BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: Rinus H0 op 22 February 2011, 22:06:15
-
Beste spoorders!
Een vraag van mijn kant -als leek op dit gebied-; Ik ben een baan aan het tekenen (feitelijk al af) en vraag me nu af of ik als Roco 2-rail digitaal rijder een ringleiding moet gaan aanleggen onder mijn baan. Ik weet dat ik een ringleiding zal gaan aanleggen voor sfeerverlichting op de baan maar dat staat feitelijk los van mijn vraag.
In de encyclopedie staat de volgende zin waar ik min of meer over struikel;
Decoders zonder aansluiting voor hulpvoeding
Er zijn wisseldecoders, zoals de Roco 10775, zonder extra aansluiting voor een hulpvoeding. Deze wisseldecoders krijgen zowel het digitale signaal als de spanning voor het omzetten van de rails op één ingang. Met gebruik van meerdere wisseldecoders van dit type tegelijkertijd, is het verstandig om een extra aparte versterker met eigen transformator (afgekort: 'trafo') aan te schaffen en deze versterker te koppelen aan het digitale systeem. Dan kunt u de wissels aansluiten op hun eigen CVL met digitale spanning.
--------------------------------------------------------------------------------
Ik zal straks nogal wat decoders hebben en op de redelijk grote baan http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,35249.0.html extra voeding nodig hebben. Is nu deze genoemde extra versterker de zgn booster? Maw heb ik met de aanschaf van een booster zowel extra voeding voor de baan als extra versterking voor de wisseldecoders??????
Mvg
Martijn
-
Yep.
Een booster is een versterker. Het zijn termen die door elkaar gebruikt worden maar feitelijk hetzelfde zijn.
Zelf heb ik onder de baan een paar boosters hangen.
De baan is in drie stukken verdeeld met elk een eigen booster.
Een vierde booster stuurt alleen maar de wissel-/sein-/schakeldecoders aan.
Gr.
Eric
-
Als eerste het makkelijke antwoord, de versterker is idd de booster :D
Zoals het stuk aan gaf gaat het alleen over decoders zonder extra ingang voor voeding. Veel decoders hebben deze ingang wel. Decoders zonder extra voedingsingang gebruiken de digitale stroom om de wissels te schakelen. Decoders met een extra ingang gebruiken het digitale signaal alleen om de commando's te ontvangen en schakelen de wissel vervolgens met de spanning van de extra ingang.
Nu over ringleidingen/CVL's, de baan ziet er idd vrij fors uit zo op her eerste gezicht. Al naar gelang van welke boosters gebruikt worden is her aantal treinen dat hier tegelijk op kan rijden ook al beperkt. De baan zal dus al in aparte delen verdeelt moeten worden met ieder een eigen booster me bijbehorende trafo. Per booster kan dat deel van de baan voorzien worden van een CVL voor de railspanning. Zoals je al aan gaf is een CVL voor verlichting natuurlijk erg makkelijk, deze kan dan onder de hele baan liggen. Let wel dat je genoeg vermogen hebt omdat als je veel lampjes gebruikt dit toch aardig op loopt. En als laatste de wissels. Deze zou je aan de CVL van de verlichting kunnen hangen maar dan zie je de wisselomschakeling nog wel eens terug in de lichtsterkte. Als je decoders beschikken over een aparte ingang voor de voeding kan je onder de hele baan een CVL kunnen aanleggen voor de wisseldecoders. Hier kan dan, net als bij de verlichting, gewoon een trafo op aangesloten worden. Maar hebben je wisseldecoders geen extra ingang is het, zoals de encyclopedie al aan geeft handig een ringleiding met digitale spanning (dus met een booster en bijbehorende trafo) aan te leggen om hier alleen wisseldecoders op aan te sluiten. Zo snoepen deze geen stroom van de boosters voor de treinen.
Timo
-
Hallo Eric en Timo,
Dat klinkt in elk geval overzichtelijk, jouw indeling Eric. Heb je hierover ergens een draadje of een overzichtelijk schema oid staan? Zou dit wel eens willen bekijken.
