BeneluxSpoor.net forum

Overige spoorzaken => Grootspoor => Topic gestart door: PKM op 01 August 2014, 21:18:06

Titel: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: PKM op 01 August 2014, 21:18:06
Goedenavond,

Ik heb een vraagje over een afbeelding die in Tiel genomen is:
http://trainsandtrucks.nl/imageTable.php?imageID=2447
Hierop is (voor zover ik kan beoordelen) smalspoor te zien.

Enig idee waar in Tiel dit is (de tekst van de laad- en losweg heb ik zelf getypt) en waar het smalspoor van was?
Ik kan er zo niks over vinden.
Het origineel is te vinden op:
http://www.hetutrechtsarchief.nl/collectie/beeldmateriaal/fotografische_documenten/1920-1930/163232

Alvast bedankt,

Peter
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: Marty op 01 August 2014, 22:05:14
van der Pol steenfabriek ??
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: Martin Welberg op 01 August 2014, 22:15:54
Flipje  ???
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: klaasvinkie op 01 August 2014, 22:19:03
of de veiling? tiel was best bedrijvig is nu helaas weinig van over

groet dennis
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: NS264 op 01 August 2014, 23:06:00
Leuk fotootje uit het Utrechts Archief.

Kan ik er een prijs mee winnen? :)

Heren, er is serieus een smalspoor geweest in Tiel, liever gezegd een stoomtramlijn.

Beter bekend als het TBC lijntje. Ofwel Tiel-Buren-Culemborg. Idd aangelegd om het fruit en andere landbouwproducten van het land over te brengen naar het grote spoor. Het heeft niet lang bestaan.

Er reed een Backertje als trekkracht, heeft onlangs nog als model in het Streekmuseum gestaan bij Flipje idd Martin.

Er zijn niet veel foto's van heb ik het idee, een uniekum dus. Volgens Insiders hier zijn er nog restanten van de lijn als fietspad in de Betuwe en is er ook een boekje over.

Inderdaad is er niks meer over van spoors Tiel. De goederenloods is overgebracht naar Openlucht Museum Arhnem, de Wetro is al enkele jaren naar Rotterdam vertrokken, de glasfabriek(Maasglas) is definitief dicht en het emplacement is opgebroken en opgeruimd.
Enige wat nog rest is de aansluiting naar Maasglas.


Dit heeft al tot een (O)modelbaan geleidt waar de stoomtram de hoofdrol speelt.(ergens diep in de RH of RM).



Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: frederik19630 op 01 August 2014, 23:14:44
Als ik op wiki kijk heb ik twijfels over koen's verklaring. De TBC reed op 1067 mm volgens wiki, dit lijkt toch echt smaller. Verder staakte volgens wiki de TBC de dienst al in 1918, foto claimt van 1927 te zijn

Fred
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: NS264 op 01 August 2014, 23:19:27
Als ik het nader bekijk lijkt dit op een particuliere aansluiting van de veiling zelf. Nooit geweten dat die een aanvoerspoortje hadden. Zelfs met een keerschijf erin.
De goederenwagons zijn gewoon Att :) NS wagons lijkt me.

Septer had vroeger ook een aansluiting en was ook een veilinghuis.

Verder weet ik niet veel van de aansluitingen in het verleden af. Bv de Jamfabriek(Flipje).

Zou ook nog es Echteld kunnen zijn. Die hadden een landelijkere aansluiting. tiel had altijd een bestrate losweg.

Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: Harrie van V. op 02 August 2014, 06:36:35
Het smalspoor is van de (oude) veiling. De  oude veiling lag tegenover de goederenlaad-/losplaats aan de westkant van het station. Flipje, de jamfabriek, heeft geen spooraansluiting gehad. De fabriek lag in het zuidoostelijk deel van de stad op een afstand van ongeveer 2 km. De jamprodukten werden met een vrachtwagen naar het goederenstation gebracht en vandaar in de goederenwagons overgeladen. De firma Verdugt aan de westkant van Tiel heeft wel een laad/losspoortje gehad voor normaalspoorwagons. Er reden zelfs ketelwagens met de naam Verdugt er op. Die firma had zelfs modellen 1:87 van die wagens laten maken. Ik heb geprobeerd zo'n model te bemachtigen, tot op heden is het niet gelukt.

met vriendelijke groet
Harrie van Veen
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: dwem op 02 August 2014, 14:23:10
Dit is echt niet de TBC. Die had 1067 mm spoor en verdween al in 1918, dit is gewoon een smalspoor aansluiting van een of ander bedrijf.

Dirk
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: Railbouw Leerdam op 02 August 2014, 14:51:13
De sucade fabriek naast de veiling was vroeger van mijn opa. De smalspoor rails zijn daar ooit heen gegaan als rolbanen voor eikenhouten tonnen. Ik weet dat nog van toen ik als kind daar kwam, er lagen op het achter terrein rails toen. Dat zullen denk ik de laatste resten hiervan geweest zijn.

Gr. Dieuwe
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: NS264 op 02 August 2014, 14:52:31
Het pand staat er nog of is het verdwenen?
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: Railbouw Leerdam op 02 August 2014, 14:53:41
Het pand is enige jaren geleden gesloopt. Het is nu een leeg terrein. Er is niks meer van over.

Gr. Dieuwe
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: NS264 op 02 August 2014, 14:56:25
Toen ik in '96 in Tiel kwam wonen meen ik het gebouw gezien te hebben.
Op Archiefedwardberry.nl staan enkele oudere foto's (y).
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: Railbouw Leerdam op 02 August 2014, 14:56:38
http://www2.fotobouwhuis.nl/gallery/v/fotos/Archief/jaren1970-1979/Fotos1976/76050000sucade76.jpg.html (http://www2.fotobouwhuis.nl/gallery/v/fotos/Archief/jaren1970-1979/Fotos1976/76050000sucade76.jpg.html)
Bron: Jan Bouwhuis

Op deze foto zie je de fabriek, met erachter bij de romney-loods de tonnen...

Gr. Dieuwe
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: klaasvinkie op 02 August 2014, 18:30:13
waar die fabriek stond is tegenwoordig de parkeerplaats van de zwart markt ofniet?
en ik heb nog ergens een boekje liggen over de tbc lijn uitgeven door thijsen uit buren.

groet dennis
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: PKM op 02 August 2014, 20:21:56
Bedankt voor de (uitgebreide) reacties.
Ik ga de tekst aanpassen met 'smalspoor naar de veiling / sucadefabriek'.

Leuk om allemaal te lezen :)

Peter
Titel: Re: Smalspoor in Tiel?
Bericht door: NS264 op 02 August 2014, 22:29:38
Het is zeker een interessant deel van de spoorgeschiedenis als je op de betreffende foto ziet wat er allemaal uit Tiel kwam toendertijd.

Behalve dit had zowat elke steenfabriek hier in de regio een eigen lorriespoortje met een diesellocje voor de bakstenentransport.

Restanten daarvan zijn op sommige fabrieken nog te vinden.
Er is een smalspoormuseum in Heteren.