BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Baanplannen => Topic gestart door: Red-Eagle op 05 June 2011, 20:51:28

Titel: H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 05 June 2011, 20:51:28
Beste forumleden,

Ik heb al eerder iets geplaatst, maar ik zal het nu wat netter doen. Mijn naam is Stefan en ik ben al weer 36 jaar oud en heb sinds kort een klein manneke van 7,5 maand. Ik wil in zijn kamer, in de toekomst, mijn baan gaan bouwen. Nu ga komen er binnenkort dakappelen op zolder (wat in de toekomst zijn kamer word). Nu is mijn idee op om zolder alvast rekening te houden met de maten van zijn kamertje. Deze zijn 265x239 cm. Is niet heel groot, maar ja beter dan niks.

Ik wil in deze kamer een u vorm of eventueel een u met een een extra streepje in het midden bouwen, waarbij ik nog wel het raam open en dicht wil kunnen doen en schoonmaken. De tekening van de ruimte is als volgt.


(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/Kamer-1.png)

Wat zijn mijn wensen (teveel natuurlijk voor de beperkte ruimte):

Ik rij digitaal in tijdperk IV t/m VI. Ik heb een roco multimaus centrale en gebruik fleischmann profigleiss H0 als spoor. Ik ben niet van plan om een pc te gaan gebruiken.

Mijn wensen zijn een rangeer gedeelte en een klein (kop)stationtje, waar een trein met max 4 personenwagons kan binnenrijden met 2 tot 3 sporen. Verder ben ik bezig om een bierbrouwerij met loods en bedrijfsbrandweer te maken, dus die wil ik ook graag op mijn baan hebben.

Daarnaast  heb ik nog een locloods en een tankinstallatie voor dieseltreinen. Verder wil ik graag een schaduwstation bouwen en een keerlus toevoegen. Mijn materiaal bestaat uit voornamelijk DB materiaal met een beetje NS Railion en een verdwaalde vlaamse dieseltrein met franse graanwagens.  

Mijn vraag is dit te realiseren en zijn er misschien mensen met een idee om dit te realiseren.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Ronaldk op 05 June 2011, 21:24:33
Hallo Sander, Stefan,  ;D

Het is inderdaad niet zo hele grote ruimte voor al je wensen. Maar met wat passen en meten moet het wel gaan lukken. Heb je al een kijkje genomen in de Encyclopedie (http://www.spoorencyclopedie.net)? Daar staat wel wat informatie over het ontwerpen van een baan.

Voor jou in ieder geval:

- Als je 4 rijtuigen en een lok kwijt wil zit je zo op 1.50 m1 perronlengte.
- De diepte van de baan, maximaal 0.80 of iets breder als je ook aan de andere kant erbij kan.
- Wil je rond kunnen rijden of mag het ook pendelen zijn?
- Heb je zelf al een schets in gedachten? Dan graag deze hier ook neerzetten.
- Moet het raam en de CV-buizen bereikbaar blijven?

Groeten Ronald.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 05 June 2011, 21:29:19
Ronald,

Bedankt voor je antwoord. Mijn naam is wel Stefan maar dat zal ik je vergeven. Ja encyclopedie heb ik bijna helemaal doorgelezen. Ik ben al bezig aan het schetsen, maar ik weet niet wat handig is om wat aan welke kant te doen en hoe ik het schaduwstation kan bereiken. Rondrijden is niet perce nodig, als er maar een keerlus in komt. CV buinzen hoeven niet bereikbaar te zijn, is alleen maar vermeld dat ik daar niks kan bouwen. En ja raam moet bereikbaar zijn staat ook in mijn berichtje.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: frederik19630 op 05 June 2011, 21:35:50
Stefan,

zonder iets te tekenen: ik zou beginnen met de randvoorwaarden. Rechtsboven een gleiswendel, kost 1m radius. Dan aan de linkerkant
een groter station, met daaronder een schaduwstation. Links van de deur kan net de keerlus voor het schaduwstation
denk ik. En dan aan de rechterkant of een ander station of industrieterrein voor de brouwerij en het nodige rangeerwerk

fred
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Sicco Jan op 05 June 2011, 21:44:48
Stefan,

I like the way you are thinking. Koud een klein knulletje in huis en hop, tekenen aan de modelbaan die daarna de ruimte in moet gaan nemen. Dan weet je wel zeker dat je geen haast hebt ;-).

Enfin, ik heb ook een van 2,5 jaar en een van bijna 10 maanden rondlopen en maak me nu een weinig zorgen over mijn kleine domein (zal niet zo gek veel groter zijn dan die van jou). Vrouwtje en mannetje en die willen niet eeuwig op dezelfde kamer slapen. Vandaar.

