BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: Biem op 26 January 2007, 11:58:22
-
Even een vraag over het laten rijden van het gemotoriseerde materiaal > ik heb in de loop van de tijd al aardig wat materiaal verzameld, alleen kom er door omstandigheden momenteel even niet aan toe om dit regelmatig te laten lopen,sommige loks staan al wel 2 jaar stil. Kan dit veel kwaad of moet ik er een dag voor uit trekken om het spul eens te laten rijden ?
Mvg Geert
-
Geert,
Ik heb een jaar geleden materieel van zolder gehaald dat 17 of 18 jaar niet had gereden.
Na wat schoonmaak werk en licht olieën rijdt het weer.
Gr.
Ernest
-
Ah, okay, dat geeft de burger moed, dank je wel.
-
Volgens mij kun je hier als algemeen advies geven, of niet rijden, of wel rijden, en niet af en toe.
Indien je een tijd niet rijd hardt bijvoorbeeld je vet uit. Ga je dan even wel weer rijden dan kan dit schade opleveren of in ieder geval een slecht rijdende loc.
Beter is dus of de loc van te voren te prepareren, lees; goed schoonmaken en dan stofvrij, donker en droog op te slaan. Anders maak je de loc voor dat je gaat rijden goed schoon, licht vetten en dan weer karren.
Groet Erik
-
Ik heb op dit moment hetzelfde probleem.
Daarvoor speciaal een rollenbank aangeschaft.
Elke loc gaat daar 1x per half jaar op.
-
Ik heb mijn materieel ook al jaren opgeslagen in dozen .[ verwarmd en stofvrij ]
Soms rijdt het jarenlang niet =1e interval was na 5 jaar de 2e na 10 jaar!!
Het materieel stamt uit de jaren 80.
Ik heb voor de opslag de modellen een uurtje laten lopen,dit om te kijken dat ze werkend waren. [i.v.m. vetuitdroging heeft dit geen effect,vet droogt zowiezo uit]
Mijn bevinding is: na jarenlange opslag is er weinig mee gebeurt,modellen rijden nog steeds maaaarrrr.............. om schade hieraan te voorkomen heb ik ze 1 keer gedemonteerd en gereinigd en van nieuw vet voorzien.
Sommige locs kwamen anders zeer langzaam op gang,dus moraal van dit verhaal:
Rij regelmatig of rij niet!!
Bij lange stilstand is het verstandig om de locs eerst te voorzien van nieuw vet!!
Bij kortere intervallen is dit m.i. niet zo nodig!
groet Wim.
-
@Erik, duidelijk verhaal, zal ze eens goed schoonmaken , voordat ik ze laat rijden
@Geoffrey, is zo.n rollenbank dan ook aan te sturen door een IB ?, verwacht nl de eerste tijd noch niet met het wat langere stilgestane spul te rijden.
Ik neem aan dat het schoonmaken en voorzien van nieuw vet slaat op de tandwieloverbrengingen ? Ik hoef dan toch niet het hele motortje te demonteren ?
Zo'n rollenbank is dan zeker ook te gebruiken als programmeerrail ism IB ?
-
Gewoon ipv de trafo, de IB eraan, klaar.
Groet Erik
-
Okay, dat gaan we tzt proberen , bedankt
-
Geert,
Ik heb lang gezocht naar goed vet en uiteindelijk bij Roco gevonden.
Het is wit vet welke ook veel gebruikt wordt bij nieuwe treinen.
Ook o.a. bij AnW Modeltreinen verkrijgbaar.
Groet,
Rob
-
Rob
Dan nemen we dat binnenkort gelijk even mee, als ik bij Ad ben.
Groet Geert
-
Goed, heb vandaag mijn rollenbank aan de praat gemaakt, perfect zo'n ding, programmeren en rijden zonder de lok van plaats te verwisselen, aleen 1 vraagje hierover nog :
Nu wil ik in 1 van de draden een lampje maken, welke gaat branden als de lok "vooruit"rijdt, is dit mogelijk?, ik bedoel een lampje is weer extra weerstand .
-
Ja hoor, geen probleem.
Je trafo levert genoeg vermogen hiervoor.
-
Geoffrey , ik heb hem aangesloten op mijn IB, vandaar even de vraag voor de zekerheid, heb nl. mijn IB al een keer weggebracht ;)
-
Een lampje kan hij zeker af.
Anders zou ik de IB maar voorgoed afvoeren ;D
-
Okay, dan gaan we dat eens proberen, als ik de zwaailicht lampjes binnen heb.
-
Waar halen jullie die rollenbanken vandaan ?
Groeten,
Ernest
-
Via marktplaats onder andere, even zoeken op rollenbank in de rubriek , hobby en vrije tijd en dan in modeltreinen
-
Of die van Hornby bij de modelspoorzaak.Deze kosten slecht tussen de 50 a 60 euro nieuw en werken prima!
-
Ook via Ebay.de Meerdere aanbieders. Zoeken op Rollenpruefstand.
Heb er zelf 1 van Weloe.de. Prima ding, geen extra gereedschap nodig bij verstellen/stroomvoering is ok.
Zoek verder even naar een eerder draadje over rollenbanken.
gr.
Aad
-
Dit draadje > https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=1696.msg22738 , en dan pagina 2 , locloods
-
Heren,
Bedankt voor de adviezen.
Ik heb vanmiddag een rollenbank van Hornby gekocht.
Prachtig system en eenvoudig uit te breiden voor allerlei loc/draaistel types.
Groeten,
Ernest
-
Recentelijk heb ik een rollerbank van KPF Zeller aangeschaft.
(http://www.h0gerbosch.nl/images/stories/forums/rollerbank.jpg)
Deze bevalt zeer goed... In tegenstelling tot andere rollerbanken hoeven de rolblokken niet met schroeven vast gezette worden, enkel verschuiven is genoeg.
In mijn ogen een van de betere rollerbanken die geschikt is voor 2-rail, 3-rail en bovenleiding bedrijf.
gr,
Bart
-
En met zo'n mooie lok erop is het helemaal toppie. ;D
grt, Peter
-
Bart,
Ziet er strak uit, dit is toch de rollenbank met glijlagers,nietwaar?
M.n. het instellen lijkt mij een stuk makkelijker dan het door mij gebruikte weloe/type.
Lopen de lagers ook zo licht als kogellagers of moet je regelmatig smeren?
gr.
Aad
-
Aad,
Het is inderdaad een rollenbank met glijlagers. Het instellen is inderdaad een stuk makkelijker. Bij mijn oude rollenbank wilde het nog wel eens errug lastig zijn de wielen correcte te plaatsen. Tot op heden heb ik bij deze rollenbank nog geen problemen ondervonden.
De lagers lopen erg licht. Vwb de smering kan ik nog geen antwoord geven. Het ziet er echter naar uit dat de lagers helemaal niet gesmeerd zijn cq. hoeven te worden.
Gr,
Bart
-
Hoewel het door mij gebruikte exemplaar buitengewoon degelijk is, geloof ik dat dit de topper is qua gebruikersvriendelijkheid.
Ook de prijs is gemiddeld, dus veel value for money, lijkt mij.
gr.
Aad