BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: nighttrain1 op 27 May 2011, 06:24:35

Titel: Stationsklok
Bericht door: nighttrain1 op 27 May 2011, 06:24:35
Heren en dames ook natuurlijk,

Wat is de reden waarom een ouderwetse stationsklok bij de 12 een paar seconde stilstaat en ondertussen de minuten wijzer dan een minuut verspringt?
Is dat om de conducteur de tijd te geven om op het juiste tijdstip te laten vertrekken?
En hoe werkt zo`n klok?

Alvast bedankt voor de antwoorden, groeten Richard.
Titel: Re:Stationsklok
Bericht door: Brabantspoor op 27 May 2011, 06:41:11
Ik heb het onderstaande gevonden, na 2 min googlen

De klokken van de spoorwegen hebben een speciaal uurwerk, dat door een "moederklok" wordt aangestuurd. Deze klok stuurt elke minuut een puls naar de andere klokken. De moederklok stond vroeger in Utrecht. Tegenwoordig wordt gebruik gemaakt van een dienst van de KPN, die pulsen via de telefoonlijn verstuurt. Je kunt dat duidelijk zien aan de secondenwijzer: die draait in iets minder dan een minuut rond en staat dan kort stil, totdat de puls van de moederklok komt. Op dat moment verspringt de minutenwijzer één stap en gaat de secondenwijzer weer verder.

Bij de overgang van zomer- naar wintertijd staan de stationsklokken ‘s nachts om 2 uur een uur lang stil. Bij de overgang van winter- naar zomertijd gaan de klokken vanaf 2 uur ‘s nachts sneller draaien tot ze 3 uur aangeven. Dat sneller draaien van stationsklokken gebeurt ook als er een stroomstoring is geweest waardoor ze een tijd stil hebben
Titel: Re:Stationsklok
Bericht door: Klaas Zondervan op 27 May 2011, 06:53:12
Nog een toevoeging op dit verhaal: de secondenwijzer wordt aangedreven door een synchroonmotortje via elliptische tandwielen. Daarom zie je hem ook stapsgewijs bewegen.
De minutenpuls is niet echt een puls, maar een gelijkspanning die elke minuut wordt omgepoold. Dat is gedaan om te voorkomen dat er na signaaluitval bij signaalterugkeer een extra puls ontstaat.