BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Elektronica en analoog => Topic gestart door: K-Terp op 24 February 2011, 21:11:08
-
Beste Forumleden,
Nadat ik thuis was gekomen van de aanschaf van een Roco V 290, deze gelijk van decoder voorzien en op de baan zetten om deze uit te proberen, en alles werkte gelukkig perfect.
Mooie loc, nieuw en precies wat ik zocht en noch voor een zacht prijsje ook.
Alleen 1 kooldraadlampje voor en 1 achter vind ik toch wat minder mooi en wil er dus meer verlichting op zetten.
Ik wil er 3 frontlichten, en 2 sluitlichten op zetten, en hetzelfde voor in omgekeerde rijrichting samen dus 6 frontlichten en 4 sluitlichten.
Mijn keuze is gevallen op de bekabelde ledjes van Conrad.
- Als frontlichten 6 x de LED-SMD geel met kabel 2V, Bestnr.: 156614 - 8A
- Als sluitseinen 4 x de LED-SMD rood met kabel 2V, Bestnr.: 156611 - 8A
Echter heb ik geen idee of dezen met een lichtsterkte van 38 MCD voldoende lichtopbrengst hebben.
Deze led’s zijn 2volt, en 20mA.
Afmetingen (l x b x h) 2 x 1.25 x 1.1 mm (te klein?)
Dezen zou ik parallel aan willen sluiten volgens het onderstaande schema (fig. 1).
Ik heb voor deze manier gekozen omdat ik dan slechts 4 weerstandjes onder de al niet te ruime kap hoef te bergen.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/led_schema.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/led_schema.jpg)
Fig. 1
De + en –zullen dan worden aangesloten op de huidige + en – van de kooldraadlampjes.
Nu moeten daar natuurlijk weerstanden voor berekend worden, daarvoor heb ik de site van Radio Elco gevonden waar je dit heel mooi kan uitrekenen.
In mijn geval zouden er dus 5 ledjes parallel aangesloten worden, dit resulteert in een weerstand van 160 Ohm voor weerstand X (zie fig. 2), om de sluitseinen wat minder fel te laten branden dan de frontlichten zal weerstand Y er bij tussen moeten (info zeelandnet).
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/led_berekening.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/led_berekening.jpg)
Fig. 2
Tot zover is het voor mij (iemand die nog niet eerder met deze materie bezig is geweest) redelijk duidelijk.
Maar bij het zoeken naar de juiste weestand zie ik de bomen in het bos niet meer staan, en reizen mij de volgende vragen.
- Klopt de berekening van weerstand X wel? Als ik andere topics lees worden er veel zwaardere weerstanden gebruikt
- Is weerstand Y wel echt nodig
- Hoeveel Ohm zou weerstand Y moeten zijn
- Hoeveel Watt moet deze weerstanden zijn?
- Welke tolerantie mogen dezen hebben?
- Welk type is voor dit doel het meest geschikt?
- Is de lichtopbrengst van deze ledjes wel voldoende
Wie, oh wie kan mij verder helpen.
Groet,
Klaas
-
Hoi Klaas
Kijk maar eens op deze site http://members.home.nl/h.f.eikelboom/elektronica.html#rood (http://members.home.nl/h.f.eikelboom/elektronica.html#rood)
daar staat uitgelegd hoe je ledjes kan aansluiten
Ik zou wel ledjes pakken die meer licht geven kijk maar eens bij www.ledtuning.nl (http://www.ledtuning.nl)
Voor geel zou ik warmwit kiezen. Rood is 160mcd en warmwit is 560mcd
Ik weet niet of het een probleem is om zelf draadjes aan de led te solderen?
Als je smd weerstanden pakt zijn klein en makkelijk weg te werken.
Groetjes Rudy
-
Eerst maar even de een opmerking plaatsen, het parallel zetten van LED's is niet aan te raden. De uitleg is misschien wat technisch maar het heeft te maken met dat LEDjes stroomgestuurd zijn, om het toe te passen minder interessant om te weten. Beter is de LEDjes in serie te zetten, je hebt dan nog steeds maar één weerstand per groep LEDjes nodig. Je zou zelfs de witte van de voorkant met de rode van de achterkant in serie kunnen zetten, heb je maar twee weerstanden nodig. Grote nadeel, je kunt die spelen met de weerstandwaarde om de lichtsterkte van de front en sluitverlichten apart aan te passen.
Daarnaast moeten de LEDjes precies omgedraaid zitten als je ze aan een decoder gaat doen. Op een decoder is de gezamelijke draad namelijk + en niet -.
Ik kan je niet vertellen of de gekozen LEDjes voldoen, wel kan ik wat vertellen over de weerstanden. :D Het vermogen van de weerstand maakt in dit geval niet uit, de normale 1/4 watt weerstand is voldoende. Ook de tolerantie en het type maken niet uit. De berekende weerstand is een indicatie, als de berekende weerstand niet voor handen is neem dan de dichts bijzijnde waarde. Wel reken ik vaak met 20 volt om wat marge te hebben.
