BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: Toroque op 30 November 2013, 18:49:35

Titel: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 30 November 2013, 18:49:35
Hoi allemaal, Mijn naam is Dirk. Ik ben 26 jaar en ben er sterk over na aan het denken aan deze hobby te gaan beginnen.

Ik heb op MBO opleiding elektronica automatisering gezeten. Maar momenteel doe ik niet veel meer met elektronica. En om toch wat creativiteit kwijt te kunnen lijkt dit mijn leuke hobby. En naar het door nemen van de encyclopedie kreeg ik er alleen maar meer zin in

Het volgende heb ik al beetje uitgezocht:
- Ik heb als idee om een H0 baan te beginnen. Baan oppervlakte 3 meter x 1,5 meter
- Voor 1 of andere reden denk ik dat het gelijkstroom gaat worden.. (weet niet waarom ik voor wissel of gelijk zou kiezen dus kies gewoon voor gelijk :P)
- Ik zou wel graag een Digitale besturing willen nemen.
- Ik wil graag in de tijdperken IV-V-(VI) willen bouwen, en graag met voornamelijk Nederlandse trainen.
- Ik zit er aan te denken een baan te maken met soort van container terminal en overslag van goederen en die te vervoeren naar fictieve fabriek. zo als je veel in de havens in Nederland ziet. Misschien evt. later wat personen vervoer erbij...

Nu de vragen ???

Wat is verstandig?

Wat is een goed toegankelijke digitaal systeem? Waar je ook simpel zonder al te veel geld er in te moeten stoppen.
Of is het een idee om tweedehands een simpel analoog baantje te kopen, en deze later te voorzien van digitale sturing en decoders?
Wat is een goed merk om er mee te starten?
Zijn er nog goede tips die ik niet heb gelezen in de encyclopedie?

Alvast bedankt voor al jullie tips. en hoop snel aan jullie mijn eerste start te kunnen laten zien

Gr Dirk
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Chris80 op 30 November 2013, 18:56:29
Welkom!

Een leuk digitaal systeem om mee te starten is de multimouse. Je kan dit doen icm een startset, maar ook 2de hands via marktplaats. Dit kun je later simpel uitbreiden als je bv automatisch (met de computer) wil rijden.

Groet,
Chris
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Zoedelaar op 30 November 2013, 19:20:37
Welkom!

Zo te horen weet je waar je aan begint! Mijn voorkeur heeft ook gelijkstroom doordat er meer mogelijkheden zijn om te combineren met diverse merken. Keuze is gewoon groter.
Verder zou ik je adviseren om Marktplaats of hier op bnls 'vraag en aanbod' goed in de gaten te houden. Veel aanbod van rails, materiaal en andere benodigdheden voor een betere prijs dan in de winkel.
Misschien tref je dan ook een Nederlandse Roco startset want daar zou ik persoonlijk mee beginnen. De Roco-maus is een prima begin om meteen eenvoudig digitaal te gaan rijden. De eerste 2 jaar veel plezier van gehad en nu zit ik stiekem te denken aan Z21, eveneens van Roco. 
 
Lees gerust ook eens mijn draadje 'Den Zoedel' door. Misschien krijg je nog extra inspiratie want ik heb nagenoeg hetzelfde tijdperk dan jij.

Olafs groeten uit 'Den Zoedel'! 
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Henk Boshuyzen op 30 November 2013, 20:37:30
Dirk, ik zou je ook adviseren om met de ROCO multimaus te beginnen. Simpel maar wel doeltreffend. Met wat verdere uitbreidingen kun je tegen alleszins redelijke kosten een volledig automatisch bedrijf opbouwen. Uiteindelijk rijdt hier met een multimaus en wat toevoegingen een modeltram bedrijf met twaalf trams, bestuurd door het gratis programma Koploper.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: eric10nl op 01 December 2013, 10:31:11
Dirk,

Welkom en leuk dat ook aan de modeltreinen gaat beginnen, het is echt verslavend.

