BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Ombouwen => Topic gestart door: Peter Korsten op 10 January 2011, 07:11:26

Titel: Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Peter Korsten op 10 January 2011, 07:11:26
Laatst heb ik de Märklin 43749 (uitbreidingsset voor de NS ICE-3) binnengekregen. Die komt aan mijn Trix 22300 te hangen en zal dus omgebouwd moeten worden.

Nu zijn de assen inmiddels gewisseld voor geïsoleerde varianten, maar naar verluidt dient er meer te gebeuren. Echter: ik kan nergens vinden wat dat dan wel zou mogen zijn.

Heeft er iemand op dit forum dit zelf al een keer geprobeerd? Wat komt er zoal bij kijken?

- Peter
Titel: Re:Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Gert1 op 10 January 2011, 09:45:52
Voor zover ik weet is er ook iets veranderd aan de printplaatjes van de verlichting.
Destijds (2004 of 2005) heeft dat allemaal op de voorloper van dit forum gestaan.
Helaas is die informatie er niet meer. Hopelijk leest er iemand mee die toen de moeite heeft genomen
om dat allemaal op te schrijven.

Verder zou je kunnen proberen om in contact te komen met degene die in het verleden omgebouwde
setjes voor MTE heeft gemaakt. Misschien weet Chris de naam van die persoon?

mvg,
Gert
Titel: Re:Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Peter Korsten op 10 January 2011, 22:47:09
Wie weet. Ondertussen heb ik een bak van de Trix en een bak van de Märklin opengemaakt. De printplaat ziet er volkomen anders uit; zelfs de groene lak heeft verschillende tinten. Dat schiet dus ook niet op.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/10012011659.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/10012011659.jpg)

Bovenste is de Trix, onderste is de Märklin.

- Peter
Titel: Re:Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Private SNAFU op 11 January 2011, 06:08:44
(http://www.projectnijkerk.nl/images/forum/ICE3lichtomb.jpg)

Wijzgingen die aan de Maerklin print gedaan moeten worden.
Boven het orgineel, onder de aangepaste.

Gr,
Bart
Titel: Re:Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Peter Korsten op 11 January 2011, 10:46:28
Dankjewel! Nou eens kijken waar die diodes zitten, want de Märklin-print zit wat anders in elkaar.

- Peter
Titel: Re:Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Peter Korsten op 11 January 2011, 10:56:28
Eh... wat is eigenlijk het verschil tussen de bovenste en de onderste tekening? Topologisch zijn ze namelijk identiek. Kan het zijn dat de bovenste de Trix is en onder de aangepaste Märklin? In dat laatste geval, wat voor diodes zijn dat?

- Peter
Titel: Re:Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: henk op 11 January 2011, 11:01:46
Ja, anders gevraagd, waarom moet dat worden veranderd?
Titel: Re: Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Ido Peter op 01 July 2013, 10:46:59
Ik ben ook bezig verlichting in omgebouwde marklin tussenwagons te bouwen. Heeft iemand inmiddels wat informatie wat het verschil is tussen de marklin en trix print? Ik rijd digitaal, en zou dan verwachten dat via de stekkers de blauwe, witte en gele uitgang (DCC) voor verlichting wordt doorgegeven. Klopt dat? Vraag me af hoe de marklin print is aangesloten. Op de Trix zit via de diodes keurig de stroom geschakeld op de aansluiting van de lampjes.

Peter
Titel: Re: Ombouwen Märklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Peter Korsten op 01 July 2013, 20:36:04
Hmm, daar heb ik ooit een tekening van gekregen, maar die is niet van mij en die kan ik dus ook niet zomaar plaatsen. De eigenaar van het plaatje komt hier ook niet meer.

Wel schijnt het zo te zijn dat als je de boel op elkaar aansluit zonder de Märklin prints aan te passen, je je treintje opblaast, dus wees voorzichtig.

Edit: dat is dus de tekening van Bart in het bericht hierboven, die niet meer op zijn site te vinden is. Eens kijken of ik met een tekenprogramma aan de slag kan.

- Peter
Titel: Re: Ombouwen M�rklin ICE-3 uitbreiding (43749) naar tweerail
Bericht door: Ido Peter op 02 July 2013, 22:35:17
Dank voor de snelle response. Ik heb nog eens verder doorgezocht en de wagons goed bekeken en nu lijkt het duidelijk.

De verlichting in de Marklin-rijtuigen zit aangesloten op de oranje en violette draad. Als je bij Marklin van rijrichting verandert wordt de polariteit omgekeerd denk ik. De binnenverlichting brandt dan dus zowel vooruit als achteruit.

Bij de Trix rijtuigen zit de binnenverlichting aan de ene kant ook aan oranje, en aan de andere kant via diodes aan violet en bruin/groen. Bij TRIX met een DCC decoder is de bruin/groene de verlichting vooruit, en de violette verlichting achteruit. De oranje is in beide gevallen de +. Via de diodes brandt de rijtuigverlichting dus zowel vooruit als achteruit.

Als je een Marklin-rijtuig in de Trix-set opneemt zal volgens mij de verlichting moeten branden als je achteruit rijdt.

De oplossing is dus een diode aan te sluiten zowel aan de bruin/groene als de violette en die aansluiten aan oranje.

Op de tekening die hier eerder stond moeten die diodes dus zo terug te vinden zijn.

Wat betreft het opblazen van de print: ik kan me voorstellen dat sowieso de decoder het niet lekker vindt als je alle lampen laat branden op de lichtuitgang. Het ding met 8 bakken met originele lampjes gebruikt zo maar 1 A stroom op de lichtuitgang en dat kunnen de meeste decoders niet aan denk ik.

Verder weet ik van jaren geleden dat de print in mijn motorrijtuig door de winkelier onder garantie is aangepast. Er scheen iets niet goed aan te zijn wat problemen opleverde als je digitaal wilde rijden. Misschien dat de niet gemodificeerde prints geleid hebben tot een 'opgeblazen' treinstel?

Ik kan in ieder geval aan de slag, en met mijn LED-verlichting met 2 mA per rijtuig zou het moeten lukken.

- Peter