BeneluxSpoor.net forum
Overige spoorzaken => Grootspoor => Topic gestart door: Felix op 01 April 2007, 11:47:11
-
Beste mensen,
Ik ben al een tijdje bezig met het voorbereiden voor het ombouwen van een Piko hondekop tweetje naar treinstel 391 in het geel.
Ja mooi, wat is daar nou weer mee?
De Bk 391 brandde uit op 30 maart 1974. Zijn plaats werd ingenomen door Bk732. De andere drie bakken van dit treinstel waren door brand verwoest. De pantografen werden van het dak verwijderd om het aan te passen aan de tweerijtuigdienst. Dit stel is het enige hondekoptweetje met zowel draairamen als schuiframen.
Dat vind ik dus zo leuk, het stel heeft de Bk van een viertje (Plan F) met draairamen en het ABDk van een tweeje (Plan Q) met schuiframen. De ABDk heeft ribbels op het dak en de Bk niet. Een Plan F heeft kano's een Plan Q niet.
(http://i14.tinypic.com/4hs60pd.gif)
(http://i11.tinypic.com/3z6fqlw.gif)
Dit zijn twee bewerkte plaatjes van Centraal Station (http://home.hccnet.nl/pj.klarenbeek/)
Ik heb hier alleen nog wat vragen over.
- Nadat Bk732 ontdaan was van zijn pantoffels en kano's, wat is er allemaal nog meer veranderd op het dak? Wat is er anders ten opzichte van normale Bk uit een tweetje?
- Zijn de ribbels ook op de Bk aangebracht of heeft het stel met twee aparte daken rondgereden?
- Had deze al een leiding over het dak lopen voor de centrale deursluiting?
- Heeft het stel nog met neuslddders rondgereden (in 1974 dus)
- Hoe zit het met motordraaistellen en loopdraaistellen? Zitten de motordraaistellen van een Bk uit een viertje op de zelfde plek als die van een Bk uit een tweetje? En hoe zit dat met de ABDk?
- Nog andere details waar ik op moet letten?
(http://i3.tinypic.com/2udvyfs.jpg)
Hier een tekening van het dak van een Plan Q tweetje:
(http://bert11.homeip.net/virtual.jpeg?cb=cardbox1&db=fotocw&id=HB7TV11C95PJ4UNH2QK1TTJ8L0HISPAKB)
Hier een foto van uitgebrand stel 732 van Bert Stortebeker (http://htp://bert11.homeip.net/)
Foto van de bouw en verslag daarvan komt nog wel een keer in een ander topic, hier niet dus :P
Dus als je iets weet, meld het even!
Groetjes,
Felix
-
Een paar puntjes:
- Bij een viertje heeft elk koprijtuig twee motordraaistellen, de tussenrijtuigen zijn ongemotoriseerd. Bij een tweetje hebben alleen de kopdraaistellen motoren. Ze zullen het binnenste draaistel van Bk 732 dus wel verwisseld hebben voor een reserve loopdraaistel.
- De dakribbels vormen vast onderdeel van de dakconstructie van de latere Hondekoppen, ik kan me niet voorstellen dat ze die er bij de Bk los op hebben gezet voor de sier.
- In 'Elektrische treinen in Nederland, deel 2' staat een foto van de oorspronkelijke, uitgebrande Bk 391. Die had al leidingen voor de deursluiting, en geen ladders meer. De ABDk zal net zo zijn uitgerust.
- In hetzelfde boek staat een foto van de 391 waarop je net een stukje van een dakleiding op de nieuwe Bk kunt zien. Lijkt wel of hij nog braaf een omweg maakt rond de plek waar vroeger de kano's zaten. Dat zou kunnen betekenen dat ze de ombouw zo simpel mogelijk hebben uitgevoerd, en aan de dakleidingen niets hebben veranderd.
En nu maar hopen dat er iemand echt goede foto's heeft....
Arjen.
-
Interessant Felix,
Ik zal eens kijken of ik meer informatie voor je kan vinden.
Ook een leuk idee om zelf te gaan doen :)
Succes ermee,
Bart
-
Arjen,
Daar kom ik al een heel eind mee! Bedankt!
Nu moet ik nog op zoek naar tekeningen of foto's van het dak van een Plan F viertje.
Draaistellen is dus geen probleem en de ramen heb ik ook al geregeld.
Bart,
Bedankt! Gaat zeker wel lukken, en jij ook succes voor als je het waagt :P
Felix
-
(http://www.seinarm.nl/Portals/0/stroomlijn/55-2BCDk-olijfmaatdak.gif)
ABDk van een Plan Q tweetje van Seinarm.nl (http://Seinarm.nl)
(http://i3.tinypic.com/2udvyfs.jpg)
Vergelijk de tekeningen eens.
De ventilatoren zitten allemaal op de goede plek, maar de leidingen zijn anders.
Nou moet ik alles even goed op een rijtje zetten, voordat ik het hele dak om zeep help. Kan iemand hier wat meer duidelijkheid in geven?
Felix
-
Schop, iemand al iets ontdekt? Binnenkort even regelen dat ik die foto's uit dat boek kan zien. Ik heb dat boek zelf niet ;)
-
Er staat me iets van bij dat in RM ooit een artikel over het betreffende stel gestaan heeft. Zal vanavond eens kijken.
Maarten
-
RM 109 - zie www.spoorzoeker.nu
groet,
marco-
-
Ah kijk eens aan :D Iemand enig idee hoe ik die te pakken krijg? Een railmagazine van 14 jaar geleden even nabestellen is zeker niet mogelijk? ;D
-
zal ik zo eens kijken of het iets extra's oplevert ? tenminste
als het nummer niet 1 van de paar explaren is die ik nog mis :-|
Anders even op mp kijken ....
-
ah, dit gaat nog een stap verder, dit artikel gaat over de
periode erna (zo'n idee had ik al) - in het artikel wordt beschreven
hoe de ABDk 391 tot BDk 768 wordt omgebouwd ......
helaas,
marco-
-
Mmm, jammer. Maar ook intressant :P Toch bedankt! Deze week even bij iemand langs voor dat boek!
-
Ondertussen het betreffende artikel weten te regelen. Leuk om te lezen, ook wel een ombouw waard :P
Maar buiten dat, ik heb ook de foto uit het boek, ik zie (voorzover je uberhaubt iets kan zien :P) inderdaad dat ze de oorspronkelijke leidingen lekker hebben laten zitten.
Maarja, nou weet ik nog niet hoe het dak van een Bk van een viertje er uit ziet. Er is toch wel iemand hier die me kan helpen ::) :P
Eerst maar verder met de ABDk, die moet nog het meest veranderen vergeleken met wat 'ie nu is :P
Felix