Ik weet niet waar je woont maar misschien kun je een keer bij een club bij jou in de buurt gaan kijken. Vaak hebben ze daar ook zowel 2- als 3-rail rijden.

Ik heb ook gelijkstroom (2-rail) en dat bevalt uitstekend, met een systeem als dinamo zijn er nog veel meer mogelijkheden, zeker voor een electronica man
http://www.vpeb.nl/ (http://www.vpeb.nl/).

Het is ook leuk om een keer in Houten te gaan kijken http://www.modelspoorbeurs.nl/ (http://www.modelspoorbeurs.nl/), 14 dec is de volgende.
Daar kun je voor een leuke prijs dingen aanschaffen en is er veel kennis en kunde, er zijn ook altijd veel mensen van dit forum te vinden. Bijv om 12.00 uur in het restaurant.

Er zijn ook een aantal winkels waar je veel informatie kan krijgen, zie overzicht links van Modelspoorwinkels.

Eric

Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: WWestley op 01 December 2013, 11:37:31
Dirk welkom op dit forum.

Ik ben zelf begonnen kort geleden met Roco. Een mooi starters set met een MM waar ik zeer over te spreken ben. Je kan deze altijd nog vervangen door een andere Maus van Roco.

Ik heb het set nieuw gekocht maar dat is puur persoonlijk, zoals andere al aangaven kan je best ook op het internet zoeken. Kijk ook eens bij Lippe Modelbau in Duitsland. Is zeer concurrerend en lage verzend kosten. Je kan er veel geld mee besparen. Ik kocht onlangs een diesel loc met 4 erts wagons wat bij hun 199 kostte en in Belgie 328 dus de moeite waard.

Sterkte met de keuze en vragen kan je altijd stellen op dit forum

Wim 
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 01 December 2013, 18:00:35
Dank jullie voor jullie snelle reacties!

Ik ga eens naar de Roco spullen neuzen... Klinkt interessant.

Ik kom zelf uit west Brabant. en was van plan om volgend weekend in Breda te gaan kijken. Maar de beurs in Houten lijkt me leuk om te gaan kijken ben afgelopen zaterdag nog bij de modelbouw beurs daar geweest.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: T.Spat op 01 December 2013, 21:21:10
Hallo Dirk, ook namens mij welkom hier :D
 
Die beurs van gisteren,
dat was de NAMAC-beurs, die hebben vooral modelauto's,
maar op 14 december is er weer een treinenbeurs.....
Die is echt groot 8)

Ikzelf heb ook een Roco-set in  mijn bezit en
ben daar zeer tevreden mee :)

Mvg,

Tis
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: tijgernootje op 01 December 2013, 22:15:31
Welkom ook van mijn kant,ja hoe kan t ook anders  :P

Zoals genoemd door Tis ,is wat je hebt bezocht een soort combi beurs gebeuren.
Dat van 14 dec is dus enkel treinen en aanverwante artikelen in Houten  ;D
Zo'n roco muis,is idd wel de handigste instap oplossing.
Wat overigens niet zegt dat je gelijk alles perse van roco hoeft te kopen,andere merken zoals flm werken ook prima met dat roco kastje en rails samen  ;)
Kun je zelfs nog zeggen ik wil de muis wel maar de rails niet,en ook dat kan gewoon,dan koop je gewoon een ander merk rails,zolang je marklin spul dan maar niet aanschaft want dat werkt r dan weer niet op.
(3 rail en dus anders van werking  ;) )
Suc6 met het verkennen van de modeltrein wereld  (y)
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 02 December 2013, 19:34:48
Afgelopen weekend ging ik ook voor me verzameling motor schaalmodellen.