Ik heb nu de eerste Roco 61196 decoders op mijn proefbaan, dit lijkt mij de decoder met de extra ingang, zit ik goed?
Over mijn baan, in hoeveel delen zou ik deze moeten opdelen maw hoeveel boosters? Ik ga de extra voeding in elk geval niet koppelen aan die van de sfeerverlichting omdat ik het plan heb deze laatste na verloop van tijd behoorlijk aanwezig te laten zijn. Resumé, wat zou het plan qua voeding voor mijn baan moeten zijn pakweg 3 boosters? Hoe pak ik dat -goed- aan?
Bedankt voor jullie hulp.
mvg
martijn
-
Even snel een schematje in elkaar geflanst. ;D
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/lenz.jpg)
De drie boostersecties wel volledig van elkaar scheiden, dus beide rails doorslijpen/isoleren, en met gelijke polariteit aansluiten.
In hoeveel delen je baan moet opsplitsen is een beetje moeilijk in te schatten. Dat ligt er maar net aan hoeveel treinen je tegelijk wilt laten rijden in elke sectie en of er zaken zoals binnenverlichting bij zitten.
Gr.
Eric
-
Hoi Eric,
Merci voor je reactie. Maar ik denk dat je bij jouw uitleg er van uitgegaan bent dat ik computer gestuurd ga rijden, dat is bij deze baan niet zo. Besturing; digitaal handmatig (roco multimaus). Wat veranderd er bij deze situatie in jouw uitleg?
Gr.Martijn
-
Er veranderd niets aan het plaatje....
Heb je een Roco/Fleischmann multimaus en gebruik je een wisseldecoder zonder hulpvoeding aansluiting, zoals de ROCO 10775, dan sluit je een extra versterker (booster, ROCO 10764 of ROCO 10765) + Trafo aan op de bekende manier met een kabel (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,28634.msg441667.html#msg441667) tussen de twee versterkers (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,22356.msg399145.html#msg399145) aan... Dan gebruik je de ene versterker om je baan van spanning te voorzien en de andere versterker om de wisseldecoders + wissels van spanning te voorzien.
Groeten Ronald.
-
Okay, is me nu al een stuk duidelijker. Bedankt voor de antwoorden. Mvg, Martijn
-
Wat een simpel schetsje al kan helpen 8)
En zoals Ronald al schrijft veranderd er aan het plaatje weinig.
Waar in mijn tekening staat computer kan je ook lezen handregelaar.
Zoals je ziet rijdt ik met Lenz spullen. Aan de centrale (LZ100) heb ik ook een paar handregelaars hangen om handmatig te kunnen rijden en om te rangeren.
Ik gebruik Lenz handregelaars en een paar Multimausen. Die gebruiken allemaal het Lenz Expressnet protocol en kunnen daardoor door elkaar gebruikt worden.
Bij jou is de MM de centrale waar je meerdere boosters kunt hangen.
Het blokje LZ100/LI100 wordt dan bij jou de MM.
Gr.
Eric
-
Hi Eric,
En zo maak je het nog duidelijker :)
Is natuurlijk ook logisch, MM en pc zijn in weze hetzelfde 8)
In jouw schemaatje heb je 2 schaduwstations opgenomen, het zijn geen schaduwstations maar station 2 en een rangeerterrein, moet ik deze werkelijk in 2 aparte secties onderbrengen (zo groot zijn deze toch niet qua spoor). Het hoofdspoor op 70cm (met CS) lijkt me ook in één sectie onder te brengen? Dan wil ik in de toekomst nog een niveau toevoegen nml op 40CM voor een groot schaduwstation, deze kan dan weer in een extra sectie komen?
Thanks! Wow, aan dit draadje heb ik echt veel (y)
Gr.Martijn
-
Tsja het is ook mijn situatie getekend he :P
Ik heb twee schaduwstations. 1 op -20cm met 5 opstelsporen en een totaal van 9 blokken inclusief klimspiraal.
