BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: Henk Kooiman op 22 June 2012, 21:19:07

Titel: Uitlichting baan
Bericht door: Henk Kooiman op 22 June 2012, 21:19:07
Dag allen,

Onlangs kwam ik bij de Hornbach een "onderkastlicht" (1 op1 vertaald) tegen. Je weet wel, zo'n metalen koker van 70x22mm en 780 lang met 3x een 20W spotje. Lekker plat en de lengte paste precies tussen mijn balken. En het had een prettig prijsje. (20e)

Een test aansluiting gemaakt. De lichtkleur vind ik prachtig. De maximale hoeveelheid licht zou wat meer mogen. De electronische voeding zou ik er uit willen halen en deze met een trafo/dimmer regelen.
Het is de bedoeling om 6 bakken met 3 lampen te plaatsen (rond de 5meter)
Eén nadeel: Een overvloed aan warmte.

Led verlichting vind ik qua kleur niet zo mooi en zeker nog te weinig lichtopbrengst. (of je moet er een winkelvoorraad 3watters boven hangen maar dat zorgt bij werken aan de baan geheid voor een vervroegde tonsuur.) En die nep tlbuizen met een paar honderd leds erin vind ik nog te duur.

Op het moment hangt er tl verlichting boven. Wordt niet te warm, voldoende licht maar niet echt mooi.
Hoe staat het op het moment met regelbare tl verlichting? Is dat mooi?

Heeft iemand andere ideeen/ervaringen?

Alle adviezen zijn welkom.


Ter info: Op mijn zolder heb ik een balkenplafond op 2 meter hoogte. (balken haaks op baan) De baan varieerd van ongeveer 110-160cm hoogte.

Al vast bedankt en mvg
Henk
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: Menno op 22 June 2012, 22:05:49
LEDs zijn ook alleen maar mooi als je een goede fabrikant vind.

Een warmwitte CREE LED met een temperatuur tussen 2800 en 3000 Kelvin ziet er werkelijk prachtig uit: sterker nog, de eerste keer dat ik zo'n ding zag heb ik er minutenlang naar staan kijken en staan twijfelen: was dit echt een LED of een gloeilamp?

Het bleek dus LED te zijn. CREE staat zo'n beetje aan de top wat betreft LEDs en zijn kleurtemperatuur en daar hangt helaas ook een fors prijskaartje aan.

Mijn advies: voorlopig niet aan beginnen.

Dimbare TL-verlichting kan heel goed werken. Ik heb op de afgelopen koninginnemarkt toevallig voor bijna niets een dimbaar armatuur gekocht. Het is een van de weinige armaturen die ik ken die ook in volledige dimstand (10 procent) op kan starten, maar zal eerlijk bekennen dat ik ook niet alle types ken.

De licht-temperatuur blijft bij dit armatuur redelijk constant: heel wat anders in ieder geval dan het zeer rode licht dat overbleef bij volledig dimmen van de installatie die ik ken uit m'n middelbare school-tijd.

Het hangt echter helemaal van de gebruikte buis en armatuur af: het ene armatuur is er net wat beter in dan het andere en zeker de buis bepaalt de lichttemperatuur.

Om op halogeenverlichting terug te komen: er zijn ook elektronische trafo's die al een aansluiting voor een potmeter hebben en via die potmeter dimmen.
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: Henk Kooiman op 22 June 2012, 22:56:10
Bedankt Menno,

Hallogeen:
Citaat
er zijn ook elektronische trafo's die al een aansluiting voor een potmeter hebben en via die potmeter dimmen
Het is de bedoeling om alle 6x3 lampen gelijktijdig te dimmen. Ik heb een 12V 400W trafo en een stekker dimmertje. Daar moet het mi mee lukken. Aan wat voor prijsklasse moet ik ongeveer denken wanneer ik toch voor electronisch dimmen kies met zo'n vermogen?

Dimbare TL
En wat vond je van de kleur? Heb je ook gegevens van jouw armatuur en tl buis? Dan kan ik eens gericht informeren. (bij de koninginnemarkt  :P) Ik vrees nl voor dat bomen en bos verhaal in het woud van mogelijkheden/nieuwigheden. (zo, dat klinkt houterig  :))
gr
Henk
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: henk op 22 June 2012, 23:24:41
Wat Cree betreft. Is dit dan een echte of een nep-aanbieding. En wat vermag zo'n Ledmodule?
http://www.ledverlichtingonline.eu/nl/product/--ledmodule-15-watt-dimbaar-met-cree-leds/ (http://www.ledverlichtingonline.eu/nl/product/--ledmodule-15-watt-dimbaar-met-cree-leds/)
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: Henk Kooiman op 23 June 2012, 00:07:16
@ Henk

