BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: nscargo op 23 January 2013, 22:58:38

Titel: Scenery, weathering, dry-brush, hoe aan te brengen
Bericht door: nscargo op 23 January 2013, 22:58:38
Hallo forumgenoten,

Al geruime tijd volg ik de bouw van diverse banen, met name die van Chris, maar ook andere.
Ik sta elke keer weer verbaasd hoe gebouwen e.d geweatherd worden, en er dan fantastich uit zien.
Maar toch zijn sommige dingen me niet duidelijk.
Ik geef toe, ik ben nog lang niet zover dat ik ook maar iets op mijn baan kan zetten, maar ik wil de tussentijd gebruiken om het weatheren te leren.
Wanneer gebruik je nu verdunde zwarte verf, en wanneer dep je dat nu op en wanneer niet.
Drybrush heb ik een keer geprobeerd, maar blijkbaar had ik mn kwast toch te schoon gemaakt, want met het model gebeurde niets, dus, wat is de goede manier op te drybrushen.
En hoe kan ik bepalen welke kleuren ik daar voor moet gebruiken, en in welke volgorde.

Ik hoop dat iemand me dat wil uitleggen
Harm
Titel: Re:Scenery
Bericht door: Jan-Peter op 23 January 2013, 23:04:12
Even over de Drybrushen Harm.

Als je niets ziet bij elke 'veeg' doe je het goed. Bij drybrushen gaat het juist om hele kleine beetjes pigment/verf achter te laten zonder dat het direct opvalt. Na meerdere keren moet je er eens een zelfde wagon naast houden. Dan zie je dat je toch al behoorlijk bezig bent geweest.

Oh, en een harde kwast wil ook wel helpen.

Jan-Peter
Titel: Re:Scenery, weathering, dry-brush, hoe aan te brengen
Bericht door: Wim Corduwener op 23 January 2013, 23:59:38
En het hangt er natuurlijk ook vanaf wát je wilt weatheren: een wagon verouderen werkt natuurlijk anders dan bijvoorbeeld een bakstenen gevel realistisch maken. Ook maakt het verschil of je verf op basis van acryl gebruikt of verf op basis van terpentine.
Ik denk dat zelf uitproberen het beste werkt.
Titel: Re:Scenery, weathering, dry-brush, hoe aan te brengen
Bericht door: Martin Welberg op 24 January 2013, 00:51:33
Oefenen Harm en veel op de yuptub surfen op zoek naar militaire weathering. Staan filmpjes zat op van die jongens en hoe ze het doen..

http://www.youtube.com/user/ScaleModelMedic?feature=watch voorbeeldje

En je drybrushkwast effe testen op je hand, kleur je 'm is het teveel, zie je nix te weinig
Titel: Re:Scenery, weathering, dry-brush, hoe aan te brengen
Bericht door: Ruud K op 24 January 2013, 10:51:06
Voor weatheren is moeilijk een algemeen recept te geven. Het hangt ook een beetje van de sfeer en het karakter van je baan af. Ik gebruik zelf vrij vaak verdunde zwarte acrylverf op gebouwen en ook wel op wagons - in combinatie met poeders - om de wat grauwe jaren zestig in Duitsland te benaderen.
Maar ook dat is een persoonlijke keuze: mensen die dezelfde tijd en dezelfde periode nabouwen, kunnen ook veel fleuriger en frissere kleuren gebruiken. Ook zijn er modelspoorders die hun materiaal maar een heel klein beetje weatheren: net de plastic glans eraf. Die houden niet van vrij sterk vervuild rijdend materieel. Weer een zeer persoonlijke keuze dus.
Begin altijd met een sterk verdund laagje verf en/of heel weinig poeder, laat het drogen en kijk dan of de weathering voor jou genoeg is. Zo niet, dan weer een laagje. Langzaam opbouwen dus en kritisch kijken naar je resultaat. Te veel weathering is moeilijk ongedaan te maken, te weinig kun je altijd uitbreiden.
Zoals al is geschreven: veel oefenen op oude gebouwtjes en wagons. Dan merk je wat het best bij je past en bij de sfeer van je (toekomstige) baan.

Hoe aan te brengen? Bij gebouwen en het gebruik van verdunde verf begin ik vanuit de hoeken en de randen. Van daaruit naar het midden kwasten. Vegen en deppen met de kwast. Ik gebruik geen papier om te deppen. Behalve bij het voegen. Dan veeg ik het grootste deel van de verf op de stenen er weer af, zodat alleen in de voegen verf overblijft.
Bij het weatheren van wagons met verf het zelfde verhaal. Daar dep en veeg ik wel met keukenpapier omdat de plastic ondergrond soms leidt tot druppelvorming op de wagen. Bij wagons gebruik tegenwoordig vaak poeders. Ook daar begin ik vanuit de hoeken met heel weinig poeder aan een harde kwast. Goed uitvegen met de kwast en ook met de vingers. Tegen de naden op de wagen lekker vegen, zodat daar wat meer vuil blijft zitten, zoals in de werkelijkheid. Het onderstel en de wielen van wagons verf ik meestal eerst bruin; een eerste laag verdund. Later nog eens aantippen met onderdunde verf of poeders.
Let wel: dit is hoe ik het doe; het kan ook anders.

Groet,
Ruud
Titel: Re:Scenery, weathering, dry-brush, hoe aan te brengen
Bericht door: nscargo op 24 January 2013, 11:21:36
Ik heb ergens nog van die hele goedkope huisjes liggen, met zo'n nep rieten dak.
Heb er geloof ik 3 of zo, ooit eens gekregen
Zal ze zo nooit op mn baan gebruiken, maar kan ze wel gebruiken voor het oefenen.
Dank jullie wel voor de tips en de link.
Zal tzt wel een foto maken en hier plaatsen.
hoor dan graag jullie commenmtaar.
Harm
Titel: Re:Scenery, weathering, dry-brush, hoe aan te brengen
Bericht door: Ruud K op 24 January 2013, 11:24:52
Op die huisjes kun je op het dak het best verdunde bruine verf gebruiken, eventueel nabehandelen met sterk verdunde donkergroene verf.

Groet,
Ruud