Schaduwstation 2 (ook 5 sporen) ligt op -40 cm en heeft met aan en afvoersporen totaal 13 blokken.
Dus in beide kunnen redelijk wat treinen opgesteld staan / rijden. Daarom heb ik ze beide apart aangesloten mede door het feit dat ik ook binnenverlichting ga inbouwen.
Mijn station bestaat uit 5 doorgaande perronsporen + diverse kop-/opstelsporen en een stuk goederenemplacement.
Het had misschien ook met minder boosters gekund maar dit werkt in ieder geval probleemloos.
Voor jezelf zul je een inschatting moeten gaan maken hoeveel treinen je wilt gaan laten rijden en wat het verbruik zal worden en dan een logische indeling maken in booster secties.
Aangezien je nog in de beginfase bent kun je nu alvast je baan opdelen in meerdere secties. Die kun je voorlopig nog met elkaar verbinden en op 1 booster aansluiten. Als je dan later het aantal treinen uitbreid kun je het alsnog over meerdere boosters verdelen naar gelang het stroomverbruik. Zo blijf je flexibel en hoef je later niet meer te zagen/doorslijpen/breken. ;D
Gr.
Eric
-
Haha ja dat vermoeden had ik al ;D
Okay, dus eigenlijk kan ik bij mij volstaan met een sectie voor niveau 0 (70CM) en een sectie voor niveau -1 (60CM), hierop 1 booster loslaten, verder niets. In de toekomst word dan niveau -2 (40CM) sectie 3. Ik heb nu 2 treinen maar dat aantal zal toch gestaag gaan toenemen en dan kan ik dus gewoon probleemloos een 2e etc booster erbij hangen. De verlichtingsring wil ik trouwens voeden met een oude Fleischmann trafo, goed idee?
Dan nog even over de Roco 61196 wisseldecoders, is dit nu een wisseldecoder met of zonder hulpvoeding aansluiting (ik vind geen eensluidend antwoord of ik zie het niet)? In het geval van met hulpvoeding aansluiter betekend dit dat deze dus niet apart gevoed hoeven te worden?
Gr.Martijn
-
Ik weet niet precies wat je met de getallen tussen haakjes bedoeld. Ik neem aan de hoogte van je tafel?
De 61196 is een wisseldecoder die je in de wissel onder het ballastbed prikt. Die krijgt direct zijn voeding van de rails. Het hele bovenstaande verhaal geldt daarvoor niet.
Je kunt dan het hele hulpvoedingsverhaal vergeten.
Gr.
Eric
-
Aha, dat is goed nieuws, dus ueberhaupt geen enkele booster nodig?
De getallen tussen haakjes zijn inderdaad de tafelhoogtes.
Gr.Martijn
-
De indeling in secties heeft niet te maken met de niveaus maar puur hoeveel treinen hier (in de toekomst) op geen komen. Als vuistregel denk ik meestal dan één rijdende trein met wagonnen met verlichting 1A verbruiken. Meestal ligt dit een stuk lager maar zo heb je marge. (Twee lok's met sound in dubbeltractie met wagonnen met gloeilampjes, ik noem maar even wat extreems, loopt bijvoorbeeld aardig in het vermogen waar je dan nog marge voor hebt). Op een booster van 3A zou je 3 treinen kunnen laten rijden. Stilstaande lok's/wagonnen gebruiken een stuk minder maar voor een lok + wagonnen met licht zou ik 0.5A aanhouden in stilstand. Zo kan je dus een beetje gaan kijken met het vermogen van je booster en hoeveel treinen je op bepaalde delen max zal verwachten en zo de baan in stukjes delen. En idd, er nog niet zo veel rijdt kan je secties nog samen op een booster aansluiten. Maar beter dat je de opsplitsing al hebt gemaakt dan dat je die later nog zou moeten aanbrengen.