Het nadeel van leds is dat om lichtopbrengst te krijgen ze redelijk gebundeld zijn.  Of wel, om egaal uit te lichten heb je er wel wat nodig. Ook al zijn ze dan maar € 22,00 pst............................... Echt of niet echt. Die vraag blijft voor mij open.
gr Henk
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: Martin Welberg op 23 June 2012, 00:48:29
Verlicht m'n baan compleet met LED strip, 5050 SMD of 14,4 W de meter. Warm wit dat doet't 'm in mijn ogen...
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: Henk Kooiman op 23 June 2012, 05:41:40
Martin

Ik weet natuurlijk niet hoe diep je baan is maar gebruik je 1 strip direct achter de frieslijst of 1 in het midden of meerdere strips tov de diepte?
De reviews van die ledsstrip geven nogal eens aan dat het "warmwit" wat tegenvalt. (3000K)
Dim je ze ook? En zo ja blijft de kleur constant of wordt hij bij dimmen "kouder" ?
gr
Henk
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: Martin Welberg op 23 June 2012, 10:11:34
Ben er zelf een beetje mee aan het spelen Henk, heb een warmwitte aan de voorzijde en de achterzijde met een RGB in het midden. Zie bij de 5050 eigenlijk geen kleurverschil als ik ze dim. Gebruik de strips ook al jaren als werkblad verlichting in keukens die ik op bestelling bouw.
Misschien dat je hier (http://railroad-line.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34474)wat aan hebt, is een beetje een discussie topic over het gebruik van led's
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: Henk Kooiman op 23 June 2012, 17:54:57
@Martin, dank en succes. Led verlichting is wel de toekomst.

@allen bedankt voor inbreng.

3 Ledstrips van 5 meter en de daarbij behorende dimmers gaat toch weer euro'tjes kosten. Ook 5 meter dimbare TL is niet voordelig. Natuurlijk mag het wel wat kosten maar aangezien ik de kleur van (gedimd) halogeen licht mooi vind, en heeeel voordelig een dimmer en een 400w 12V trafo op de kop heb kunnen tikken en al één balk met 3 halogeenspotjes gekocht had als proef, heb ik maar besloten om ouderwets te blijven. De resterende 5 balken zijn ondertussen aangeschaft. De warmte neem ik dan maar voor lief. (vooral in winterseizoen  ;D)
Ik overweeg nog de bestaande tl verlichting te laten hangen. Extra licht (met weinig schaduw) om bij te werken is altijd welkom. Mijn ogen zijn te slotte niet helemaal nieuw meer. Dit hang voornamelijk af of het geheel achter frieslijst is weg te werken

mvg
Henk
Titel: Re:Uitlichting baan
Bericht door: Menno op 23 June 2012, 23:00:49
Wat Cree betreft. Is dit dan een echte of een nep-aanbieding. En wat vermag zo'n Ledmodule?
[...]
Dat is zeker geen gekke prijs voor een LED-module met CREE-LEDs.
Ik vind de korting wel erg dubieus. Dat ze van hun voorraad af willen kan ik begrijpen, maar die korting is enorm. Ik zou sowieso een bedrijf zoeken dat niet zo'n brakke website heeft...

De reviews van die ledsstrip geven nogal eens aan dat het "warmwit" wat tegenvalt. (3000K)
En dat licht vaak aan het spectrum in totaal: tussen de 2800 en 3000K kan prachtig warmwit zijn, maar het probleem zit 'm vooral in het kleurenspectrum: ik vermoed dat die van een gemiddelde CREE LED heel monochroom is, of juist niet (ik weet niet wat het effect veroorzaakt van een 'ranzige' warm-witte kleur)
Zie bij de 5050 eigenlijk geen kleurverschil als ik ze dim.
Nee dank je de koekoek. ;) Een LED die bij maximale lichtopbrengst gewoon z'n nominale stroom opneemt zal ook amper verlopen in kleurtemperatuur bij het dimmen: pas als je over de nominale stroom van een LED heengaat neemt het verloop van de kleurtemperatuur explosief toe.

Zeker gezien het feit dat ik vermoed dat jij de LEDs dimt met PWM zoals gebruikelijk, is het niet gek dat je geen kleurverschil ziet. De LEDs staan ook op bijvoorbeeld 10 % gedimd namelijk vol aan, alleen gaan ze dan zo snel aan en uit dat wij een gemiddelde waarde waarnemen.