier beginners de stuipen op het lijf te jagen ;D
Kijk hier (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,11297.0.html) maar eens. D'r zijn mensen die maken van een "miskoop" een juweeltje. Ik weet niet of jij digitaal gaat rijden? Mijn ervaring bij het verbouwen van m'n Lima 1200 is dat de inbouw van een decoder de rijeigenschappen aanzienlijk verbeteren. Je begint met een paar verse bandjes (antislip bandjes om de wielen), reinigt alle contacten, maakt de motor massavrij en bouwt dan een decoder in. Het voordeel van zo'n decoder zijn de instelbare frequentie voor de motor, lastregeling waardoor de trekkracht toeneemt als de belasting toeneemt en je kunt de topsnelheid vast instellen. Mijn Lima 1200 trekt nu een complete Benelux (Oud0 stam met 3x Plan W 2x IB4 1x Plan E post en WDKr. En door de topsnelheid met 50% te verlagen maakt de lok een stuk stiller. Bovendien is de snelheid nu meer conform de werkelijkheid.

Ik ga zondag op de rommelmarkt nog eens kijken of ik een "Miskoop" kan scoren ;)

Veel bouw plezier

Rino
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: ivanzon op 05 September 2014, 11:07:49
Per locomotief:
Lima E69: Heeft geen antislip, dus verwacht er niet veel van.

Piko Br98: De meest problematische onderdelen ben je al kwijt, dus met een beetje geluk blijven de wielen eronder zitten. Trekkracht is nihil.

De Jouef locs ken ik niet, dus das kan ik niks over zeggen.

Er valt mee te rijden, maar verwacht niet dat je er een sleep recente wagons mee van zijn plaats krijgt. Het materieel dat destijds bij deze treintjes werd geleverd was over het algemeen een stuk lichter dan vandaag de dag.

Ter indicatie van de trekkracht: piko levert die 98 met een aangepaste aandrijving nog steeds, bijvoorbeeld in de kerst set, en dan hangen er drie wagons achter. In het verre verleden (tegen het einde van de DDR) was deze loc goed voor een startset met 5 stuks.

Een Lima 4 Asser uit de tijd van die E69 is lichter dan de gemiddelde goederen wagon met twee assen die op dit moment in de winkel ligt.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: jerrytrein op 05 September 2014, 11:38:22
loop bij een banden handel(euromaster kwik of zo) en vraag een paar strengen plaklood
deze kan je dan per 5 of 10 gram aanbrengen in de loc en inde kap rond de motor
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Ponytail op 05 September 2014, 12:31:44
Hoi Trein93,

Er zijn al veel goeie tips voorbij gekomen!  (y)
Ga vervolgens eens enkele middagen en avonden zoeken en googelen, bingen, of wat dan ook op de diverse fora en internet.
Gebruik de zoektermen "Lima ombouwen" o.i.d. en je 'verzuipt' in de informatie.
En dan: handen uit de mouwtjes en ermee aan de slag: begin met simpele zaken, zoals goed reinigen en haal ze helemaal uit elkaar. Dan leer je de locs goed kennen.
Als je ze weer redelijk rijdend krijg zal je meer plezier en voldoening ervan hebben dan een dure gekochte loc.

Ja, het oude materieel heeft zijn charme, maar ook zijn beperkingen .

Enne... weggooien kan altijd nog! ;)
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Menno op 05 September 2014, 14:05:45
Sommige mensen zetten een motor uit een oude cd/dvd speler of drive in zo'n Lima. Gebruik de zoekfunctie maar eens met de term 'cd motor' of zoiets. Is leuke hobby en werkt goed.
Het enige is dat je er alleen de rij-eigenschappen wat betreft het rijden van het model zelf mee verbeterd. De trekkracht neemt er niet door toe (eerder door af) door de slechte gewichtsverdeling in het model.

Ik heb in een 1600 niet alleen zo'n CD-rom motortje geplaatst, maar ook het gewicht verhoogd, maar vooral: beter verdeeld. In plaats van 200 gram alleen in het midden van de lok (wat bij de 1600 de plastic onderbouw laat doorbuigen) weegt het motorstel 100 gram, zit er in het midden 100 gram en komt er 100 gram op het afnemende draaistel te rusten.
Het gewicht komt van plakken daklood die ik in allerhande maten geknipt en gesneden heb.

Of dat werkt weet ik nog niet, maar het zal sowieso lonen om de motor te verzwaren.

@ Rockerbox: het is off-topic, maar de noodzaak tot het 'massavrij' maken van de motor in een Lima 1200 ontgaat me totaal: die motoren zijn nergens mee verbonden. Dat kan ook niet, daar alles wat van kunststof kan zijn ook van kunststof ís.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Rockerbox2 op 05 September 2014, 14:43:35
Nou Ja zo off toppic is het niet Menno ;)

Ondanks het plastic frame heeft ook een Lima massa

Kijk maar hier
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_3843pijl.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_3843pijl.jpg)
Bron: 3rail forum

De draad met de rode pijl gaat maar massa van de rails vandaar de term massavrij maken ;)
Deze verbinding en de zwarte draad, blauwe pijl, moeten bij digitaal rijden verwijdert worden. Daar op worden straks de draden van de decoder aangesloten, kijk maar eens bij onze zuster 3rail forum Lima 1200 ombouwen (http://forum.3rail.nl/index.php?topic=42516.0)

Ride On

Rino
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: henk op 05 September 2014, 14:57:24
Grappig tweerail/drierail misverstand.
Bij tweerail gaat die draad gewoon naar één van de twee stroomafnamepolen, net als die zwarte draad. Is geen verschil. Met verbonden met massa wordt in de regel bedoeld dat één van de koolborstels via een metalen chassis elektrisch direct met een stroomafnamepool is verbonden. Dat moet je de  koolborstel zien te isoleren. Daarvan is bij zo'n oude Lima geen sprake.
Bij drierail ligt hij aan 'massa', zijnde de pool die met de railstaven is verbonden.

