BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Elektronica en analoog => Topic gestart door: g van boven op 22 September 2011, 20:46:29
-
hallo.
ik wilde graag wat advies wat het beste is.
ik kan een 3mm led ruim 6000mcd 3,1V / 12MA met voorschakelweerstand kopen voor €0,15.
nu heb ik de verkoper gevraagt wat de max.volt is wat hij hebben kan (trein is 12-16V)
hier kreeg ik geen andwoord op. www.hobbywob.nl
mijn vraag : kan deze led dit aan ?
nog een vraag: een standaard led 2V / 20MA welke weerstand moet ik daar bij kopen ?
de boven genoemde firma adviseerd een van 150ohm/1 watt.
een ander zegt dit is te min voor 12-16V dat moet op zijn minst 620ohm/1watt zijn.
graag julie mening en advies.
Mvg.Gerbrand.
-
Gewoon de wet van ohm toepassen.
(aangelegde spanning - led spanning) / gewenste stroom(in amperes)=voorschakelweerstand
Dus 20mA=0,02Ampere
Vermogen van de weerstand=kwadraat van de stroom X weerstandswaarde
Thats all
Gerrit
-
Hoi Gerbrand,
Inderdaad de Wet van Ohm toepassen, zoals Gerrit reeds aangaf. En dan krijg je de volgende uitkomsten:
De eerste LED:
Voedingsspanning 16V. Brandspanning LED= 3,1 V. Stroom door LED = 0,02 A
16V-3,1V = 12,9V. 12,9 gedeeld door 0,02 = 645. Eerstvolgende hogere waarde volgens de E-reeks is 680 Ohm.
De andere LED:
Voedingsspanning 16V. Brandspanning LED= 2 V. Stroom door LED = 0,02 A
16V-2V = 14V. 14V gedeeld door 0,02 = 700. Eerstvolgende hogere waarde volgens de E-reeks is 720 Ohm.
De belastbaarheid van de weerstand kan in beide gevallen 1/3 (éénderde) Watt zijn.
mvg, Fred.
reden aanpassing: toevoeging belastbaarheid.
-
hallo.
bedankt voor de uit leg en hoe je het berekenen moet. (y)
ik heb geen totaal geen verstand :(van electra,en al die ohm,ma,v,enz ???.
maar bij mijn eerste vraag staat ook 12ma is dat dan ook 0,02?
hoe bereken je dat?
en is deze led geschikt voor 12-16v of niet ?
Mvg.gerbrand.
-
Hoi Gerbrand,
Sorry, ik zie dat er in de eerste berekening een foutje geslopen is. :( De stroom is daar geen 0,02 A maar 0,012 A.
De stroom is 12 mA, dus dat is 12 duizendste A ofwel 0,012 A
Dan heb je een weerstand nodig van 1075 Ohm. De eerstvolgende waarde volgens de E-reeks is 1K2 (1200 Ohm)
Die eerste LED kan de spanning van 16V wel aan, mits je dus die weerstand van 1K2 er voor schakelt.
En die tweede LED kan de spanning van 16 V ook aan, mits je daar 720 Ohm voor schakelt.
mvg, Fred.
Reden aanpassing: aanvulling.
-
U = I x R waarbij U het voltage is in Volt, I is de stroom in Ampère en R is de weerstand in Ohm.
12mA is 12 mili Ampère = 0,012A
Voor de meeste simpele electronische bouwsels op de modelspoorbaan zet je een LEDje en een weerstand normaal gesproken in serie (dus achter elkaar in het stroomkringetje). Als je LEDje 3 Volt is, en je sluit de boel aan op een bron van 12 Volt dan heb je dus nog een spanningsverval van 9 Volt goed te maken (12-3=9). Aangezien de boel in serie staat, wil dat automatisch zeggen dat de stroom door het hele circuit hetzelfde is. Laten we aannemen 20mA. Vul de formule in: R = U / I = 9 / 0,02 = 450 ohm. Dat is dus de weerstandswaarde die je nodig hebt. Zit je tussen de 12 en 16 volt, neem dan voor de zekerheid een spanningsverval van 13 Volt aan. Dan krijg je dus een weerstand van 650 ohm.
Algemeen punt mbt LED's in modelbouw: sluit deze liefst niet aan op een wisselspanning. Buiten het feit dat de LEDjes dan gaan knipperen op de wisselspanningsfrequentie leven ze ook minder lang.
Tot zover de benodigde theorie, hieronder wat extra leesvoer als dat interessant mocht wezen. ;)
Ga je zwaardere stroomkringen bouwen, dan moet je rekening houden met de capaciteit van de weerstand. De meeste standaard weerstandjes die gebruikt worden hebben een maximaal vermogen van 0,25 Watt. P = U x I (vermogen in Watt is gelijk aan het voltage x het ampèrage). Voorbeeld: een gloeilamp van 100 watt op het lichtnet (230 Volt) trekt dus rond de 0,43 Ampère (230 x 0,43 = 100).