Veel succes met het ontwerp. Zit je vast aan H0? Ik ben begonnen aan de bouw in Z, dat scheelt veel ruimte. Ligt overigens al weer 6 maanden stil die bouw.

Groet, Sicco Jan
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Jeronimos op 05 June 2011, 21:46:40
Stefan

Om je een idee te geven van hoeveel ruimte een baan inneemt

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/plankie.jpg)

Hierboven een ontwerp van mij  met Winrail.   lxb = 270 cm * 50 cm
Ikzelf ben nog niet helemaal tevreden hierover, dus zal het nog enigszins aanpassen.

Projecteer dit als het ware in je ruimte en kijk wat er overblijft.

groet Jeroen
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 05 June 2011, 21:51:03
Hallo Fred,

Allereerst bedankt voor je reactie. Ten aanzien van het bouwen van een gleiswendel zie ik wel een beetje tegenop. Ik heb er al veel over gelezen, maar het lijkt mij toch wel lastig om alles netjes te zagen (dat zal nog wel lukken), alles aan elkaar monteren en dan ook nog de stijgingspercentage's in de gaten te houden.

@Sicco Jan.

Ja ik zit wel vast aan H0, heb al mijn materiaal daar al van en daarnaast vind ik dat eigenlijk gewoon de mooiste maat. Kleiner kan mij niet echt bekoren, sorry!

@jeroen Ik weet dat het allemaal veel ruimte in neemt. Ik heb nu een baantje van 70x315 maar daar kan ik niet zoveel mee. Stations is daar al uit deze boze. Is alleen een rangeerstuk geworden.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Jeronimos op 05 June 2011, 22:01:12
  ;D

Maar je kan niet echt veel of echt niet veel  ;)  met deze ruimte. Hoe denk je erover om de baan minder breed te laten zijn en hem langs de muur te laten lopen? Bijv 20 cm breed.  Kun je ook nog bij het raam. Door bijv bovenkanten van kastjes  voor opbergruimte als "tafel" te gebruiken.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: frederik19630 op 05 June 2011, 22:13:04
Stefan,

voor te overzien bedrag (<100euro)  kun je zo'n gleiswendel ook kopen (zie ebay.de),
zit er zelf ook nog tegenaan te hikken. Echte mannen bouwen zelf, maar als het makkelijk kan...

fred
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Ronaldk op 05 June 2011, 22:54:47
Hallo Stefan,

Naam is aangepast ;) Goed een gleiswendel of klimspiraal is niet echt moeilijk. Vooral niet als je de methode van Rainer Lüssi gebruikt. Deze staat op twee manieren genoemd in de Encyclopedie. Hier kan je één van de artikelen vinden:  Klimspiraal volgens systeem Rainer Lüssi (http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/E04.05.01_-_Klimspiraal_systeem_Rainer_Lussi). Ik heb er ook één gebouwd en dat is mij niet tegen gevallen. Door het grote hoogteverschil van 240mm heb ik mooi de ruimte tussen de niveaus. Lekker bereikbaar.

Groeten Ronald.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: loclion op 05 June 2011, 23:26:40
Hoi Stefan,

Ik heb geprobeerd om zoveel mogelijk baan ruimte te creëren en heb daarbij 40cm als loop ruimte genomen (oranje streepjes), ik heb natuurlijk geen idee hoeveel spierbundels jij onder het middenrif hebt en anders maar wat aanpassen.(loop ruimte dus). Misschien dat je bij de deur de baan afmetingen nog wat kan aanpassen maar je hebt ook ruimte nodig voor je bedienings paneel.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Kamer_1.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Kamer_1.png)

gr Leo
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Gert1 op 05 June 2011, 23:37:28
Kijk voor de aardigheid eens in Modelspoormagazine nr 104 (juni 2011, dus net verschenen). Daarin beschrijft Gerard Tombroek een modelbaan in een kamer van 313 x 257 cm. Door de deur naar buiten toe open te laten slaan en te werken met een opklapbaar of uitneembaar baandeel, is dan toch een rondgaande modelbaan mogelijk.

mvg,
Gert
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 06 June 2011, 20:36:34
Bedankt voor alle reacties.

@Gert. Ik ben lid, maar ik ben pas halverwege dus ik heb nog niet gelezen.

@Leo Bedankt voor de tekening. Ik zat zelf eerst te denken aan een U vorm, dus via de linkermuur langs het raam naar de rechterkant weer verder, zoals ook Jeroen zegt. Zolang ik het niet te breed maak onder het raam moet dat kunnen Persoonlijk heb ik nog niet zo n idee wat in de pratijk nu prettiger is. 