Jij zegt dus eigenlijk maakt niet uit welk merk je koopt als meer H0 schaal is en geen Marklin? maar zit er dan niet verschil in het uiterlijk van de rails?
kan me namelijk niet voor stellen dat er zo veel verschillende merken zijn en dat ze allemaal precies het zelfde er uit zien? (is misschien een rare vraag)

En kwa rijdend materiaal? zit je dan niet met het stukje digitaal wat met elkaar moet praten? moet je dan er een andere decoder in een loc stoppen of zijn er meerderen merken die met het protocol van ROCO mm werken? Want eerlijk is eerlijk voor een start set ziet die besturing er al best gelikt uit....

komt veel bij kijken zeg :P
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Sander op 02 December 2013, 22:29:57
Roco MM spreekt het protocol DCC, de veel (zo niet meest) gebruikte standaard binnen de modelspoorhobby.
Märklin spreekt motorola (oud en nieuw formaat).
Alles wat DCC "spreekt" kan je eigenlijk gebruiken. Elke DCC decoder (of multiprotokoldecoder) zullen werken op je Roco MM.

Wat rails betreft; wat heb je te besteden en/of wat vind je mooi? Vele merken met allemaal verschillende railsen. Ga eens rustig kijken wat elk merk heeft en leg/houd het eens naast elkaar. Eventueel wat combineren en maak een keuze ;)
Overigens heb je hier 14 december in Houten prima de gelegenheid voor!

Succes!

mvg,
 Sander
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: HansQ op 02 December 2013, 22:59:19
Roco Multimaus is inderdaad een mooie start, zeker ook om later met Koploper te gebruiken via de XpressNetLi of hoeheetdatdingookalweer.
Ik zou gewoon beginnen met de rails uit je beginset ofzo, maar als je een vaste baan of modules gaat bouwen, kijk dan zeker naar Peco (flex)rails.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: mallepietje op 02 December 2013, 23:14:18
Hallo,

Ik ben begonnen met een Digitale Roco-set incl muis etc.
Alleen de rails heb ik laten omruilen voor fleischmann profi.
Was geen probleem.

groeten,
Jan
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 07 December 2013, 15:45:10
Vandaag in Breda geweest bij trein2000 geweest echt mooie winkel (y)

Jammer genoeg waren ze wel voornamelijk Marklin. Maar ze hadden ook een opstelling staan met ROCO en koploper. ziet er goed uit en vrij eenvoudig. Dus nu maar opzoek naar moeie start set van ROCO.

Dus mocht iemand er 1 tegen komen voor goede prijs!!!
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: eric10nl op 07 December 2013, 16:46:43
Zoals al eerder geschreven.

Kom zaterdag naar Houten en daar kun je best iets van je gading vinden.
Of kijk even op de website van MTE (Vlaardingen) staan ook in Houten. Als lid krijg je ook  nog extra korting boven op de toch al scherpe prijs. Vaak heb je bij 1 of 2 aankopen de lidmaatschap prijs er al uit.

http://www.modeltreinexpress.nl/www/artikelen.asp?zoeken=&zoekveld=&zoekstring=&paginanr=2&merk=Roco&paginanavigatie=vorige&groepnaamid=3599

Diverse startset van Roco in verschillende prijs klasse en uit div. landen

Uiteraard is het ook mogelijk om ergens anders te kopen. Google even en je komt voldoende tegen.
Eric
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 07 December 2013, 17:15:24
Ik ben er volgende week zo ie zo  ;D
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 09 December 2013, 20:00:09
eerste probeersel met Anyrail jammer genoeg alleen trailversion... dus max van 50 parts...

Graag jullie commetaar

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/schaduw_station_4.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/schaduw_station_4.png)

het valt me wel tegen... je ruimte is vrij snel vol... ookal ga ik van 3 meter bij 1,50 uit...
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Sander op 09 December 2013, 20:46:28
Tip: gebruik in het tekenprogramma voor de lange rechte stukken in je plan Flexrail.

mvg,
 Sander
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 11 December 2013, 19:05:09
Vandaag had ik een aparte werkplaats die graag met jullie wil delen :P

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/20131211_133237.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/20131211_133237.jpg)

Ik mocht de stale fundering van een torenkraan controleren op utrecht centraal. Peron 6 noord om precies te zijn. Normaal zit ik voornamelijk in de industrie vond het weer wel eens wat anders...

Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: eric10nl op 15 December 2013, 09:50:15
En nog in Houten geweest?
Zo ja ben je geslaagd en wat is het dan geworden.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 15 December 2013, 18:55:34
Ja hoor ik ben geslaagd!!

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_20131214_WA0007.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_20131214_WA0007.jpg)

Ik was er al om 10 uur ik had niet zo druk verwacht!!! veel moois gezien... ik wilde nog voor extra trein of loc. kijken... maar ik kon niet goed zien wat nu geschikt was. Hoe doen jullie dat? weten jullie gewoon welke treinen gelijkstroom/wisselstroom zijn en digitaal? ik heb wel paar keer gevraagd maar kreeg dan vaak digitaal voorbereid en zelfs paar keer dat weet ik niet.... ???

Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: eric10nl op 15 December 2013, 19:32:43
Het is eigenlijk vrij simpel

Marklin = 3-rail - wisselstroom, en heeft tegenwoordig eigenlijk altijd een decoder
Bijna alle overige merken = 2 rail - gelijkstroom, tegenwoordig bijna altijd digitaal voorbereid, decoder erin prikken en lok is digitaal.
Oude modellen kunnen wel voorzien worden van een decoder maar dan moet je gaan solderen.


Roco, Piko e.d. maken ook modellen die geschikt zijn voor Marklin, dat staat dan op de doos.

Ga eerst bedenken wat je wil, tijdperk, land of gewoon wat je mooi vindt en dan eens kijken wat er te koop is. Er zijn altijd mensen hier op het forum of bij winkeliers die je informatie kunnen geven.


Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 16 December 2013, 08:35:18
Kwa tijd periode wil ik gewoon IV-V (VI) gaan rijden in een nederlands thema. Dus beetje vlaklandschap. Ga proberen binnenkort weer wat tijd in baan ontwerp te kunnen stoppen...
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 16 December 2013, 21:05:51
Zo weer wat bedacht...

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Hoofd_station.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Hoofd_station.jpg)

een station maar op basis van Geoline Roco gemaakt.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Nederduitsemeester op 18 December 2013, 20:33:08
....kijken... maar ik kon niet goed zien wat nu geschikt was. Hoe doen jullie dat? weten jullie gewoon welke treinen gelijkstroom/wisselstroom zijn en digitaal? ik heb wel paar keer gevraagd maar kreeg dan vaak digitaal voorbereid en zelfs paar keer dat weet ik niet.... ???
In de encyclopedie staat het nodige geschreven over de digitale modeltrein, onder het kopje "Baanbesturing" ;)
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 19 December 2013, 09:33:44
Oke weer even wat bij gelezen. Komt er dus gewoon op neer dat alle gelijstroom treinen (2 spoors) gebruikt kunnen worden als ze maar een nem-schacht hebben.

Dan is gewoon een kwestie van een decoder aanschaven met de goede nem-schacht en protocol?
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: dimo1_dimo1 op 19 December 2013, 09:41:15
het gaat hier meer om een nem aansluiting :)
een nem schacht wordt gebruikt om een koppeling in te klikken ;D
maar inderdaad, de juiste nem aansluiting moet dan op de decoder zitten en dan ook het juiste protocol(DCC in jouw geval)
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Johnnytrein op 19 December 2013, 09:59:54
" decoder aanschaven " wat ga jij aan een decoder kunnen schaven? bij digitaal spreekt men niet meer over gelijKstroom of wisselspanning maar 2 of 3 rail digitaal.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 19 December 2013, 10:33:53
" decoder aanschaven " wat ga jij aan een decoder kunnen schaven? bij digitaal spreekt men niet meer over gelijKstroom of wisselspanning maar 2 of 3 rail digitaal.

Sorry ik heb af en toe een typ gebrek... typ vaak via me telefoon. Het leest alleen niet handig terug....

Maar dat had ik eerder moeten weten... hahaha nou ja volgende beurs snap ik er weer wat meer van!