De wisseldecoder pakt idd stroom van de rails, dit is nog wel iets om rekening mee te houden. Eigenlijk zijn het dus decoders zonder extra ingang voor voeding en het vermogen moet dus uit de booster komen (maar dit is door de constructie automatisch de booster waar die sectie mee gevoed wordt). Je moet in de berekening voor secties wel wat vermogen overhouden voor de wissels. Het aantal wissels maakt dan eigenlijk niet zo veel uit omdat je er (meestal) toch niet meer dan twee tegelijk schakelt maar een 0.5A over hebben is dan geen luxe. Dit is de reden dat er in de encyclopedie de sugestie gedaan wordt hier een aparte booster voor te gebruiken, iets dat helaas met de constructie van de decoder direct onder de wissel niet mogelijk is. Dat zou ik zelf als een nadeel zien. Misschien is het nog te overwegen losse wisseldecoders onder de baan te plaatsen?
Misschien ten overvloede, wat de indeling ook wordt is het handig voor alles CVL aan te leggen. Dit zodat er een stevige centrale draad is om alles op aan te sluiten ipv dat het een grote doorlus puzzel wordt. Dit laatste wordt al snel onoverzichtelijk en is het even snel iets aanpassen geen pretje. Kleurcodering en/of labels zijn dan ook geen overbodige luxe.
Hopelijk kan je me verhaal nog volgen :D
Timo
-
Hallo Timo,
Jawel, je verhaal is goed te volgen. Bedankt voor de heldere uitleg. Ondanks eerdere info in deze draad is een CVL is dus feitelijk noodzaak. Het aantal secties/boosters kan ik het beste ruim nemen, dan ga ik nooit nat. In mijn huidige baanplan voorzie ik dan 2 extra boosters naast de trafo en booster die ik al heb (als straks in een nieuwe fase het -grote- schaduwstation gebouwd gaat worden nogmaals 2 extra). Ik snap je opmerking over de wisseldecoders, toch wil ik doorgaan met het type dat ik heb. Ik heb diverse schema's over het aanleggen van een CVL bestudeert, ik ben van huis uit geen techneut dus nu komt een wat dommige opmerking waarop ik toch graag een bevestiging heb; de CVL voor de verlichting staat in zijn geheel los van de CVL als extra baanvoeding, toch?
Iedereen weer bedankt voor de tijd en moeite, als ik dit forum niet had.....
Mvg
Martijn (y)
-
Dit onderwerp laat me nog steeds niet rusten. In een oude draad lees ik hetvolgende;
Re: Overgang van boosters
« Antwoord #5 Gepost op: 22 Februari 2008, 14:19:32 » Citaat
--------------------------------------------------------------------------------
Even kort door de bocht: de lengte van je baan is geen ctriterium voor boosters. Goede voeding is belangrijk voor de betrouwbaarheid van de stroomvoorziening op de rail. Dus maak je een ringleiding met aftappunten op regelmatige afstand naar de rails.
Boosters zet je in als de totale stroomafname op je baan de maximale waarde van je versterker overschrijdt. Dan deel je de baan op met elk hun eigen booster waarbij je dan weer die maximale waarde niet overschrijdt.
Aangezien moderne treinen niet zo heel veel stroom gebruiken (daar kunnen Klaas en Wim je heel wat meer over vertellen) kun je best wel een redelijke hoeveelheid treinen op een baan laten rijden. Voordat je 3 of 4 ampère trekt (afhankelijk van je centrale) is er wel wat nodig.
Dan zou je dus zeggen dat op zo'n baan die ik nu aan het plannen ben, ik met de MultizentralePro en transformator 50VA uit startset 41306 een heel eind kom? Ik heb gelezen dat ik tot 12 treinen gelijktijdig kan laten lopen? Als ik dan eens van de helft daar van uitga samen met een reeks digitale wissels, dan hoef ik niet eens een extra booster te plannen? Of ben ik nu werkelijk op een dwaal"spoor" beland?
Mvg
Martijn
-
Gelijktijdig 12 treinen lijkt me aan de optimistische kant. Het zou net kunnen, maar dan zit je wel aan de grens.