@Ronald Ja dat kan ik niet ontkennen dat je lekker ruimte tussen de delen krijgt.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: loclion op 06 June 2011, 22:52:41
Ik rijdt zelf schaal N en heb weinig idee van de minimale radius in schaal H0 maar dacht dat die 119cm rechtsonder wel kon. Het mooiste zou zij dat je die tekening nog in de goede verhouding zet want nu geeft het een vertekend beeld, bv die 119cm is nu kleiner getekend dan de 110cm verticaal. Mijn idee om de baan rond te laten gaan heb ik aangegeven met de stippellijn. Je moet maar even kijken wat je het mooist vindt.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Kamer_1_1.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Kamer_1_1.png)

gr Leo

Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: frederik19630 op 07 June 2011, 21:16:33
dit was mijn idee:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Slide2.png)

allemaal heel schetsmatig, je kunt nog net bij het raam. De radius naar de linkerkant
zal een R2 worden, maar met deze ruimte ga je compromissen moeten maken.
Onder de linkerkant kun je denk ik een redelijk schaduwstation kwijt met keerlus, die 105cm past dan weer netjes

fred
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 07 June 2011, 22:05:48
Het klopt dat de tekening nog niet op schaal was. Ik had hem even snel gemaakt voor de duidelijkheid. Een plaatje zegt toch altijd meer dan alleen tekst.
In de 105 cm moet een keerlus lukken, alleen is de vraag kan ik dan nog bij de achterkant? Ik zit ook te denken om een stukje 105 te doen waar de bocht is dan eerder reeds schuin naar zeg 85 verkleinen.
Ik zal morgen eens proberen om een nieuwe tekening te maken, met daarin een keerlus, om te kijken hoe dat uitkomt. Alleen moet ik nog even leren om met anyrail te werken. Rails neerlegen lukt wel, al heb ik nog geen idee hoe ik hellingen moet maken, maar ja dat is kwestie van de handleiding eens te gaan lezen ;) Op zich vind ik wintrack makkelijker alleen kan je dan niks bewaren bij de demo. En de betaalde versie vind ik belachelijk duur (€142,-).

By the way, bedankt voor de voorbeeldindelingen!
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Jeronimos op 07 June 2011, 23:00:27
Red-Eagle,

uit jouw verhaal haal ik dat de afmetingen voor je kamer leiden tot een bijna vierkante kamer, maar in de tekening is deze toch rechthoekig. Ook al ben je nu aan het voorplannen, een tekening op maat zal een heleboel helpen.

Jeroen
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 12 June 2011, 13:07:14
Zo ik had weer even wat tijd. Ik heb de tekening nu zoals beloofd op schaal gemaakt. Daarnaast heb ik 2 manieren van indeling gemaakt. Al heb ik nu nog geen idee of je dan overal bij kan.

Allereerst de kamer leeg op schaal:

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_tekeningkamerzonderbaan.png) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=tekeningkamerzonderbaan.png)

Kamer met baan rondom:

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_tekeningkamerbaanlangsmuur.png) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=tekeningkamerbaanlangsmuur.png)

Kamer met baan groot deel in het midden en ruimte er omheen:

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_tekeningkamerbaaninhetmidden.png) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=tekeningkamerbaaninhetmidden.png)
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Rinus H0 op 12 June 2011, 14:24:56
hoi Stefan,
Ik heb een ruimte van ong 3.25 x 3.25, "da's veel" hoor ik jou nu al zeggen maar toch niet gek veel meer. Ik heb gekozen voor een baan rondom met een open ruimte in het midden. Is prima te doen. Ik ga er van uit dat je de deur niet kunt vervangen door bijv. een schuifdeur, ik weet niet hoe je met je hoogtes zit maar je zou voor het deurgat door een overbrugging kunnen leggen waar je permanent onderdoor moet, zo heb ik het ook gedaan. Mijn onderbouw staat nu en het bevalt uitstekend. Succes er mee!
Gr.Martijn (y)
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 12 June 2011, 14:30:47
Bedankt voor je reactie Martijn,