Wil je in de modelbouw een flink spanningsverlies compenseren dan moet je zorgen dat je weerstand daarop aangepast is. We nemen het eerste rekenvoorbeeld nog even erbij: 13 Volt bij 0,02 A, dat komt overeen met een vermogen van 0,26 Watt en daarmee zit je dus net boven de grenswaarde van de 0,25 Watt die een standaard weerstandje aankan. In de praktijk zal dit niet zoveel problemen opleveren aangezien het voltage hooguit eens piekt op 16 Volt en het LEDje misschien nèt even iets meer vraagt. Als je veel teveel verwacht van het weerstandje, wordt ie warm en brandt ie door. :)
-
Zelfs iets onder de maximale dissipatie laat ik een weerstand in de modelbouw niet draaien: dingen die warm worden wil je gewoon niet in een loc of iets dergelijks hebben zitten.
Aan de topicstarter: realiseer je wel dat de LED die je als eerste noemt een extreem felle is.
Daarnaast laat ik LEDs nooit op de maximale doorlaatstroom werken, maar altijd (minstens!) een mA of 7 daaronder (ongeveer 13 mA dus)
Vaak kan ik met nog minder toe, en neemt de waarde van de weerstand dus toe.
-
Om het niet al te moeilijk te maken :-\ , tenslotte blijft het een hobby:
http://www.eclecticsite.be/elec/led.htm (http://www.eclecticsite.be/elec/led.htm)
Succes Tjibbe
-
Misschien heb je hier (http://www.breem.nl/fldbasis/pgbasis-00.htm) wat aan.
Een korte cursus elektronica.
Mvg Rieks
-
Ik heb al weer wat jaren electronica achter de rug. Maar het wezenlijke van een elektronica cursus is hier toch gezegd.
De wet van Ohm (U= I*R) en P=U*I (of afgeleid P= I2*R).
Goede cursus engels en internetten (laatste lijkt me niet echt nodig gezien het feit dat je hier kunt lezen en posten) zijn meer van belang. Documentatie is meetal in het engels.
Groet,
Gerard van der Sel.
-
hallo heren !
bedankt voor alle reken voorbeelden en formules (y)
al zegt mij al die formules e.d niet veel,als timmerman heb je toch met andere formules te maken ;D maar ik zal mijn best doen het te begrijpen,desnoods het op te zoeken.
maar : 1: welke led,s met voorweerstand raden julie mij aan.
2: welke standaard led + de weerstand.
3mm led heefd mijn voorkeur,en het gaat om de stand van de wissels aan te geven.
ik heb gelijkstroom en wisselmotor met micro swits en gebruik als trafo een computer voeding.
Mvg.gerbrand
-
Als je een paneel wil voorzien van LEDs, die dus puur als signaalgever dienen, dan is de LED uit je beginpost echt veel en veel te fel.
Je kunt met standaard diffuse rode (en als je wil kan groen of beide ook) LEDs toe. De sterkte is vaak iets van 20 tot 100 mcd.
Bij een doorlaatstroom van 10 mA branden die al prima op bijna volle sterkte, en ben je met een weerstand van 1,8 kilo-ohm of hoger prima uit de voeten (Voor 16 Volt is dit voldoende)
De dissipatie wordt bij die doorlaatstroom en spanning dan ongeveer 145 mW, wat enige verwarming van de weerstand op zou kunnen leveren, zeker in een gesloten omgeving.
Voor weerstanden is een standaard koolfilm kwart-Watt weerstand prima geschikt.
Oeh, aanvulling: Zorg dat je de computervoeding heel goed afzekert: die dingen zijn in staat enorme stromen te leveren, en lang niet elk type is kortsluitbeveiligd.
-
Als je met die PC voeding alleen de LEDjes voed zou ik toch op zoek naar een andere. Idd ivm afzekeren maar ook het feit dat een PC voeding onder lage belasting niet echt stabiel is. Een simpele 12v voeding (http://www.dickbest.nl/webshop/index.php?act=viewProd&productId=2275) of een oude teintrafo zijn in dat opzicht makkelijker. De discussie is al vaker gevoerd volgens mij dus kun je hierover wel meer vinden als je gaat zoeken (http://www.google.com/search?client=opera&rls=nl&q=sg+site:http://forum.beneluxspoor.net+computer+voeding&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8#sclient=psy-ab&hl=nl&client=opera&hs=Nu8&rls=nl&source=hp&q=site%3Ahttp%3A%2F%2Fforum.beneluxspoor.net%20computer%20voeding&pbx=1&oq=&aq=&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=f62f7b63b6b4cc10&biw=1676&bih=927&pf=p&pdl=500). Dus puur als extra info :)
Timo
-
Probeer het [ur=http://www.ledtuning.nl/index_site.php?Name=calculator]hier[/url] eens.
-
Nog even een elletje erbij Jules dan doet de link het.
hier (http://www.ledtuning.nl/index_site.php?Name=calculator)
Mvg, Jos
-
Deze link bedoelde ik dus, Jos.
Bedankt voor de hint, waarschijnlijk heb ik de L van de eerste URL per ongeluk verwijderd, dan zal het nooit werken.
Eerste keer dat ik dit soort verwijzingen in een forum gebruik.
Bedankt.
Groetjes, Jules.