BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: femmelkamp op 17 October 2011, 09:31:03

Titel: Motorpost digitaliseren
Bericht door: femmelkamp op 17 October 2011, 09:31:03
Goedemorgen!

Gisteravond lange tijd bezig geweest om mijn Marklin Motorpost 3388 te digitaliseren met een Lenz decoder. Maar na lang prutsen lijkt het er meer op dat ik een digitaal kerkorgel heb gebouwd, dan een digitale motorpost. De trein rijdt niet en maakt alleen een jankend geluid. Iemand enig idee wat ik fout heb gedaan? Heb de print van Marklin zelf (die op de foto nog aanwezig is) weggehaald. Suggesties?? http://www.mobypicture.com/user/femmelkamp/view/10974199/sizes/full (http://www.mobypicture.com/user/femmelkamp/view/10974199/sizes/full)
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: teunistreinen op 17 October 2011, 09:34:31
Hoi

Controleer eens of je de boutjes van de motor niet te strak heb aangedraaid. Is dat het geval dan komen ze tegen de tandwielen aan en belemmeren zo het draaien van de motor.

mvg teunis
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: femmelkamp op 17 October 2011, 09:40:28
Bedankt voor de suggestie, maar dat kan het probleem niet zijn. De motor draaide (en trein reed) voor het digitaliseren nog wel gewoon.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: teunistreinen op 17 October 2011, 10:13:07
Hoi

Je hebt aan de motor niets veranderd?
Je hebt het electronisch relais vervangen door de decoder.
Heb je dan de juiste decoder gebruikt? Het moet er een zijn met 3 draden naar de motor.

mvg teunis
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: femmelkamp op 17 October 2011, 10:14:21
Kijk, ik denk dat we er nu gaan komen! Heb maar twee draden naar de motor lopen. Welke derde moet er bij?? Heb idd wel een derde draad losgehaald, die zat bovenaan de motor (zwarte draad) vast.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: teunistreinen op 17 October 2011, 10:23:32
Beste

Kan je een foto maken van de nieuwe gedigitaliseerde toestand?

er moeten 2 draden naar de magneetspoel voor vooruit of achteruit
Vervolgens zit (of zat) er een kort draadje tussen de magneet spoel en het rechter koolborstel aansluiting
De 3e draad van de decoder moet dan naar de linker koolborstel aansluiting.

Vervolgens heb je een draad naar de sleper en een draad naar de massa.
dfe verlichting is in dit geval een heel ander verhaal.
Kan ik je later uitleggen indien nodig.

mvg teunis



Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: femmelkamp op 17 October 2011, 10:32:06
Kan nu even geen foto maken (ben op het werk) maar herken je verhaal wel. De 3e (zwarte) draad zat aan de linker koolborstel. Heb nu twee draden (volgens aansluitschema decoder) aangesloten aan magneetspoelen. De massa en sleper zijn ook volgens aansluitschema aangesloten. Ben wel benieuwd welke derde draad er dan nog aan de koolborstel moet komen. Verlichting heb ik nog niet eens geprobeerd, maar heb er al wel veel ellende over gelezen...
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: teunistreinen op 17 October 2011, 10:41:33
Uit de elektro magneetspoel komen 3 draden. In feite 4 draden. 2 draden zijn samengevoegd tot 1 aansluiting, deze moet op de linker koolborstel aansluiting.
Vervolgens zitten er bovenop de spoel 2 soldeerpunten dit zijn de 2 andere draadaansluitingen van de elektromagneet spoel.
Begin een beetje het gevoel te krijgen dat je de 3e aansluiting (die 2 samengevoegde draden, deze breken nogal snel) van de elektromagneet om zeep heb geholpen. Dat zou de reden kunnen zijn dat je motor alleen maar bromt en niet draait.