Ik wil de deur toch wel echt vrij houden. Met een kleine die over een paar jaar de deur zelf open kan maken en dan hem open doet wanneer het niet kan, wil ik toch liever niet aan te denken. En schuifdeur vind ik ook niet echt een oplossing.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Rinus H0 op 12 June 2011, 14:36:31
De deur is hier ook vrij gehouden, gaat naar binnen open. Maar wil je naar het mangat -midden van de kamer- dan moet je dus onder de baan door... dat bedoelde ik. Gr.Martijn
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 12 June 2011, 14:59:04
Ah, okay dat had ik er niet uitgehaald, sorry. Ja mangat vind ik principe geen probleem. Aan de rechterkant van baan in het midden moet ik onder de baan door om naar de andere kant te kunnen komen.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Rinus H0 op 12 June 2011, 15:25:28
Zie de foto genomen in het deurgat met de deur naar binnen draaiend, het is nu allemaal nog lang niet afgemaakt maar het rode gemarkeerde gebied is de doorgang. Straks afgewerkt met platen zodat het een mooie "gang" word. Succes!

https://images.beneluxspoor.net/bnls/voorb_doorgang.jpg
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: loclion op 12 June 2011, 16:28:50
Hoi Red-Eagle,

De baan langs de muren lijkt mij de beste opstelling.
Om overal goed bij te kunnen komen heb ik een rijk wijte van ongv. 80 cm genomen.
Als je het groene vlak links 70 cm breed maakt, kun je in het midden nog een plaat kwijt van 70x110 cm en krijg je dus een mangat tussen deze plaat en de baan bij het raam.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/tekeningkamerbaanlangsmuur_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/tekeningkamerbaanlangsmuur_2.jpg)

gr Leo
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 12 June 2011, 17:34:31
@Martijn. Ziet er netjes uit. Hopelijk krijg ik dat ook voor mekaar.

@Leo. Dat is ook nog een idee, al zou ik denk ik dan wel een rechte plaat nemen of iets minder breed om bovenin toch nog 40 er tussen te houden. Enige probleem is denk ik linksonder. Ik weet niet of ik eigenlijk in de hoek kan komen.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: loclion op 12 June 2011, 18:35:14
Ik heb van het middenstuk ook de maximale maten genomen en zo kun je ook rond rijden.
Als je wilt weten of je linksonder in de hoek kan komen, moet je de diagonaal uitrekenen en dat gaat als volgt; lengte in het kwadraat + breedte in het kwadraat = de wortel van de uitkomst, dus in dit geval; 80x80+40x40=6400+1600=8000 en hiervan neem je de wortel en dat is iets minder dan 90 (90x90=8100). Hier kun je moeilijk bijkomen.
Als ie 70cm diep is dan wordt het 70x70+40x40= 4900+1600=6500 en daarvan de wortel wordt het iets meer dan 80 cm (80x80=6400), e.o.a Piet heeft deze stelling bedacht.
Zo ben ik ook aan de maten van het middenstuk gekomen.

gr Leo.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 12 June 2011, 19:44:38
Bedankt voor de wiskunde les. Ik zal in ieder geval de maten in mijn tekening vast aanpassen naar 70 cm.

Ps ik ben nu even met anyrail aan het stoeien. Ben aan het proberen om een keerlus, schaduwstation die 15 cm lager in de kamer te krijgen, zonder gebruik te maken van een klimspiraal, maar dat valt niet mee.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 13 June 2011, 20:19:16
Nou na een middag stoeien heb ik dit voor mekaar gekregen. Het paarse gedeelte gaat naar beneden van 15 naar 0 naar het schaduwstation. Rechts komt het station en links komt een stukje spoor naar bierbouwerij en andere zaken. Ik ben er zeker nog niet tevreden over, maar je moet ergens beginnen.

Hier is mijn plan gemaakt in anyrail:

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuur.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuur.jpg)
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Robert E op 13 June 2011, 21:38:56
Kun je links op laagste nivo niet extra opstelsporen / schadustation maken?
Die ruimte heb je...
En dan via de 'deur' met inzetstuk oversteken naar een opstelspoor rechts (paars) ?

Idem dito voor bovenste laag...
Dan heb je een rondgaande baan...

Robert
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 13 June 2011, 22:59:29
Dat kan, alleen wil ik de deur vrij houden, maar ik zit er wel over te denken om de schaduwstation weer rond te laten gaan en aan de linkerkant een keerlus te maken
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: WimC op 13 June 2011, 23:00:47
Een keerlus aan de linkerkant is wel handig idd. Nu kun je aan de rechterkant alleen trek/duwtreinen (of treinstellen) kwijt.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 19 June 2011, 15:31:36
Na een hoop puzzelen heb ik toch een nieuw plan gemaakt met een keerlus op laag 0:

Hier de volledige met alle lagen (er zit 15 cm tussen):
(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuur2volledig.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuur2volledig.jpg)

Laag 0 (Schaduwstation):

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuur2laag0.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuur2laag0.jpg)

Laag 1:

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuur2laag1.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuur2laag1.jpg)


