BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: wob op 24 April 2011, 14:12:35

Titel: Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: wob op 24 April 2011, 14:12:35
Ik wil mijn stuurstand van de Roco RAm/DE-IV graag voorzien van een functiedecoder.
Inmiddels heb ik daar al het een ander over gelezen in dit draadje http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,23199.0.html
Daarin wordt een oplossing geboden voor een aansluiting met een  Lenz LF101XF, zonder rechtstreeks aan het printje te hoeven solderen. De kneep zit hem erin dat je front- en sluitlicht met geel verbindt en zwart met wit. CV 49 wordt dan op 1 gezet zodat de uitgangen A en B reageren op polariteit.

Nu heb een Viessmann decoder 5237 liggen. Kun je daarmee dezelfde truc uithalen? Maar dan met CV 53 en CV 54? Iemand hier ervaring mee?

Groet, Bas

N.B.
Een 2e secundaire vraag naar aanleiding van het oude draadje. Er wordt gesproken over optimaliseren van de stroomafname door de stuurstand. Dan kan toch nauwelijks aan de orde zijn wanneer het gehele treinstel reeds bijdraagt aan stroomafname?
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: wob op 25 April 2011, 11:28:10
Een poging tot inbouw van de Viessmann decoder ondernomen. Zonder succes.

De decoder is niet te programmeren (krijg een Error-melding, wat betekent dat de decoder onbereikbaar is).
Op rails ook geen enkel levensteken. Analoog niet. Digitaal niet.
Onderstaand mijn aansluitschema, geënt op hoe het rijtuig er ongeveer uitziet. Ter plaatse van de cirkeltjes zitten de draaipunten van de draaistellen. Ik hoop dat het duidelijk genoeg is.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/vm1nu.jpg)

Dit is een scan ui de gebruikershandleiding van de Viessmann 5237. Hopelijk voldoende leesbaar.
X1 = Aux 1
X2 = Aux 2
X3 = aansluiting voor condensator
X4 = rail links
X5 = rail rechts
X6 = gemeenschappelijke retour
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/vm2nu.jpg)

De tekst van de CV-waarden had ik ook gescand, maar die zijn niet te lezen. Dus bij deze overgetypt:
Richtungsabhängige Ausgänge
Aux 1 CV 53  Reg.Nr. 26 Eingabewerte 0..63 (Default 0)
Aux 2 CV 54  Reg.Nr. 27 Eingabewerte 0..63 (Default 0)

Kan iemand me verder helpen?

Groet, Bas
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: henk op 25 April 2011, 11:42:50
Hallo Bas,
Het werkt alleen met die Lenz functiedecoder en die schijnt niet meer te worden geproduceerd. Lenz had de decoder zo ontworpen dat twee functieuitgangen tegenover elkaar van polariteit konden wisselen. Andere mij bekende functiedecoders hebben die functionaliteit eenvoudigweg niet.
Dat de decoder nu niet wordt herkend, komt mogelijk doordat er geen enkele belasting op is aangesloten. Volgens mij gaat de decoder zo in ieder geval niet kapot. Er gebeurt gewoon niks.
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: wob op 25 April 2011, 18:26:32
Bedankt voor je reactie Henk. Jammer, maar het is nu wel duidelijk.

Maar dan het volgende:
1.
Is er iets te verzinnen om de zaak met deze decoder wel werkend te krijgen?
2.
En een andere mogelijkheid is misschien dit.
De binnenverlichting wordt volgens mij met een soort schakeldecoder (relais?) aan en uit gezet (te horen aan het geluid). Zoiets zou hierbij misschien ook kunnen? Als je de blauwe en de rode draad die vanaf de mechanische asschakeling komt op een 2-polige schakelaar zet. Dat relais zou dan te bedienen moeten worden met F0. Het is niet super, want dimmen kun je niet en je blijft afhankelijk van de werking van de asschakelaar. Maar je kunt dan de verlichting tenminste wel uit zetten. Daar was het me in eerste instantie om te doen.
Kan dat?

Groet, Bas
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: Karst Drenth op 26 April 2011, 00:23:16
Hoi,

Wellicht kan het wat simpeler met een dual FET ( IRF 7103 ), wat diodes en wat weerstanden...

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/lichtprintompoler.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/lichtprintompoler.png)

... het is het, aangepaste, idee vanuit een motoraandrijving door een wisseldecoder. :) En door het FET ic, lekker compact te bouwen.

