BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: martijnm71 op 17 January 2014, 10:59:28
-
Zo, ik zal van mijn eerste topic hier ook maar gelijk een voorsteltopic maken, ik ben Martijn, ondertussen 42 en zoals zo velen hier ooit gedwongen moeten stoppen met mijn treinenbaan, want het leven zullen we maar zeggen. In mijn geval was dat een verhuizing waardoor ik de boel op mijn 15de af moest breken en in het nieuwe huis had ik er geen ruimte meer voor. Toen kwam volwassenheid en alles wat daar mee samenhangt.
Nu 27 jaar later heb ik eindelijk weer tijd en (een bescheiden) ruimte voor een modelbaan, helaas niet genoeg ruimte om met H0 te blijven rijden maar ben overgestapt naar spoor N, en onder het motto, als je het doet moet je het goed doen ben ik overgestapt naar digitaal en heb een startset van Fleischmann met de Z21 gekocht. Ik had al wat zitten neuzen en aangezien ik een positieve afwijking heb voor dingen met een schermpje en die bliep doen was dat voor mij de meest logische stap ;D
Maar daar begonnen de problemen ook gelijk, ik zit te kijken naar het scherm als een holbewoner die een kerncentrale moet bedienen, de laatste keer dat ik een trein had was alles analoog en ik heb dus de hele digitale fase gemist, best jammer eigenlijk maar goed.
Maar goed, een mens gaat voor een uitdaging, de eerste keer dat ik een android telefoon rootte was ook eng, en de eerste keer windows installeren was ook niet tof, en dat hebben we allemaal overleefd.
Maar Z21, dat is een ander verhaal vrees ik, ben te lang eigenwijs geweest en heb het denk ik lichtelijk verkl**t zullen we maar zeggen.
Mijn grootste problemen zijn voor ervaren gebruikers waarschijnlijk hele simpele dingen dus ik ga de newbievriendelijkheid eens flink op de proef stellen vrees ik ;)
Eerste vraag, ik heb dus een complete startset en een incomplete startset, dus heb 2 locs maar die hebben allebei 3 als locadres, als ik die probeer te wijzigen in bijvoorbeeld 4 dan gebeurt er niet zoveel.
De loc staat dan gewoon op de baan zonder andere locs of wagons? Welke stappen moet ik ondernemen om beide locs (als dat gaat) tegelijkertijd te laten rijden?
Even voor alle compleetheid ik heb deze compleet: http://www.fleischmann.de/de/product/180058-0-0-3-1-0-0-001001/products.html
Dat is dus de witte Z21, lees de simpele Z21.
En als besturingssysteem kan zowel over Android als iOS beschikken.
Wie o wie kan mij helpen met deze en vast nog andere vragen die ik heb.
En afsluiting van dit lange verhaal complimenten voor de schrijver van het artikel in de encyclopedie over digitaal spoor daar heb ik al een paar dingen uit opgestoken (y)
-
Haal één lok van de baan. Daarna pas het adres van de (enige!) lok op de baan veranderen.
-
Een loc staat af fabriek altijd op adres 3 geprogrammeerd. Bij een volgende loc moet dat dus nog veranderd worden in een ander adres. Dat kan alleen als de loc die in een ander adres veranderd moet worden alleen op de baan staat. Dit zoals iemand anders boven mij al vertelde.
-
Beide bedankt voor het snelle antwoord (y)
En dat spoor maakt niets ui?, kan gewoon op het hoofdspoor?, zou wel iets van een programmeerspoor kunnen maken maar dat is met de simpele uitvoering van de Z21 wat lastig omdat ik dan telkens om zou moeten steken.
-
Helaas heb ik het nieuwe systeem van Roco niet. Maar volgens mij is het wel mogelijk om een apart programmeerspoor te maken. Dat kon met de Multimouse 2 (voorloper van Z21) ook.
-
Welkom op dit forum. De stap van holbewoner naar kerncentrale heb i niet gemaakt, ik ben blijven hangen even na de stoomcentrale ;D.
Aan mijn Multimaus en aan de voeding aan de baan en (apart) programeerspoor heb ik een adapterstekker gemonteerd. Plugt makkelijk in en uit. Ook mijn (analoge) trafo heeft zo'n uitgang, dus kan ik zowel op mijn baan als op het programmeerspoor analoog als digitaal rijden (natuurlijk niet gelijkertijd ;))
Groet,
Michel
-
programeerspoor heeft voor zover ik weet (en dat kan beperkend zijn in dit geval) toch altijd een eigen aansluiting nodig, en dat kan op de zwarte Z21 maar de witte Z21 die bij startersets geleverd wordt heeft maar 1 aansluiting voor het spoor
-
Hallo Martin welkom op het forum.