Graag jullie commentaar cq verbeterpunten.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Sicco Jan op 21 June 2011, 20:23:43
Red-eagle,

voor het spoor naar beneden: 15 cm zakken op ongeveer een 2,5 meter spoorlengte is vrij fors. Korte treinen zou kunnen maar een extra rondje rijden (keerovaal onder je middenstuk door) met minder tussenruimte gaat problemen schelen.
Dan kan je ook de opstelsporen rechts wat langer maken door vanaf de radiatorzijde rechtse wissels naar het schaduwstation te leiden. Aanrijroute naar keerlus is lang en geheel onder de baan, ik geloof dus niet dat je zit te wachten op een grote verdwijntijd van kerende treinen (soms is het gewenst als een trein enige tijd uit zicht is, maar binnen een schaduwstation lijkt me dat onwaarschijnlijk. Sorry voor de kwaliteit van de schets ;-)

Hieronder in rood aangegeven het spoor naar beneden, daaromheen sporen op laag 1. Je kan die ook dubbel uitvoeren om zo opstelspoor te creeeren.
  ________
 /  -----\ \\\\
|\_____/ ||||
|\           ||||
|  |         ||||
\_/         ||||

Idee hieronder: in plaats van een keerlus een wissel (Y) zodat je een keerdriehoek krijgt: je gaat of naar beneden en dan naar rechts op laag 1 om niet te keren, of naar beneden en dan naar links op laag 1 om te keren. Met een Engels wissel kan je daaronder dan nog een wisselstraat en opstelsporen aanbinden. Op dat linker opstelspoor kan je dan naar rechts en naar boven of rechtdoor/links en naar de opstelsporen rechts.
   ________
 /    -----\ \\\\
| \ _____/ ||||
 \ /           ||||
 / \           ||||
| | |          ||||
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 03 July 2011, 20:25:07
Hallo Sicco Jan,

Bedankt voor je reactie. Ik moet dit toch nog een paar keer doorlezen voordat ik helemaal snap. Ten aanzien van het zaken bleef ik binnen de 3% volgens Anyrail, waarbij de 15cm pas bereikt wordt aan het einde. Ik zal het eens proberen te tekenen om te kijken of ik het helemaal snap van wat je bedoelt.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Sicco Jan op 03 July 2011, 23:14:26
sorry dat ik niet een plaatje uit een baanplanprogramma genomen hebt, ik ben daar niet zo handig in. Simpelweg overal waar lijntjes samenkomen een wissel denken. Met name het linker schaduwstation zal wel een uitdaging zijn...

Mijn inschatting over de hellingshoek is gebaseerd op twee dingen:
1) de breedte van de kamer en wat je daar ongeveer als cirkel op kwijt kunt (hou ook rekening met overgang van vlak naar helling)
2) dat je geen wissels plant in een helling.

Als een van de aannamen niet klopt zit ik er naast. Ik geloof gerust dat het rekenwerk in Anyrail klopt.

Groet, Sicco Jan
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 04 July 2011, 17:08:08
Ik heb het nog een paar keer doorgelezen, maar ik snap het nog niet helemaal. Als ik het goed begrijp wil jij de keerlus in het zicht leggen en niet op laag 0 (schaduwstation). Wat is het voordeel van de kruis ipv de keerlus. Worden de treinen daar niet kleiner van? (keerlus is langer qua lengte lijkt mij).

Is dit wat je bedoelt met het schaduwstation?

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuur3.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuur3.jpg)
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Sicco Jan op 07 July 2011, 22:07:14
ja, dit is het eerste houtje touwtje plaatje van mij 'in het net'!
Ik had wel gedacht dat je rechts de wissels hoger richting raam zou kunnen neerleggen. Maar daarvoor moet de lus naar beneden wel naar iets meer naar links.

Als ik jouw nieuwe tekening zie vraag ik me af of de keerdriehoek links als tweede optie wel handig is, uiteindelijk worden de spoortjes dan wel kort.

Hoop dat het helpt bij het denkproces.

Groet, Sicco Jan
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 07 July 2011, 22:30:24
Tja ik kan de cirkel naar beneden iets korter maken, maar dan heb ik natuurlijk wel minder ruimte (lengte) om te stijgen of te dalen. Ik zal het in ieder geval eens gaan tekenen, verder vind ik het wel een goed idee van het extra rondje, bedankt daarvoor.
Dat van de keerdriehoek snap ik niet helemaal wat je daar mee bedoelt.