Volgens mij is het een kwestie van proberen. Als het niet gaat kan je altijd nog een deling maken in je sporenplan en een deel door een booster voeden.
Wissels hoef je je niet al te druk over te maken. Er wordt altijd maar 1 wissel tegelijk omgezet, en de stroomafname van de wisseldecoders zelf is peanuts vergeleken met de rest.
-
12 rijdende treinen tegelijk op een 3A booster is niet aan de optimistische kant, maar ver voorbij de mogelijkheden, nog los van het verbruik van eventuele binnenverlichting. Iets anders is dat er niet veel banen zijn waarop 12 treinen echt tegelijk kunnen rijden.
Eén wissel kan nog flink stroom trekken. Vandaar dat wordt aangeraden de wissels door een aparte trafo te laten voeden. Een aparte versterker kan ook.
-
Eén wissel kan nog flink stroom trekken. Vandaar dat wordt aangeraden de wissels door een aparte trafo te laten voeden. Een aparte versterker kan ook.
De meeste wisseldecoders hebben tegenwoordig een aparte signaalaansluiting (waar je het DCC signaal opzet) en een aparte voedingaansluiting (waar meestal circa 15V wisselspanning op moet) zodat je je boosters amper belast.
-
@JAB van Ree
Dit is op pagina 1 al volledig besproken ;D dus je reactie een beetje laat. Hele topic lezen (het zijn nog geen 2 pagina's) levert vaak iets nuttigere reacties op. Niet persoonlijk bedoelt, maar zo blijft een draadje nuttig voor de starter.
Ik heb idd (erg) ruime waarde aangenomen om maar save te zitten. Het is zoals aangegeven natuurlijk mogelijk meerdere secties op één booster aan te sluiten als dit goed gaat. Het is alleen vaak makkelijker om tijdens de bouw te veel secties te maken (die je toch op één booster kunt aansluiten) dan dat je moet gaan hakken en zagen als blijkt dat de boel overbelast is om het over meerdere boosters te kunnen verdelen.
Ringleiding/CVL staat los van het vermogen van de boosters maar is puur om op een makkelijke manier op verschillende punten de rails op de voeding (booster) te kunnen aansturen. Op één punt de rails aansluiten op de booster is meer dan eens nogal storinggevoelig gebleken en door de voeding op meerdere plaatsen aan te sluiten ontstaat een zekerder voeding. Natuurlijk kan dit ook met allemaal losse draadjes maar een CVL is meestal iets overzichtelijker. Niets meer en niets minder.
Een CVL voor licht is idd compleet op zichzelf staand. Dit is, net zoals dat voor de rails geld, gewoon een overzichtelijke manier van aansluiten. Maar ook hier geld, het vermogen van de trafo bepaald hoe veel lampjes/huisjes/enz kunt aansluiten. Deze moet dus of genoeg vermogen hebben of je kunt dit ook opdelen in meerdere kleine CVL's met eigen voedingen (trafo's in dit geval).
Timo
-
Okay, bedankt voor alle uitleg. Om bovenstaand nu te kunnen behappen; kan iemand mij nu vertellen hoeveel A ik tot mijn beschikking heb momenteel met de MultizentralePro in combinatie met de trafo 50VA (het gekke is dat dit niet in de meegeleverde handleiding staat en google pogingen leveren ook niets op)?
Het is niet zo dat ik met mijn baanplan erg groots ga uitpakken maar het zou wel prettig zijn als ik straks pakweg 3 of 4 treinen tegelijkertijd kan laten rijden. Het liefst allemaal met de huidige middelen (budget-----> liever voor rijdend materieel en scenery). Voorbereidingen voor de toekomst, dus secties, zal ik zeker al aanbrengen.
Overigens wel grappig om te lezen hoe de een zegt dat 12 treinen misschien nog wel mogelijk zijn en dat de stroomafname van wisseldecoders peanuts is, terwijl de ander dit volledig bestrijd.
bvd&mvg,
Martijn
-
Je hebt met 50VA ongeveer 3,2A bij 18 volt tot je beschikking... maar dat staat ook in de Encyclopedie bij de centrale: Multimaus Pro (http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/E10.07.13_-_MultimausPro). Trouwens is de multimaus Pro een behoorlijke aanslag op je budget...