Ik hoop dat je zo verder kunt, anders vraag je maar raak.
Timo
Ps Ik moet zeggen dat de info in de BNLS encyclopedie nogal beperkt is. Geen serie schakeling van LED's bv...
-
Parallel schakelen van LEDs inderdaad niet doen: ik reken ook nooit met de opgegeven doorlaatspanning en maximale stroom, want in de praktijk kom je met de gegeven waardes en berekende weerstandswaarde vaak toch te hoog uit.
Wat betreft de sterkte: Ik heb in een van m'n ombouwsels iets van 80 of 120 mcd als sluitseinLEDs zitten, weliswaar in een kleinere behuizing dan die van jou, maar ondanks dat heb ik ze nog aardig moeten temmen, omdat het anders toch wel wat te gortig werd.
-
Hoi Klaas,
Ik sluit me volledig aan bij Timo en Menno. Wanneer je de Led's parallel aansluit achter één weerstand, is de kans zeer groot dat één LED de geest geeft. Daarna krijgen de andere LED's een te hoge stroom te verwerken, en ben je alle LED's binnen de kortste keren kwijt.
Kijk ook even in de Encyclopedie als je wilt. Daar staat ook informatie over het aansluiten van LED's.
In de zoekfunctie *LED* invoeren, dan vindt je de informatie.
mvg, Fred.
-
Beste forumleden,
Bedankt voor alle bruikbare reacties.
Het aansluitschema wat ik nu zal gaan toepassen is deze, alleen dan 3x wit i.p.v.2x (met dank aan Fred en zijn geweldige site)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Led_schema.gif) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Led_schema.gif)
De ledjes die ik dan zal gaan gebruiken zijn:
- Voorzijde, SMD LED 1206 120° 560mcd Warm Wit (3 volt 20mA)
- Achterzijde, SMD LED 1206 120° 160mcd Rood (2 volt 20mA)
De weerstanden zullen dan SMD 1206 weerstanden worden welken toch wel bijzonder klein zijn.
- Weerstand voor warm/wit, 20volt – 3 volt =17volt / 0,02A = 850 Ohm
- Weerstand voor rood, 20volt – 2 volt =18volt / 0,02A = 900 Ohm
Om dezen nog wat te temperen zou ik voor beiden weerstanden van 1KOhm kunnen gebruiken (warm/wit meer temperen omdat dezen 560mcd zijn)
Klopt dit?
-
Als je de leds in serie zet, kun je minder weerstanden gebruiken en dat scheelt weer ruimte.
Je berekening klopt maar als je de leds in serie zet worden de R-waarden wat lager.
-
Hoi,
Inderdaad, daarom staan er op mijn site meerdere aansluitmogelijkheden.
Zoals deze:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Leds_in_serie.gif)
Het ligt het er maar net aan hoe het uitkomt met de inbouwruimte of je eigen wensen. :)
Je kunt er dus twee kanten mee op.
mvg, Fred.
-
Ja okay, maar als ze in serie staan en er gaat 1 led stuk houden de anderen (in dezelfde serie) er ook mee op en is het zoeken naar de kapotte led (of heb ik dat mis?)
Ik denk dat ik die SMD weerstanden wel op de originele print onder de kap kan bergen.
Groet,
Klaas
-
Om te beginnen gaan leds niet zo gauw stuk. Als je er geen gekke dingen mee uithaalt zal je zelf niet meer meemaken dat ze er mee ophouden.
En mocht er wel een sneuvelen, dan is het zoeken van de defecte led vrij eenvoudig. Sluit ze stuk voor stuk kort met een draadje. Op het moment dat de andere ineens gaan branden heb je de kapotte te pakken.
-
Als je LEDs sneuvelen doe je iets niet goed ;)
Vaak branden de LEDs in locs en wagens zo ver onder hun maximale kunnen dat ze een eeuwigheid meegaan: voordat ze sneuvelen is je collectie 3 generaties verder...
Je kan ook een mooi printje maken, maar dat is natuurlijk helemaal aan jezelf: je moet het daarnaast ook kunnen en willen natuurlijk.
-
Als je LEDs sneuvelen doe je iets niet goed ;)
Zoals parallel schakelen achter 1 weerstand. :)
Vaak branden de LEDs in locs en wagens zo ver onder hun maximale kunnen dat ze een eeuwigheid meegaan
Ja, dat is meestal bij af-fabriek materieel het geval, maar bij eigenbouw wil het nog wel eens voorkomen dat de gebruiker niet de juiste voorschakelweerstand(en) toepast en de LED('s) een te hoge stroom te verwerken krijgen. En dan leven ze niet zo lang. :)
De weerstanden zullen dan SMD 1206 weerstanden worden welken toch wel bijzonder klein zijn.
En hier is ook een aandachtspuntje. Daar de SMD-tjes zo klein zijn, is het de vraag of ze de stroom aankunnen die erdoor loopt.
Heb je ook een berekening van het vermogen gemaakt en gekeken of die SMD's dat vermogen aankunnen?