By the way ik heb een nieuwe versie gemaakt. Er zullen er nog wel meer komen, daar ben ik niet zo bang voor. Zit alleen een beetje in hoe ik de locloods/wp en dieselstation, brouwerij en eventueel een extra spoor voor een bedrijf moet neerlegen. Station is denk links het handigst omdat ik daar het meeste ruimte heb of zou jullie het juist omdraaien?
Alleen moet de trein dan eerst stoppen en dan pas weer terug om naar het schaduwstation te gaan.

Als eerste  het totale plan:

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuur4totaal.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuur4totaal.jpg)

Alleen laag 1:

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuur4laag1.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuur4laag1.jpg)

Graag jullie commentaar. Ik leeer iedere keer weer.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Sicco Jan op 07 July 2011, 23:00:41
red-eagle,

situatie links wordt dan zoiets als:
(http://i118.photobucket.com/albums/o113/siccojan/Slide1.jpg)

Groet, Sicco Jan
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: loclion op 08 July 2011, 22:12:51
Hoi red eagle,

Zoals jij de keerlus hebt getekend, schiet het niet echt op, je rijdt vd opstelsporen naar de keerlus maar rijdt net zo snel weer terug naar de opstelsporen.
Ik heb het plan van Sicco Jan wat uitgewerkt en nu kan je opstelsporen bij 1 en 2 maken en van twee kanten vanuit de keerlus (die nu om de vrije ruimte ligt) kun je de opstelsporen 1 en 2 oprijden en vanaf 1 en 2 ook weer in twee richtingen vertrekken. (treinstellen)
Met een loc voor de wagons rijdt je achteruit van 1 of 2 naar spoor A en dan vanaf hier vooruit vertrekken, kan natuurlijk ook net andersom; van A achteruit naar de opstelsporen.
Je kan een of twee plekken in de keerlus maken om naar boven te klimmen.
Ditzelfde kun je natuurlijk ook op niveau 1 maken met je eigen fantasie over aftakkingen en inhaal sporen.


(https://images.beneluxspoor.net/bnls/kamer.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/kamer.jpg)

gr Leo.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Robert E op 08 July 2011, 23:09:31
Waar ik wat bang voor ben met dat middenstuk is dat je amper noch je 'kont'
kunt keren in de kamer...  Waarschijnlijk wil je nog (in de toekomst) een PC/laptop voor
Koploper (of ander besturings programma).... Waar ga je daar mee heen?

Heb al het al eerder genoemd, maar maak een overgang op laagste (of beide)
nivo's aan de deur met een klapbare brug..  Denk dat je dan een leukere
baan krijgt. Let wel, dit is mijn mening :)

Ondanks dat de schaal niet overeenkomt is het idee van Huib Maaskant
wel prima te gebruiken

http://www.floodland.nl/aim/blust_bouwverslag_6.htm#nieuw

En als de deur naar binnen open gaat, vraag eens wat kost
om de deur naar buiten open te laten gaan... Oke, mits
je elf zo handig bent als mij op op deuren gebied :)

Robert

Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 08 July 2011, 23:22:52
A@Loclion Bedankt voor de hulp. Ik zal eens kijken of ik dit getekend krijg en dan bedoel ik de aansluiting naar niveau 1 (is altijd lastig, althans dat vind ik, omdat je maximaal 3% mag stijgen). Voordeel is wel dat ik in dit geval netjes binnen de bladen blijf, wat bij de keerlus die ik had niet lukte.

@Robert. Ik ben in het geheel niet van plan om een pc te gaan gebruiken, daar zit ik heel de dag al achter. Dus dat is niet zo n probleem. En deur andersom vind ik ook niet een plan, omdat bij de deur precies de trapgat zit en met een kleine is dat een beetje link. Je kan best gelijk hebben dat ik er spijt van krijg om niks bij de deur te doen, maar ik vind wat ik nu heb eigenlijk al best een uitdaging om te maken.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: loclion op 09 July 2011, 09:44:51
Hoi Red Eagle,

Volgens mij blijf je op deze wijze wel binnen de 3% en anders trek je de rode lijn maar door tot aan de middenplaat. Rode blokjes = niveau 1.
Ik heb bewust geen aftakking bij het onderste spoor gemaakt, aangezien daar al twee wissels zitten en je moet hier en daar ook nog keerlus problemen (kortsluiting) oplossen.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/kamer_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/kamer_2.jpg)

gr Leo.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 09 July 2011, 23:33:05
Ik zal morgen eens gaan tekenen, eens kijken wat ik er van kan maken. In ieder geval bedankt voor de opzet.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 10 July 2011, 16:48:13
Ik ben het aan het proberen, maar ik krijg zonder aftakingen maximaal een spoor van 1000mm om de trein te laten keren.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: loclion op 11 July 2011, 12:00:28
Helaas, misschien kun je er nog inspiratie uithalen.
 
