BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: SpeedyF op 06 February 2011, 19:34:55

Titel: Welk rail systeem?
Bericht door: SpeedyF op 06 February 2011, 19:34:55
Hoi,

Ik ben van plan om (weer) een modelbaan te gaan bouwen. De afgelopen jaren heb ik wat locomotieven gekocht voor in een vitrine, die moeten echter gaan rijden, vandaar.
Ik ben zelf (lang geleden) opgegroeid met Fleischmann, dat beviel matig, de rails (koper?) moest ik blijven schoonmaken. De Profi rails hebben dat probleem niet meer, voor zover ik weet.
Zijn er rail systemen met specifieke voor of nadelen?  Kortom - welk railsysteem moet ik kiezen?



Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: J. Moors op 24 February 2011, 23:15:23
Jammer dat er nog niemand heeft gereageerd. Het blijft een lastige vraag. Aan schoonmaken kom je niet onderuit. Het is dan oook wel afhankelijk van de ruimte waarin gebouwd wordt. Hoe stoffiger, hoe vaker gepoetst moet worden. Zelf vind ik het wel meevallen zolang er wel gelet wordt op vuile wielen.

Een goede hulp hierbij is een poestwagon die regelmatig over de baan getrokken wordt. Alle poestwagons die voorzien zijn van een "railgum" kunnen regelmatig met wasbenzine op een doekje weer schoongeveegd worden (anders smeer je het vuil alleen maar uit over de rails).

Welk railsysyeem? Dat kan moeilijk direct beantwoord worden omdat er veel keuze is. Het is misschien een tip om eens via internet na te gaan wanneer er modelspoorbeurzen zijn. Tijdens een bezoekje is snel ,bij diverse modelbanen, gevraagd welke rails er gebruikt zijn met welke resultaten.
Slechte rails worden er niet meer gemaakt. Alle recente gemaakte rails zijn in principe van goede kwaliteit.

Ik hoop dat je ondanks het lange verhaal toch wat wijzer bent geworden.

Succes, J. Moors
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: Richey op 24 February 2011, 23:19:41
Het zou in ieder geval helpen als je verteld wat voor locomotieven hebt gekocht. Zijn het 2 rail of 3 rail locomotieven. En welke schaal?
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: henk op 24 February 2011, 23:20:33
De vraag is altijd wat je wil. Bijvoorbeeld hoe gebruikersvriendelijk het moet zijn of hoe realistisch het moet ogen. Dat is een beetje een uitruil.
Fleischmann profi is behoorlijk robuust en gemakkelijk te verwerken. Staat dan weer tegenover dat het railprofiel wat grof is en de balast ook niet erg op het grote voorbeeld lijkt.
Rocoline zonder bedding vereist wat meer zorgvuldigheid, maar oogt beter met een lager railprofiel en serieus slanke wissels. Balast breng je zelf aan, kan geen fabrieksbalast tegenop.
Zomaar twee voorbeelden.
Dus wat wil je met je modelbaan?
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: Rinus H0 op 24 February 2011, 23:42:27
Ik weet dat Roco Geoline -de nieuwe met bedding- niet veel fans heeft onder de realistische modelspoorbouwers maar ik ben toch wel om vwt dat railtype. Er zijn hier op het forum mooie voorbeelden hoe deze railsoort zeer realistisch kan ogen na extra bedding en weatheren. Bovendien kun je er mooi bedrading onder verstoppen en geven ze een lekkere geluiddemping. Als start in elk geval zeker niet slecht.
Mvg, Martijn
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: Treinhobbijist op 25 February 2011, 02:11:14
Heb je weinig te besteden, dan kan je voor de messing (is dus geen koper) rails (HO) van Fleischmann gaan, misschien iets miner realitisch, maar wordt volop zeer goedkoop aangeboden op Internet.
Is ook nog nieuw te verkrijgen, vanaf 2,95 Euro de meter.
Vooral als je baan niet super groot is, is dat schoonhouden een karweitje van niets............
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: dito op 25 February 2011, 09:04:55
waar je zeker dient op te letten is geen verschillende merken samen gebruiken omdat bij het geringste verschil er aanpassing moeilijkheden zijn.
Dito
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: Klaas Zondervan op 25 February 2011, 12:11:42
Voor een vaste baan lijkt het me geen probleem om verschillende merken door elkaar te gebruiken. De aanpassingen die daarvoor nodig zijn vallen best mee.
Ik zou in ieder geval alleen maar nieuwzilver gebruiken. Dat blijft veel makkelijker schoon dan messing, en er is makkelijk aan te solderen.
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: Matheus 18 op 25 February 2011, 22:12:05
Gebruik van diverse railsoorten is geen probleem.

Zo gebruik ik Flm. modelrails samen met Mehano, Lima en flex van Piko A rails.
Enkel het hoogteverschil met Piko A rail los ik op met hier een kartonnetje onder te plaatsen op de aansluiting.
De in de katalogus aangeduide overgang railasjes zijn niet nodig, gewoon verloren kosten.

Johan.
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: henk op 25 February 2011, 22:32:23
Maar goed, als je toch nieuw gaat kopen, dan maar één systeem, lijkt me.
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: Matheus 18 op 25 February 2011, 22:48:26
Dat is inderdaad een mogelijkheid.

Maar als het gaat om een redelijke baan en je wild besparen op je uitgaven, ga je over op tweedehands materiaal.
En koop je wat je in aanbieding vind.
Zo kan je de bouw van je baan tot de helft van de kostprijs nieuw halveren.
Schroom dan niet om diverse merken door elkaar te gebruiken.

Johan
Titel: Re:Welk rail systeem?
Bericht door: SpeedyF op 28 February 2011, 16:51:19
Thanks voor de info! Was denk ik 2 weken niet op dit forum geweest, de reactie's op m'n 1'ste topic vielen wat tegen   ;D ;D

Ik ga met gelijkstroom rijden, dus 2 weg. De lok's die ik heb zijn van Roco en Fleischmann, daar komt waarschijnlijk nog Brawa en Lilliput bij.
Na een hele hoop zoeken op Internet en zelf schetsen op papier heb ik ondertussen voor mezelf ongeveer duidelijk wat de lay-out van de baan wordt; ben nu dan ook met Wintrack bezig.
De rail wordt waarschijnlijk Fleischmann Profi, aangevuld met gebogen wissels van Piko; die van Fleischmaan zijn me te krap (R=360 mm.). De Piko wissels die ik nu gebruik binnen Wintrack hebben een straal R2 (420 mm.), heb ik de ruimte dan ga ik naar R3.
Zag net staan dat die speciale overgangsrails niet nodig zijn, wel zo handig!
De gewone rails hoop ik inderdaad 2'de hands te vinden, alle wissels (elektrisch) koop ik denk ik wel nieuw; geen zin in gezeur met slijtage etc.

Vraag: sommige Lilliput loks schijnen minimaal een straal van 420 mm. nodig te hebben. Klopt dat? Heeft iemand er ervaring mee?