BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: Marc tramt op 21 May 2007, 15:32:04

Titel: Resin bewerken
Bericht door: Marc tramt op 21 May 2007, 15:32:04
Ik ga een aantal modellen van Artitec bewerken voor mijn modelbaan.  Daarbij wil ik ze wat aanpassen en inkorten om op de situatie passend te maken. De vraag; hoe dat te doen? Resin is uiteraard te schuren/vijlen maar een model doormidden vijlen lijkt me wat omslachtig. Het materiaal voelt bros aan, zodat ik wat huiverig ben met snijden en zagen. Wie heeft hier eraring mee?
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: henk op 21 May 2007, 16:05:29
Snijden is onverstandig, maar voorzichtig zagen met zoiets als een Rocozaagje gaat wel.
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Bob R. op 21 May 2007, 16:24:58
Misschien doorslijpen met een dremel ?
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: arjen op 25 May 2007, 07:21:29
Zagen met een fijn figuurzaagje gaat prima. Polyurethaan (zo heet het officieel)  is inderdaad wat brosser dan de meeste plastics, maar de kwaliteit die ze tegenwoordig gebruiken kan meestal wel een stootje hebben.
Kijk wel uit dat je het stof niet teveel inademt, voor zover ik weet is de schadelijkheid nooit klinisch bewezen maar je weet maar nooit.

Arjen.
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Bello op 25 May 2007, 09:31:38
Het rocozaagje werkt ook erg goed
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Floris Dilz op 25 May 2007, 11:58:53
rocozaag, slijpschijf, frees, tgaat allemaal, met een slijpschijf of frees krijg je wel lekkere stofwolken (buiten doen dus). Snijden kan wel, maar t is inderdaad wat tricky omdat het in tegenstelling tot styreen niet altijd goed volgens de snijlijn breekt. Het spul is harder en brosser dan styreen maar wel een stuk sterker en veel flexibeler dan bijvoorbeeld gipsgietsels, dus zo voorzichtig hoef je er nou ook weer niet mee te zijn... Wil je het spul een beetje vervormen omdat er delen krom zijn dan kan dat door het in warm water warm te maken, dan wordt het zacht. Je hoeft niet bang te zijn dat het helemaal smelt want giethars hardt uit door een onomkeerbare chemische reactie en niet door stolling zoals bijvoorbeeld styreen.
grtz
Floris
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: klusser op 25 May 2007, 11:59:57
Marc,

Het onderstaande bericht wil ik je niet onthouden!
Komt van de twenot site,heb alleen het stukje over hars er uit gehaald.
Laat je niet afschrikken [niet mijn bedoeling]maar tref voorzorgsmaatregelen!
Werk zelf ook regelmatig met het goedje  ::) en heb nog nooit ernstige klachten gehad.

Poly Urethaan Resin is een chemische verbinding die voor heftige allergische reacties kan zorgen. Hiervoor is al genoemd dat een lid van de Twenot voor ongeveer 10 dagen in het ziekenhuis heeft gelegen na het werken met Resin. De reden hiervoor waren langdurige bloedneuzen en serieuze ademhalingsproblemen die ontstonden na het langdurig werken met Resin onderdelen. Het stof dat ontstond tijdens het schuren was de boosdoener. Laat het dus duidelijk zijn dat het belangrijk is dat je het inademen van stof tot een minimum moet beperken. Dit is vrij makkelijk te voorkomen door een stofmasker te dragen, en nat te schuren. Ook is het van belang dat je de werkplek geregeld even goed schoonmaakt en niet te eten, drinken of te roken op de werkplek.

Sucses met de werkzaamheden!!

Vriendelijke groet Wim.
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Marc tramt op 25 May 2007, 12:43:12
AAAAhhhh, hel-lup!! ;D
Een vriend van me duikt, dus misschien kan hij het een keertje onder water behandelen!. Verder rook ik niet en drink ik alleen in de kroeg..
Volgens mij zijn alle materialen die je tot stof verwerkt (zagen/schuren) in mindere of meerdere mate slecht voor de gezondheid, zeker in combinatie met roken. Ik ben behoorlijk allergisch voor stof en dus altijd al aan de voorzichtige kant.