gr Leo.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: hightower op 11 July 2011, 13:01:23
hoi

ik heb even snel lopen puzzelen, ben er nog niet helemaal uit of dit de beste oplossing is, omdat je nog veel rij handelingen moet doen, en altijd 2 sporen leeg moet houden om dat te kunnen doen.
maar je kunt nu kiezen of je de wilt omdraaien of niet. opstel sporen verdubbeld. en je blijft binnen te plaat. en daal lengte is nu volgens mij veel langer

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Planrailslangsmuur4totaal_nieuw.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Planrailslangsmuur4totaal_nieuw.jpg)


de opstel sporen aan de binnen kant zijn dan onderdeel van de keerlus/driehoek schakeling. kun je met een schakelaar aangeven welke kant de wissel opgaat en wat de stroom richting moet zijn.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 11 July 2011, 19:52:15
De keerlus is juist het probleem. Ik had de keerlus hoger liggen dan had ik maar 1000mm. In deze tekening is het nog minder. Als ik een rondje maak dan kan ik een hele trein (loc met 3 a 4 personenwagons) laten draaien.
Zoals op deze manier uitgevoerd kan ik alleen de loc laten draaien, mits ik overal extra wisselen neerleg.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: hightower op 11 July 2011, 20:47:37
ik kon ook geen maten vinden van dit ontwerp,
alleen van je kamer maar er zitten +- 27 raster vierkantjes in de zijde van 2.65

dus wat is de lengte van de hokjes


je zou eventueel de middelste wissels iets naar buiten kunnen verplaatsen maar dan heb aan de boven kant misschien gebogen nodig

wat was je railsysteem, kan ik het natekenen in Winrail bij mij thuis, ik kan namelijk slecht uit de hand tekenen (had je al gemerkt)
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 11 July 2011, 21:09:44
De hokjes zijn 10x10cm (das lekker gemakelijk).
Ik heb fleischmann profi gleiss.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: hightower op 11 July 2011, 21:25:56
ok ik zal kijken wat ik kan doen

maar ik tel van onderkant opstel spoor tot de wissels in het midden toch bijna 1,5 m
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 11 July 2011, 23:07:42
Dat klopt, maar je raakt nogal veel kwijt door de driehoek.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 17 July 2011, 15:14:31
Ik heb eens gemeten en de langste trein die ik wil kunnen rijden is 136 cm. Dus mijn stations zal miniaal 1 a 2 van deze lengtes moeten hebben om passagierstrein te kunnen neerzetten.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 24 July 2011, 20:40:56
Ik ben weer even wezen puzzelen in anyrail. Ik ga toch maar proberen om een klimspiraal te maken (ja ik weet het wilde er niet aan) anders word het een heel moeilijk verhaal om zowel een keerlus als een schaduwstation te maken. Ik heb dit als onderste laag gefabriceerd. Ga dit werken?

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuurkeerlusenklimspiraal.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuurkeerlusenklimspiraal.jpg)

Er moeten nog opstelsporen worden getekend, maar ja dat is niet zo n probleem, gaat me nu even om de keerlus en klimspiraal. Wat vinden jullie kenners ervan?
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 05 October 2011, 22:36:36
Na een hoop lezen, veel nadenken (en dromen van een mega ruimte) en het rijden op mijn kleine test modulebaan, heb ik een aantal dingen geleerd. Ten eerste vind ik het wel prettig dat een trein een rondje kan rijden (blijft een mooi gezicht om te zien) en ten tweede dat ik het rangeren wel een uitdaging vind. Hierdoor en de beperkte ruimte heb ik besloten dat ik een kopstation ga maken. Het voordeel is dat er een extra loc dient te worden gebruikt die de trein weer laat vertrekken. Daarnaast ben ik tot de conclusie gekomen, dat een keerlus en klimspiraal gewoon niet haalbaar zijn. Het neemt teveel plaats in.
De baan zal in ieder geval in modules worden gemaakt aangezien hij in de toekomst van zolder naar de aparte kamer dient te worden verhuist. Tevens biedt dit het voordeel dat ik een stukje kan uitwerken en testen en dan weer met het volgende kan beginnen.

Na dit alles in beschouwing te nemen heb ik het volgende in anyrail gemaakt.