Vanavond ga ik eens bekijken wat voor rails ik mooi vind... wat raden jullie aan voor tijdperk V in nederland?
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Martin Hornis op 19 December 2013, 10:46:58
" decoder aanschaven " wat ga jij aan een decoder kunnen schaven?
Het zal een typefout zijn. Hij bedoelde waarschijnlijk: aanschaffen. Bij forums is het veelal een probleem om te achterhalen wat er bedoeld wordt ten opzichte van wat er geschreven staat.

De vorige zin kun je zelfs zo schrijven: Bij fumros is het vaelel een perbloem om te atechherlan wat er boelded wrdot ten ozpitche van wat er grevscheen satat. Je moet er alleen voor zorgen dat de eerste en laatste letter van een woord goed zijn. Met 'onze' d's en t's aan het eind van een woord is dat vaak toch een probleem, waar ik persoonlijk vaak moeite mee heb, doordat er dan woorden kunnen ontbreken of juist teveel zijn. De 'verwrongen' zin lees ik net zo snel als tekst op forums waar taalmissers in zitten.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Martin Hornis op 19 December 2013, 10:53:05
Vanavond ga ik eens bekijken wat voor rails ik mooi vind... wat raden jullie aan voor tijdperk V in nederland?
Tillig. Vooral de wissels zijn subliem: geen scharnieren in de wisseltongen, maar de tongen buigen zoals bij NS. Je kunt de wissels eventueel zelf bouwen. En er is een flex-wissel.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 20 December 2013, 18:26:45
Ik zat zelf gewoon aan Geoline van Roco te denken....

Maar mischien is wel veel mooier zelf een railbed te maken
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Klaas Zondervan op 20 December 2013, 19:43:17
Zelf een railbed maken is inderdaad mooier. Geoline en andere railsoorten met aangebouwd ballastbed zijn eigenlijk te mooi, te strak.
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 20 December 2013, 22:14:43
ziek er beetje verklot uit met wat knip en plak werk.... En het is gewoon op Roco Geoline.... ik weet nog niet goed welk spoor ik ga nemen maar hier is idee van mijn baan... in het midden wil ik het station hebben dat al eerder gepost heb... deze komt hoger zodat het spoor er onder door kruist.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/hoofdlijn__totaal.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/hoofdlijn__totaal.jpg)

Jullie ongezoute mening? :D
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Johnnytrein op 21 December 2013, 07:35:15
"ziek er beetje verklot " U bedoelt ?
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: ivanzon op 21 December 2013, 07:44:11
SCARM gebruiken voor je baan plan, staat de meeste rails in en is nog gratis ook. Hoef je niet meer met paint te pielen

Sent from my Lumia 920 using Tapatalk
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Daafs128 op 21 December 2013, 08:48:39
Ik heb een verbinding van F* Profi en roco geoline


Groetjes Daaf
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: tijgernootje op 21 December 2013, 09:27:31
Dat het er een een beetje ziek en verklot uitziet,zijn jouw "vreemde" woordkeuzes ;D
Maar ik zie wat sporen liggen en die gaan soms ergens heen en soms nergens heen,wat de functie's zijn is onbekend en dus ziet het er uit alsof het er ligt om een plaat te vullen.
1ste tip/hint/suggestie:
Ander teken programma gebruiken zoals bv anyrail,dan alles is samenvoegen goed naar kijken(als dat bevalt),proberen uit te leggen alhier wat wat is(met tekening),zodat er nuttige opmerkingen geplaatst kunnen worden  ;)
*als anyrail je bevalt,dan moet je t gewoon kopen,voor die paar centen krijg je een hoop gemak terug,en je zal t veelvuldig gebruiken*
Titel: Re: Beginner met veel vragen......
Bericht door: Toroque op 22 December 2013, 16:35:09
Ik geef jullie gelijk :-X zal eens gaan kijken of ik aan scarm uit kom of dat maar ga betalen voor anyrail  ::)