Waarom sommige zeggen dat wissels meer gebruiken is dat een wisselspoel meestal tussen 0,5 en 1A piek-verbruik heeft bij het omzetten. Dus als er twee wissels tegelijk omzetten zit je al op 2A heb je dan 3 of 4 treinen rijden dan zit je aan het maximale van je trafo en versterker.
Groeten Ronald.
-
Waarom sommige zeggen dat wissels meer gebruiken is dat een wisselspoel meestal tussen 0,5 en 1A piek-verbruik heeft bij het omzetten. Dus als er twee wissels tegelijk omzetten zit je al op 2A heb je dan 3 of 4 treinen rijden dan zit je aan het maximale van je trafo en versterker.
Groeten Ronald.
Voor de wissels kun je toch in het algemeen een aparte trafo gebruiken? Mits je decoders daarvoor een ingang hebben natuurlijk. En een oude trafo kun je voor €5 wel op marktplaats vinden.
Groeten,
Wim
-
Beste Wim,
Dat is nu het probleem hier.... De topic-starter en onder andere MartijnW geven aan graag wisseldecoders gebruiken die in de aandrijving gestoken moeten worden of juist de Roco 10775-wisseldecoder te willen gebruiken. Deze decoders hebben geen aparte (hulpvoeding)aansluiting en maken gebruik van de spanning van de rails / baan voor het omzetten van de wissel.
-
Over het algemeen wel en dit is ook al aangedragen maar de wisseldecoders waar de topic starter van gebruik maakt hebben dit niet. Maar nu wil ik niet heel vervelend zijn, dit is een aantal posts geleden gemeld waarna de topic starter aangaf deze decoders graag zou willen blijven gebruiken. Een klein stukje terug lezen kan geen kwaad. Wim, niets persoonlijks maar het valt me op dat op 1 pagina nu twee keer dezelfde overbodige opmerking langs komt :)
Timo
-
Om nog even terug te komen op bovenstaande discussie. Ik was gisteren bij een winkelier en die heeft bevestigd dat bij mijn baanplan geen extra hulpvoeding nodig is. Niet voor het met meerdere treinen rijden en tegeijkertijd bedienen van wissels, seinen ed. Slechts een ringleiding voor sfeerverlichting is noodzaak. Gr.Martijn
-
Hallo Martijn,
ik zou de baan toch opdelen in verschillende secties (zoals al eerder geadviseerd is), maar voorlopig op dezelfde voedingsbron aansluiten. Mocht je dan later toch problemen krijgen met het benodigde vermogen, dan kan je makkelijk een booster aansluiten. Zo heb ik dat ook bij mijn baan gedaan en inmiddels heb ik toch meerdere boosters aangesloten toen meer locs en binnenverlichting steeds meer vermogen gingen vragen. is nu simpel te doen en spaart je een hoop moeite later als het nodig mocht blijken.
Marc
-
Ik sluit me volledig bij Marc aan, beter te veel aan leggen en niet nodig hebben dan moeten breken in je baan.
En voor de railspaning zou ik wel een CVL gebruiken. Dit hoeft geen ringleiding (dus in een ring) maar kan ook gewoon simpel een rechte dikke draad onder de baan zijn. Hiermee voorkom je dat je een wirwar van doorgeluste draden onder je baan hebt. Dat is namelijk onoverzichtelijk en storinggevoelig.
Timo
-
deze cvl is dat de zelfde van booster en baanstroom , of hebben deze allebei een aparte cvl
gr marc
-
Altijd apart.
-
Iedere booster / versterker dient een aparte CVL (http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/E10.14_-_Centrale_voedingsleiding) te hebben. Deze mag je niet combineren.
Groeten Ronald.
-
okeej thanx weet k dat ook