Kortom, bedankt voor de wijze waarschuwing Wim.
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: klusser op 25 May 2007, 13:03:31
Marc,

>>  Volgens mij zijn alle materialen die je tot stof verwerkt (zagen/schuren) in mindere of meerdere mate slecht voor de gezondheid, zeker in combinatie met roken. <<

Daarom zaag ik het altijd en beperk het slijpen tot een minium, de stof die een dremel op zijn miniumstand produceert ,is voor mij reden genoeg om de fijne zaag te hanteren.
Indien het niet anders kan: nat maken en regelmatig afspoelen.

groet Wim
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Marc tramt op 25 May 2007, 13:05:22
Ik denk dat ik maar eens zo een magisch Roco-railzaagje aan ga schaffen.
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: arjen op 25 May 2007, 16:53:28
Zelf heb ik liever een figuurzaag. Alleen jammer dat echt fijne zaagjes vrij moeilijk te vinden zijn. De meeste houtzaagjes zijn eigenlijk te grof. De ijzerwarenhandel hier had vroeger metaalzaagjes maat 5.0, ook ideaal voor het bijwerken van messing etsdelen, maar ze weten niet eens meer waar ze ze nog kunnen bestellen...

Arjen.
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Karst Drenth op 25 May 2007, 18:58:19
Hoi,

In plaats van een slijpschijf in de Proxxon/Dremel gebruik ik de 0.1 mm circelzaagbladen van Conrad. Geeft een haarfijne naad, en nagenoeg geen stof :)

Grtzz,

Karst
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Marc tramt op 26 May 2007, 10:37:00
Klinkt ook goed, heb je daar een bestelnummer van Karst?
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Karst Drenth op 26 May 2007, 10:48:00
Hoi Marc,

Hier (http://www1.nl2.conrad.com/scripts/wgate/zcop_nl2/~flN0YXRlPTMzMTkxMTY5MTI=?~template=pcat_product_details_document&object_guid=28954F4196EF7B4DE10000000A010221&master_guid=C7484F412BF65746E10000000A010220&master_typ=ls&sp_insert_kz=V3&p_back_template=pcat_area&no_brotkrumennavi=&p_load_area=1511052~1&p_artikelbilder_mode=Ein&p_sortopt=object_description&page=1&p_catalog_max_results=10) vind je de product beschrijving.

Er zijn ook nog andere diameters. Misschien moet je ook de opspandoorn (http://www1.nl2.conrad.com/scripts/wgate/zcop_nl2/?~template=pcat_product_details_document&object_guid=6B631E40AC3857B8E10000000A010221&master_guid=C7484F412BF65746E10000000A010220&master_typ=ca&master_area=1511052~1&p_back_template=pcat_area&sp_insert_kz=8C&no_brotkrumennavi=&p_load_area=1511052~1&p_artikelbilder_mode=Ein&p_sortopt=object_description&page=1&p_catalog_max_results=10&cachedetail=) er bij hebben.


Grtzz,

Karst
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: stig op 26 May 2007, 14:35:28
Karst, jouw links zijn met jouw koekies gemaakt, die kunnen wij niet zien, heb je de bestelnummers, dan tikken we die zelf even in. ;)
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Karst Drenth op 26 May 2007, 15:15:54
Komtie:

 
CIRKELZAAGINZET 22MM 2STUKS vanaf  3,64   EUR 
Bestnr.:  826631 - 8A 

Grtzz,

Karst
Titel: Re: Resin bewerken
Bericht door: Marc tramt op 26 May 2007, 18:46:01
Bedankt voor alle info. Resultaten zijn op 26, 27 en 28 oktober te bewonderen.