Wat gebeurt er als je de oude situatie weer terugdraai?

succes

teunis
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: femmelkamp op 17 October 2011, 10:45:21
Ik heb de draden op de magneetspoelen losgehaald en vervangen door twee draden van de decoder (zoals ook in het boekje stond aangegeven). De draad naar de koolborstel heb ik losgehaald en verder niet meegedaan. In de handleiding van de decoder staat nergens iets over een 3e draad die op een koolborstel moet komen. Er staat alleen iets in over het doorslijpen van een verbinding bij 5-polige Marklin motoren, maar dat is volgens mij niet aan de orde.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: henk op 17 October 2011, 10:57:50
Als dat model nog een oude veldspoel heeft, dan gaat dat niet werken met een gewone decoder.
Je kan de veldspoel vervangen door een magneet van Märklin zelf of van ESU. Dan wordt het een gewone gelijkstroommotor met twee aansluitingen. Rijdt het model ook beter.
Je kunt ook in de twee al genoemde draden naar de spoel een diode opnemen. In de ene draad met het streepje op de diode naar de andere kant dan op de andere draad.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: Karst Drenth op 17 October 2011, 10:59:32
Hoi,

Je hebt ipv de veldspoelen een permanente magneet nodig. Grijs en Oranje van de decoder gaan dan alleen nog maar naar de koolborstels van de motor.

ESU levert deze dingen:

(http://www.esu.eu/uploads/tx_jppageteaser/Produkt_SS_Permanentmagnete.jpg) (http://www.esu.eu/produkte/zubehoer/permanentmagnete/)

Grtzz,

Karst

P.S. Henk was me met de uitleg net voor. Hier heb je iig ook de link ;)
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: femmelkamp op 17 October 2011, 11:09:21
Ik begrijp dat ik weer eens aan iets ingewikkelds ben begonnen. Ik begrijp uit de reacties dat ik dus niet de juiste decoder heb aangeschaft. Marklin heeft blijkbaar een decoder die wel geschikt is. Weet iemand het productnummer hiervan? Dan bestel ik die en gebruik deze Lenz decoder voor een andere loc.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: henk op 17 October 2011, 11:23:23
Ook bij Märklin zit je vast aan de stokoude C80 decoders of iets dergelijks die alleen nog tweedehands zijn te vinden en zeer matige rijeigenschappen opleveren. Tams en Uhlenbrock hebben nog wel een geschikte decoder, maar geweldig is het allemaal niet.
Het plaatsen van die magneet is eenvoudig. Als je niet aan die Lenz decoder vast zit voor dit model, dan levert ESU setjes met magneet en decoder met prima resultaten. Niks moeilijks aan.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: henk op 17 October 2011, 11:37:55
Kijk, hier heb je de setjes.
http://www.esu.eu/produkte/lokpilot/lokpilot-digital-sets/ (http://www.esu.eu/produkte/lokpilot/lokpilot-digital-sets/)

Volgens mij heb je voor de Motorpost setje 54632 nodig. Als je wel de Lenz decoder wil gebruiken dan alleen magneet 51962.
Het monteren van de magneet is absoluut niet ingewikkeld.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: femmelkamp op 19 October 2011, 15:26:31
Hoi Henk,

Kan ik voor het ombouwen dan ook deze set van Marklin gebruiken? 60760 Set Digital-hoogvermogenaandrijving Gevonden op marklin.nl http://www.maerklin.de/produkte/frontend/image.php?bezeichnung=Set+Digital-hoogvermogenaandrijving.&nr=60760&picname=60760.jpg (http://www.maerklin.de/produkte/frontend/image.php?bezeichnung=Set+Digital-hoogvermogenaandrijving.&nr=60760&picname=60760.jpg)
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: henk op 19 October 2011, 15:40:32
De motoronderdelen wel, maar de decoder zal wel geen DCC verstaan. Ook weinig positiefs over die decoder gehoord.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: femmelkamp op 19 October 2011, 15:42:10
Henk,

In dat geval ga ik gewoon voor de ESU die je eerder noemde. Zal hem morgen even bestellen.
Titel: Re:Motorpost digitaliseren
Bericht door: v140 op 19 October 2011, 15:44:22
Voor de motor onderdelen kun je wel set marklin 60941 gebruiken.
Dat zijn de motoronderdelen exclusief decoder.

Gr. Ron