-
Even een update, ik heb ondertussen twee locs tegelijkertijd aan het rijden en de wisselbediening werkt ;D
Nadeel is dat een van de locs nog wat moeite heeft met afremmen en dat ik de rest van de functies als licht en geluid nog niet weer aan de praat heb gekregen, ondanks het toevoegen van die knopjes maar ik ben al gelukkig met de eerste voorzichtige stapjes :P
-
(y) Aahhh,
De "holbewoner" van twee grotten verder komt eindelijk tevoorschijn ;D. Ik kan jouw 'zelfbeeld' wel waarderen! (y)
1. Welkom en veel succes en plezier!
2. Wat een herkenbaar 'verleden': zo zijn er geloof ik heel velen...
3. Inderdaad zijn 'kleine stapjes' het slimste: ongeacht of je nou een (rode) ROCO-muis hebt, die Z21 of weet ik welke "top-of-the-bill" centrale van Lenz, Digitrax of ??: Er kan vreselijk veel met die dingen (ook vreselijk veel fout!) en het belangrijkste deel in de gebruiksaanwijzing is waar staat hoe je terug kunt naar de fabrieksinstellingen! (Zie het maar als Microsoft: Ctrl-Alt-Del)
4. Dat remmen enzo kun je die machinistjes aanleren en het geluid maak je voorlopig zélf wel... ;) (Ik weet tenminste van mijzelf, dat ik regelmatig dingen mompel of zelfs hardop uitspreek als mijn digitale stukje RhB niet meewerkt of een gedigitaliseerde tram niet doet wat ik opdraag... :-X :) )
5. Er zijn regelmatig momenten, dat het erg prettig is als er even NIEMAND in de buurt is of op dat moment komt binnenlopen: ik zal opmerkingen van mijn moeder nooit vergeten als ik weer eens foeterend over de grond kroop op zoek naar dat onderdeel dat uit mijn pincet was gevlogen: "Ontspannend hè zo'n hobby" of later de belangstellende vraag van (inmiddels) mijn ex als ik iets riep omdat ik mijn vingers brandde aan de soldeerbout: "Lukt het schat"?
6. Iets positiefs als besluit: als de boel digitaal en met het handje bedient goed loopt, leg je de lat hóger: het moet nu rijden onder Koploper of I-Train ::) :'( Dan begint het hele verhaal weer opnieuw...
SUCCES!
Frans
-
hahaha, herkenbare dingen ;D
alleen het remmen enzo op het touchscreen gaat prima alleen het locje heeft dan zoiets van, nah, nog even geen zin in, rij nog een stukkie door ondanks dat alles op nul staat :D
-
dat komt omdat bij digitaal de loc realistisch afremt.. dus niet direct stilstaat maar juist even de tijd neemt.. mocht je wel willen dat hij direct stopt als jij stop zegt, dan moet je:
- of de decoder zo configureren dat hij die afrem vertraging niet meer gebruikt
- of de noodstop functie van die trein aanroepen
- of de noodstop functie van alle treinen aanroepen
- of de functie voor het uitschakelen van de optrek en afrem vertraging gebruiken(meestal F4)
oh ja, verlichting zit meestal onder functie F0 geparkeerd ;)
-
:-\ Even een vooroordeel: kan dat met stroomafname te maken hebben? Bij N-spoor waarschijnlijk nog mee dan bij h0, h0m of h0-trams :)
(Ik waag mij niet aan kreten over een Databus of wat dan ook...)
Frans
-
Heb bij problemen met de stroom afname bij mijn H0 treinen alleen maar mee gemaakt dat de trein direct stil valt.. Niet dat hij door reed
-
Ik suggereer alleen maar wat: ik zag bij FREMO een RhB-lok er ooit spontaan vandoor gaan en kan mij iets voorstellen bij "onvolledige of onduidelijke instructies" naar die decoder...
Daarom betitel ik die decoder ook met "het machinistje" en dicht ik dat stukje electronica menselijke eigenschappen toe: sóms zijn die dingen gewoon eigenwijs/tegendraads/opstandig...
Frans
-
Waarschijnlijk is het idd de optrek en afrem vertraging in de decoder. Zal je even in de handleiding van je decoder moeten kijken. En dan komt weer het programmeren om de hoek kijken ;D
Overigens heeft Roco idd voor wat onduidelijkheid gezorgd. Je hebt een z21 en een Z21. Verschil zit in de hoofdletter ::) De z21 heeft inderdaad geen los programmeerspoor. Als je gaat programmeren wordt de hele baan programmeerspoor. Je zou dus wel zelf een los spoortje kunnen gebruiken om te programmeren maar dan moet je zelf de aansluiting wisselen.
Timo
-
alleen het remmen enzo op het touchscreen gaat prima alleen het locje heeft dan zoiets van, nah, nog even geen zin in, rij nog een stukkie door ondanks dat alles op nul staat
Zoals hierboven al vermeld is: met functietoets F4 kan dat (optrek- en afremvertraging) meestal in-/uitgeschakeld worden. Het instellen van de afremvertraging gebeurt met CV4. Zet daar de waarde 1 in. Dan reageert de loc vrijwel direct op jouw touchscreen. De optrekvertraging zit onder CV3.
-
Als aanvulling op Martin, ook waarde 0 wordt door (zo ver ik heb gezien) alle decoders ondersteund voor CV3 en CV4. Dit is dan echt helemaal uit = direct reageren op aanpassen van rijstap.
Timo