Overigens wordt dat draadje vaak genoeg over het hoofd gezien. Hij moet wel worden onderbroken.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Rockerbox2 op 05 September 2014, 15:10:19
Henk je gaat er van uit dat iedereen hier 2 rail rijdt  ;D
Misschien gaat trein 93 ook wel 3 rail rijden ligt hij toch weer aan massa ;)
Maar je hebt gelijk een leuke verwarring.

Rino
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Menno op 05 September 2014, 15:57:04
Henk je gaat er van uit dat iedereen hier 2 rail rijdt  ;D
Nee, jíj lijkt te willen beweren dat de topicstarter 3-rail rijdt, terwijl ik dat niet uit de foto's op kan maken.
Vervolgens maak je een opmerking dat voor digitaal de motor massavrij gemaakt moet worden en hoewel je in zekere zin gelijk hebt, is dat niet zo'n verborgen verbinding als bij de meeste andere modellen.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: henk op 05 September 2014, 15:59:50
Och, de manier waarop in de tweerailwereld in dit kader over massa wordt gesproken is electrisch gezien eigenlijk onzin.  ;D
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Rockerbox2 op 05 September 2014, 16:14:24
Zo is dat

Maar "demotorvrijmakenvanelkeverbinding" is zo'n mond vol ;D
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: henk op 05 September 2014, 16:50:51
Chassis in plaats van massa moet toch te doen zijn.  :)
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Fred Eikelboom op 05 September 2014, 17:00:32
Maar "demotorvrijmakenvanelkeverbinding" is zo'n mond vol ;D

En ook nog niet geheel juist.  :D  Waar het om gaat is, dat je de koolborstel-aansluitingen vrij maakt van het chassis. De motor zelf  mag gerust mechanisch en elektrisch met het chassis verbonden zijn.  :D
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Rockerbox2 op 05 September 2014, 17:36:47
Ja maar dan allen bij 2 rail, bij 3 rail blijft het massa.
We leven in Nederland dus polderen moet kunnen, mijn voorstel motor vrij maken van chassis/massa, 2- en 3rail rijders tevreden  (y)
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Fred Eikelboom op 05 September 2014, 18:18:29
In het verleden was hier iemand op het forum die dat ''motor vrijmaken van het chassis'' letterlijk uitvoerde.
Hij plakte plakband tussen motor en chassis. ??? Probleem was toen dat er via de bouten, waarmee de motor bevestigd was, nog steeds een doorverbinding aanwezig was.
Dus de term ''motor vrijmaken van het chassis'' kan tot verwarring leiden. Beter is het dan te spreken over ""demotorkoolborstelaansluitingenvrijmakenvanelkeverbinding". Is een mooie mondvol en ook een mooi Scrabble-woord (10 x de woordwaarde).  :D

De term "Massa" is overgewaaid uit de auto-industrie. Vroeger had je veel auto's met de plus aan massa. Tegenwoordig gebruikt men bij auto's veelal "min aan massa". Bij een modelspoorloc heb je, in vergelijking met een auto, bijna geen massa (gewicht), dus kun je, zoals hiervoor door Henk al werd aangegeven, beter spreken van chassis.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Rockerbox2 op 05 September 2014, 20:40:39
Jammer
Door ons geneuzel  ;) is trein93 alweer afgehaakt.
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Fred Eikelboom op 05 September 2014, 20:51:00
Nou, die is afgehaakt na het "opbeurende" bericht van Tijgerjip gisteravond.
Denk dat Trein93 helemaal depri zit te treuren in de kroeg.  :)
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Rockerbox2 op 05 September 2014, 21:23:37
Nog een keer 45 euro down the drain  :P
Titel: Re: Locomotieven missen trekkracht
Bericht door: Rockerbox2 op 21 September 2014, 11:33:20
Mijn ervaring bij het verbouwen van m'n Lima 1200 is dat de inbouw van een decoder de rijeigenschappen aanzienlijk verbeteren. Je begint met een paar verse bandjes (antislip bandjes om de wielen), reinigt alle contacten, maakt de motor massavrij en bouwt dan een decoder in. Het voordeel van zo'n decoder zijn de instelbare frequentie voor de motor, lastregeling waardoor de trekkracht toeneemt als de belasting toeneemt en je kunt de topsnelheid vast instellen. Mijn Lima 1200 trekt nu een complete Benelux (Oud0 stam met 3x Plan W 2x IB4 1x Plan E post en WDKr. En door de topsnelheid met 50% te verlagen maakt de lok een stuk stiller. Bovendien is de snelheid nu meer conform de werkelijkheid.

Sommigen zullen gedacht hebben "Wat een grote mond" dus maar ff een filmpje gemaakt. Film (https://www.youtube.com/watch?v=w4ql9zw4Bdc)
Nou...nou?
Niet gek hé? Voor z'n oud Limatje.
Gelukkig heb ik me niet aan m'n eigen advies van verse bandje gehouden  ;D met als gevolg dat dit voorlopig de laatste ritje is tot dat ik weer naar Keuterman of Somberg ben geweest voor een paar verse bandjes.
Info: Lima NS1200, Tams LD-G 32 decoder en Märklin slepert, verder standaard behalve dan de huisvlijt om de sleper te monteren en wat extra gewicht.

Ride On

Rino