Zoniet, dan kun je overwegen om twee SMD's van de dubbele waarde parallel te zetten, dan kunnen ze samen het vermogen beter aan, en worden minder heet.
mvg, Fred.
-
En hier is ook een aandachtspuntje. Daar de SMD-tjes zo klein zijn, is het de vraag of ze de stroom aankunnen die erdoor loopt.
Heb je ook een berekening van het vermogen gemaakt en gekeken of die SMD's dat vermogen aankunnen?
Dag Fred, bedoel jij het wattage wat in mijn eerste lijstje vragen stond?
En hoe kan ik dat berekenen?
Groet,
Klaas
-
Het vermogen in een weerstand is gelijk aan spanning maal stroom.
In formulevorm: P = U x I
Volgens meneer ohm geldt: I = U/R, anders geschreven: R = U/I, of: U = I x R
Daardoor kan je voor het vermogen ook schrijven: P = I2 x R of P = U2/R
Dus kijk welke twee je weet van het drietal U, I of R, en vul dat in in één van de genoemde formules.
-
Okay, eens kijken of ik dat kan.
De sluitseinen
De weerstand voor de sluitseinen die ik gekozen had is 1kOhm dus R=1000
De spaningsval is 20 volt- 2x2 volt van de ledjes is 20-4 volt dus U=16
I = U/R is dan 16/1000=0,016
P=UxI dus 16x0,016=0,256watt
De frontlichten
De weerstand voor de frontlichten die ik gekozen had is 1kOhm dus R=1000
De spaningsval is 20 volt- 3x3 volt van de ledjes is 20-9 volt dus U=11
I = U/R is dan 11/1000=0,011
P=UxI dus 11x0,011=0,121watt
De SMD 126 weerstanden van 1kOhm zijn 0,25 watt (Conrad)
Dat zou betekenen dat de weerstand van de sluitseinen in rook op zouden gaan, en die van de frontlichten knap heet zullen gaan worden.
Dus zou ik het dubbele vermogen van de weestanden moeten nemen en dan 2 parallel plaatsen (mijn logica zou zeggen 2x het halve vermogen)
Of metaalfilm weerstanden moeten gaan gebruiken welke 1 watt zijn.
Heb ik het goed :), of sla ik de plank (weestand) helemaal mis? ???
Alle sommetjes op een rijtje (lang leve Excel)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/berekening_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/berekening_1.jpg)
Groet,
Klaas
-
Je rekensommen kloppen in ieder geval. Maar met je conclusies ben ik het nog niet helemaal eens.
Voor de witte leds zit je volgens mij wel goed, wat de stroom betreft. Je komt op 11 mA, en dat lijkt me een redelijke waarde voor een voldoende lichtsterkte.
Het vermogen in de weerstand van 0,121 watt is minder dan de helft van wat hij hebben kan, dus die zal niet overdreven warm worden.
Voor de rode leds kom je op een stroom van 16 mA, dat is meer dan voor de witte leds. Terwijl rode voor een goede lichtindruk meestal minder stroom nodig hebben.
Dus voor de rode zou ik een weerstand van 1k5 of 1k8 nemen. Dat levert een stroom van zo'n 9 à 10 mA op. Dat lijkt me voldoende. En dan wordt het vermogen in de weerstand meteen ook een stuk minder.
Twee weerstanden parallel zetten kun je voor de zekerheid altijd doen. Je moet dan uiteraard (ongeveer) de dubbele weerstandswaarde nemen.
Ik zeg ongeveer, omdat weerstanden van 2k in de normale reeks niet bestaan.
Een andere optie is twee weerstanden in serie zetten, maar dan van de halve waarde. Ook hier geldt dat je dan in de normale reeks niet uitkomt.
Maar dat is niet erg. Je ziet vaak dat mensen tot op 4 decimalen willen uitrekenen hoe groot zo'n weerstand moet zijn. Maar dat heeft weinig zin. Het verschil tussen b.v. 1k en 1k2 zie je nauwelijks. Bovendien fluctueert de spanning vaak meer dan je zou denken. Dus probeer het niet al te precies te doen. Als je zout in de aardappels doet ga je dat toch ook niet afwegen? Dat doe je ook grotendeels op gevoel (en uiteindelijk op ervaring)
-
Bedankt voor de supersnelle reactie.
Zo dus het aansluitschema.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/led_schema_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/led_schema_1.jpg)
Met deze berekening waarbij de sluitseinen weerstanden van 1K8 krijgen en de frontlichten van 1K.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/berekening_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/berekening_2.jpg)
Bij het bestellen nog wat lichtere en zwaardere weerstanden meebestellen om te experimenteren (voor een paar centen extra).
Groet,
Klaas
-
Hoi
Maar dan wel ledjes omdraaien. Blauw is de +.
Ik heb bij deze winkel smd weerstanden besteld 50stuks per waarde voor 1 euro.
http://elektronica-online.nl/ (http://elektronica-online.nl/)
Groetjes Rudy
-
De ledjes & weerstanden zijn besteld (adresjes van Rudy)