Grtzz,

Karst
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: wob op 26 April 2011, 21:53:01
Bedankt Karst voor je reactie.
Het ziet er niet al te ingewikkeld uit. Maar ik ga eerst nog even studeren op je voorstel, voordat ik vragen ga stellen. (Ik ben nauwelijks thuis in elektronica. Maar als ik er toch mee aan de slag ga, dan vind ik het prettig om het idee een klein beetje te kunnen doorgronden.)

Groet, Bas
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: wob op 01 May 2011, 13:34:51
Hier dan de belangrijkste vragen:

Wordt in dit schema de verlichting gevoed via de asschakelaar, die je via deze print mbv de decoder aan/uit kunt zetten?
(In dit geval neem ik aan dat links/rechts van de print in het schema blauw/rood van de lichtprint is of omgekeerd?)

Of wordt de verlichting gevoed via de print, die op zijn beurt aangesloten is op de decoder?
(Waar wordt de zwarte draad van de lichtprint dan op aangesloten?)

Moet er nog wat geknutseld worden aan de Roco lichtprint (getuige de opgenomen weerstanden?). Het schema van de lichtprint ziet er toch heel anders uit?

Ik ben benieuwd!

Groet, Bas
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: wob op 02 May 2011, 20:40:06
Niemand die een tipje van de sluier kan/wil oplichten? :(
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: henk op 02 May 2011, 20:57:04
Jawel hoor, maar we hadden het niet gezien.

Dit schema borduurt voort op het idee van Lenz. De schakeling zorgt ervoor dat de gebruikelijke decoderaansluitingen voor de verlichting (wit en geel met blauw als gemeenschappelijke aansluiting voor de lampjes/leds) worden omgezet in twee aansluitingen die ompolen als de rijrichting verandert. Het stukje boven de streep (R3, R4 en de twee leds) lijkt me een vereenvoudigde weergave van de verlichtingsprint van TEE.

Je sluit een decoder aan op de stroomafname en je knoopt geel en wit van de verlichtingsprint aan elkaar.
Daartussen zet je dan het schema van Karst: R1, R2, D1, D2 en de twee dual Fets.
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: wob op 08 May 2011, 10:52:36
Bedankt voor je toelichting, Henk.

...En door het FET ic, lekker compact te bouwen....
Héél compact, kun je wel zeggen. ;)
Gisteren bij een elektronicazaak geweest waar ze niet het goede, maar wel een soortgelijk FET ic hadden liggen. Een indruk gekregen: Klein klein klein. Dat wordt precisiewerk met solderen. Een uitdaging. Ik ga niet zeggen dat ik het niet voor elkaar krijg, maar....

Is er wellicht een alternatief schema in een iets grovere uitvoering? (Een soort escape).

Groet, Bas
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: henk op 06 June 2011, 15:48:17
Hallo Bas,
Het werkt alleen met die Lenz functiedecoder en die schijnt niet meer te worden geproduceerd. Lenz had de decoder zo ontworpen dat twee functieuitgangen tegenover elkaar van polariteit konden wisselen. Andere mij bekende functiedecoders hebben die functionaliteit eenvoudigweg niet.

Om hier even op terug te komen. Het schijnt dat de standaard locdecoders van Lenz momenteel zo zijn ingericht dat de motoruitgangen na enig programmeren zijn te gebruiken als ompolende functieuitgangen. Heb je alsnog een functiedecoder met ompolende uitgangen. Dat is al zo bij de standaard locdecoder die je voor minder dan twee tientjes op de kop kunt tikken.  (y)
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: fissy op 06 June 2011, 16:24:14
het schijnt? heb je de CVs al?
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: henk op 06 June 2011, 16:31:11
Nee, maar het viel me op dat Lenz de mogelijkheid niet meer alleen aankondigt, maar nu ook bij de omschrijving van de decoders heeft opgenomen.
http://www.digital-plus.de/digitalplus-decoder-standard.php (http://www.digital-plus.de/digitalplus-decoder-standard.php)
Titel: Re:Functiedecoder stuurstand Roco RAm/DE-IV
Bericht door: fissy op 06 June 2011, 17:24:11
bedankt, ik zal het eens uitproberen, DEIV en Standard+Decoders heb ik in huis...