BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: Peter Korsten op 24 April 2007, 00:48:59
-
Wat is eigenlijk het beste spul om plastic (van een Roco-wagentje) te ontvetten? Met terpentine en thinner ben ik bang dat het plastic wordt aangetast.
Wasbenzine zou waarschijnlijk een goede oplossing zijn, ware het niet dat ik buiten Nederland woon en 'white gas' de vertaling lijkt te zijn, maar ook veel vragende gezichten oplevert.
"Do you mean white spirit?"
"No."
Dat heb ik overigens wel, maar het zal toch vast iets anders zijn. Chemie is echter nooit mijn sterkste kant geweest.
- Peter
-
White-spirit is wasbenzine, zover ik weet.
-
Toch niet,
Even gegoogeld en vond deze uitleg
http://nl.wikipedia.org/wiki/White_spirit
http://nl.wikipedia.org/wiki/Wasbenzine
-
Hmm... ik had mijn bericht bewerkt, maar blijkbaar vergeten op verzenden te drukken ofzo.
Ik ben benieuwd wat het dan wel is. Woordenboeken geven ook gewoon white spirit aan.
-
De reuk van die twee is totaal verschillend en ik heb ook de indruk van wasbenzine dat deze veel vluchticher is dan white spirit.
Als ik er aan denk zal ik straks eens in de winkel op de etiketten zien wat zoal het verschil is.
-
White Spirit is simpelweg hetzelfde als terpentine. Weliswaar een vervanger daarvan doch zelfde werking.
Wasbenzine is iets totaal anders.
Voor diverse verdunningen kun je ze beide gebruiken doch bv. voor Kleinspoorlak dien je deze te verdunnen met wasbenzine. Gebruik je in dat geval terpentine dan heb je kans op mindere hechting en slechtere uitvloeing.
Oplosmiddel gebaseerde "huis-tuin-en-keuken"l akken kun je beter verdunnen met white spirit/terpentine voor het uitvloeien van de lak.
Mvg,
Hans
-
Oké, bedankt. Maar eh... hoe kan ik nou het beste ontvetten? :)
- Peter
-
Peter,
Ontvetten doe ik nooit met terpentine omdat dat een ietwat vettige component in zich heeft. Toch wordt terpentine wel genoemd als ontvetter doch dan meer voor het verwijderen van vet of olierestanten doch zeker niet voor schilder-/spuitwerk.
Zelf gebruik ik, na testen op een proefstuk, bij voorkeur thinner omdat dat mallootig goed ontvet. Indien dat niet kan gebruik ik wasbenzine.
Doch blijft de hamvraag wat de benaming in het Engels hiervan is. Het blijft helaas wat verwarrend.
Ondanks dat ik goed Engels spreek heb ik toch maar even diverse vertaal engines geraadpleegd.
Als vertaling van wasbenzine wordt diverse malen opgegeven "white spirit". Iets wat het, in ieder geval hier in NL, niet is.
Soms wordt ook gesproken over "refined petrol" en dat is dan ook de letterlijke vertaling.
Wikipedia geeft trouwens bij terpentine aan dat de Engelse benaming white spirit is.
Mvg, Hans
-
Hoi Peter,
Jarenlange ervaring heeft mij tot een echte wasbenzine fan gemaakt m.b.t. tot ontvetten van allerlei zaken in de modelbouw.
En idd White Spirit is gelijk onze terpentine en dus niet voor ontvettingsdoeleinden te gebruiken, daar het een vettig laagje achterlaat op alles wat je ermee aanraakt :(
Mogelijk dat het in Malta verkrijgbaar is als Lighter Gas. Vroeger stookte ik het spul in mijn Zippo ;)
Mocht je dat niet kunnen krijgen, is een product als 'Glassex' ook behoorlijk geschikt om zaken als vette vingers etc. weg te halen. Dit spul werkt echter op basis van alcohol en is minder tot niet geschikt om minerale olien en vetten op te lossen.
Grtzz,
Karst
-
Rookvloeistof voor een rookkannon als in de discotheek werkt ook zeer goed.
-
Hallo Peter,
Ik heb het even opgezocht wat wasbenzine internationaal is.
- - -
Hexane B (65/70)
SPECIAL BOILING POINT ( SBP ) SOLVENTS
(Petroleum fractions distilled to various distillation ranges);
Fractions with low aromatic (or benzene) content
- - -
Ik hoop dat je hier wat aan hebt.
-
Mensen die kamperen en een brandertje hebben lopen blijkbaar tegen hetzelfde probleem aan: wat is nou wasbenzine in het buitenland:
Op de hiking site twee draadjes gevonden: - Deze draad (http://www.hiking-site.nl/prikbord/dcboard.php?az=show_topic&forum=131&topic_id=980&mesg_id=980&page=#981): Coleman fuel is (bijna) hetzelfde als white spirit oftewel Wasbenzine
- Deze draad (http://www.hiking-site.nl/prikbord/dcboard.php?az=show_topic&forum=131&topic_id=806&mesg_id=806&page=): White spirit is wasbenzine behalve in Frankrijk, daar is het een andere brandstof. Wasbenzine heet daar essence filtre blanche kortweg essence f en te onderscheiden van essence t dat terpentijn is.
