BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: Martinw op 23 January 2012, 13:47:10

Titel: Nederlandse Modulebaan H0
Bericht door: Martinw op 23 January 2012, 13:47:10
Na een aantal jaren een baan te hebben gehad met de vorm van een ovaal met een paar zijsporen werd het in mijn ogen tijd voor wat anders. Het moet een stuk realistischer worden en ook helemaal naar Nederlands voorbeeld. Na verloop van jaren word je ouder en veranderen je (modelspoor-) inzichten. Het is dus tijd voor wat anders!

De baan die er nu komt zal bestaan uit een modulaire opbouw uit drie bakken. Er wordt begonnen met de bouw twee bakken. De derde bak zal in de toekomst volgen en zal een fiddle-yard gaan herbergen. De afmetingen van de bakken zullen 120 x 60 centimeter zijn. Plaatmateriaal is MDF plaat van 18mm, ondersteund door vuren balken. Hierop zal de opbouw worden gemaakt.

Wat ik uit wil beelden is een soort raccordement met aansluiting naar een losweg en naar een loods. Het accent ligt dus op goederenvervoer en rangeren. Dit heb ik proberen tot uiting te brengen in het baanplan, wat hieronder is weergegeven. Aan de rechterkant zal in de toekomst de fiddle-yard verschijnen. Deze wordt echter zo gemaakt dat hij ook functioneel kan zijn aan de andere kant van de baan.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Sporenplan_modelbaan_goed.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Sporenplan_modelbaan_goed.jpg)
Het railmateriaal waar mee wordt gewerkt is Tillig Elite H0.

De komende tijd zal ik hier berichten als er ontwikkelingen zijn omtrent mijn baan. Mochten er vragen zijn of heeft er iemand nuttig advies of aanmerkingen dan zijn deze zeker welkom!
Titel: Re:Nederlandse Modulebaan H0
Bericht door: Henk H op 23 January 2012, 13:56:47
Hallo Martin,

Waarom kies je voor 18 mm MDF, die zijn vrij zwaar en ontzettend vochtgevoelig.
Wij hebben ook 3 modulebakken op zolder staan, deze zijn van 9 mm multiplex.
Dit werkt (in onze ogen) veel beter.

gr. Henk
Titel: Re:Nederlandse Modulebaan H0
Bericht door: Martinw op 23 January 2012, 16:31:02
De keus voor 18mm dik MDF is gemaakt om diverse redenen. Ik heb deze platen in mijn bezit van de vorige tafel, dus geen aanschafkosten. Het is stevig materiaal wat nauwelijks doorbuigt, met een raamwerk er onder helemaal niet meer. Ik dacht dat de vocht gevoeligheid niet meer is als multiplex. Ik zou het eventueel nog kunnen lakken of iets dergelijks voor dat ik er mee aan het werk ga. Ik zie dat meerdere forumleden en anderen ook MDF gebruiken en ook de bijvoorbeeld 'verdunde houtlijm' methode gebruiken bij ballasten. Voor echte gevolgen wat betreft vocht gevoeligheid ben ik niet echt bang.
Alleen is het inderdaad zwaarder, dat klopt.
Titel: Re:Nederlandse Modulebaan H0
Bericht door: JaJo op 23 January 2012, 17:11:42
Als je de te bevochtigen gedeeltes even in de grondverf zet is MDF prima te gebruiken.

Groet Jaap

Edit: Bovendien komt op het MDF meestal ook nog een laagje isolerend materiaal.
Titel: Re:Nederlandse Modulebaan H0
Bericht door: Martinw op 26 January 2012, 19:57:37
Even een kleine update:
Vandaag heb ik bij de Gamma blauwe ondervloer platen gekocht. Na laatst wat te hebben gezocht naar een mooie methode van verwerking vond ik de site van Huib Maaskant. Zojuist op een proefstukje MDF twee stroken blauwe plaat gelijmd. Binnenkort eens opzoek naar juiste ballast (tijdperk IV-V).
Hieronder een tweetal foto's van het proefstukje. Om het goed te kijken is er een stukje Tillig Elite H0 rail opgelegd. Morgen kan ik een tweetal wissels ophalen inclusief motoren, eens kijken of we die aan de praat krijgen!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1004_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1004_2.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1005.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSC_1005.jpg)
Titel: Re:Nederlandse Modulebaan H0
Bericht door: Rob Bogers op 11 February 2012, 12:28:02
Ik gebruik al jaren MDF 8 en 12 mm en met veel succes, ook multiplex van 9 mm is niet vochtbestendig als dit geen watervast mutiplex is.

Rob
Titel: Re:Nederlandse Modulebaan H0
Bericht door: mekel op 11 February 2012, 18:45:16
Ik heb in Neder-Kempen 1.0 ook MDF van 12mm gebruikt als bodemplaat, zelf na overmatig bevochtigen gebeurt er nog vrij weinig met het MDF.

Jeroen
Titel: Re:Nederlandse Modulebaan H0
Bericht door: Martinw op 29 October 2012, 15:43:59
Een lange tijd geleden dat ik een bericht heb geplaatst, het is tijd voor weer een update. Een opsomming:

Ik zal binnenkort een paar foto's maken, dat verduidelijkt een hoop.