BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: Jos Schnitzler op 11 November 2012, 19:48:11
-
Wat kan ik beter gebruiken om mijn wagons zo kort mogelijk te koppelen en gemakkelijk te rangeren, Fleischmann kortkoppelingen of de Kadee-koppelingen?
Graag een ervaren reactie. DonPepe
-
Dit is een onderwerp waar persoonlijke voorkeuren een rol spelen (zoals zo vaak).Mijn ervaring: de Fleischmann kortkoppeling brengt de buffers aanmerkelijk dichter bij elkaar dan de Kadee koppelingen. Anderzijds koppelt Kadee gemakkelijker met name in gevallen van een enkele wagon. Aankoppelen van wat langere (zwaardere) treinen is voor de Flm KK geen probleem. overigens heb ik bij de Flm KK de resultaten van het aankoppelen van een enkele wagon enigszins kunnen verbeteren met een miniscuul drupje Teflon.
Peter
-
Hier zijn al pagina's vol over geschreven. Zoals gezegd, persoonlijke voorkeur is het belangrijkst. proberen = weten!
-
Denk ook eens aan de Roco kortkoppeling: 40270 (http://www.anw-modeltreinen.nl/roco/afbeeldingen/ro40270_tmb.gif). Deze versie koppelt net zo kort als die van Fleischmann. Die van Fleischmann koppelt stroever, zoals Peter schrijft. Met die van Roco koppel je beter aan bij lage snelheden. Ideaal voor rangeerbedrijf dus.
-
Mijn ervaring is dat de kortkoppelingen van Roco (40270) niet echt lang bedrijfszeker zijn. Na enige (korte) tijd raken ze tijdens het rijden te makkelijk los. Bijvoorbeeld bij een stam van 8 rijtuigen. De koppelingen raken als het ware lam. Ze buigen uit waardoor koppelen lastiger wordt danwel onmogelijk. Bij de Berlijn stam getrokken door de NS 1767 heb ik de kortkoppeling meganisme onder de rijtuigen aangepast en weer voorzien van de betrouwbare beugelkoppelingen.
-
Inderdaad proberen is weten!
Kadee wordt veel gebruikt bij USA materiaal ( want dat rijdt zonder buffers).
Toch zie ik steeds meer mensen ook op Europees spul met Kadee rijden. Ontkoppelen is easy, voorontkoppeld achteruit gaat prima. Ik heb inmiddels klanten met Roco/Fl Kadee als Mmarklin die met Kadee rondrijden.
Zelfs met Krails is de 309 als goede ontkoppelaar te gebruiken.
Kadee 17,18,19,20 zijn nem schacht koppeling
-
Alleen de vraag ging over 'zo kort mogelijk'. Dan heb je een kortkoppeling nodig die zorgt voor goede starre verbinding en dat is een Kadee dus niet. Wel de Fleischmann profi en de Roco 40270.
Kadee is ideaal voor rangeerwerk, maar niet om zo kort mogelijk te koppelen.
-
Een goed compromis is trouwens de Roco Universal koppeling. Koppelt korter dan een beugelkoppeling, maar is er wel compatible mee. Ten opzichte van een echte kortkoppeling als die van Fleischmann of Roco koppelen ze circa 2 mm langer. Maar wel altijd perfect aan- en afkoppelen. En met de Krois automatische variant is rangeren helemaal een genot ;)
-
kadee koppelt zeer kort.
probleem en de oplossingen met kortkoppel mechanismen is alleen maar tegen inhaken van de buffers
karretjes wat zwaarder en buffers verend maken en buffers allemaal op dezelfde hoogte, is ook een oplossing.
-
Mijn ervaring is dat de kortkoppelingen van Roco (40270) niet echt lang bedrijfszeker zijn. Na enige (korte) tijd raken ze tijdens het rijden te makkelijk los. Bijvoorbeeld bij een stam van 8 rijtuigen.
De Roco-kortkoppelingen moeten onderling goed op hoogte zijn aangebracht en de baan moet vlak liggen. Als aan deze randvoorwaarden voldaan wordt, is er geen probleem met deze koppeling.
De koppelingen raken als het ware lam. Ze buigen uit waardoor koppelen lastiger wordt danwel onmogelijk.
Ik gebruik de kortkoppeling van Roco al jaren, maar dit kan ik niet bevestigen. Mijn treinen bestaan regelmatig uit meer dan vijfentwintig wagens en hebben dit probleem niet. Alleen als de koppeling strak en openstaand in de doos of tegen een stootblok is gedrukt, blijft-ie openstaan, maar wordt niet lam.
Die van Fleischmann koppelt stroever, zoals Peter schrijft. Met die van Roco koppel je beter aan bij lage snelheden. Ideaal voor rangeerbedrijf dus.
Dit is precies de reden, waarom ik voor Roco koos.