Het lijkt erop dat wat in de Nederlandse Wikipedia als white spirit omgeschreven wordt het Franse begrip is.
Groeten,
Marco
-
Nou heb ik hier een bus (halve liter) 'white spirit' van een Italiaans merk. Het Italiaans zal ik jullie besparen, maar in het Engels staat er het volgende:
It is a very good solvent having a pleasant smell and based on virgin raw materials. It is used for mixing good standard quality oil-synthetic and synthetic paints. Its good solvent power and its slow evaporation allow a perect dilation and brightness of the painting.
Oké, beetje krom Engels, maar het moge duidelijk zijn. Daaronder staat het in het Frans:
White Spirit 603 est un bon solvent avec un odeur agréable...
White spirit dus, in zowel Engels als Frans. :)
Ik ga dit proberen op een stukje wagon dat ik heb uitgesneden en eens kijken wat er gebeurt.
- Peter
-
Ow lekker, d'r zitten maagden in! Misschien ruikt het daarom zo aangenaam! ;D
-
White spirit is wasbenzine behalve in Frankrijk, daar is het een andere brandstof.
In de RMF / Loco Revue (Franse modelbladen) wordt regelmatig 'white spirit' gebruikt om verf te verdunnen... Ik weet niet of ze hiermee terpentine of wasbenzine bedoelen, maar het is dus in ieder geval niet zomaar 'een of andere brandstof'.
Joeri
-
Gebruiker Agdennis van de Hiking site (http://www.hiking-site.nl/prikbord/dcboard.php?az=show_topic&forum=131&topic_id=806&mesg_id=806&page=)vermeldt dat hij het wel als zodanig heeft toegepast:
Bij de benzinebrandergebruikers zal het waarschijnlijk wel bekend zijn dat wasbenzine in het engels "white spirit" heet, en in het frans "essence filtre blanche" dat meestal wordt afgekort tot "essence f" (niet te verwarren met "essence t", want dat is terpentine).
Grappig is dat ze tegenwoordig in Frankrijk ook een goedje verkopen dat "white spirit" heet en in hetzelfde schap staat als de essence f, terpentine etc. Dit is echter GEEN wasbenzine.
In een nieuwsgierige bui toch eens een fles van deze franse "white spirit" gekocht en de conclusie: het brandt niet geweldig. Het is met een aansteker niet aan te steken, dus je moet voorverwarmen met iets anders waarna het wel wil branden maar met een nogal oranje vlam die veel roet veroorzaakt. Net als diesel dus eigenlijk.
Afijn, de volle fles maar ingeleverd bij de receptie van de camping (het kostte wat tekst en uitleg voordat ze snapten waarom een fietser een fles ontvettingsmiddel had gekocht) en de volgende dag maar weer een good-old fles "essence f" gekocht. Dat brandt namelijk wel als een tierelier.
Kort samengevat: White Spirit = wasbenzine, maar niet in Frankrijk
Conclusie: Het wil wel branden, maar het is geen geweldige brandstof en als zodanig waarschijnlijk ook niet bedoeld.
Je hebt dus gelijk
Groeten,
marco
-
huishoudelijk ontvetten (en ontkalken) kan ook goed met ammoniak, ook beschikbaar in spuitflacons. Ik moet echter zeggen dat ik dat nooit in de buurt van modellen heb gebruikt. Plastic zou oplosbaar kunnen zijn :D, misschien een idee voor messing?
Nog meer dan bij airbrushen: ventileren!
Groet, Sicco Jan
-
En denk dat er enige verwarring is onstaan tussen al deze producten.
Je hebt ook nog "SPIRITUS" ook brandspiritus of brandalcohol geoemd. Je weet wel, voor je fondu stelletje enz.
Deze heb je met verschillende kleurstoffen om de vlam tezien.
Zuiver zie je de vlam amper of niet.
Zou dat niet in het engels de "Wihtespirit" zijn?
Ontvet trouwens ook.
http://nl.wikipedia.org/wiki/Spiritus_%28alcohol%29
-
Enfin, ik heb een stuk WC-papier (kon geen tissues vinden) met 'white spirit' overgoten en daarmee het wagonnetje afgeboend. Weliswaar gaf het een kleine beetje blauw af (het was een blauw wagonnetje) maar de laag Tamiya fine white primer lijkt er super-strak op te zitten, dus dat zit wel goed.
De zaak in een schoenendoos laten drogen om stof te vermijden en wat ventileren betreft, ik spuit gewoon in de tuin, lekker weer en zo.
Iedereen, bedankt!
- Peter
-
En wat denken jullie van alcohol (ethanol)? Dat ontvet volgens mijn als de beste en tast plastic niet aan of laat geen sporen achter.
En als je dat spul niet hebt kun je nog altijd een fles bier er over gooien! ;D ;D
Groet Martijn v/d horst (neem die laatste niet serieus).