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuurnieuwbeginv6.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuurnieuwbeginv6.jpg)

Een stukje uitleg lijkt me wel op de plaats:

De rode sectie is het schaduwstation, dit traject daalt tot -5 cm tot het punt waar het de groene sectie kruist.
De groene sectie is de route naar de brouwerij. Dit traject stijgt 8 cm tot aan punt waar het de grijze sectie kruist.
De blauwe sectie is het rangeerterrein.
De orange sectie het kopstation met 2 perrons en een extra spoor om een personen terrein weg te zetten.
De lichtblauwe sectie is de locloods. Het spoort achter de locloods kunnen locs, wagons met gebrekken etc staan.

Nu is mijn plan verre van perfect (ja ik heb zelfkennis ;) ). Zijn er volgens jullie kenners nog dingen die het beter zouden maken of dingen die ik over het hoofd heb gezien?

Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: MB6400 op 21 October 2011, 03:25:43
Hallo red-eagle,

Ik kan je de volgende site Van harte aanraden ; http://www.lancemindheim.com/
Het thema (US) spreekt je wellicht niet aan maar zijn ideeen over een ontwerp wellicht wel. Daarnaast heeft deze man diverse kleine boekjes geschreven over kleine (rangeer) banen. Deze boekjes zijn eenvoudig via amazon.com te krijgen.

Succes met je ontwerp
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 07 January 2012, 18:34:13
Morgen ga ik eens op zolder het baanplan uitleggen en eens testen of ik het uberhaupt iets vind de praktijk.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: daan2353 op 07 January 2012, 23:35:00
Hallo red-eagle,

Ik kan je de volgende site Van harte aanraden ; http://www.lancemindheim.com/
Het thema (US) spreekt je wellicht niet aan maar zijn ideeen over een ontwerp wellicht wel. Daarnaast heeft deze man diverse kleine boekjes geschreven over kleine (rangeer) banen. Deze boekjes zijn eenvoudig via amazon.com te krijgen.

Succes met je ontwerp

Yep, deze meneer kan op een kleine ruimte toch iets moois neerzetten, maar dan moet je kunnen leven met de concessies. Ik zou zeggen, probeer in de ontwerpfase en in de aanloopfase (uitleggen op zolder) eens een paar rangeerbanen. Gebruik een dobbelsteen of later een setje routekaarten (carcard/waybill systeem) om de bestemmingen aan de wagons te hangen en je kunt werkelijk uren zoet blijven zonder dat het gaat vervelen.

Ik had in een kamertje van 1,85 x 1,85 meter een baantje met 3 stations gebaseerd op verschillende rangeerpuzzels (inglenook en timesaver) en had meer dan 40.000 treinvariaties die dmv een eenvoudige dobbelsteen en een paar spelregels bij elkaar gerangeerd konden worden. Een point-to-point (van begin naar eind, dus niet doorlopend) die heen en terug (één sessie) soms tot 45 minuten duurde.

Speelplezier en mogelijkheden zijn niet persé gerelateerd aan ruimte. Mijn huidige h0e smalspoorlijn met 8 stations, point-to-point operation en 16 meter rijlengte enkele reis is gebouwd in een kamer die niet veel groter is dan jouw kamer. (285x290cm)
(staat onder het wereldbolletje bij de username).

Eén ding voor als je gaat bouwen: ga er niet van uit dat de muren haaks op elkaar staan! Het is zo jammer als je starre verbindingen gebruikt tussen modulebakken die later niet meer passen omdat de muren niet precies haaks op elkaar staan...

Groet daan.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 07 January 2012, 23:38:25
Bedankt voor je reactie Daan,

Dat de muren niet haaks zijn dat weet ik wel zeker en de vloer trouwens ook niet. Ik zal morgen eens verdiepen in je wereldbolletje.
Titel: Re:H0 Baan in kamer van 265 cm x 239 cm
Bericht door: Red-Eagle op 08 January 2012, 19:38:59
Heb je website bekeken Daan, ziet er top uit en de baan trouwens ook!

Na wat testen bleek mijn station niet groot genoeg te zijn voor de langste trein. Dit heb ik opgelost door het station in de breedte te leggen. Tevens heb ik wat extra punten gemaakt waar materiaal kan worden gelost naar aanleiding van Daan zijn hints.
De passagierstreinen kunnen alleen van station naar schaduw, maar dat vind ik niet erg als ik ze maar af en toe zie.

Hierbij het nieuwe plan:

(http://i117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/th_Planrailslangsmuurnieuwbeginv7.jpg) (http://s117.photobucket.com/albums/o47/Red-Eagle2/?action=view&current=Planrailslangsmuurnieuwbeginv7.jpg)

De lijnen vanaf het station gaan beide een tunnel in waarbij de onderste via een brug weer zichtbaar wordt en over het station gaat. Hier komt een bedrijf op hoogte. De bovenste daalt in de berg langzaam af naar beneden toe.