Groet,
Bas
-
Ik had ook de roco kort koppeling. Tussen mijn personen rijtuigen heb ik dat nog steeds. Koppelen kort, en goed. Baan redelijk vlak, maar ze blijven prima zitten bij kleine oneffenheden. Koppelen gaat redelijk goed, maar moet wel op een recht stuk.
Grote voordeel, als er eens was is kun je de wagen zo recht optillen en uitnemen.
Het voor ontkoppelen is wat minder stabiel, als er een beetje schokkend gereden wordt, en dat is ook al over een wissel, dan valt de voor ontkoppeling regelmatig weer weg.
met verbuigen heb ik geen problemen gehad, een enkele die in een doosje net niet paste, dan duw je de koppeling uit zijn fatsoen, en als je dat lang laat zitten is het wel mis.
Voor mijn goederen en mijn loks ben ik overgestapt naar de roco universele koppeling. Koppelt iets minder kort, maar voor de goederen vind ik dat iets minder erg. Moeten ook wel goed op dezelfde hoogte zitten, maar koppelen dan bij een nog lagere snelheid en zelfs als het een beetje in een bocht staat. wel echt een beetje bocht hoor.
Nadeel is wel dat deze lastig is om los te koppelen. Als er wat ontspoort blijft het echt wel hangen aan de lok, je kunt er zelfs een lok aan ophangen :(. Maar als je er 1 wagen tussen uit wilt halen is dat toch altijd iets lastiger.
het voor ontkoppelen is wel betrouwbaarder bij deze, en de combinatie met een digitale koppeling is goed.
Roelco
-
Kadee kan heel kort koppelen, gewoon de versie met korte schacht kiezen, maar Kadee kan een kortkoppelmechanisme niet goed laten functioneren en is daarmee voor buffer aan buffer rijden op de gebruikelijke modelbaan naar Europees voorbeeld ongeschikt. Verende buffers kunnen dat probleem alleen oplossen voor zeer ruime boogstralen die op de doorsnee modelbaan helaas schaars zijn.
Fleischmann koppelingen zijn juist ontworpen voor het laten functioneren van de kortkoppelmechanismen en doen dat uitstekend. Je kunt echt buffer aan buffer rijden. De koppeling is ook zeer betrouwbaar. Het belangrijkste nadeel is al genoemd en dat is dat ze voor rangeren ongeschikt zijn. Als je rangeren belangrijk vindt, dan beter de Roco Universal gebruiken.
Kortom, het hangt er ook vanaf wat je wil. Ik rij met vaste treinsamenstellingen vanuit een schaduwstation en heb niks met rangeren. Daarvoor vind ik de Fleischmann Profi koppeling ideaal.
-
Goed idee om een onderscheid te maken tussen personen- en goederentreinen. Ook ik vind de KK bij personentreinen belangrijker.
Heeft iemand trouwens al ervaring met de "Digitalkupplung" van Flm's Br 81 (408181) ?
Peter
-
(Ont)koppelen Flm KK echt zo slecht bij rangeren als hier beweerd wordt?
-
Nou ja, ze blijven weleens haken. Soms gaan ze spontaan los als de rails niet goed recht gelegd zijn.
Andre
-
Bij spontaan loskoppelen is de koppeling defect en kun je hem beter vervangen.
Het ontkoppelen gaat bij de Profi volgens mij nog vrij soepel, maar aankoppelen gaat stroef. Zo stroef, dat het aankoppelen van een enkel stilstaand wagentje eigenlijk niet lukt zonder dat het van zijn plek rolt. Dat gaat met Kadee juist geweldig en bij de starre koppelingen doet de Roco Universal dat het beste.
Qua mechanische eigenschappen zie ik niet veel verschil tussen de Fleischmann Profi en de gewone Roco kortkoppeling, maar ik vind de Profi minder lelijk.
-
(Ont)koppelen Flm KK echt zo slecht bij rangeren als hier beweerd wordt?
Ont.. nee, prima koppeling! Je tilt de wagens ook zo uit hun verband naar boven (wil bij de nieuwe Roco ect niet).
Koppelen is acceptabel. Roco kortkoppeling geeft bij lange treinen met 30cm wagens problemen. Dit zal aan de combinatie houder-koppeling liggen. Bij Fl* heb ik deze problemen niet. Goederenmaterieel rijdt ik met de M* koppeling. Iets minder makkelijk dan de Roco uninversal, maar gezien de hoeveelheid materieel die ik hiermee had is dat de beste (lees goedkoopst-acceptabele) oplossing.
Kadee gebruik ik op smalspoor. Geen buffers en daardoor ook niet de afstandsproblemen. (Ont) koppelt wel lekker makkelijk.
Allie
-
Ont.. nee, prima koppeling! Je tilt de wagens ook zo uit hun verband naar boven (wil bij de nieuwe Roco ect niet).
Dat is heel handig, maar het is een vrij zeldzame manier van rangeren. ;D
-
;D och, achter de schermen wil je hier nog wel eens blij mee zijn ::)
-
Heeft iemand trouwens al ervaring met de "Digitalkupplung" van Flm's Br 81 (408181) ?
Peter
Zie: http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,47228.0.html
Groet,
Ruud
-
Ont.. nee, prima koppeling! Je tilt de wagens ook zo uit hun verband naar boven
Dat is heel handig, maar het is een vrij zeldzame manier van rangeren. ;D
Nee hoor.... "the hand of God"....... ;) Engelse joke :)
-
Dank Ruud, dat draadje had ik gemist. Leuke "gimmick" dus, maar niet geheel bedrijfszeker. Toch moet/wil ik nog een "rangeerstomer" hebben en de Br 81 staat al langere tijd op mijn lijstje. Ik zal de gimmick maar op de koop toe nemen, want Flm levert niet (meer) zonder, als ik het goed zie.
Peter
-
Peter, zie ook even hier: http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,47228.msg771149.html#msg771149
Groet,
Ruud
-
Om te benadrukken, de FLM's moet je steviger tegen elkaar aandrukken willen ze koppelen en de Roco's glijden super soepel in elkaar als een... naja ::)
-
Paling in het snot :D ?
Peter
-
Ook ik heb last gehad met de roco koppelingen. Als een trein langer in een boog heeft gestaan lijkt er een soort geheugeneffect in het plastic te zitten en koppelen ze daarna niet goed meer. Om die reden heb ik al meer als 30 koppelingen vervangen. Als vervanger heb ik zowel fleischmann profi ingezet (die inderdaad iets stroever koppelen, maar dat is bij mij geen probleem), als vaste koppelingen (in dit geval van Liliput) bij stammen die toch altijd in gelijke samenstelling rijden. Nieuw materieel voorzie ik tegenwoordig standaard van de profikoppelingen.
Marc
-
Dat was, en is nog altijd de reden dat treinen bij mij nooit in een bocht stil staan voor lange tijd.
Zelfs al ben ik deels van de roco kort koppelingen afgestapt voor rangeer doeleinden.
Mijn personen stammen rijden er nog wel mee. En die gaan intussen al heel wat jaartjes zonder problemen mee, mede door bovengenoemde voorzorgsmaatregel.
Roelco
-
Dat probeer ik natuurlijk ook, maar helaas zijn enkele treinen (zoals de ertstrein en kolentrein) langer als het langste rechte stuk, dus staat een deel van de trein dan wel in een boog. Van de baan afhalen zou kunnen natuurlijk, maar dat is net bij die lange treinen wel veel werk. Vaak weet ik van tevoren ook niet dat ze lang blijven staan. Met de profi's ken ik dit probleem overigens niet.
Marc
-
Even dit draadje onder het stof vandaan halen.
Aangezien ik met een aantal locomotieven om ga lopen en er wat gerangeerd moet worden wil ik ook kortkoppelingen die het makkelijkst (zonder handwerk) ontkoppeld kunnen worden. Nu zag ik dat je dit met kadee koppelingen kunt doen met een magneetje onder de rails. Nu zijn er alleen verschillende maten (Kadee 17 t/m 20). Welke komt +/- overeen met de roco kortkoppelingen (en koppelt dus mooi kort met rijtuigen).
Of raden jullie iets anders aan met betrekking tot (ont)koppelen.
Alvast bedankt!
Groet,
Chris
-
Misschien maar beter de Roco universal koppeling. Koppelt vrij soepel af en aan en levert toch een korte verbinding.
Met Kadee's kan je niet echt kortkoppelen, omdat ze niet met de kortkoppelmechanieken overweg kunnen. Dan moet je wat langere exemplaren gebruiken.
-
Er is ook een mooie dure oplossing. T4T digitale koppelingen! Hiermee kun je iedere wagon digitaal, waar dan ook, afkoppelen. Iedere wagen moet dan wel een decoder hebben. De decoder kan dan naast de koppeling tevens de verlichting en sluitverlichting schakelen. Eh ik zie nu net dat iemand anders op het forum al een draadje heeft gestart over dit onderwerp. ::)
-
Dat wordt me toch iets te gek :). Dan ontkoppel ik wel met de hand :).
Groet,
Chris
-
Een 'paar' centen ( €19 per koppeling :P ) uitgeven en de Kroiskoppelingen voor Roco KK monteren op je locs of... gewoon de Roco KK gebruiken en een willekeurige ontkoppel'balk'. Die op zich dan wel weer makkelijk te camoufleren zijn met een overpad oid.
Ik zou nooit KaDee gebruiken vanwege de redenen die Henk noemt ( en het feit dat ik ze er niet uit vind zien ;) )
Grtzz,
Karst
-
Ik denk dat het dan zo'n ontkoppelrail wordt. Er moeten beste wat locs van koppelingen voorzien worden en dan wordt 19,- per stuk best een duur grapje. Wie weet als ik ooit nog eens geld over heb :).
Allen dank voor de antwoorden!
Groet,
Chris